Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Jan 2007, 00:20   #1
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Blood Diamond

poate meritã un topic avînd în vedere cã are cîteva nominalizãri la Oscar.
mie unul nu mi-a produs o impresie deosebitã. 6,2/10
1. mult prea lung (mi-a dat senzaþia cã ar fi durat 4 ore). multe secvenþe inutile. dacã s-ar fi terminat imediat dupã ce se despart cei doi (personajele lui DiCaprio ºi Djimon Hounsou) de ziaristã ar fi fost un film decent. dar mai dureazã încã pe atît fãrã sã se mai întîmple de fapt nimic. adicã cei doi pleacã sã caute diamantul cel roz ºi cam atît. o scenã de vreo 5-10 minute cu DiCaprio în prim plan, suferind ºi devenind bãiat bun, dîndu-i diamantul negrului ºi rugîndu-l sã-l lase acolo (pe DiCaprio, nu pe diamant), acceptîndu-ºi sfîrºitul. extraordinar, mi se rupe inima. am mai vãzut scena asta în alte n-ºpe filme hollywoodiene. deci în privinþa nominalizãrii la montaj, nu cred cã trebuia luat în seamã acest film, nereuºind sã se taie surplusul de cadre inutile.
2. e bine cã mai aratã cum se trãieºte prin þãrile alea, deci latura documentaristicã a filmului, cã nu cred cã toþi oamenii ãia erau figuraþie. din punctul ãsta de vedere, un film pe acest subiect trebuia fãcut. iar mesajul, dacã e adevãrat, cã pentru oricare pietricicã de diamant vîndutã în lume, un african ºi-a pierdut o mînã, e de reþinut.
3. Jennifer Connely superbã, ca întotdeauna (apreciere subiectivã). totuºi, nu joacã nici ea extraordinar (nici nu prea a avut ce), ºi multe din replicile ei (ca ºi ale celorlalþi protagoniºti) fiind cam stupizele.
4. sunetul ºi efectele sonore sunt ok (dacã-l vezi la Mall). totuºi mã plictiseºte sã aud 50% din film focuri de armã, oricît de realist s-ar auzi.
5. cît priveºte regizorul, Edward Zwick, îl apreciez cã a comis un film mai suportabil decît jegu de Last Samurai. totuºi, mult sub Legends of the Fall (preferatul meu de el, nici ãsta lipsit de cliºee, dar e romantic ºi plãcut)
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2007, 02:01   #2
ShitRocks
Novice
 
ShitRocks
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 13
8) super filmul!(cu toate ca e al 3lea sau al 4lea film iun care dicaprio moare :huh: )
ShitRocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2007, 01:32   #3
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Re: Blood Diamond

Filmul e destul de natang, plin de clisee..., cum bine remarca Leonard... 6,5/10. merita vazut pentru rolul lui Di Caprio - tot mai bun... Ar merita un Oscar pentru rolul din acest film cumulat cu cel - excelent! - din The Departed.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2008, 15:32   #4
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Re: Blood Diamond

Originally Posted by Leonard:
poate meritã un topic avînd în vedere cã are cîteva nominalizãri la Oscar.
mie unul nu mi-a produs o impresie deosebitã. 6,2/10
1. mult prea lung (mi-a dat senzaþia cã ar fi durat 4 ore). multe secvenþe inutile. dacã s-ar fi terminat imediat dupã ce se despart cei doi (personajele lui DiCaprio ºi Djimon Hounsou) de ziaristã ar fi fost un film decent. dar mai dureazã încã pe atît fãrã sã se mai întîmple de fapt nimic. adicã cei doi pleacã sã caute diamantul cel roz ºi cam atît. o scenã de vreo 5-10 minute cu DiCaprio în prim plan, suferind ºi devenind bãiat bun, dîndu-i diamantul negrului ºi rugîndu-l sã-l lase acolo (pe DiCaprio, nu pe diamant), acceptîndu-ºi sfîrºitul. extraordinar, mi se rupe inima. am mai vãzut scena asta în alte n-ºpe filme hollywoodiene. deci în privinþa nominalizãrii la montaj, nu cred cã trebuia luat în seamã acest film, nereuºind sã se taie surplusul de cadre inutile.
2. e bine cã mai aratã cum se trãieºte prin þãrile alea, deci latura documentaristicã a filmului, cã nu cred cã toþi oamenii ãia erau figuraþie. din punctul ãsta de vedere, un film pe acest subiect trebuia fãcut. iar mesajul, dacã e adevãrat, cã pentru oricare pietricicã de diamant vîndutã în lume, un african ºi-a pierdut o mînã, e de reþinut.
3. Jennifer Connely superbã, ca întotdeauna (apreciere subiectivã). totuºi, nu joacã nici ea extraordinar (nici nu prea a avut ce), ºi multe din replicile ei (ca ºi ale celorlalþi protagoniºti) fiind cam stupizele.
4. sunetul ºi efectele sonore sunt ok (dacã-l vezi la Mall). totuºi mã plictiseºte sã aud 50% din film focuri de armã, oricît de realist s-ar auzi.
5. cît priveºte regizorul, Edward Zwick, îl apreciez cã a comis un film mai suportabil decît jegu de Last Samurai. totuºi, mult sub Legends of the Fall (preferatul meu de el, nici ãsta lipsit de cliºee, dar e romantic ºi plãcut)

Da ,inca un film ratat care putea face mult.Mi-am adus aminte de el pt ca l-am vazut recent,si pt ca regizorul va scoate in curand "Defiance".
Scenariul la "Blood Diamond" s-a vrut unul care sa socheze dar din pacate credibilitatea lui s-a pierdut cam de cand Djimon si-a ascuns diamantul intre degete si a inceput sa treaca pe langa moarte de vreo douazeci de ori fara sa pateasca nimic...In locul lui ,in realitate, altul era mort din prima si nu mai era nici un film.Inca un afro-african mort...So what?
Djimon si Di Caprio(desi nu sunt fana a lui Leo din cauza tam-tam-ului cu Titanicu' ,care i-a adus prin suprasaturatie o reclama indirect negativa) sunt beton,adica daca erau alti actori in film nu mai era nici o nominalizare la Oscar.Imaginea lui Djimon in inchisoare urland ca un animal haituit ma bantuie suspect de tare,e ciudat cum un copil al strazii,ajuns intamplator model ajuns intampaltor actor sa fie asa de talentat,si Leonardo era impresionat,era miscat de jocul lui Djimon, ,se vedea.Leonardo e convingator,cinste lui.
Jennifer Connely,mare dezamagire.Cred ca a fost aleasa pt frumusetea privirii ei inefabile si nu pt talentul lipsa,la fel de decorativa si distanta ca si sotul ei,Paul Bettany.
Povestea tampitzica,de la diamantul ascuns ,pana la cele enshpe mii de scapari la mustata -printre urechile acului de fortele guvernului,de anarhisti,de teroristi,de bombe etc.Faza cu ziarista intangibila si extraordinara ...such a clichee.
Din punct de vedere documentaristic ,filmul a fost o bataie de bajocura ,la adresa suferintei unui intreg continent,la adresa faradelegilor de acolo,copiii drogati si obligati sa omoare ,imagine folosita pt succesul filmului,nu sa ne inmoaie sufletele,URASC FILMELE CARE MINIMALIZEZAA SI FAC CIRC DIN SUFERINTA CELOR DIN ORIENTUL MIJLOCIU,AFRICA,URASC CA MARILE PUTERI ISI BAT JOC PANA SI PRIN FILME DE FAPTUL CA ELE ASUPRESC SI FURA...Oare nu ne da de gandit ca Romania care era o tara bogata mai are putin si ajunge cam ca Africa?
Cate filme din ultimii ani(pana si ala cu Zohan sau cu Iron Man) nu isi bat joc de suferinta celor asupriti de terorism si marile puteri?Pana si "Persepolis" e o rusine din acest punct de vedere.
Dar sa pui un diamnat roz pe primul plan,sa faci o poveste SF cu salvarea familiei de negri ca prin minune,e pueril-grotesc.
A,mi-a placut la nebunie faza cu diamnatul inchis intre zecile de cutii cu diamante in banca ,pe cand in"LUMEA A TREIA" se moare de foame ,de disperare,de HIV...
Faza aducea cu Sf-ul din Indiana Jones cu cufarul ascuns intre alte mii de cutii pline cu "secrete de stat"...(primul Indiana ...)
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells