Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Oct 2010, 17:18   #1021
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Acest mesaj reprezintä o antepronuntare - o opinie bazatä pe supozitii, färä ca autorul lui sä fi väzut filmul (lucru cu atât mai relevant în raport cu fragmentul pe care l-am evidentiat cu rosu).
Pitbull

pitbull,

am reprodus parerile a doi oameni care au vazut filmul.
sunt pareri facute public si sunt perfect on topic.
aprecierile mele la adresa calitatii dialogului respectiv imi apartin si mi le asum 100%.
si da, andrei ujica e un impostor care a profitat de brandul ceausescu.
am mai spus-o si o voi spune intotdeauna vizavi de acest "film".

si nu ma impresioneaza chiar deloc masinaria de propaganda pe care o are in spate ujica, plus sprijinul snobilor.

Last edited by Pitbull : 29 Oct 2010 at 21:26.
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 17:35   #1022
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Acest mesaj reprezintä o antepronuntare - o opinie bazatä pe supozitii, färä ca autorul lui sä fi väzut filmul (lucru cu atât mai relevant în raport cu fragmentul pe care l-am evidentiat cu rosu).
Pitbull


redmen,

numai ca fetelea alea publica cronici pe diverse site-uri de specialitate.
iar daca ele au inteles ca ceausescu se filma cu salamurile pe masa sau ca nixon e un bou sau ca ceausescu probabil ca era alcoolic, din moment ce era "bolnav de ficat", sau ca procurorul s-a sinucis, daca asta e efectul marelui geniu andrei ujica asupra criticii romanesti, atunci traim intr-o breasla bolnava.
faptul ca am ajuns sa vedem 4000 de oameni stransi intr-o sala pentru a vedea un colaj cu imagini cu ceausescu, dupa ce pe multe dintre ele le vazusera de 20 de ani incoace, asta nu inseamna cinematografie documentara!
e doar un prilej dat unora de a comenta a mia oara regimul ceausescu, de a-i sublinia nebunia, irealitatea, duritatea, etc etc etc.

nu, mersi, nu gust asemenea aflare in treaba!

Last edited by Pitbull : 29 Oct 2010 at 21:28.
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 17:40   #1023
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
si da, stiu ca pitbull si-a propus sa ma scoata de pe forumul asta.
dar voi pleca cand vreau eu.
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 18:27   #1024
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ti-oi asuma tu ce-ai zis, keep, dar nu este ok

cred ca si tu si mihnea o puteti lasa mai moale

te rog sa-ti modifici postul

si, mihnea, ai in spate un luuung sir de abuzuri la adresa lui keep
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 18:52   #1025
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by keepwalking:
si da, stiu ca pitbull si-a propus sa ma scoata de pe forumul asta.
dar voi pleca cand vreau eu.
te contrazic total.
Mihnea tine la tine. esti un bleg daca ai inteles asta.
poti pleca oricand. esti liber sa faci ce vrei. dar, crede-ma, vorbesc in cunostinta de cauza: CEEA CE AI SPUS MAI SUS ESTE O ABERATIE.

Last edited by rvn : 29 Oct 2010 at 18:54.
rvn is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 18:56   #1026
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by StefanDo:

si, mihnea, ai in spate un luuung sir de abuzuri la adresa lui keep

ai omis si viciversa.
rvn is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 19:15   #1027
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 19:28   #1028
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by StefanDo:
nu
atunci,uite o mostra:

pitbull, stii ce constat eu?
tu, pur si simplu, n-ai onoare.
am discutat in particular cu tine si ti-am spus ca nu vreau nici un conflict cu tine.
te-am rugat sa incetam acest dialog absurd.
am crezut ca esti om de inteles si nu o sa ma mai iei la misto fara nici o noima.
dar vad ca ti-ai pastrat aceeasi purtare nesimtita.
am trecut cu vederea toate jignirile la adresa mea, incepand cu "sarma", insulta la originea mea moldoveneasca, pana la jignirile de ordin profesional.
dar tu n-ai nici un Dumnezeu.
iar daca te crezi buricul Cinemagiei, esti liber sa-ti traiesti clipa de glorie.
dar, din punct de vedere uman, esti o nulitate.
ti-o spune un om care a crezut in tine, care ti-a impartasit cele mai intime ganduri si framantari.
bag de seama ca am facut o mare greseala.
esti in stare sa calci pe cadavre pentru a-ti implini ultimele dorinte de afirmare, naiba stie unde.
esti de toate jena si nu e de mirare ca toata lumea buna te ocoleste.
ramai in cufureala ta, in acreala ta ranchiunoasa, in pupincurismul tau ridicol.
te voi ocoli o viata intreaga.
rvn is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:52   #1029
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by StefanDo:
ti-oi asuma tu ce-ai zis, keep, dar nu este ok

cred ca si tu si mihnea o puteti lasa mai moale

te rog sa-ti modifici postul

si, mihnea, ai in spate un luuung sir de abuzuri la adresa lui keep
Nu mai e nevoie sä-l modifice.
Din moment ce pe forumul nostru a ajuns sä fie tratatä cel putin cu tolerantä, dacä nu chiar cu bunävointä, practica inadmisibilä de a denigra brutal niste filme färä a fi väzute, si se considerä cä aceste opinii de o ignorantä incalificabilä îsi au locul aläturi de cele legitime (pozitive sau negative, dar în cunostintä de cauzä), tocmai de cätre administratorul care, în deschiderea topicului, si-a exprimat dorinta ca acesta sä fie dedicat informatiilor despre film (categorie care poate include si comentariile informate - dar nu si genul de manifestäri acuzate în rândurile de mai sus), voi abdica, în cazul acestui topic, de la datoria mea de moderator, si voi läsa aici mostrele de ignorantä dusmänoasä gratuitä - rezumându-mä doar la a le eticheta ca atare; cu rosu, cum se face si cu tezele si extemporalele codasilor.

Realitatea obiectivä este cä acel "luuung sir de abuzuri la adresa lui keep" este egal cu zero.
Toate reactiile mele aspre fatä de el, atât ca moderator, cât si în calitate de comentator/respondent, au fost pe deplin motivate.
Aceastä alegatie este egalä cu a acuza politia rutierä cä amendeazä un sofer care încalcä repetat regulile de circulatie, si-i ridicä autoturismul parcat cu încäpätânare prin locuri nepermise.
N-o resping. Nu e nevoie.
O resping faptele - verificabilä pe forum.
"Internetul nu e scris cu creionul, e scris cu cernealä." (David Fincher, "The Social Network").

* * *

Nu vreau ca Keep sä päräseascä forumul - vreau doar sä renunte la räutate si ignorantä.
Spre deosebire de Stefan, nu i le voi tolera niciodatä.
...Respectând în continuare regulamentul forumului si folosindu-mi corect atributiile de moderator - în afara cazurilor când administratorii îmi vor cere explicit sä închid ochii la abuzuri, ca în cazul de fatä, sau în cel de la sfârsitul lui aprilie, a.c. (implicând un fost user cäruia i se permitea prezenta turbulentä pe forum, în scopul de a-si pläti politele personale). Atunci, cu dezgust, mä voi conforma.
In încheiere, as dori ca acest topic sä rämânä în continuare dedicat filmului din titlu, iar mesajele off-topic sä fie postate sau mutate la locul lor - adicä:
- cele ignorante: la "Habar n-am, da' vorbesc!"
- cele administrative: la "Reprosuri pentru moderatori"
...Dar asta nu depinde de mine.

* * *

Iar acum, purced la a-mi termina analiza filmului.

Last edited by Pitbull : 29 Oct 2010 at 21:55.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 23:31   #1030
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Regula de a nu vorbi despre ceea ce nu stii este ELEMENTARA.
Cine nu stie nici mäcar atâta lucru, e vrednic de milä.
Dacä nu cunosti un lucru, si nici mäcar NU VREI SA-L CUNOSTI, de ce nu te abtii? De ce nu stai în banca ta? De ce nu taci? Ce te costä...?
Päi te costä, sigur cä da! Te costä pläcerea de a te auzi vorbind.
Evident, pe-aläturea cu subiectul - altfel cum, când nu-l cunosti? Da' ce conteazä...? Ai fäcut zgomot? Ai fäcut. Cum scria sub o caricaturä a lui Becali: "Muget, deci exist."

Zbârci! E doar o iluzie...
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 23:38   #1031
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
poate cineva sa-l indeparteze pe acest agitator?
chiar nu poate nimeni sa-l puna la punct, sa nu-i mai suporte pupincurismele?
sau ii asteptati cronica zabaloasa, plina de linguseli?
cat mai poate sta individul asta aici, terfelind pe oricine are alta opinie decat a sa?
chiar nu aveti in vedere ca suntem oameni in toata firea, cu o anumita pregatire, cu o anumita trecere, chiar ne lasati vopsiti de mizeriile lui pitbull, din cap pana in picioare, fara sa luati nici o masura?
dar da-o dracului de treaba, il lasati sa-si bata joc de mine si de altii?!!

Last edited by keepwalking : 29 Oct 2010 at 23:41.
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 23:42   #1032
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Pit. vroiai ca topicul asta sa fie unul cat se poate de profesionalist, si uite in ce s-a transformat...
a cui e vina?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 23:52   #1033
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
prea multi sarlatani printre noi, prea multi impostori care-si aroga calitatea de regizori.
chiar nu e nimeni care sa aiba curajul sa spuna: "pana aici!", sa spuna: "nene, du-te acasa, asta nu e film, nu e documentar, nu e nimic, ai facut o varza, ia-ti reclama, ia-ti promotorii, du-te, nene, acasa, si lasa-ne cu tiribombele tale!
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 00:04   #1034
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by keepwalking:
poate cineva sa-l indeparteze pe acest agitator?
chiar nu poate nimeni sa-l puna la punct, sa nu-i mai suporte pupincurismele?
sau ii asteptati cronica zabaloasa, plina de linguseli?
cat mai poate sta individul asta aici, terfelind pe oricine are alta opinie decat a sa?
chiar nu aveti in vedere ca suntem oameni in toata firea, cu o anumita pregatire, cu o anumita trecere, chiar ne lasati vopsiti de mizeriile lui pitbull, din cap pana in picioare, fara sa luati nici o masura?
dar da-o dracului de treaba, il lasati sa-si bata joc de mine si de altii?!!

Nu, doar de tine.

Hai Pitbull cu cronica
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 00:36   #1035
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
jalnic
incredibil de jalnic.
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 00:42   #1036
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pitbull
Credibil de Pitbull.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 00:42   #1037
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
keep... am o intrebare. daca nu ai vazut filmul, de unde stii ca e o insiruire de imagini arhicunoscute?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 00:44   #1038
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
I-a soptit o päsäricä.
(Cred cä a lu' Coana Leanta.)

@Anaemona:
Ambele categorii - cei care au träit atunci, si tinerii.

Last edited by Pitbull : 30 Oct 2010 at 00:46.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 14:13   #1039
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
si, bineinteles, mi-a venit confirmarea arogantei criticii romanesti&cineastilor romani.
iata ce posteaza Alex Leo Serban la cronica Iuliei Blaga de pe hotnews.ro:

"cineastii romani & criticii lor NU au ecoul pe care-l merita: ei sint sus, publicul e jos, deci comunicarea e imposibila."

asadar, nu-i meritam, domnule, pe acesti ilustri, cineasti si critici! ei sunt sus, publicul e jos.

http://www.hotnews.ro/stiri-film-798...anterioare.htm

da, si cititi si restul comentariilor lui Alex Leo Serban, sunt la fel de pline de flegma.

Last edited by keepwalking : 30 Oct 2010 at 14:17.
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 14:17   #1040
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Îngerul se-mbracă de la Preda - Îngerul necesar


Alex. Leo Şerban
Libertatea, noiembrie 2007 Îngerul necesar - debutul în lungmetraj al lui Gheorghe (Gică) Preda - este un film necesar. În primul rînd, pentru autorul lui: Preda nu face parte dintre "decreţei", este din generaţia intermediară, iar acest debut îndelung amînat poartă toate semnele dorinţei regizorului/scenarist/scenograf de a "rupe gura tîrgului". În acelaşi timp, este un film necesar pentru cinematograful român de azi: demonstrează că nu există o unică direcţie - aceea a aşa-zisului "mizerabilism" reprezentat de Mungiu, Puiu, Muntean -, că există o diversitate de stiluri şi că te poate interesa şi altceva, ca autor, decît "felia de viaţă", etc.

Toate bune şi frumoase (iar Îngerul necesar chiar e un film frumos; prea frumos pentru binele lui, chiar!), doar că, odată ce te poziţionezi în afara unei tendinţe, ba chiar dai cu tifla trendului dominant, e bine să te blindezi cu ceva mai mult decît nişte cadre bibilite. Or, ăsta e păcatul major al Îngerului...: autorul a mizat prea mult pe "look" şi nu i-a păsat de substanţă (adică de scenariu). Scenariul e atît de subţire (o fi "minimalist"?) încît filmul seamănă cu nişte haine de firmă care umblă singure pe un podium; pînă şi "manechina" angajată să le prezinte (Anca Florea) e inexistentă...

Cred că Gică Preda este victima (liber-consimţătoare) a unui bovarism care nu e numai cinematografic. Ca pentru orice om venit din mediul rural, contactul cu Capitala a reprezentat şansa de a-şi "depăşi condiţia" şi de a se integra; ca şi ilustrul său omonim, autorul Moromeţilor (care s-a integrat în istoria literaturii), Preda s-a integrat şi el în ceva - într-un Stil. Şi-a înăbuşit originile cultivînd un estetism aproape ezoteric. Îngerul necesar ilustrează necesitatea lui Gh. Preda de a trăi în Acea Lume (a Stilului) pe care a visat-o dintotdeauna. Nu este o "poveste" - povestea (care e a lui Preda) se încheie cînd începe filmul; este un drog.

Hiba majoră a Îngerului... nu este nici faptul că autorul vrea să controleze totul (asta ar trebui să facă orice autor care se respectă), nici acela că ceea ce arată el în film nu se pupă neam cu realitatea (nicio problemă: există şi basme). Este divorţul comic între sofisticarea "lookului de firmă" şi sărăcia (de angro) a poveştii: o fată frumoasă care trăieşte într-o vilă "design" (cu baie confort 2...), compozitoare astmatică, este urmărită cu albastrul de o fiinţă misterioasă (ea preferînd albul); "thriller"-ul se sufocă foarte devreme în lipsa de aer a poveştii bicolore şi, pe la jumătatea ei, deja nu mai are suflu nici să treacă strada. E un film astmatic. Pentru un thriller adevărat, e totuşi nevoie de respiraţie. (Dacă se poate, nu artificială.)

emi,
de data asta memoria te-a inselat. ALS nu poate fi acuzat de ai zis tu. sorry.
rvn is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells