Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Mar 2012, 19:36   #2761
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ma enerveaza ingrozitor persoanele care nu se tin de cuvant!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 19:31   #2762
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
analfabetii care au redactat manualele de contabilitate, planificare operationala si marketing. pe fiecare pagina exista cel putin un dezacord, un cuvant scris gresit sau chiar lipsa. pe langa asta se mai adauga si greselile de calcul care apar in problemele de contabilitate.
acum inteleg ca nu-i limba romana, dar totusi... in cartea de matematica n-am vazut nici o greseala de genul
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2012, 11:23   #2763
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Dobro e baiat simpatic dar incepe sa ma ''inerveze'' atunci cand incearca sa se dea intelept . El ( si altii ca el) a acaparat posturile ,tv ,radiourile ,editorialele ziarelor si revistelor . Toti tipii astia subtiri ne fredoneaza usurel niste versuri mieroase cu iz de Paulo Coelho .Avem parte de gogoloase gata mestecate de banalitati ,panseuri sforaitoare , sfaturi in amor ,metafizica filtrata prin bauturi de lux .
Eu cred ca ar fi mai bine sa-i ascultam si sa-i admiram atunci cand se arata competenti in domeniul lor .Cand deviaza si incep sa para profunzi sa-i bagam pe toti acesti mentori de duzina in p.m. lor .Sa nu ne mai mai pierdem timpul cu editorialistii astia de revistute gen 24 fun, 7 seri , atata timp cat sunt pline bibliotecile si librariile de carti cu adevarat mari .

O mostra de blabla cu pretentie de profunzime :
http://bucuresti.24fun.ro/articol/da...tul-11461.html
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2012, 13:49   #2764
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
I couldn't agree more. Si pe mine ma enerveaza Dobro cu aerele si aroganta lui. De cand am auzit si de scandalul cu Marius Vintila, sunt chiar scarbita. La fel si de Mihaiu - care si el mi se parea oricum un increzut si un nesuferit - de mult timp inchideam radioul la emisiunea lui... Guerilla de dimineata inca ascult fiindca ma distrez, dar unii oameni nu stiu unde sa se opreasca....
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2012, 16:00   #2765
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Dobrovolschi trebuie tinut minte pt axioma: "Nu intru pe retelele de socializare dupa ce am baut. Nu suntem pregatiti pentru ce-as putea spune"

Ar trebui trecuta si in regulamentul Cinemagia
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 11:47   #2766
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Mă disperă oamenii care folosesc în loc de "de pe", "după".

Exemplu: Ia-ți cele necesare după siteurile de specialitate.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 14:24   #2767
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
măcar după, dar ce zici de cei care folosesc dupe? ceva gen să împace capra cu varza , jumi juma' struţo-cămilă..
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2012, 18:37   #2768
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Intru si eu dupa un car de ani la miniprix-ul de la Romana si n-am loc la cabina de probe din cauza femeilor . Tot felul de femei agitate cu zeci de articole de probat mi-au tinut calea . Nu poti si tu sa mai incerci niste ciorapi sau sa vezi daca chilotii imprimati cu scheleti te strang sau sunt largi .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2012, 05:57   #2769
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Originally Posted by bremen1980:
niste versuri mieroase cu iz de Paulo Coelho .Avem parte de gogoloase gata mestecate de banalitati ,panseuri sforaitoare , sfaturi in amor ,metafizica filtrata prin bauturi de lux .

voi memora acesasta descriere pentru ca eu devin mult prea vulgara atunci cand trebuie sa spun ceva despre coelho. minunat, merci. ca sa fiu on topic: ma enerveaza coelho.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2012, 22:22   #2770
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
asta e parţial la enervare, parţial la surpriză cam naşpa: pe myspace îmi bagă radio cînd eu vreau doar să ascult numai lista unui artist, pînă la saturaţie. cum voiam eu să ascult summons of shining ruins şi AUN, îmi băgau numa bauhaus, explosions in the sky şi sister dolorosa, care poate n-ar suna aşa rău dacă aş avea chef de ei, dar nu aveam. şi ce legătură aveau cu ce îmi trebuia mie, nu ştiu. or fi băgat ceva aplicaţii speciale, înainte era destul de foolproof, play şi bagă. ştie cineva cum anulez radioul şi rămîn la playlistul trupei?
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2012, 09:37   #2771
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
eu am folosit myspace cam 3 ani .. si il tineam numai pt muzica, dar de cand au schimbat acum 1-2 ani interfata... am renuntat la el. tin minte ca urcasem cam 5000 de poze acolo.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2012, 12:41   #2772
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Super tare, avem reclama noua care incepe cu "din 23 martie" Ahem..adica " "
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 15:48   #2773
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
RDS!!! RDS REALLY REALLY SUCKS!!!! In 3 ani jumate am primit o singura factura, daca faci cerere sa o primesti pe e-mail trebuie sa o faci lunar, iar daca faci reclamatie, iti dispare din baza lor de date, nu poti face alta ca prima nu a fost rezolvata - duh! - si nici urmatoarele nu se rezolva... Nu mai suport nesimtirea asta!!!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 19:51   #2774
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by MariaMona:
RDS!!! RDS REALLY REALLY SUCKS!!!! In 3 ani jumate am primit o singura factura, daca faci cerere sa o primesti pe e-mail trebuie sa o faci lunar, iar daca faci reclamatie, iti dispare din baza lor de date, nu poti face alta ca prima nu a fost rezolvata - duh! - si nici urmatoarele nu se rezolva... Nu mai suport nesimtirea asta!!!

chiar " really sucks"? au prostit juma de bucuresti cu ab. lor
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 20:30   #2775
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Flavio, really sucks din punctul de vedere al facturilor - sau a inexistentei acestora . In rest, nu pot sa ma plang de calitatea serviciilor, poate nici de pret, dar n-am avut de la altii de cand netul era dial-up.... asa ca nu prea pot sa compar. La UPC au o oferta faina - net fiber link, telefon si cablu cu 102 programe (nu 66 ca la rds) cu 59 lei - mai ieftin ca rds, dar nu stiu cat de bine merge netul.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 23:09   #2776
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Pe internet, pe digicare sunt tot timpul facturile în format electronic. Chiar apar cu mai bine de o lună înainte de scadență.
Ce-i drept e că mai uit de facturi, dar nu e nici asta foarte grav. De exemplu o dată am uitat să plătesc timp de câteva luni și după o vreme, vreo lună de la scadență a picat și netul pe la miezul nopții. Dar digicare-ul mergea, am plătit prin el și am avut din nou net în vreo 10 minute, fără penalizări.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 06:59   #2777
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by MariaMona:
Flavio, really sucks din punctul de vedere al facturilor - sau a inexistentei acestora . In rest, nu pot sa ma plang de calitatea serviciilor, poate nici de pret, dar n-am avut de la altii de cand netul era dial-up.... asa ca nu prea pot sa compar. La UPC au o oferta faina - net fiber link, telefon si cablu cu 102 programe (nu 66 ca la rds) cu 59 lei - mai ieftin ca rds, dar nu stiu cat de bine merge netul.

da nu e mai rentabil sa iei net de la o firma care distribuie prin cartier, decat de la rds,upc,etc? si de la firmele din urma sa iei doar televiziune? eu asa am, net de la o firma de cartier (35 lei/ab) si cablu de la upc. ca oricum nu ma uit la toate posturile oferite de firma
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 09:23   #2778
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Sergiu, eu stiu ca sunt facturile acolo, dar eu vreau si cred ca am dreptul sa le primesc eu. Fiindca altfel uit sau intarzii. Mie imi vin facturile, le prind de frigider si ma duc si le platesc zilele urmatoare. RDS-ul neavand factura nici nu pot sa il platesc decat la ei la casierie - ceea ce nu e departe, dar nu mi-e deloc in drum. Si oricate variante as avea sa citesc factura pe net, nu e normal - obligatia mea e sa imi platesc factura la timp, corect, dar si obligatia lor este sa imi emita MIE PERSONAL aceasta factura; iar daca nu o fac, poate ca e normal sa mai intarzii din cand in cand asa ca macar sa nu mi-l taie asa cu una cu doua... Ca mi-am platit tot timpul facturile in luna urmatoare cel tarziu - pana la urma imi aminteam. Am vrut de mai multe ori sa sun la Protectia consumatorului (OPC) dar de obicei nu eram acasa cand ma enervam si nu aveam datele de pe contract (not to mention ca abia ieri au pus un nr. pe contractul meu). Ieri insa eram cu toate la mine si am sunat la OPC atat la nr. verde, cat si la OPC TImis, insa se pare ca aveau vineri foarte scurta fiindca am sunat in jur de 14 si nu a raspuns nimeni, desi am insistat. Oricum de data asta chiar sun.

Flavio, pana la urma la varianta asta m-am gandit si eu numai ca nu stiu sigur daca netul se va ridica la calitatea dorita. Noi stam in suburbii, la casa si nu cred ca ofertele de net pe-acolo sunt prea variate, n-am auzit pana acum decat de o varianta. Dar ma voi interesa si pana la urma o sa aleg alta varianta fiindca nu imi place deloc sistemul asta de la RDS....
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 09:55   #2779
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by MariaMona:
Flavio, pana la urma la varianta asta m-am gandit si eu numai ca nu stiu sigur daca netul se va ridica la calitatea dorita. Noi stam in suburbii, la casa si nu cred ca ofertele de net pe-acolo sunt prea variate, n-am auzit pana acum decat de o varianta. Dar ma voi interesa si pana la urma o sa aleg alta varianta fiindca nu imi place deloc sistemul asta de la RDS....

le poti cere 1 luna de proba sa vezi cum se misca, apoi vezi ce hotarasti. daca nu faci dld mult cred ca poti sa alegi si un stick de la vodafone, asta si daca e semnal bun in zona unde locuiesti.
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 13:15   #2780
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Eram cu baietii zilele astea si am povestit o intamplare haioasa de pe vremea cand dadeam bacul. Problema este ca nu mai stiu daca intamplarea chiar s-a petrecut cand eram si eu de fata sau doar am auzit de ea de la altcineva si totul a avut loc in alt loc si cu alti oameni .Cat mi-am chinuit memoria tot n-am reusit sa aflu adevarul :am fost martor la acel incident sau doar m-am strecurat si eu in poveste dupa ce am auzit-o . Blow Up frate sau mai rau Rashomon .

Am nevoie oare de lecitina sau devin postmodern tocmai cand se apuca astia sa termine toata postmodernitatea ??? Se aude ca aloca astia fonduri tot mai mari pentru ca in sfirsit postmodernitatea sa se termine peste cativa ani ,odata cu metroul spre Drumul Taberei
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells