Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Dec 2011, 22:33   #541
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Daca ati citit Watchmen atunci o sa realizati ca filmul e mult prea aglomerat,scenariul e in mare parte cuvant cu cuvant din graphic novel,neavand o anumita fluiditate povestea.E practic luat scena cu scena la care s-a adaugat stilul glossy al lui Snyder.Nu e un film rau dar pentru cei neinitiati e greu de digerat.Cel mai bine ar fi fost sa fie impartit in 2 parti de cate 2 ore si ceva,astfel se putea sa fie mai dens in loc de un graphic novel compresat in 2:40 minute pierzandu-si din esenta pe drum.
@Federico: Esti la fel de subtil ca un Hummer.
Chiar era nevoie sa bagi organele genitale in discutie?
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2011, 23:06   #542
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
N-am vazut decat o ora din Watchmen si asta pentru o da intr-o filosofie de balta in asa hal incat devine de-a dreptul penibil. Poate pe parcurs si-a revenit, eu zic doar de partea pe care am vazut-o. Una e sa fii matur, sa-ti sustii scenariul prin imagine, iar scenariul sa fie cu picioarele pe pamant, si alta e sa combini filosofie pretentioasa cu niste scene de actiune taiate la fiecare secunda si slow motion folosit de dragul slow motionului. Nu stiu cum sunt benzile desenate, am auzit cuvinte de lauda si poate ar fi fost mai bun un altfel de regizor decat unul de videoclipuri.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2011, 23:27   #543
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Watchmen e singurul graphic novel inclus in lista de 100 cele mai bune romane a celor de la Times Magazine.Cum am zis,pentru cei care nu cunosc materialul original normal ca o sa fie greu de luat in serios filmul.Pur si simplu e prea multa informatie de procesat intr-un timp prea scurt.Inca n-am vazut Ultimate Cut care e cu 29 de minute mai lung decat cel normal dar nu stiu daca are vreun rost sa-l revad.Mai degraba citesc cartea din nou sa asimilez ce mi-a scapat prima oara.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2011, 23:33   #544
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Pur si simplu e prea multa informatie de procesat intr-un timp prea scurt.

Nu asta-i problema filmului... nu-i deloc un film greoi (poate doar plictisitor prin modul in care a fost realizat si nivelul de penibil atins in unele puncte). Cum am zis, poate nu a fost ales cel mai bun regizor pentru ecranizare.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2011, 23:48   #545
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Pur si simplu e prea multa informatie de procesat intr-un timp prea scurt.

Nu asta-i problema filmului... nu-i deloc un film greoi (poate doar plictisitor prin modul in care a fost realizat si nivelul de penibil atins in unele puncte). Cum am zis, poate nu a fost ales cel mai bun regizor pentru ecranizare.

Pai Snyder nu este un storyteller,el stie doar sa faca lucrurile sa arate cool.Dupa ce-am vazut mizeria care a fost Sucker Punch am dubiile mele legate de competentele lui regizorale fiind atasat de Man of Steel,dar il are pe Nolan ca mentor si Goyer ca scenarist deci probabil ca n-o sa-l lase sa faca un trailer la un joc video de 2 ore ca cel mentionat mai sus.Eu am terminat graphic novel-ul exact cu cateva ore inainte sa merg la cinema sa vad filmul si crede-ma pleca lumea de sala pe la jumatatea lui si cativa din prietenii mei au zis ca e greoi si nu-si dadeau seama unde vrea sa ajunga filmul.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 22 Dec 2011 at 23:51.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2011, 00:12   #546
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Prometheus
http://www.youtube.com/watch?v=sftux...94FAAAAAAAAAAA
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2011, 00:18   #547
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by buticut:

Zilele trecute l-au dat in 2 parti de cate 30 de secunde iar acum le-au unit.Ma asteptam la un trailer de cel putin 2 minute iar din scenele vazute arata mai degraba a remake pentru ca se regasesc faze din primul film dar evident updatate si nicidecum o alta poveste separata cum zice Scott.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2011, 13:07   #548
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
On the ice

Pare promitator
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2011, 13:40   #549
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Federico:
ideea e ca o atitudine serioasa necestia o miza serioasa.
Cine te-a invatat asta maestre? (scuza-mi expressionul) Si in al doilea rand, de unde si pana unde ai tras tu concluzia ca in TDKR nu ar exista o miza serioasa... sau ca in TDK nu a existat o miza serioasa? Cam ce miza vroiai sa identifici ca sa te dea pe spate? Exigenta asta e culmea noii generatii.

Originally Posted by Federico:
Miza tinde spre zero, iar grandilocventa si gravitatea abordarii lui tind catre optul ala rasturnat.
Total fals dar fiecare cu parerea lui... Iti recomand sa te uiti la Von Trier... Baiatul ala o arde la bluff in general.

Originally Posted by Federico:
La polul opus, pe de alta parte, exista indivizi care pun niste probleme cum nu se poate mai serioase si mai mature, insa intr-un ambalaj auto-ironic si frivol (vezi Funny Games, Dogville) si obtin rezultate admirabile. Deci daca e loc acolo pentru asa ceva, e... ridicol sa spui ca, vezi doamne, cum sa bagi umor intr-un film cu Batman.
Incerc sa gasesc sensul a ceea ce vrei sa zici cu treaba asta. Incerc iar sa realizez ce te macina de fapt...

Originally Posted by Federico:
Tarkovski si Angelopulous nu prea baga umor si reusesc totusi - de obicei - sa evite solemnitatea exagerata printr-o atitudine umila. Asa m-a enervat un anumit aer de aroganta la Inception ca abia l-am putut suporta.
Faci niste comparatii intre regizori si ceea ce uneltesc ei de te doare capul... Din ultima propozitie mi-am dat seama ca-ti cam place s-o patezi acolo unde vrei... E trist. E trist pentru universul asta cinematografic (asa cum exista el)... Noroc ca avem putini ca tine care sa rasufle comparatii si idei ridicole... Care sa sparga bariere de logica si de intelegere a unor situatii simple.


@Kriss_Kringle
- Cum sa fie remake frate? Nu vezi ca singura legatura e universul si-atat? De ce nu apelati la Google nu inteleg.

Last edited by rifa : 23 Dec 2011 at 13:42.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2011, 16:36   #550
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Hai sa trecem peste...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2011, 17:26   #551
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
@ rifa:Ok,din exces de zel am exagerat la faza cu remake-ul, dar arata 100% a prequel, desi Scott tot insista ca nu e.Oricum,e prea devreme ca sa tragem concluzii pentru ca e doar un amarat de teaser de 1:05 min.Apropo,faza cu google nu era necesara,sunt si eu la curent cu evolutia filmului.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2011, 09:25   #552
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Cu cat ma gandesc mai mult la ele, cu atat....si spun asta asumandu-mi riscul de a fi desfiintata ...mi se par mai cheesy dialogurile din The Dark Knight Rises (prologue + trailer). De cate ori tot poti sa spui Rise? Asta e ca filmul In Time, unde tot arunca cu vorbe de duh legate de timp. Kriss, eu nici macar partea cu When Gotham is ashes... nu am inteles-o , trebuie sa ciulesc mai bine urechile, dar si aia mi s-a parut cheesy. Anne + dialogurile imi cam diminueaza din interes, insa secventa din prolog in care deturneaza avionul mi s-a parut un action set piece foarte bun, mai ales datorita faptului ca Nolan a decis sa foloseasca efecte practice in loc de CGI si asta e imbucurator. Ce sa mai zic de filmatul in IMAX in loc de 3D.

Cat despre Batman-urile lui Nolan in general, ca filme sunt peste cele ale lui Burton, dar daca sunt vazute ca adaptari dupa benzi desenate, Burton castiga, pentru ca reuseste sa "captureze" acel campiness omniprezent in comics; nu se ia foarte tare in serios si daca vorbim de supereroi, e nevoie si de asta. Nu pierde vremea explicand de ce e asa, de ce simte asta, de ce face asta si Batmanul lui e mult mai twisted si chiar mai sadic, fara a urma vreun cod de onoare. Sunt in minoritate si am mai spus-o, mi-a placut mai mult Batman Returns decat primul Batman al lui Timmy, in principiu pentru ca e mult mai entertaining, pentru ca nu are atatea strigate si pentru chimia dintre Catwoman si Batman si chiar si pentru cum sunt tratate celelalte storyline-uri secundare. Michelle a fost delicioasa in costumul ala .

Now back to Nolan, el are o obsesie de a face ca universul filmelor sale sa fie foarte apropiat de propriul nostru univers si ca personajele sale sa poata fi ancorate in realitate si dorinta asta de realism ma tem ca va stoarce toata distractia din TDKR. Sometimes it works, sometimes it doesn't. Joker-ul a fost comic relief-ul din TDK, in special datorita naturii personajului care trebuia sa-si respecte numele , dar chiar si funniness-ul asta a fost in a scary way (nu e o critica). Tendinta asta de a explica totul in detaliu si de a evita suspension-ului of disbelief (vocea lui Batman de exemplu - publicul accepta ca supereroul sa aiba aceeasi voce pe care o are si Bruce din obisnuinta, asa ca nu mai e cazul ca Bale sa grohaie si sa provoace un comic involuntar) ma face sa il consider pe Keaton un Batman mai bun si pe Bale un Bruce mai bun. Pe Bane nu-l vad rupandu-i spatele lui Batman si Batman nu cred ca va avea prea multe intalniri cu Catwoman, deci nu va fi prea multa chimie intre ei. In plus prima poza oficiala cu Catwoman mi s-a parut si mie ridicola, cu ochelarii aia high tech. Batpod-ul pe care e calare l-a furat cel mai probabil de la Batman, am inteles ca o vor face o spargatoare de banci. There goes the sexiness . Anne chiar nu m-a convins din trailer si poate ca urechile mele au o problema, dar nici ceea ce spune ea n-am inteles prea bine . In plus, Nolan nu e Tarantino cand vine vorba de femei, nu e deloc punctul lui forte. Cel mai bun personaj feminin al sau a fost cel al lui Swank din Insomnia si asta nu spune prea multe.

Acestea fiind scrise, desi par sa-l iau cam tare pe Nolan, nu-i contest calitatile de regizor. Stie sa faca blockbustere inteligente si engaging, stie sa te lase cu gura cascata si e admirabil cum incearca sa se fereasca de CGI. Poate ca nu are prea mult sens ceea ce am scris, vin dupa o noapte lunga de reparat PC-uri , but here's my two cents. Daca se continua discutia pe marginea subiectului, cred ca cel mai bine ar fi sa deschid un thread TDKR.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 27 Dec 2011 at 09:37.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2011, 12:20   #553
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Sunt de acord cu tine ca Batman Returns e peste primul pentru ca e mai dens,mai distractiv si avem parte de set pieces minunate+nu are cum sa nu-ti placa Michelle in rolul lui Catwoman dar nu-s de acord cu faptul ca filmele lui Burton sunt superioare ca adaptari dupa benzile desenate,mai ales cand zici de campiness,poate doar daca s-ar fi inspirat din benzile din anii 70 probabil ca da, dar in perioada in care s-a facut Batman deja se transformase in cu totul altceva datorita lui Frank Miller care i-a introdus o doza mare de seriozitate personajului.
Legat de Nolan,tocmai asta mi se pare atuul lui pentru ca a reusit sa impamanteasca un univers care in mod normal n-ar merge pe ecran.Pentru mine e important sa vad o ecranizare dupa benzi desenate adusa cat se poate de mult cu picioarele pe pamant pentru ca sunt o gramada de lucruri cu care scapi in comics dar care pur si simplu sunt caraghioase pe ecran.
In Batman Begins avea vocea schimbata dar in Dark Knight chiar s-a exagerat dupa parerea mea.Keaton si Bale nu sunt folositi la potentialul lor,in special Bale si inca o chestie,ca tot ziceai de Batman-ul lui Burton ca e mai sadic si twisted,e exact opusul celui din benzi desenate ca sa nu mai vorbesc si de Max Schrek,care nici nu exista in ele dar a fost creat ca un fel de omagiu adus actorului Max Schreck din ce-am citit.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2011, 18:00   #554
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Da, Max Schreck e un omagiu adus actorului si nu-si gaseste chiar foarte bine locul in Batman Returns. Fiindca Burton e un fan atat de mare al filmelor horror clasice, incearca sa le aduca un omagiu cam in toate filmele sale. Imi vine repede in minte si Mars Attacks! -> Frankenstein. Chiar si Sweeney Todd are ceva din magia filmelor oldies, but goldies si e, cum a zis-o Timmy de atatea ori, old fashion melodrama. Nu stiu cum o sa se descurce Nolan cu TDKR, dar parca nu sunt la fel de increzatoare cum am fost atunci cand TDK era in production. Insa Tom Hardy e un monstru si nu imi fac probleme in privinta lui si Nolan si-a mai dezvoltat aptitudinile de regizor. In TDK de exemplu, action setpiece-urile erau foarte bune, dar payoff-ul era dezamagitor in unele secvente, unde era o invalmaseala de nu mai intelegeai ce se intampla, mi s-au parut messy action scenes. Presiunea a fost mare si asteptarile sunt si mai si. Curiously enough, pentru mine 2012 va fi anul 3D - The Dark Knight Rises, Django Unchained si Dark Shadows . Dark Shadows abia are cateva poze raspandite pe net si apare inaintea lui TDKR, la care avem deja 2 trailere si un prolog. Not fair

Ceva mai on topic: Jack the Giant Killer
http://www.youtube.com/watch?v=1opzWmr8NSU
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2011, 18:16   #555
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Cea mai mare invalmaseala mi s-a parut in Batman Begins in lupta finala dintre Bats si R'as unde chiar a fost editata haotic scena.Eu am incredere in Nolan dar inca nu-s convins de Anne Hathaway si costumatia ei.Pur si simplu nu ma convinge,de fapt daca ma convinge de ceva,e ca se pregateste pt Halloween party.
2 trailere si un prolog unde Bane e greu de inteles,am citit chiar ca o sa se filtreze sunetul special ca sa fie inteles dar doar putin pentru ca Nolan a spus ca e in regula daca nu intelegi in totalitate ce zice atata timp cat la sfarsit ai prins ideea.Se vede clar ca ii plac ambiguitatile pe ici pe colo cam cum ii placeau lui Kubrick sau lui Haneke in Cache mai exact.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2012, 11:39   #556
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
The Tree of Lulz
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2012, 23:19   #557
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by buticut:
Cat despre Batman-urile lui Nolan in general, ca filme sunt peste cele ale lui Burton, dar daca sunt vazute ca adaptari dupa benzi desenate, Burton castiga, pentru ca reuseste sa "captureze" acel campiness omniprezent in comics

Din contra. Burton pierde. Benzile desenate seamana foarte mult cu ceea ce Nolan a facut pana acum. Singurul plus din partea lui Burton este viziunea sa incredibila a fantasticului. Nu uita ca Batman Returns este considerat cel mai bun Batman din curtea lui Burton si asta pentru ca imbina foarte placut fantasticul cu realismul psihologic.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2012, 00:19   #558
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Moonrise Kingdom

http://www.youtube.com/watch?v=7N8wk...layer_embedded
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2012, 00:29   #559
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Devine cam repetitiv Wes Anderson cu stilul asta quirky si cam obositor dupa parerea mea.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2012, 09:07   #560
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Looks awful.

Pare prea tras de par si rupt de realitate. A la "Steve Zizou", care-i cel mai slab Wes, cred.
Dar am vazut si cateva cadre (unghiuri) foarte misto, si Bruce Willis pare interesant - combinatia asta de comic si serios e una dintre lucrurile care-mi plac la tipul asta. (ceva asemanator dar pe dos a facut si celalalt Anderson in "Punch-Drunck Love" cand a luat un bufon si l-a pus intr-un rol serios).
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells