Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jan 2006, 23:32   #41
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
@rintintin: nu cred k e bine ce faci: judeci un film dupa asteptari... nu uita k fiecare film este o pagina noua, care a fost about:blank inainte... si nu sta in leg. directa cu filmele anterioare... io nu zic k asta e the best, dar nu am fost deloc dezamagit de el ca film (indiferent de cine l-ar fif facut)... incearca sa-l vezi cu lowered (no) expectations..
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2006, 20:16   #42
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by RinTinTin:
sunt filme mai bune, vezi Human Nature dupa Kaufman.

daca si human nature e film bun, i rest my case... :?

a history e ceea ce se cheama "crystal clear" - adica e facut lacrima; in rest, e cit se poate de subtil pt ca se joaca (tocmai) cu asteptarile noastre - si le dejoaca la un mod mai profund decit impresia de "previzibilitate"... e mai aproape de "dogville" din ac. pdv.
iar "mesajul", ei da, e clar si el (violence begets violence): what's wrong with that?
acestea fiind spuse, consider in cont. "crash" capodopera lui cronenberg.
dar ma bucur ca a facut "a history...": e precum picasso care a dovedit ca stia sa deseneze/picteze ca ingres...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2006, 12:30   #43
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Alex Leo Serban:

daca si human nature e film bun, i rest my case... :?

.

Nu e? Eu asa aveam impresia.

Don't try to induce the idea ca m-as uita doar la filme "complicate". I loved a lot "The Straight Story", al lui Lynch, tocmai pentru simplitatea lui. La fel si Elling, dar AHOV e genul de film care delivers exactly what you expect from him.. Nu ma deranjeaza filmele simple, insa AHOV mi s-a parut simplist, cum ziceam si mai sus.

But i will rest my case too, asa putem merge pana in panzele albe Favoritele mele sunt Crash si Spider de la Cronenberg, criticabile ca toate filmele lui
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 08:07   #44
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
crash da, spider nu: mi s-a parut teatru filmat. si atit de boooring!

human nature e just a clever concept, dar nu "trece" as moviemaking; ii simti mirosu de laborator. e clar k omu inca isi facea mina.
the best kaufman script - dupa mine - ramine being john m...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 08:17   #45
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Alex Leo Serban:
the best kaufman script - dupa mine - ramine being john m...

ai zis-o
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 11:39   #46
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Alex Leo Serban:
crash da, spider nu: mi s-a parut teatru filmat. si atit de boooring!

human nature e just a clever concept, dar nu "trece" as moviemaking; ii simti mirosu de laborator. e clar k omu inca isi facea mina.
the best kaufman script - dupa mine - ramine being john m...

eternal sunshine ca script.. si ca film, etc. it fucking ruled. ze script and everything.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 16:41   #47
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
personally mi s-a parut adaptation genial. being john m.. e ca un joc cu o gaselnitza, eternal sunshine of the spotless m... e un du-te vino cam tot pe o gaselnitza (gaselnitza in sensul unei artificialitati, unui construct) - very bune toate dar adaptation fuc.king rules
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 18:33   #48
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
no way: adaptation is seriously lacking!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2006, 00:47   #49
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
huh...?

parca era vorba de AHOV p-aci... oricum, daca e, dau dreptate lu' frati-miu ala Bulumulu, care a zis-o... Adaptation, then Etrnal Sunsh... si apoi Being John M...

Kaufman rulez anyhoo...
.nothing to be added.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 19:11   #50
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
mai mult ...

Dupa ce am vazut a history si revolver am ramas ,totusi, cu un gust amar ..

si nu ca nu ar fi ok...dar sincer m-am cam saturat sa vad filme ok..

Sa luam history..O idee buna, dar intr-un ritm mult prea plictisitor.. si daca muzica lu' Shore mi-a placut la nebunie in the Cell, aci m-a plictisit de moarte..
Asteptam sa fie ritmu mai alert, dar m-am inselat. Tema e interesanta, dar trasa de par in multe faze (faza cand ii ia nevasta apararea in fata serifului ..bleoah ..-doar e barbatul ei), trasu pe scari, faza cu mafiotu interpe\retat de ed haris, chiar faza cu fratele e trasa de par..ca sa nu mai zic de pusti ca-i bate pe aia 2 colegi super-sportivi, si restu stau si se uita ..dream on ..asta e vrajeala..in viata tipu si-o lua, si primea o vizita de la parinti in spital...

La sfarsit chiar ma asteptam sa vad .."based on a true story"..

History e putin prea tras de par, iar Revolver e ok, dar nu l-au impins la limita. Subiectu e la moda, deci nu scapam de comertul asta imputit niciunde... Toti baietii astia din afara au mirajul asta al imbogatirii peste noapte prin nu-stiu-ce formula secreta(apropo' dar mi-a fost rau cateva ore dupa ce am vazut cat s-a prostituat pacino in ultimu s.f. pe aceeasi tema). Daca filmatul, monologurile, actorii au fost de nota 10..Dar se putea mai mult, dar speriau tinerii care veneau la cinema pentru un film cu gangsteri ..

in fine .. ma opresc aci cu aberatiile, si astept in continuare un film perfect. sau macar aproape de perfectiune.. pe cat posibil..
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2006, 12:14   #51
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Nici vorba de split personality, Jekyll & Hyde etc...doar un ucigas platit, "crazy Joey", care a decis sa se retraga, refugiindu-se intr-o viata patriarhala...nu a uitat nici o clipa cine este, nu se da nici o lupta in sufletul lui, nu este tentat sa revina la vechiul stil de viata; mi-a placut ironia filmului, toate predicile "Violence is bad", "nu rezolvi nimic cu pumnul" sunt anulate: tatal omoara pe cei care-l ameninta, fiul ii baga in spital pe idiotii de la liceu(f amuzanta reactia lui Tom la ispravile baiatului, morala pe care incearca sa i-o tina).
Ce nu mi-a placut: multe scene previzibile si enervante( finalul scenei de sex de pe scari; cand sotia sa afla adevarul, incepe sa vomite (mi-a venit si mie sa vomit de un asemenea cliseu); problemele fiului sau cu mutra antipatica), personaje nesarate (sotia onesta, Ed Harris baiatul rau si urat, seriful prieten de familie).
La parti bune adaug pe cei 2 jefuitori, pe Mortensen, pe acolitii fratelui sau..
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 10:16   #52
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu mi se pare k sotia e 'nesarata' - i mean, what more could she do? nu mi se pare k e un personaj one-sided, dovedeste mai multe fatete. plus k maria bello e kiar ff buna in filmu asta: sincer, nu ma asteptam sa joace asa bine...

da, kestia cu vomitatu e cliseu; dar daca unora kiar le vine sa vomite ce sa faca - sa-i puna sa stranute?!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 12:54   #53
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by Alex Leo Serban:
da, kestia cu vomitatu e cliseu; dar daca unora kiar le vine sa vomite ce sa faca - sa-i puna sa stranute?!

nice one.
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 18:50   #54
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu stiu de ce ar fi filmul asta iconoclast.Poate sa fie facut de oricare regizor: e previzibil,anost si n-are nimic shoking sau neobisnuit.Place la mine de Mortensen si Ed Harris si-atat.Grow up ,people.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:21   #55
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
una peste alta, cu ocazia asta, am recitit ce s-a scris pana acuma in topicul asta...ce nume grele
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:23   #56
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Cinemania:
una peste alta, cu ocazia asta, am recitit ce s-a scris pana acuma in topicul asta...ce nume grele
RinTinTin sau Bulumulu?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:27   #57
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Originally Posted by Cinemania:
una peste alta, cu ocazia asta, am recitit ce s-a scris pana acuma in topicul asta...ce nume grele
RinTinTin sau Bulumulu?

Led-Ze-Pencil: Conectat la: 09 Feb 2004

nu da cu bata in balta
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:35   #58
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
da, conectat, dar activ din septembrie 2008, poti vedea la profil/Cauta toate mesajele lui Led-Ze-Pencil.

care-i bata, care-i balta?

(oricum, era o gluma, imi placea cum suna "rintintin sau bulumulu", nu stiu cine sunt de fapt. Nume mari?)
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:55   #59
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
da, conectat, dar activ din septembrie 2008, poti vedea la profil/Cauta toate mesajele lui Led-Ze-Pencil.

nu mai trebuie..m-ai lamurit tu

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
care-i bata, care-i balta?

"rintintin sau bulumulu"

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Nume mari?)

ambra, als, jay, cherry...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 20:03   #60
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
In afara de als nu stiu cine sunt ceilalti. Nu inseamna ca ii minimalizez, doar ca nu stiu cine sunt.

Dar repet, 'rintintin sau bulumulu' suna haios si a fost menita doar ca gluma.

Am citit interventii ale tale si mi-e limpede ca ai un bun simt al umorului. Call it back!
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells