Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Nov 2003, 10:24   #21
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
si mie mi-au placut foarte mult scurt-metrajele Triptik...asta e ceea ce eu numesc o trilogie!
AB, pot spune ca in mod surprinzator, mie episodul cu becul mi-a placut cel mai putin...m-au impresionat mult mai mult celelalte 2, in special Zebra (pe care eu l-as fi vazut insa mult mai impresionant daca ar fi fost color si nu alb-negru).
m-a impresionat foarte tare cum scurt-metrajele reusesc sa surprinda exact probleme tipice pentru noi si totusi nu vorbesc nici de cainii vagabonzi, nici de cersetori, nici de comunism si nici de inchisoare (subiect ce cred ca a devenit lait motiv in cinematografia romaneasca)...
cred ca Trpitik sunt niste filmulete pe care mi-ar placea foarte mult sa le am acasa pentru ca mi se par foarte optimiste...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2003, 11:11   #22
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
Originally Posted by Alex Leo Serban:
a mai vazut cineva desheul lui daneliuc? vreau impresii...

desheu e un cuvant prea bland! e primul film de la care am iesit cu o durere de cap, si nu era DIN CAUZA AERULUI CONDITIONAT!
daneliuc cred ca asa a si vrut sa se intample! sa dea dureri de cap din cauza frustrarilor lui si altora!
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2003, 18:33   #23
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Conform legii, CNC-ul asta ar trebui sa-i sprijine pe realizatorii profesionisti de film - respectiv pe regizori - sa isi promoveze proiectele si sa isi faca filmele mult visate. De ce atunci sunt aprobate si primesc bani proiectele unor mucosi care inca nu au absolvit facultatea de film si se inghesuie la CNC cand ei nu fac filmele de scoala care sunt teme inpuse si pentru care primesc cele necesare realizarii din partea facultatii? Este cazul individului Giurgiuca care va face al doilea film in rastimp f scurt cu bani cnc in timp ce el este repetent la scoala pentru ca fimul facut acolo a fost neglijat si a iesit prost.De parca cel facut la cnc ar fi iesit bine...
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2003, 12:47   #24
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Treaba asta cu facultatea nu e litera de lege. Din cate stiu Chaplin nu a facut facultate de film. Parerea mea e ca respectivul ar trebui sa aiba imaginatie si sa se priceapa la povestit, ca sa tina publicul pe scaun.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2003, 21:10   #25
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Nu e cazul. Iar acele ilustre abateri de la norma au aparut in INTERIORUL unei industrii care selecta ea insasi valorile din mers.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2003, 14:51   #26
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by catalin:
Nu e cazul. Iar acele ilustre abateri de la norma au aparut in INTERIORUL unei industrii care selecta ea insasi valorile din mers.

Io unul cred ca industria - fie ca e de film sau de orice altceva - are legatura cu banutzul. Ori la noi nu se face film pentru banutz, ci film pentru cele viziuni hartistico-regizorale. Regizorele nu e interesat de investitie sau de public. Mere si cu sala goala, ca doar nu investeste din bozonarul propriu! Ca daca ar investi din buzu propriu l-ar arde ficatul. Rau de tot l-ar arde. Si ar fi mai atent cu publicul, care - in cazul in care nu se stie - e cel care vede filmul. Propunem hartisitlor-regizori sa nu mai consume din banul public, ci sa isi faca filmele pe o caseta VHS si sa le vizioneze in cerc restrans, adik cu nevasta/soacra/copii.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2003, 22:18   #27
snuff
Novice
 
snuff
 
Join Date: Dec 2003
Location: none
Posts: 1
Send a message via AIM to snuff Send a message via MSN to snuff Send a message via Yahoo to snuff
Ajutoare umanitare (nu e nici pe departe singurul exemplu) are un puternic iz provincial..., iar autorul probabil ca nu va reusi niciodata sa-si depaseasca conditia de mistocar... tv.
Am vazut productii oarecum asemanatoare, ca subiect, din Brazilia si Rusia, care aveau cel putin forta unor FILME. Sau erau, ca sa spun asa, macar nationale...

Lui Leo: sunt de acord ca Hano are o tehnica buna, dar faptul ca zece bulumaci fac ha-ah in sala la o faza, da masura doar unui film de talia lui Garcea & co...
:o
snuff is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:58   #28
12someonsuper35
Junior
 
12someonsuper35
 
Join Date: Jun 2003
Location: Zidozamborino
Posts: 37
moulin doulin boulin

Originally Posted by Leonard Pyron:
Conform legii, CNC-ul asta ar trebui sa-i sprijine pe realizatorii profesionisti de film - respectiv pe regizori - sa isi promoveze proiectele si sa isi faca filmele mult visate. De ce atunci sunt aprobate si primesc bani proiectele unor mucosi care inca nu au absolvit facultatea de film si se inghesuie la CNC cand ei nu fac filmele de scoala care sunt teme inpuse si pentru care primesc cele necesare realizarii din partea facultatii? Este cazul individului Giurgiuca care va face al doilea film in rastimp f scurt cu bani cnc in timp ce el este repetent la scoala pentru ca fimul facut acolo a fost neglijat si a iesit prost.De parca cel facut la cnc ar fi iesit bine...


vezi asta e alt motiv pentru care tre sa-i injuri pe aia de la project w...

daca ar fi numai proiecte dastea cnc ul n-ar mai exista iar atunci cei ce ar primi bani ar primi numai dupa ce demonstreaza intr-un mod rational economic ori social ca acel film merita facut...

stai si reflecteaza... incearca sa treci pe primul strat si sa vezi ce conexiuni faci...
__________________
si-uite asa bhei...
12someonsuper35 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells