Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Oct 2010, 21:45   #1001
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
ar fi cazul sa revenim sa topicul initial
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2010, 22:10   #1002
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
cred ca ar fi cazul sa va raspund intai si abia apoi sa revenim la oile noastre. asa ca:

@danonino. pentru a putea gandi rational, si pentru a putea ajunge sa ai idei bune, trebuie sa te detasezi de restul problemelor cotidiene. caci daca esti plin de ganduri nu ai cum sa ai idei pentru ca automat, orice ai face, tot acolo o sa ajungi sa te gandesti la probleme mai mult decat la o idee care ar putea sa iti vina intre timp. spre exemplu:
Rapture. merge la scoala. are o zi grea, materii insuportabile si plictisitoare (dau un exemplu de zi pe care multi dintre noi, elevi sau studenti, o avem cateodata). ajunge seara tarziu acasa si ar vrea sa picteze. insa, dupa cum sustine, e irationala. e obosita. mintea ei nu mai gandeste corect tocmai din cauza informatiilor acumulate in timpul zilei, informati care ii umplu creierul si care nu pot disparea decat in timpul somnului, cand sunt stocate acolo unde trebuie, in sertarasele alea ale mintii. bun.. asa ca, oricata experienta ar avea, oricat talent, nu poate sa picteze. si cu toate acestea trebuie sa o faca. si nu numai pentru ca o vrea ci pentru ca are un proect de predat a doua zi. ce e de facut? bun, tu spuneai ca cel mai bine e sa dormi inainte sa te apuci de lucru. foarte corect. mai corect de atat parca nici nu putea fi spus. dar ce ne facem in cazul in care trebuie sa muncesti atunci iar mintea ta da rateuri? simplu. o detasezi, o odihnesti cateva minute ca sa poata reveni la starea ei normala.

@mircea... mai mircea... lucrurile nu sunt asa de usoare precum crezi. exact cum spunea si danonino. e nevoie de mult mai mult ca sa devi un pictor bun. nu e de ajuns sa ai o idee. poti avea sute de idei daca mana ta nu e formata si instruita sa picteze. si ca sa ajungi acolo, ei, e nevoie de mult timp.

@rapture: ai foarte mare dreptate dar numai pe jumatate: munca intelectuala, de cele mai multe ori e mult mai obositoare decat cea fizica. e normal sa fi irationala de la o anumita ora. nu esti singura. toti suntem. insa conteaza foarte mult sa iti cunosti mintea si corpul si sa stii cum sa le conduci tu pe ele si nu ele pe tine. e usor sa spui: "seara nu lucru pentru ca sunt irationala". dar de ce nu incercam sa facem sa nu mai fim irationali seara? totul depinde de modul in care iti educi mintea si corpul. eu aveam zile in care mergeam de dimineata pana seara la facultate si noaptea faceam proiecte. nu aveam nici pe dracu'. cand eram obosita, pur si simplu ma educam si ma manipulam in asa hal, incat, dupa cinci minute ma simteam fresh. mi-am fraierit mintea. nu e greu, dar e nevoie de timp si de exercitiu. exact ca in pictura. am mai scris pe aici pe undeva, la un moment dat, ca mie imi ajunge sa dorm doar trei ore pe noapte si atat. desigur, exercitiul de antrenare al creierului necesita timp si resurse. si de cele mai multe ori mi-e prtea lene sa ma concentrez sa il "fraieresc" asa ca prefer sa imi aman responsabilitatile si sa ma odihnesc pe calea normala, obisnuita. adica somnul.

gata. acum putem reveni la oile noastre.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 09:31   #1003
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
mai dragonfly te rog eu intelege odata ca nu-i nevoie sa ii dai lu iaurtica atata apa la moara ca si-asa el e cu pasarelele lui. ce pana mea sa stie el cum e cu mintea si arta?? danonino? ))) nu vezi si tu cat de pe langa e?
tu chiar nu zici rau, eu am adevarate probleme cu mintea mea care e pur si simplu tot timpul obositor de hiperactiva si mi-e foarte greu cateodata sa o linistesc oleak cat sa imi fac starea necesara sa pot canta la clape ...
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 29 Oct 2010 at 09:34.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 09:50   #1004
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
he, he. chiar ma bucur ca cineva intelege in sfarsit ce vreau sa spun...
clape? hmmm...
e unul dintre cele mai frumoase lucruri pe care le poate face cineva. degeaba, pianul e una dintre cele mai divine muzici. ne dai si noua un link, ceva sa iti vedem talentul? pls. pls...

on: adevarul e ca Dumnezeu a lasat pe pamant tot felul de specimene. tot timpul, imi imaginez ca Dumnezeu a creat omul cu personalitate: de animal. spre exemplu: unii au personalitate de maimuta. se scarpina la c... toata ziua si se cauta de paduchi. pupincuristi. mai sunt si cei cu personalitate de leu: mari conducatori, oameni inteligenti care au spirit de afaceri. sau scumpii de Koala. un animalut de om care doarme tot timpul. e depresiv si crede ca viata lui nu are niciun sens. mai sunt multe exemple. insa metafora vietii poate fi interpretata in multe moduri. si exercitiul asta e chiar ok. cand vezi o persoana sa ii atribui un animal ce sa se potriveasca personalitatii sale. e chiar amuzant.
eu cred ca danonino e o hiena. se hraneste cu lesuri, se repezeste asupra lucrurilor care nu i se cuvin. se crede regele junglei chiar daca e un pricajit. e tot timpul pus pe cearta si umbla cu coltii la vedere, in pozitie de atac pana si cand doarme.
chiar ar fi un topic bun asta cu animalele...
all in all... Dumnezeu ne-a dat posibilitate creativa. totul vine de la imaginatie. cea care ne ghideaza mai departe. pentru ca pentru pictura, muzica, scris, ai nevoie de imaginatie. si voi spuneti de Dumnezeu ca e rau... uitati ce ne-a lasat... talentul. ca sa nu ne plictisim si sa evoluam intru-un mod cat mai pasnic si mai original. asta e o noua diferenta intre noi ca specie si animalele pe care le-am enumerat mai sus.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 10:01   #1005
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
tot off, ultimul: poate inregistrez pana la urma ceva si negociem pe mess, nu prea am chef sa arat la toata lumea pentru ca nu cant decat de aproape un an (destul de rar) si nu consider ca am ceva de aratat momentan. in plus cant in special pentru mine nu ca sa fac ceva anume cu asta sau ca sa ma laud.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 10:08   #1006
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
da, da... vreau, vreau... . nu conteaza cum canti. pianul e instrumentul meu preferat. si imi place sa ii ascult pe incepatori exact asa cum imi place sa ii ascult si pe marii pianisti. so, cand ai ceva pt mine. pls... da un buzz... (hai k iti bag un id pe pm k tare m-ai facut curioasa... i/m so fuckin' crazy this morning. and i don't know why... )
gata cu off-ul... daca vreti ceva, raportati totul la Dumnezeu. it can't be hard to do that.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 11:21   #1007
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
Originally Posted by copila_satanista:
tot off, ultimul: poate inregistrez pana la urma ceva si negociem pe mess, nu prea am chef sa arat la toata lumea pentru ca nu cant decat de aproape un an (destul de rar) si nu consider ca am ceva de aratat momentan. in plus cant in special pentru mine nu ca sa fac ceva anume cu asta sau ca sa ma laud.
hey poate sa fii un geniu k mozart ...:d si eu cant la chitara dar tot incepator is

ps:legat de pian chiar intreba un pianist pe un tip care canta de asemenea la pian de cat timp canta si a zis de 10 ani si i-a raspuns pianistul ...aa acu debea esti incepator :d

netza all apropo
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 16:31   #1008
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
neatzas i tie, dar hai sa incercam sa fim on-topic. ca se supara Pit. pe noi si ne sterge...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 20:38   #1009
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
pai il astept pe pit la continuarea discutiei si vad ca nu ne sincronizam deloc..
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:01   #1010
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
rabdare, rabdare... va veni
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:19   #1011
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
trist nu pot sta prea mult la 4 dim plec spre cj...
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:22   #1012
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
nu te grabi... cand va veni timpul, vei primi si raspunsurile la intrebarile pe care le ai. pana atunci posteaza-le aici, si cei care pot, iti vor raspunde.

@Pit: haida nene, te striga lumea pe aici mai rau ca pe un sfant. ce ai patit?

P.S.Mircea, imbraca-te gros, la Cluj e foarte frig.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:25   #1013
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
pai...eu nu prea am intrebari ce ma intereseaza gasesc raspunsul

ps: daca la cj e frig atunci vin in slip
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:26   #1014
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
nu te creeeddd... daca tu vii in slip, eu vin cu Antena 1 si te fac vedeta mare...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.

Last edited by dragonfly_drk : 29 Oct 2010 at 21:42.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:29   #1015
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
sunt destul de mare nici nu sti de unde vin eu...:d
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:38   #1016
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
as putea sa caut. ori vii cu trenul, ori cu avionul. daca ai ora fixata la 4. daca vii cu trenul, mi-ar fi usor sa te descopar. cu avionul, ar fi mai greu. si mi-e atat de lene...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:39   #1017
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
1. Mesaje private

2. Fara suparare: "vii", nu "vi", si "stii", nu "sti".

LE: Observ ca primul exemplu a fost doar o intamplare
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:43   #1018
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
1: de acord
2: doamna/domn si veniti sau nu veniti
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:43   #1019
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ok, Liviu. merci pentru lectia de limba romana si ne vom abtine de acum...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2010, 23:07   #1020
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
and I like this one...

http://www.youtube.com/watch?v=xZEO1Lug25s
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells