Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Jan 2009, 15:17   #61
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Hmm se pun si anime-urile la sectiunea asta? Ca daca da, as avea cateva titluri interesante Titluri care le-as recomanda tuturor indiferent de varsta.
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 16:50   #62
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Da chiar te rog si intra si tu mai des,noi iubim(noi ,Partidul Fetelor Zurlii) baietii blonzi si destepti.
Anime,dar daca e hentai,mai cu perdea
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 16:58   #63
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hentaiu' cu perdea n-are nici un kikirez.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 17:02   #64
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687

E voie?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 17:31   #65
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Originally Posted by Pauline Kael:
baietii blonzi si destepti
Contradictoriu nu crezi?

Vin imediat cu cateva exemple. E vorba de Hayao Miyazaki. Pana vin cu catelusele de la medic dati repede un search pe google sa va pregatiti
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 17:33   #66
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Acum l-ai intristat pe Pitbull,care iubeste cateii(si toti ajung in rai).Sau e un control de rutina?
Cautam, dar intoarce-te,cu detalii.

http://www.imdb.com/name/nm0594503/
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 17:42   #67
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E chestie de rutinä (control, vaccin), stiu de cäteluse, mä tot întreabä diverse (el, nu ele).
Sä ne facä Stefan mult-promisa sextiune XXX a forumului, si-o sä hentaizäm în pace si onor.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 22:04   #68
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Originally Posted by Pitbull:
Sä ne facä Stefan mult-promisa sextiune XXX a forumului, si-o sä hentaizäm în pace si onor.

Sa vezi acolo ce-o sa mai sara la sexperti din cele 4 zari.

@Pauline

Da, el e din link. Si dupa cum vezi omul are ceva manopere la portofiuliu. Manopere ce din care s-a intamplat sa vad cam 8 asa, cele mai importante (spre rusinea mea, de Kurosawa am vazut abia 2 filme). In fine, motivul pentru care am vrut sa mentionez de el e ca omul e singurul, sau printre singurii artisti nu doar japonezi, dar din lume in general, care sa fie in stare sa mai poata spune vizual o poveste. Dupa parerea mea, povestile pe marele ecran s-au cam oprit la Harry Potter si Piatra Filosofala. El e dupa parerea mea, ultimul film care mai reuseste sa pastreze un anumit dram de inocenta si umor presarat pe alocuri, destul incat sa te faca sa visezi si sa iti doresti sa fii in lumea creata acolo. Totusi, asta e cand vine vorba de filme. Cand vorbim de anime-uri, the story doesn't end here. Exista Miyazaki! Si slava Domnului ca e destul de batran incat sa-si faca filmele din ce in ce mai bune si mai slefuite. Problema e ca in tara la noi cultura animé s-a manifestat tarziu si a prins tarziu la oameni, destul de tarziu incat ca Miyazaki sa fie omis si ignorat, de vreme ce mai mult serialele de o mult mai inferioara calitate isi faceau loc in randul audientei romanesti. Miyazaki insa in afara are o prestatie clar cunoscuta si acceptata ca fiind un mare creator de povesti animate ce nu arareori depaseau nivelul calitativ a unor desene Disney. Insusi Spielberg a declarat ca primul anime al lui Miyazaki "Lupin the Third: The Castle of Cagliostro" http://www.imdb.com/title/tt0079833/ este unul din filmele sale preferate. (L-am vazut si intr-adevar are multe elemente tipice spielberg in povestea lui, pe langa un plot extrem de simplu si catchy are si foarte multa aventura si fantastic bagat in el, destul sa il faca memorabil).
Mai tarziu au aparut, prin anii '80 asa, seria de filme consacrate ce i-au facut un nume. Filme ca: "Nausicaä of the Valley of the Wind", "My Neighbour Totoro" si "Princess Mononoke", ultimul care a si fost premiat cu Premul Nebula pentru cel mai bun scenariu de film SF. Oscarul il va lua mai tarziu, in 2001 cu "Spirited Away"http://www.imdb.com/title/tt0245429/, cel mai bun film din cariera sa. In fine, sa spui care film e mai bun din intreaga cariera a lui Miyazaki e greu, pentru ca toate sunt excelente si foarte savuroase. Si asta datorita unui singur fapt, e ingrozitor de manierist. Nu neaparat asta ar fi rau, dar in general, dupa 4-5 filme ale lui incepi sa te obisnuiesti cu atmosfera creata de el si sa devina totul oarecum predictibil. Elementele lui de baza sunt: fantasticul, copii, misticul adesea cel traditional japonez si povestea de dragoste. El atunci cand produce un nou film nu face decat sa reia aceleasi elemente si sa le puna doar in alta ordine decat in filmul sau precedent si gata. Norocul lui e ca din cauza experientei sale acestea ajung sa fie imbinate destul de bine incat sa faca filmul bun si placut, fara sa simti ca ceva lipseste.
Bun. Cu ocazia asta v-am dat de lucru. Puneti mana pe torrente si DC-uri si luati filmele lui. Nu conteaza care, toate or sa vi se para lux comparatie cu rebuturile in episoade a noi generatii de animatori japonezi. Si o sa vedeti de ce Disney a avut nesimtirea sa-l plagieze in "The Great Mouse Detective". Eu am inceput direct cu "Spirited Away" si credeti-ma ca a fost atat de bun incat m-a convins sa stau sa mai iau cu 200 kb de pe extern inca 6 filme de-ale lui. Nimic nu e mai placut decat sa descoperi nestemate uitate in praful timpului.
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 22:18   #69
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Se7en:
Elementele lui de baza sunt: fantasticul, copii, misticul adesea cel traditional japonez si povestea de dragoste. El atunci cand produce un nou film nu face decat sa reia aceleasi elemente si sa le puna doar in alta ordine decat in filmul sau precedent si gata.
Un pic off-topic, dar am auzit ca maestrul bucatar de la Hilton foloseste ca elemente de baza carnea, legumele, ulei si de obicei sare. Se spune ca le amesteca in diverse feluri in functie de ce mancare face. E foarte tare! :oops:
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 22:22   #70
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Uhmm.. daca erai atent puteai sa observi ca tocmai asta criticam. :?
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 23:02   #71
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Vorbesti despre filmele sale de parce le-ar fi asamblat din piese de lego si avand in vedere ca le-am vazut si revazut de mai multe ori, pot sa zic ca perceptia asta iti apartine si nu e catusi de putin vina lui.

Miyazaki e un mare creator de anime, bine cunoscut in vest. Nu e nici pe departe "singurul in stare sa mai poata spune vizual o poveste". Exista si altii, care as spune ca se apropie de valoarea lui, dar de care au auzit putini in afara Japoniei. De exemplu Abe Yoshitoshi (Haibane Renmei, basm si alegorie religioasa cu o profunzime emotionala si sensibilitate unica) sau Mitsuo Iso (Denno Coil, science fiction plin de imaginatie).
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 23:17   #72
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Era sa uit de Aria. Exact la anime-ul asta m-am gandit cand ziceai ca vrei inocenta, umor, o lume fantastica in care sa-ti doresti sa traiesti.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 23:21   #73
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Ok, eu l-am remarcat ca fiind ceva deosebit. Este totusi exagerat sa ma critici asa acerb tinand cont ca in privinta lui avem aceeasi opinie: ca este un mare creator, si asta n-o neg nicicum. Ca nu este singurul? Bineinteles, mai sunt multi alti mari pe care nici tu i-ai mentionat, gen Mamoru Oshii, Isao Takahata sau Katsuhiro Ôtomo. Numai la primul cred ca daca mentionez Ghost in The Shell si Patlabor 2 spun destul. Dar asta nu-l anuleaza pe Miyazaki de vreme ce commentul meu ii era intreg dedicat lui. Luat ca si reper general, nu tin minte ca vreun alt creator de anime-uri sa fi luat un Oscar. Nici macar la fel de popularul Oshii.
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 23:29   #74
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Ca nu sunt cunoscuti in afara Japoniei, asta e vina lor. Din cate am observat Aria nici macar nu apare pe imdb. Ce apare e un film mai vechi din '87 care din cate observ i-a stat cred ca sursa de inspiratie. Tot cu gondole si Venetii...
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 23:33   #75
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
La Ghost in the Shell am uitat despre ce era vorba la cinci minute dupa ce s-a terminat. Science fiction cu totul mediocru din punctul meu de vedere. Akira lui Ôtomo e la fel de mediocru ca SF, dar are macar nerv si o animatie exceptionala pentru anul in care a fost facut. Takahata a facut melodrama aia cu licurici a carei popularitate nu o sa reusesc niciodata sa mi-o explic.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 23:36   #76
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Ok, atunci inchei discutia aici
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2009, 00:18   #77
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Heh, ma gandeam ca ai vrea sa descrii de ce ti-au placut filmele acelea. Arta e profund subiectiva, simplul fapt ca tie sau mie ne place ceva e irelevant. A afirma ca "daca mentionez Ghost in The Shell si Patlabor 2 spun destul" e un mod foarte optimist de a vedea lucrurile. De fapt nu spui nimic.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2009, 17:21   #78
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Daca nu putem cadea la un acord intr-un fel, o discutie e inutila. Normal ca pot descrie ce mi-a placut la unele sau altele, dar sa le desconsideri din start e descurajant si nu provoaca nici o discutie. Orice subiectivism trebuie sa isi gaseasca un punct comun cu al altuia, altfel totul nu se termina decat in cearta.
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 10:09   #79
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Vazut "Vidocq":
http://www.imdb.com/title/tt0164961/
Acceptabil,imagini frumoase,dar francezii fac altceva si din sex si din violenta.Mi s-a parut horror faza din catacombe cand Vidocq descopera virginele,nu va zic,doar ca aveam o senzatie de raceala pe sira spinarii,senzatie pe care n-o incerc la filmele horror de duzina(unele sunt chiar amuzante).
Vidocq a existat in realitate,dintr-un criminal a devenit seful Sigurantei Nationale a Frantei,si l-a inspirat pe Hugo sa-i "conceapa" pe Jean Valjean si Javert.
http://www.youtube.com/watch?v=wRhGMy7E_CU
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 10:57   #80
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pauline Kael:
Vidocq a existat in realitate,dintr-un criminal a devenit seful Sigurantei Nationale a Frantei,si l-a inspirat pe Hugo sa-i "conceapa" pe Jean Valjean si Javert.
Da, tin minte din serialul TV de prin '70, era unul dintre filmele mele favorite, cu Bernard Noël în rolul principal. Mai stiu si acum melodia.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells