Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 May 2009, 20:10   #21
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by halebardul:
Credeti în Dumnezeu?
Da.
păi şi atunci de ce nu faci ce face El?

pacatul d'le, pacatul...El e fara de pacat
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 20:11   #22
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Dragomara:
dacă aş şti şi/sau aş presupune nu te-aş MAI întreba nimic.

din ce-mi scrii ar trebuie să înţeleg că, credinţa ta se manifestă doar la nivel afirmaţiv, sau cum?! să nu implice chiar nimic acest, să presupunem, adevăr "eu cred în Dumnezeu"?!

cum şi cu ce mă deosebesc eu, cea care nu crede-n Dumnezeu, de tine, aşa-zisul credincios?

...incet, incet ne aducem aminte ca exista si Scaraotchi...uitati cum isi baga coada pe aici
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 20:14   #23
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by halebardul:
Credeti în Dumnezeu?
Da.
păi şi atunci de ce nu faci ce face El?

pacatul d'le, pacatul...El e fara de pacat

păi şi ce'nseamnă "păcat"?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 20:31   #24
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
no, mi-e lene să dau un Google să văz câţi creştini ortodocşi sunt pe Terra. mi-e total indiferent că vecinul meu îl venerează pe Allah sau o... vacă. este dreptul lui, şi iar sunt de-acord, ca el să fie, sau nu de-acord cu credinţa mea.

chestia cu care chiar nu-s de-acord e schimbarea credinţei, am o prietenă care a trecut la musulmani, creştină fiind, pentru că aşa a simţit ea. mă rog, chestia nu ar tb să mă deranjeze, Dumnezeu fiind acelaşi peste tot. mai am altă prietenă care s-a păcăit, şi care le interzice copiilor, 7-8 câţi ori mai fi, că nu am mai vb de vreo 5-6 ani, le interzice deci să se uite la TV, să citească orice altceva în afara cărţior religioase aprobate de "frăţie" sau cum naiba s-o fi numind. Dumnezeu ei nu prea e pe gustul meu, şi-am tot încercat să-i explic, fără succes, de ce.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 20:41   #25
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by halebardul:
Credeti în Dumnezeu?
Da.
păi şi atunci de ce nu faci ce face El?

pacatul d'le, pacatul...El e fara de pacat

păi şi ce'nseamnă "păcat"?!

un act impotriva vointei lui D-zeu
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 20:48   #26
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Question dileme - dileme - dileme!

păi cum şi de unde ştiu care e voinţa lui Dumnezeu? ăăă... chiar cunoaşte careva pe-aici (sau aievea) voinţa lui Dumnezeu?
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 20:50   #27
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Dragomara:
cum şi cu ce mă deosebesc eu, cea care nu crede-n Dumnezeu, de tine, aşa-zisul credincios?
Nu sunt "asa-zis", sunt propriu-zis.
Si tu crezi, dar nu stii cä crezi.
"Un ateu e Dumnezeu care se joacä de-a v-ati ascunselea cu sine însusi." (Sri Aurobindo)
Räspuns: ne deosebim la culoarea pärului.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 20:58   #28
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
eu unul nu ma consider un crestin "bun" dar imi place sa fiu tolerant si sa fac acte de caritate morala, sa fiu impaciutor si sa nu am prejudecati. Imi place la nebunia principiul "nu judeca ca sa nu fii judecat, (judecata e una si in ceruri). Sa iubesti mi se pare existential. Sa stii ca probabilitatea ca oamenii sa greseasca si ca o fac des ajuta. Dar toate astea nu le fac fiindca cred in Dumnezeu.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 21:24   #29
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by hellsteed:
eu unul nu ma consider un crestin "bun" dar imi place sa fiu tolerant si sa fac acte de caritate morala, sa fiu impaciutor si sa nu am prejudecati.

eu mai înainte de-a mă simţi creştină fac tot posibilul pentru a fi bună, şi asta vine mai înainte de educaţie, de auto-educaţie, o nevoie organică, probabil că ţine foarte de mult de moştenirea mea genetică. ce înseamnă să fii bun? hmm... păi foarte pe scurt ar însemna: să nu-i faci pe cei din jurul tău să sufere, să-i ajuţi pe cei aflaţi la nevoie, să nu rămâini indifent în faţa nedreptăţilor şi răutăţii, să încerci să-l înţelegi şi accepţi, şi dacă se poate şi iubeşti pe cel de lângă tine, cu calităţile şi defectele lui.

Originally Posted by hellsteed:
Imi place la nebunia principiul "nu judeca ca sa nu fii judecat, (judecata e una si in ceruri).

toată lumea judecă pe toată lumea, nu am putea relaţiona dacă nu (ne-)am cântări şi valoriza deciziile şi faptele. nu judectatul e aci problema, ci condamnatul fără o analiză obiectivă, părerea mea.

Originally Posted by hellsteed:
Sa iubesti mi se pare existential.

nu ştiu de ce, dar iubirea aşa cum o înţelegem şi percepem cu toţii mi se pare cel mai egoist lucru. câţi dintre noi iubim pentru celălalt?! te iubesc pentru că am nevoie afectivă şi fizică de tine. te iubesc pentru mine, pentru că mă faci să mă simt bine, pentru că mă simt în siguranţă lângă tine etc. eu cred că numai sfinţii şi marii înţelepţi ştiu să iubească şi să ierte cu adevărat.


Originally Posted by hellsteed:
a stii ca probabilitatea ca oamenii sa greseasca si ca o fac des ajuta. Dar toate astea nu le fac fiindca cred in Dumnezeu.

pe mine una chestia că ştiu că îmi vei greşi, că mă vei face să sufăr, şi că vei sfârşi prin a mă dezamăgi mă deprimă de moarte şi mă face să nu prea mai vreau să cunosc oameni noi. dar cel mai tare mă doare faptul că majoritatea dintre noi conştientizăm că am greşit dar nu facem nimic pentru a ne corija. aici e de fapt mare problemă legată de greşeală. io mor câte puţin când realizez că am greşit şi că orice încerc să fac omul ăla nu vrea să mă înţeleagă şi accepte, de iertare nu mai vb!

aa... şi nu mă deranjează să cred în orice atâta vreme cât asta mă face mai bună, mai umană etc.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 22:06   #30
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Dragomara:
păi cum şi de unde ştiu care e voinţa lui Dumnezeu? ăăă... chiar cunoaşte careva pe-aici (sau aievea) voinţa lui Dumnezeu?

ai scris mai sus ca citesti Biblia...nu e mentionat nimic pe acolo?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 22:11   #31
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Bogdan.Andro:
Originally Posted by Dragomara:
vecinul meu îl venerează pe Allah sau o... vacă. este dreptul lui, şi iar sunt de-acord, ca el să fie, sau nu de-acord cu credinţa mea.


Cu alte cuvinte: îl tolerez, sunt de acord cu el, dar Dumnezeul meu este mai adevărat, în timp ce zeul japonezului este la coada clasamentului.

Dar e logic asa, normal ca, din moment ce cred in ceva, sunt convinsa ca acesta este adevarul, iar japonezul acela e inseala, dar, ce sa fac, ii tolerez "naivitatea", nu pot sa ii impun "adevarul" meu.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 22:46   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Dragomara:
nu ştiu de ce, dar iubirea aşa cum o înţelegem şi percepem cu toţii mi se pare cel mai egoist lucru. câţi dintre noi iubim pentru celălalt?! te iubesc pentru că am nevoie afectivă şi fizică de tine. te iubesc pentru mine, pentru că mă faci să mă simt bine, pentru că mă simt în siguranţă lângă tine etc. eu cred că numai sfinţii şi marii înţelepţi ştiu să iubească şi să ierte cu adevărat.
Nu numai ei.
Si unii asiatici.
Citeste fragmentul despre cälätoria în India, din Jean Renoir: «Ma vie, mes films».
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2009, 23:12   #33
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Bogdan.Andro:
E curios cum nu te încercat niciodată un sentiment de îndoială în această convingere a ta.
Cele mai autentice “convingeri” se nasc din îndoială.
Cred ca aproape orice credincios are la un moment dat o oarecare indoiala. Si eu am avut asemenea momente, dar am si avut momente in care m-am simtit iubita, protejata, ajutata de Dumnezeu.

Originally Posted by Bogdan.Andro:
N-ai zis niciodată: bă, cum naiba, noi 4% din oameni să fim în posesia adevărului absolut, iar ... cei 20% care cred în Coran să se înşele ?!
Cred ca suntem mai multi de 4 %. Nu doar ortodocsii sunt crestini. Exista anumite diferente intre noi si alte culte crestine, cred ca adevarul este undeva la mijloc (aici ma gandesc la ortodocsi vs. catolici vs. protestanti).

[/quote]Nu-i poţi impune “adevărul” tău, tu userul Corinka, dar dacă ai deţine această putere ai face-o ?[/quote]
Nu poti impune cuiva religia ta. Degeaba oblig un om sa primeasca botezul crestin, daca el nu crede, dar frecveanteaza o biserica doar de frica sau pentru ca este dus cu forta. Dar, daca as putea ca, vorbindu-i despre Dumnezeul meu unui necrestin, sa il conving SA CREADA si SA DOREASCA sa se converteasca, as fi chiar fericita!

Unii crestini considera ca singura cale de mantuire este crestinismul, dar eu nu sunt asa de fanatica. Eu cred ca un musulman/budist/chiar ateu care nu a avut niciodata ocazia sa il "cunoasca" pe Iisus, dar a avut o viata exemplara, si-a iubit si si-a ajutat aproapele are mai multe sanse de mantuire decat un catolic/ortodox/luteran/baptist/samd, care a fost "crestin doar cu numele", dar nu s-a comportat ca atare. Este parerea mea, poate ma insel, om muri si poate ca om vedea.

Majoritatea religiilor promoveaza binele si iubirea aproapelui. Asta trebuie luat aminte si urmat.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.

Last edited by corinka : 16 May 2009 at 23:14.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 08:57   #34
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Question

Originally Posted by Bogdan.Andro:
Dar cred că în sinea ta te consideri superioară în ceea ce priveşte religia şi Dumnezeu faţă de cei un miliard de pământeni care “venerează” vaca !

în niciun caz! între noi 2 fie vb, da'să nu mai spui la nimeni, religia mea preferată e buddhismul.
singura chestie care mă ţine să nu-mi schimb şi aşa aproape inexistentele convingeri religioase e tradiţia, respectul pentru ea fiind cu mult deasupra preferinţelor mele religioase. m-am născut creştin, şi am să fac tot ce pot pentru a duce mai departe legea neamului meu.

Originally Posted by Bogdan.Andro:
Uite unde se mai ascunde un păcat.
Toată lumea este tolerantă, dar consideră tacit că forma lor de venerare a lui Dumnezeu (ortodoxismul în cazul nostru) este net superioară credinţei celorlalte miliarde de oameni care cred ba în Budda, ba în zeii naturii, iar aceştia sunt într-un anumit fel “păgâni”, “înapoiaţi”, foarte departe de autentica natură a lui Dumnezeu.
Cu alte cuvinte: îl tolerez, sunt de acord cu el, dar Dumnezeul meu este mai adevărat, în timp ce zeul japonezului este la coada clasamentului.

nu ştiu ce vârstă ai tu, şi nici printre ce fel de oameni îţi duci viaţa. am să-ţi povestesc un pic despre mine, poate şi aşa te vei convinge că respectul pentru celălalte culte religioase chiar există. întâmplarea a făcut ca de mai bine de jumătate din viaţa mea să trăiesc în Dobrogea, acea provincie românească cea mai colorată dpdv etnic. în prima zi de şcoală aici, aflând că, colega mea de bancă, Ghiundistan e turcoaică prima întrebare care mi-a venit în minte a fost "tu în ce limbă gândeşti"?! nu m-a intersat niciodată de ce cred musulmanii în Allah, însă am învăţat o dată cu ei versete din Coran, am petrecut împreună atâtea kurban bairam-uri, credinţa mea nu m-a împiedicat nicidecum să le savurez poveştile şi bucătăria. ba mai mult, ce mai bună prietenă a mea e tătăroaică, şi ea este exemplu viu că cel puţin în Constanţa (şi în toată Dobrogea - cea pe care-am bătut-o eu cu piciorul) toleranţa religioasă nu e o simplă expresie, deci prietena mea are vis-a-vis de religie un comportament cel puţin ciudat, în sensul că ea frecventează constant bisericile tuturor cultelor, chestie care pentru mine, cea care sunt un pic mai rigidă în privinţa credinţei, nu mi se pare în regulă, însă nu aş putea să-i interzic vreodată să intre în biserica noastră, cu toate că ştiu că Dumnezeul ei e Allah. ce simte, cum simte şi de ce simte ea faţă de Dumnezeu (Allah) e absolut problema ei, însă nimic din ceea ce-am trăit şi încă trăim împreună nu m-a făcut să afirm că Dumnezeul şi credinţa ei sunt inferioare Dumnezeului şi credinţei mele. prietena mea este cel mai frumos exemplu de toleranţă religioasă pe care l-am întâlnit vreodată, şi bineînţeles ea nu mai e la vârsta dilemelor (căutării identităţii religioase). şi nu e singura cu astfel de concepţii.

Last edited by Dragomara : 17 May 2009 at 09:00.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 09:31   #35
Bogdan.Andro
Veteran
 
Bogdan.Andro
 
Join Date: Oct 2008
Location: Bucureşti
Posts: 19
@Dragomara
Mă bucur sincer că eşti tolerantă.

Am citit odată, pe net parcă, o povestioară sau glumă, nu mai stiu ce era, despre egocentrismul nostru.
Cred că s-ar potrivi în această discuţie – ca idee.

Se spunea că nu ştiu cine murise şi ajunsese în rai.
Cuprins de îndoieli a cerut să facă un tur prin lumea de dincolo, căci toată viaţa meditase pe marginea acestei dileme, fără rezultate concrete pe final.
Alături de însoţitor ajunge la zona musulmanilor, aceştia întindeau covoraşul, se rugau, sortau prudenţi alimentele interzise. Mai încolo un fluviu mare, Gangele, mai scoteau capul câţiva zei cu mai multe braţe, indieni care se îmbăiau, aduceau ofrande, se rugau. Ceva mai încolo o japoneză se îngrijea cu dragoste un bonsai, în apropiere alta meşterea la ikebana; apoi trec printr-o zonă cu statui de Buddha, printre care câţiva chinezi cântau fericiţi. Mai vizitează câteva locuri ciudate: ba un sacrificiu, ba un totem, un yin-yang; în unele zone mai stătea oamenii şi degeaba, stăteau aşa pe jos printre măslini şi se gândeau ...
Ajung în cele din urmă la o margine de pustiu. Dar ce este dincolo ? întreabă vizitatorul. Dealuri, munţi, mări, jungle. Să vorbim în şoaptă. De ce ? Păi acolo, undeva, izolaţi mai ceva ca-n The Village a lui Shyamalan, este locul rezervat ortodocşilor, care sunt convinşi că paradisul este exclusiv al lor şi încercăm să le păstrăm iluzia, pentru că îi iubim atât de mult, la fel ca pe toţi locatarii noştri.
Bogdan.Andro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 09:43   #36
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Splendidä fabulä, Bogdane - si atât de adeväratä! Multumesc, am s-o retin - si folosesc!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 10:04   #37
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Bogdan.Andro:
Originally Posted by corinka:
Cred ca suntem mai multi de 4 %.
Mă refeream doar la ortodocşi.

Eu nu. Nici macar nu tin minte sa fi specificat ca sunt ortodoxa. Cand spun crestin nu ma refer doar la ortodocsi. Chiar si orice preot ortodox cat de cat mai rasarit nu-ti va spune despre catolici ca sunt eretici si ca nu se pot mantui. De altfel, Biserica Ortodoxa recunoaste botezul catolic. Daca un crestin din alt cult vrea sa se converteasca la ortodoxie este rebotezat, cu exceptia catolicului caruia i se recunoaste botezul catolic. De ce? Mi-a explicat un preot ca la botez, copilul nu este doar udat, ci si miruit. Singurii carer folosesc si mirul, pe langa apa, la botez, sunt ortodocsii si catolicii, Restul, nu.

Spuneam ca adevarul este undeva la mijloc si iata un exemplu. Catolicii cred in purgatoriu. Ei cred ca dupa moarte omul poate ajunge in rai, iad sau purgatoriu. Ei se roaga pentru sufletele din purgatoriu, pentru ca doar unele dintre acelea mai pot migra in rai. Deci ei cred ca exista ceva intre rai si iad.
La ortodocsi este altfel, ei cred ca imediat dupa moarte exista un fel de judecata temporara, in urma careia sufletul poate ajunge in rai sau in iad. Noi ne rugam pentru aceste suflete, iar in final, dupa Judecata de Apoi, sufletele vor ocupa un loc definitiv in rai sau in iad. Asa am invatat eu la religie. Deci, indirect, avem si noi un purgatoriu.

Eu sunt ortodoxa, asa am crescut de mica si intentionez sa imi pastrez religia, dar cred ca, daca as fi putut opta la inceput, fara a fi influentata de familie, probabil ca as fi fost luterana.

Apropo de anecdote, am citit si eu una, nu mi-o mai amintesc exact, dar, in mare, era cam asa. Un om moare si ajunge sa viziteze raiul si iadul. Initial ii este prezentat iadul: intr-o sala mare, mai mult oameni stau la o masa, iar pe masa sunt oale pline cu mancare. Oamenii au legate de brate niste linguri cu cozi prea lungi, astfel ca nu puteau manca, deoarece lingurile erau prea lungi si nu ajungeau cu gura la varful lor, unde era mancarea, asa ca oamenii erau slabi si infometati.

Se duc apoi in rai, care arata exact la fel, cu mese pline cu mancare, oameni cu linguri legate de brate, linguri la fel de lungi, numai ca de data aceasta oamenii erau bine hraniti pentru ca gasisera o metoda sase indestuleze: se hraneau unii pe ceilalti.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 11:09   #38
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
@bogdan & corinka &

@cinemania - nu mă mai aburi cu trimiteri la Biblie, şi fă bine şi răspunde-mi, că de-aia te-ntreb special pe tine, adicătelea mă interesează părerea ta.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 11:16   #39
dovey
Junior
 
dovey
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
Da, cred ca in Dumnezeu, dar pentru ca suntem pe Cinemagia, intrebarea ma duce cu gandul la filmul Contact, cu Jodie Foster, in care Matthew McConaughey o intreaba acest lucru. Ea ii spune ca are nevoie de dovezi, de fapte reale, moment in care el o intreaba daca si-a iubit tatal; ea raspunde afirmativ, iar el o provoaca sa dovedeasca asta.
La fel si cu credinta....e credinta numai daca o simti fara nevoia unei dovezi palpabile.
Dumnezeu exista cu siguranta, dar cred la fel de mult si in destin, in ideea ca nimic nu e intamplator.
dovey is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 11:21   #40
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Da, dovey, ai dreptate. Daca exista o certitudine, nu mai putem vorbi despre credinta.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells