Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Feb 2010, 20:25   #1
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
"Fish Tank"

Nu stiu daca va ajunge si pe ecranele de la noi, pina una alta astern aici citeva cuvinte pentru ca tocmai l-am vazut. Daca gresesc cu postarea, avertizati-ma, bannati-ma ori mutati totul altundeva...

Prezent în competiţie oficială la Cannes anul trecut, filmul ne prezintă încă o felie de realitate englezească crudă & cenuşie. Nu e Ken Loach ori Mike Leigh de data asta, ci Andrea Arnold, care realizase anterior mult lăudatul Red Road (pe care, din păcate, nu am reuşit încă să-l văd).
Este povestea tristă a unei adolescente de 15 ani, lipsită de prieteni, de dragoste (familială sau de orice soi), care-şi duce traiul într-un cartier paradit, nu cu mult diferit de ale noastre. Fata pare să aibă o singură pasiune – dansul, prilej de evadare din iadul cotidian. Singurele persoane de care reuşeşte cît de cît să se apropie sînt prietenul mamei degenerate (a real MILF, ca veni vorba) şi un tip mai apropiat de ea ca vîrstă, pe care îl cunoaşte în nişte circumstanţe nu tocmai plăcute.
Este un film realist, fără artificii artistice, cu o actriţă excelentă în rolul titular. Este destul de lung astfel că, la un moment, cade in monotonie, însă îşi revine spre final, devine mai alert, în special datorită unei întorsături de situaţie la care, sincer, nu prea mă aşteptam, dar care m-a surprins plăcut.
Per total, un film bun, cu cîteva secvenţe chiar sclipitoare, fără vreo şansă la marele premiu însă, avînd în vedere alături de cine a concurat...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2010, 23:49   #2
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Si mie mi-a placut intorsatura de situatie iar fetita (nu cea din rolul principal) a interpretat excelent. Realismul filmului se imbina foarte frumos cu cele citeva momente de suspans, gen auditia de dans iar in final lasa o portita de evadare. E un film care in ciuda peisajului anost, mizer, monoton prezinta o adolescenta care ramine curata in interior si cred ca merita vazut de cei inca necopti, ca o lectie de viata.
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2010, 18:26   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Da, l-am vazut si eu... E un film bun, puternic, realist. Nu mi s-a parut ca ar pierde din tempo sau intensitate in a doua jumatate, desi - gandind un pic in retrospectiva - poate as fi simtit asta daca nu ar fi aparut twist-ul... Singura problema ar fi ca sufera prin comparatia cu "Red Road" - un film mult mai cu miza, foarte bine gradat si eficient in realizarea suspansului ("twist"-ul apare foarte natural).

Revenind la "Fish Tank", trebuie amintite cateva scene-cheie, fiecare avand o alta scena-corespondent "in oglinda":
--- scenele cu calul;
--- antrenamentele fetei (scene cu atat mai fascinante cu cat tipa pare ca nu are nicio inclinatie care dans), carora le raspunde scena auditiei din final;
--- scena pescuitului descult si caderea fetitei in apa (scena aproape horror)
--- scena seductiei in miez de noapte (imaginea e extraordinara) si deznodamantul relatiei celor doi (o urmarire prin parc/pacure si o palma);

Si pe langa Katie Jarvis, l-as remarca si pe Michael Fassbender, care de un an si ceva de cand l-am vazut in "Hunger" nu inceteaza sa ma surprinda...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2010, 18:59   #4
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Apropo de scene-cheie, aceea in care Mia "soils the rug" (folosind jargonul lebowskian) mi s-a parut out of this world, m-a luat total prin surprindere. Dementiala...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2012, 17:15   #5
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Originally Posted by Windom:
Apropo de scene-cheie, aceea in care Mia "soils the rug" (folosind jargonul lebowskian) mi s-a parut out of this world, m-a luat total prin surprindere. Dementiala...

You can say that again!
Mia's mother may be a MILF, but what a FILF we have here in Michael Fassbender! I just couldn't keep my eyes off of him.

Cât despre turnura de situație, mi s-a părut destul de clar că omul avea o altă familie în momentul în care vorbea la telefon și i se cereau explicații.
Am rămas totuși cu o întrebare. Omul a premeditat să o seducă sau a fost ceva ce a venit de la sine?
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2012, 17:41   #6
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Prin felul in care se intelegeau de la bun inceput s-ar putea sa fi avut o slabiciune pentru fata dar stia sa se controleze.In momentul in care a ajuns pe canapea langa el,n-a mai rezistat si a aranjat-o.
Cred ca a fost genul ala de tentatie de moment care are repercursiuni grave apoi,dar in orice caz e interpretabil dupa parerea mea.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2012, 12:07   #7
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Pff.. l-am vazut mai demult si nu mi-l mai amintesc, dar stiu sigur ca mi-a placut. E filmat 4:3, nu? Stiu ca motivase regizorita ca voia sa redea un cadru limitat, strans, inchis ca intr-un acvariu.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells