Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Feb 2009, 21:34   #121
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by LZP:
de ce crezi ca regizorii sunt tentati sa-si scrie ei scenariile?
In primul rand nu m-a interesat chestiunea asta, eu imi facui intro-ul cand veni vorba de "celebritatea scenaristului", asta ma interesa si ma motiva. Sincer, habar nu am, e ca si cum as incerca sa ghicesc de ce Ionita a ucis-o pe Mariuca desi o iubea mult, nu pot sa-mi imaginez ce e in capul unui regizor, nu m-am transpus niciodata in rolul unui regizor lacom de celebritate, poate doar al unui regizor care imagineaza un film cu ochii mintii..Nu sunt nici in masura sa dau eu un raspuns lamuritor dar daca vrei sa-mi stii simpla parere, ar fi, sa zic...aroganta, habar n-am, mandrie, foamea dupa faima, sunt mai excentrici si mai extrovertiti ca personalitate decat un scenarist iar in Romania, cred ca de foame, dar foame la propriu, pt imagine, sa fie trecut numele lor si colo si colo sa prinda ceva baban afara, asa au sanse mai mari sa fie luati in vizor.
Mai e si o mentalitate tampita la noi in romanika sa fii regizor-scenarist pt ca daca esti doar regizor, inseamna ca esti un autor neimplinit, neintregit, semi-om-de-film, wrong! Intre profesionisti nu e mentalitatea asta cretina, la Hollywood pe generic la screenplay sunt trecuti mai tot timpul cativa oameni, am ramas cu gura cascata cand am vazut la Rocco i e suoi fratelli 6 oameni la scenariu! Niciodata in tara noastra draga.

Originally Posted by LZP:
de ce unii scenaristi vor sa regizeze?
Aici as raspunde mai bine pt ca ma priveste, eu scriu la unele scenarii din cand in cand, iar de voi vinde vreodata unul some day nu ma voi simti implinit, din cauza ca:
Scenaristii care vor sa regizeze nu sunt doar scenaristi. Pur si simplu au inceput intai prin scrierea scenariilor pt ca asta le-a fost mai la indemana, mai comod, nu au avut mijloacele necesare regiei care tine si de tehnica, de fizica, alte aiureli total diferite de scenaristica. Acestia, nativ, sunt oameni de film, vad filmul in minte, ca il scriu ori il scriu, dar regizoral, nu e mare diferenta, insa degeaba scrii scenariul regizoral, nu ti-l cumpara nimeni asa. Problema apare atunci cand realizezi ca scoala de regie nu se invata autodidact ca scoala scenaristicii, pe care o mai prinzi si de pe un forum, dintr-o carte, scenarii doldora pe Net-Zone, etc. e complicat sa regizezi, banii, cunostinte "tinute la secret", te impiedica pur si simplu. Si te multumesti cu scenariile, pana cand, some day...
Si cred ca regia se invata mult mai greu, mai spre varsta a doua si depinde si de noroc, relatiile pe care ti le faci, capabilitatea ta, etc.
As face un "clasament" al valorii astfel:
1. Scenaristii care reusesc sa regizeze; E cel mai greu sa faci ceva palpabil din nimic, de la o idee, de unul singur;
2. Regizorii care si-au scris scenariile si nu au dezamagit la niciun capitol;
3. Regizorii (simpli), pt ca au reusit sa faca un film, si le-a iesit;
4. Scenaristii (simpli), pt ca nu-i usor sa scrii un scenariu (bun, foarte bun...) care sa ajunga film; Nu conteaza ce s-a ales de film!
5. Regizorii care si-au scris scenariile si au dezamagit la scenariu desi filmul e acceptabil - ii vad sub scenaristi pt ca prostia se plateste, no?
6. Regizorii care au dat-o-n bara si la regie si la scenariu. No comment!
Cazurile urmatoare (7, 8, 9...etc.), nu fac subiectul conversatiei, adica scenaristi idioti care nu au vandut nimic, asa zisi regizori care merg cu camera in mana fara sa aiba un scenariu, etc. etc. etc.
Dupa cum vedeti eu tintesc pozitiile 1, 4 si 7. :lol:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 21:47   #122
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Mama ce pofta de scris ai!

vad ca nu ne bate nimeni ca suntem off-topic, inca.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 21:55   #123
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Mama ce pofta de scris ai!
Ei, as! :hmm:
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
vad ca nu ne bate nimeni
Ei, as!
Bäi, ia bat to topic, cä vä back de vä sunä apa-n cap!
Aää... viceversa.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 21:58   #124
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
da ce, nenea, ce?
n-avem voie?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 21:58   #125
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
N-aveam pofta de scris azi pe forum dar pur si simplu m-a motivat subiectul si in principal tu care stii sa pui intrebarile foarte bine, la obiect, fara sa deranjezi. Acum plec. Ne-auzim!

Aaa, uitasem, ar mai fi:

x. Scenaristi care vor sa regizeze si o dau in bara la capitolul regie. Ex: Pitbull. :oops:
y. Scenaristi care vor sa regizeze si ei habar nu au ca ceea ce-i in mana lor nu se poate numi scenariu. Ex: Neuptolem. :lol:
z. Oameni de film, care "fac" filme. Ex: films4all.
Hai ca am exagerat cu exemplele, sa intelegeti mai bine, sunt metafore, doar metafore.

I'll be back!!!!...........
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 22:03   #126
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Viþãvercea!!! Viþãvercea!!!
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 22:06   #127
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Eu zic s-o tulim! I-am atins lui Pitbull coarda sensebela. Asta era si ideea! 8)
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 22:21   #128
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
PRIMUL SCHIMB DE REPLICI DINTRE NEUPTOLEM SI BOGDAN.ANDRO - DOI FORUMISTI LA POLURI OPUSE, TINETI-VA BINE!

Originally Posted by Bogdan.Andro:
Neuptolem ..., þi-ar prinde bine sã ºi citeºti cartea lui Llosa, nu doar s-o rãsfoieºti. Pentru cã în puncte cheie, vei gãsi niºte informaþii foarte utile, în special þie.

Parabola teniei:
(...)
Capitolul 2
(...)
Da. Am citit primul capitol alaltaieri noapte, stiu de parabola teniei foarte bine. Okay, am plecat sa continui.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 09:56   #129
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
on topic, va rog
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 09:04   #130
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Cat de tare a putut sa-mi placa filmul asta! Incredibil de misto a fost! Senzational!

Revin cu explicatii!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 10:06   #131
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Deh, nu poate sa multumeasca pe toata lumea (si din cate vad pe aici se aduna multi spectatori greu de multumit)...

Poate cea mai tare palma pe care o da filmul asta prostilor care au mereu "argumente" este faptul ca a aratat ca se poate face un film cu doar 4.000 de euro care sa fie apreciat si premiat de critica internationala.
Cu siguranta filmul asta va face profit. Merita sa va lasati prinsi in carlig... macar o data.

Later edit sau PS: Se pare ca pt unii am fost cam subtil in ceea ce am vrut sa zic, asa ca am pus niste gilimele (chiar daca prima data nu am considerat ca trebuiesc puse) pt a nu se simti unii jigniti (departe de mine aceasta dorinta).
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 12:31   #132
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by cornel:
Poate cea mai tare palma pe care o da filmul asta prostilor care au mereu argumente...

Prostilor?
Eu zic sa fii mai ponderat...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 22:50   #133
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Originally Posted by Cornel:
Poate cea mai tare palma pe care o da filmul asta prostilor care au mereu argumente este faptul ca a aratat ca se poate face un film cu doar 4.000 de euro care sa fie apreciat si premiat de critica internationala.
Dupã opinia ta, cei care au argumente sã critice filmul sunt proºti, iar cei care nu au argumente, dar laudã filmul sunt deºtepþi. Interesantã filosofie!
Critica internaþionalã apreciazã ºi premiazã filme care nu pun în pericol producþia lor. Ar fi cazul sã înþeleagã mai mulþi cineaºti români acest lucru.
Da, la 4.000 de euro, filmul e bun. Îþi dai seama ce bun ar fi fost la 1.000 de euro?!
Dar ai început cu “poate”. Poate ar fi fost bine sã vezi dacã are succes la public, înainte de a aprecia cã va aduce profit.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 23:24   #134
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De acord cu Cornel: filmul nu e bun în raport cu finantele, conditiile, productia, critica nationalä, internationalä, multinationalä, transnationalä, metanationalä si paranationalä, succesul de public, si alte conjuncturi. E bun valoric, intrinsec, prin inteligentä, rigoare, stil, talent, inefabil.
In dezacord aparent cu Cornel: din päcate, s-a generalizat acest automatism de gândire: cine ejaculeazä niste ineptii supte din deget, nesustinute, dar finalizate printr-un väcäroian "pärerea mea", e respectat färä rezerve ("Dom'le, omu si-a spus pärerea, ce-aveti cu el?" :? :love: ) In schimb, cine vine cu argumente gândite, muncite, sincere, sträduindu-se de bunäcredintä sä demonstreze temeinic ceva, automat "se dä mare" , e "subiectiv" :sick:, etc.
(Dacä puneai ghilimelele la argumente, era totul clar!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 18:56   #135
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
UIte cineva care cat pe ce sa inteleaga filmul, dar n-a fost sa fie
http://www.cotidianul.ro/pescuit_spo...nde-73660.html
>>
"Pescuit sportiv" are nadã, dar nu prinde
16 Feb 2009 Alexandra Olivotto

Foloseºte camera subiectivã într-un mod fãrã precedent în filmul românesc, are interpretãri puternice ºi un scenariu cu premise incitante. Însã "Pescuit sportiv" pierde pariul cu plauzibilitatea, ca ºi direcþia pe ultima sutã de metri.

Adrian Sitaru ºi-a lansat în sfârºit debutul în lungmetraj, "Pescuit sportiv", o peliculã mult aºteptatã, premiatã la Salonic ºi la Palm Springs ºi lãudatã deja de presa din Hexagon. Este, Alex. Leo ªerban a remarcat-o deja, primul film românesc realizat cap-coadã cu camera subiectivã; însã cu greu îl poþi întâmpina cu surle ºi trâmbiþe din acest motiv, având în vedere faptul cã americanii au fãcut asta prin anii 40, iar efervescenþa Real TV a fãcut spectatorii extrem de toleranþi cu acest tip de filmare.

Povestea e liniarã ºi nu necesitã prea multe rãsturnãri de decor: Mihai (Adrian Titieni) ºi Miha (Ioana Flora), un cuplu care pare iniþial în plinã "legalitate", pleacã la un picnic; se ceartã ºi lovesc cu maºina o prostituatã, pe numele ei Ana sau Violeta (Maria Dinulescu).
O cred moartã, dar ea se trezeºte, aparent amnezicã, ºi are poftã de picnic la rândul ei. Foloseºte ocazia pentru a se insinua în vieþile lor, despre care ºtie cu mult mai multe decât ar trebui.

Acum, prostituata-catalizator este un motiv cultural cu vechime (mai ales în cinema), deci unul cu un grad de risc semnificativ la reciclare. Aici apare pariul cu plauzibilitatea: dacã Sitaru scrie cu o mânã sigurã dialogurile dintre Miha ºi Mihai, între care se instaleazã o agresivitate care mocneºte, compensatã uneori de excese de exprimare a emoþiei ("Te iubesc atât de mult, iubito!", spune el), mâna pare sã-i tremure la partitura Mariei Dinulescu: pe de o parte, are replici redundante ("Ce cuplu miºto sunteþi voi" e parcã pe repeat), pe de alta, toarnã mai multe adevãruri decât oracolul din Delphi. Actriþa joacã debordant de energetic, dar tot nu reuºeºte sã infuzeze personajului ei feliat în douã vreo dozã consistentã de credibilitate. Jocul Ioanei Flora e la celãlalt capãt al spectrului: rezervat cu încrâncenare ºi mereu la limita imploziei.

Camera subiectivã (vezi fiecare scenã prin ochii unui personaj, însã perspectivele alterneazã, ca de altfel ºi efectele lor, de la notabil la rizibil) pare în acest context o metodã de a transplanta niºte plauzibilitate într-o intrigã care funcþioneazã pânã la un punct, dar care o ia complet razna pe final. Sar în ochi o discontinuitate a atmosferei, un personaj care picã în scenariu ca nuca-n perete, o secvenþã cu consecinþe complet neasumate. Sitaru reuºeºte sã fie mult mai percutant în elipse - excelent poziþionate - decât în dialog, mai ales pe ultima parte, când începi sã te întrebi dacã nu cumva asiºti la o piesã a lui Beckett.<<

cat pe ce sa-l inteleaga ca mine, am vrut sa zic. Dar pt ca s-a oprit la jumatate, n-a mai inteles nimic.
"oracolul din Delphi, luatul complet razna spre final, nuca-n perete si Beckett" - au totusi o cheie de decodare, aia de care am tot zis aici. Si daca n-o vezi, nu pricepi nimic.
Macar apreciez ca autoarea a simtit ca undeva lucrurile o iau razna fata de realitate. N-a reusit insa sa treaca pragul ala si sa inteleaga ca se afla in universul unui "La Hanul lui Manjoala" (sau al lui Blair Witch daca vreti) nu in realitatea de zi cu zi. Aia romaneasca pe care o stim.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 20:08   #136
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Alexandra-i o tipä okay, but nobody's perfect. S-a väzut si la case mai mari.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2009, 08:44   #137
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
am avut asa o revelatie (ca eu dimineata am revelatii, mai ales dupa un iaurt rece): Pescuit sportiv e primul film romanesc de hat, ani de zile, in care doi oameni isi spun "te iubesc".
Ma refer la filme de la onorabil in sus, nu azucene pe sistem nervos.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2009, 21:30   #138
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Deocamdata nu-l gasesc pe nicaieri, dar din reclama se vrea un fel de cutit in apa.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2009, 22:35   #139
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu numai din reclamä - seamänä într-adevär. In sens bun, din fericire. Am spus mai mult în analizä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 09:45   #140
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
pai eu cand spuneam, nu ma credeati...

Valerian Sava: Dincolo de calificative şi estimări, care ar fi diferenţa structurală dintre unele cronici de premieră de la noi şi cronicile dintr-o ţară ca Franţa, unde Pescuit sportiv a fost lansat, tot acum, în marele circuit al cinematografelor?
Adrian Sitaru: În primul rînd, toţi comentatorii compară filmul cu celelalte producţii ale Noului Val Românesc şi mulţi descoperă că nu vine neapărat pe aceeaşi linie - unii îl pun în aceeaşi ecuaţie, alţii nu.

Valerian Sava: Sînt şcolarizaţi în "judecăţile de existenţă şi de situare", s-ar spune.
Adrian Sitaru: Cronicile nu cantonează în subiect, în poveste, se referă la ansamblul filmului, la cinema-ul din film, la conceptul lui intrinsec, care nu e, în speţă, "o felie ruptă din viaţă", ci recurge şi la metaforă, la nuanţe de absurd. Se dau şi nume de reper uluitoare, de la Beckett la Ionesco. Nu înseamnă însă că n-am reţinut şi obiecţiile.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells