Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Apr 2007, 13:43   #21
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
1) Nu mä rusinam, eram autoironic.
2) Cred cä aici e un semn de întrebare în plus.
3) Am mai räspuns la asta. Recent.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 14:10   #22
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
intrebarea ramane in picioare chiar daca tu o consideri in+
eu doar ce am aterizat asa ca nu stiu unde, ce si cum ai raspuns.
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 14:53   #23
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sper cä aterizarea a fost pläcutä.
Acum, nici o problemä: începi sä explorezi terenul, si-n curând multe întrebäri se vor des+iza (citeste: "desplusiza") de la sine. Nici o grabä. (Räspunsul äla al meu era în prima paginä a unuia din topicurile astea, de filme recente - luna asta sau luna trecuta; nu mai stiu exact unde, da' dacä le räsfoiesti, dai sigur de el.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 17:01   #24
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
nu am rabdare de caine :?
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 19:54   #25
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by sade:
nu am rabdare de caine :?

Daca e vorba de scrierile lungi ale lui Pitbull, pai.. ai un raspuns cateva posturi mai sus, in pagina asta.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 20:05   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ie-te-te! :huh:

Da, chiar la ACEL räspuns mä refeream.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 21:37   #27
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
da-mi voie sa exclamez 'vai!'
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2007, 09:42   #28
pantagruel
Junior
 
pantagruel
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 33
(pitbull, acest thomas mann al cinemagiei)

si mie imi place (acum) cum scrie pitbullu'.

la inceput aproape am varsat ce tot ce am halit (de la Paste pana la cronica respectivului) cand am vazut cantitatea + acribia + pedanteria - umorul - sclipirea - introducerea - bancul - duda = ludicul x eruditia x staruinta.

dupa, m-am obisnuit cu el(e) - e greu, dar reusesti - si le-am
(mai) citit in intregime.

sunt puncte de vedere epatante, dar pertinente si f interesante.
daca nu (prea) placute ochilui...
(cine ar prefera oare genialul (?) Munte vrajit ori minunata Casa Buddendbrook- in aceea vreme T. Mann era platit la kilogram! - in detrimentul taioasei Corectii, sa zicem, a lui j.franzen? (nu cu putin mai intinsa)
...macar incredibil documentate, argumentate. (nimeni nu e perfect, caci, pana la urma... Some Like It Hot)

concluzia: thomas mann al cinemagiei este printre noi.

apropo, multi, inclusiv Mann, spun (dar cine ii crede?) ca Muntele vrajit este si mai minunata la a doua citire si absolut fenomenala la a treia recitire, a patra, etc...

!!! despre gost rider
mi l-a imprumutat cineva, ca cica era pe primul loc in SUA, nu am putut depasi primele doua minute.
acum nici chiar asa (desi imi plac la nebunie bd-urile, 300, f.miller & tarantino). vorbim totusi de filme ori filmulete, azucene (unde gasesc comentariul la azucena???, il doresc!) si ticalosi, dar infectia aia cu motociclete in flacari, au! ma doareee!
(cum ai reusit, oare, domnule pitbull sa il urmaresti pana la capat si apoi sa il mai si povestesti. ba, mai mult, sa te si abtii, sa nu-l desfiintezi, sa-l faci varza. etc. ramane un mister...)

a doua concluzie este ca pt dumneata nu conteaza filmul pe care il consumi. iti vezi linistit de treaba, povestesti, compari, descrii. traiesti la maxim scrisul, nu filmul.
parerea mea.
(cu toate astea imi plac cronicile semnate pitbull, nu am fost ironic. ca sa nu existe interpretari)
pantagruel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2007, 10:15   #29
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
Originally Posted by pantagruel:
(pitbull, acest thomas mann al cinemagiei)

si mie imi place (acum) cum scrie pitbullu'.
Poate am ramas eu in urma dar nu vad inca legatura primului paragraf cu Ghost Rider. Sa moara vetutza daca imi da prin cap ceva. E mai ceva ca dezamorsarea unei bombe Si prost nu sunt.
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2007, 12:12   #30
pantagruel
Junior
 
pantagruel
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 33
tot pe acest topic, in melanj cu gost riderul, erau critici (initiate de lecart)la adersa stilului lunguiet practicat de pitbull. eram in asentiment cu unii ori altii. doar.
pantagruel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2007, 12:13   #31
pantagruel
Junior
 
pantagruel
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 33
cu "ghost rider-ul", evident
pantagruel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2007, 14:11   #32
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
un film de prost gust.... nimic nu atrage... sa nu zic de actiune... vrea ceva de la constantine dar nu e nici pe departe....
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2007, 14:55   #33
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ce faceti, mä, din mine-aici? "Thomas Mann"? :shock: De ce nu Vechiul Testament, Noul si Mijlociul?!? Fiti seriosi, mie-mi convine doar sä fiu n Pitbull de Pitbull al cronicii de film, si nimic mai mult. Mai ales cä, asa cum bine ati observat, îmi place enorm s-o gândesc si s-o scriu. Apropo de faza aia de-acolo, "träiesc cronica mai mult decât filmul" NUMAI în cazul când la film n-am ce träi - ca sä nu ies în pierdere. Da' ia sä ne gândim la "City Lights", sau la "...Rubliov" - cum, Doamne ia-mä, as putea träi särmanele mele rânduri scrise mai intens decât acele capodopere?
Acuma, câteva räspunsuri:

Nu esti singurul care n-a înteles începutul voit "rupt" al cronicii la "Ghost Rider" - e clar c-ar fi trebuit sä folosesc o ironie mai explicitä. (Apropo, vreo doi retardati de pe cinemocofan.ro au ajuns chiar sä-mi doreascä moartea fizicä din cauza lui, cu înjuräturi si obscenitäti mai ceva ca-n Zäbräut!) Sperasem sä fie clar cä-i la misto. Singura legäturä cu filmul era apropo de cultura motociclistilor - imaginea-tip a riderului în piele neagrä. Dar, filmul fiind atât de slab, inconsistent si adesea chiar ridicol, am construit introducerea cam la fel - adicä, povestind ca la o bere, cam cherchelit, o întâmplare cu Nicu Covaci, fi-miu când era mic, motociclete si triciclete... Am intrat în derizoriu PRIN derizoriu. Sigur cä nu m-am ostenit s-o elaborez, am scris-o cum mi-a venit, doar era "Ghost Rider", nu "Easy Rider"!

Altfel, fatä de film, am fost mai îngäduitor doar pentru cä efectele speciale sunt reusite, motocicleta chiar aratä misto (transfiguratä), are ritm narativ, nu m-a plictisit, si nu se ambitioneazä sä-si depäseascä conditia. Strict un cadou pentru fanii BD-ului, cum spuneam. Sigur cä scenariul e cretin, cä dialogurile-s ridicole, cä simpla idee cu scheletul în fläcäri e de râsu' pizdii - da' dacä stä-n banca lui, eu de ce sä-l înjur? Ajunge doar sä-l disec si sä spun ce-am gäsit înäuntru.

Cronica la "Azucena" o gäsesti în sectiunea "Cinematografia româneascä" (e destul de sus în paginä, se vede usor), sau pe Liternet (a doua din coadä).

Cam asta ar fi... cred - c-ati spus/întrebat multe.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2007, 15:12   #34
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
toleranta toleranta....
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2007, 17:55   #35
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
Misto, nemisto nu cade deloc bine cu Nicu Covaci. Poti sa argumentezi cat vrei. NU DA BINE.
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2007, 19:40   #36
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asta e, acum. Nobody's perfect. O las acolo, cä si-asa-i o cronicutä oarecare la un film prost.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2007, 02:05   #37
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
Originally Posted by Pitbull:
Asta e, acum. Nobody's perfect. O las acolo, cä si-asa-i o cronicutä oarecare la un film prost.
Bine punctat. Lipseste ceva din declaratia ta dar e ok. Eu cel putin am inteles ce anume ai vrut sa spui. 8)
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells