Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Mar 2004, 15:58   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pluss: on dirait le sud

va recomand (din pacate, doar bucurestenilor) filmul elvetianului vincent pluss (34 de ani), care a deschis ieri fest. filmului francofon: 'on dirait le sud'. film de debut, facut in numai 2 (doua!) zile cu un sub-sub-buget: poveste simpla (dar emotionanta), actori necunoscuti (dar f. buni - inclusiv 2 copii!), turnaj febril-intens (dar totul se leaga), in trena dogmei cumva (dar fara fitzele unor 'dogmatici'), totul f. sincer si adevarat...
(plus o referinta (in dialog) la disney care e mortala!)
daca as fi cineast roman, tinar sau batrin, mi-ar fi rusine sa mai cer miliarde dupa ce vezi ce se poate face cu mai-nimic - dar cu idei & pasiune :wink:
PS este subtitrat in engl. (pt nefrancofoni)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2004, 21:51   #2
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Mai poate fi vazut doar Duminica, 21 martie, ora 19.00 - Elvira Popesco alaturi de alte 4 scurte metraje de acelasi Vincent Pluss.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2004, 08:59   #3
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Am fost si eu la seara dedicata lui Vincent Pluss . Mi-a placut On dirait le sud , filmul facut in 2 zile(imi inchipui reactiile celorlalti regizori in elvetia cand a luat premiul pentru cel mai bun film ),cu un scenariu pe o pagina si foarte multa improvizatie din partea actorilor .
In schimb am avut o problema cu scurt-metrajele lui Vincent Pluss , pe care recunosc sincer ca n-am putut sa le "apreciez"(vorbesc in primul rand de cele "de dans" care m-au plictisit , asta si pentru ca poate n-am o fire atat de artistica ). Chiar si Céline Bolomey , actrita principala din film (care mi-a placut prin sinceritatea si naturaletea cu care a raspuns la intrebarile din sala), raspunzand la o intrebare despre scurtmetraje(cred ca a lui alex leo serban ) a recunoscut ca nu a inteles toata "simbolistica" din ele.
Ma felicit insa ca am rezistat pana la sfarsit pentru ca pana la urma a meritat.
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2004, 18:02   #4
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
faza cu sudul e ok, in fine, cat de ok poa sa fie o dogma
scurt metrajele sunt... cam prea ciudatele
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells