Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Oct 2010, 00:36   #1
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Sustineti regasirea Bucurestiului pierdut

Quote:
Dragi bucuresteni si nu numai,

Cladiri din timpuri trecute, semne ale istoriei arhitecturale bucurestene, poarta astazi amprenta unor actori sociali iresponsabili. Vedem case parasite, lasate in paragina ori din lipsa de bani, ori din nepasare. Vedem renovari ce uratesc sau mutileaza cladiri vechi de sute de ani. Vedem incoerenta in constructiile noi ce nu tin cont de spatiul in care sunt amplasate.

Noi, echipa proiectului 'In Cautarea Bucurestiului Pierdut!' propunem autoritatilor publice locale si centrale masuri de punere in valoare a patrimoniului existent in zonele protejate ale orasului. Masurile au fost propuse direct de cetateni, au fost validate de experti si vor fi inaintate autoritatilor publice impreuna cu aceasta petitie. Puteti citi masurile propuse de noi la adresa http://bit.ly/9a36bd.

Va invitam sa va alaturati demersului nostru semnand aceasta petitie.

Va multumim! Echipa proiectului 'In Cautarea Bucurestiului Pierdut'

http://spreadsheets.google.com/viewf...WE4NDMxYjY&ifq

Cinemagicieni bucuresteni si nu numai,dureaza numai cateva secunde ca sa semnati aceasta petitie.Este o initiativa foarte buna si sper sa iasa ceva bun din toata chestia asta.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2010, 01:15   #2
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
chiar daca nu sunt din Bucuresti, am semnat petitia. e foarte important pentru un oras ca Bucurestiul sa arate bine si sa fie ingrijit.
succes!!!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 06:53   #3
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Nu prea e precizat acolo ce vor realiza concret cu aceasta petitie, ca o arata pe la ministere si etc ... nush, se stie deja ca toata lumea vrea ca Micul Paris sa nu moara de tot, nu stiu cu ce i-ar influenta sa facem si o petitie, am semnat-o totusi cu marea speranta ca va conta
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 10:50   #4
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu deja mi-am pierdut speranta ca Bucurestiul va mai arata vreodata cat de cat armonios. Prea mult s-a degradat, prea mult s-a construit aiurea si prea multa mizerie s-a adunat.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 18:37   #5
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Sorry redmen dar desi stau intr-una din zonele alea despre care e vorba si vreau sa se imbunatateasca la o foarte superficiala privire am gasit si niste lucruri care......hai sa nu le zic aberatii.

- crearea de grădini şi parcuri în locul clădirilor ce nu mai corespund normelor de siguranţă şi
sunt demolate; - propietatea este garantata prin lege. trebuie vazut cine este propietar. cum sa faci gradini si parcuri pe propietatea cuiva ?

- montarea vechilor borduri de granit. - hai sa fim seriosi!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Exista multe ongeuri care sustin aberatii. Oameni care la baza au intentii bune dar se umplu de ridicol prin faptul ca nu au competenta necesara. Arhitecti care urla ca e stricat Bucurestiul dar care nu au proiectat nimic la viata lor.

Ma abtin.

Am vazut la rubrica de aberatii ca nu esti de acord cu tunelul din cladire. Nici eu. Nu as locui in acea cladire dar as locui in cea de langa. daca vreau sa traiesc la oras traiesc pe verticala. Daca vreau sa traiesc intr-un loc linistit ma mut in jurul orasului. Orasul trebuie sa se dezvolte in primul rand pe verticala.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells