Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Feb 2011, 13:24   #61
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by buticut:

Interviurile facute fratilor Coen imi amintesc de o fotografa care nu voia nici in ruptul capului sa ma ghideze si sa imi spuna ce pozitii sa adopt, ci imi spunea sa-mi gasesc propriul meu ritm si sa pozez cum vreau, ca sa ma simt cat mai in largul meu si sa para totul cat mai natural.

wow buti, u a model ?
can u share some of those "cat mai in largul meu si sa para totul cat mai natural" ?
please ?

----
Cea mai tare faza cu TSN asta. Fix acum o saptamana era castigator sigur, clar si indiscutabil al principalelor 2 Oscaruri ... si ... in numai cateva zile ... everything fell apart ... oscar noms, PGA, DGA ... iar acum ar fi o surpriza sa mai ia caimacul.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2011, 16:42   #62
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by buticut:

Interviurile facute fratilor Coen imi amintesc de o fotografa care nu voia nici in ruptul capului sa ma ghideze si sa imi spuna ce pozitii sa adopt, ci imi spunea sa-mi gasesc propriul meu ritm si sa pozez cum vreau, ca sa ma simt cat mai in largul meu si sa para totul cat mai natural.

wow buti, u a model ?
can u share some of those "cat mai in largul meu si sa para totul cat mai natural" ?
please ?

----
Cea mai tare faza cu TSN asta. Fix acum o saptamana era castigator sigur, clar si indiscutabil al principalelor 2 Oscaruri ... si ... in numai cateva zile ... everything fell apart ... oscar noms, PGA, DGA ... iar acum ar fi o surpriza sa mai ia caimacul.

Ioi nu , as vrea eu. Pozele erau de sfarsit de an si in loc sa le facem in vreun amarat de studio, ne-am ales fiecare locatia. Mie mi-au facut poze atat indoor, cat si outdoor, pacat ca nu prea sunt eu fotogenica + pe atunci aveam ceva mai multe kg in plus . Vezi, daca ai avea Facebook nu le-ai mai cere .

Cat despre TSN, probabil va trebui sa se multumeasca doar cu Oscarurile pt [classified information]
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 08 Feb 2011 at 18:18.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2011, 19:57   #63
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Poate și acelea să fie multe.

Dar în orice caz ceva suspans mai este, adică deja a început campania anti TKS cu falsificarea istoriei http://www.guardian.co.uk/film/2011/...-falsification
Mici șanse zic eu că și TSN nu e chiar exact. Oricum pentru discuții poate fi interesant.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2011, 20:24   #64
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Deja au fost mai multe articole despre inexactittatea lui TSN. Recent vazusem si ceva despre o declaratie a lui Sean Parker cum ca tot filmul ar fi o fictiune. Pe mine ma intereseaza mai putin daca lucrurile s-au intamplat exact cum arata filmul sau nu. Nici nu l-am luat in considerare ca un motiv pentru care sa apreciez sau nu filmul, pentru ca substratul real nu e nici macar pe plan secund. E in mare parte irelevant pentru ca miza modificarii realtatii e prea mica pentru un ecou semnificant din vreun punct de vedere in realitate. In plus, o transpunere obiectiva era foarte greu de realizat.

In schimb TKS e clar un film istoric, iar relatiile politice/sociale prezente in film au o importanta valoare istorica. Modificarea ei intentionata e cu atat mai grava pentru ca-i fara vreo miza importanta in actiunea filmului. Adevarul istoric putea fi conservat fara nicio problema, iar filmul ar fi fost in mare acelasi. TKS e oricum bine realizat si poate fi scos, partial, din contextul istoric pentru spectatorul de film.

LE: Alt articol pe aceeasi tema.

Last edited by Liviu- : 01 Feb 2011 at 20:30.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2011, 17:40   #65
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Robert Downey Jr. to be Oscar presenter

Quote:
Hollywood actor Robert Downey Jr. is to be a presenter at the 83rd Academy Awards ceremony, telecast producers Bruce Cohen and Don Mischer announced.

http://www.upi.com/Entertainment_New...8611296634500/
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2011, 18:19   #66
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Should have been the host...

Iar inexactitatile din TKS sunt chiar irelevante. Intr-adevar, se sugereaza subtil cum ca Edward ar fi simpatizat cu Hitler, doar ca nu se pune accent pe asta si nici nu a fost cazul sa se puna, la urma urmei filmul a fost despre Bertie si nu despre fratele sau. Poate ca ar fi interesant sa vedem si un film despre Edward ...Iar cat despre Winston, nu are destul screentime cat sa deranjeze.
Oricum nu m-as supara deloc daca TKS ar lua premiile mari la Oscaruri, ceea ce probabil se va si intampla, desi FIncher mai are inca sanse la regie. TKS e un film satisfacator din toate punctele de vedere si surprinzator de amuzant, avand in vedere subiectul dat. Firth, Rush, Bonham Carter si chiar si Pearce hit all the right notes. M-am bucurat in special de lipsa overactingului in care tinde sa cada Rush, dar si de revenirea Helenei in ceva mai...lighthearted. She's really good in this. Iar Firth, jos palaria. De fiecare data cand avea o foaie de hartie in fata, reusea sa ne transmita acea frustrare ce se simte cand intentiile nu se potrivesc cu rezultatul final. In plus, e unul dintre putinele filme in care injuraturile sunt atat de bine justificate . Ma bucur ca nu au facut nici din momentul-cheie al filmului un sobfest - a reusit sa emotioneze si chiar sa amuze, fara sa cada in ridicol. De fapt, momentul care chiar m-a prins a fost cel in care Firth plange - men who cry in limita normalului, always gets me .

Probabil singura categorie cu adevarat incerta de la Oscaruri e cea a actritelor in rol secundar. Nu m-as grabi sa o declar pe Leo castigatoare, nu mi s-a parut un rol atat de deosebit; after all, being bitchy is not that hard. O buna bucata de vreme, Jacki Weaver era data ca winner, acum o cred in stare pe Hailee Steinfeld sa provoace o surpriza.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 02 Feb 2011 at 19:37.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2011, 07:59   #67
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Ref. rol secundar feminin

Dar Helena Bonham Carter? Ei nu-i dati nicio sansa?

A mai avut nominalizari, poate ca ar fi si vremea ei...
Actritele europene au noroc la Oscar, iar anul acesta "se poarta" englezii: Firth, Bale...
Sau, avand in vedere ca nici Portman nu e americana, va ganditi ca va lua o americana la rol secundar, doar pentru orgoliul gazdelor?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2011, 09:29   #68
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Carter e printre cele mai slabe nominalizate, mult inferioara fata de Adams, Leo si Weaver, care au avut si cu ce roluri sa lucreze. Englezoaia are un rol tipic de femeie din inalta societate, pe care-l trateaza foarte bine de altfel, dar care nu-i prea ofertant. Deci da, nu-i dam nicio sansa Si nu-i de orgoliul gazdelor, pur si simplu rolurile celor doua actrite din The Fighter sunt cele mai bune. Oricum, premiul pare sa fie al Mellisei Leo, desi eu inca sper sa-l ia Adams sau Weaver (in ultimul caz tot l-ar da unei actrite non-americane).
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2011, 10:53   #69
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Mi-ar placea sa ia Adams, se invarte si ea "prin zona" de ceva timp si e in voga.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2011, 11:28   #70
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Mie mi-ar placea sa-l ia Hailee Steinfeld(ar fi statueta la doar 14 ani )..pe de alta parte nu inteleg totusi de ce nu e nominalizata la Best Actress in a Leading Role...
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2011, 12:58   #71
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Doar pentru ca are 14 ani ti-ar placea sa castige?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2011, 13:54   #72
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by sergiuseling:
Pentru că mă enervează modul în care Bale abordează rolurile. Adică se îngrașă, slăbește ca să ne arate că se transformă ca actor. Și se așteaptă să fie apreciat pentru efortul lui fizic, nu pentru prestația lui.

Hmm... nu cred ca a fost nimeni impresionat de cat de mult a slabit sau s-a ingrasat... Eu unul am ramas impresionat de prestatia lui... Cred ca te-ai uitat la film cu ochelari de soare. Compara rolul lui Bale din American Psycho cu rolul din The Fighter, Batman Begins, The Prestige sau The Machinist...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2011, 14:35   #73
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Quote:
Doar pentru ca are 14 ani ti-ar placea sa castige?


Chiar mi-a placut mult cum a jucat in True Grit..si ar fi o surpriza foarte placuta din punctul meu de vedere.Totusi trebuie sa recunosti ca e o foarte mare reusita,un Oscar la 14 ani
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2011, 17:49   #74
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by ghost90:
Mie mi-ar placea sa-l ia Hailee Steinfeld(ar fi statueta la doar 14 ani )..pe de alta parte nu inteleg totusi de ce nu e nominalizata la Best Actress in a Leading Role...

Teoretic, rolul ei a fost de Leading Actress, dar Academia tinde sa ii bage la Supporting pe cei care sunt la inceput de drum. In plus, asa are si mai multe sanse. Helena was lovely, pentru cat i s-a dat sa faca. Aduce o anumita eleganta rolurilor sale, chiar imi place de ea, indiferent daca e sclava goth a lui Burton sau nu .

Cat despre Bale, 2 minutes into the movie si nici nu mai bagi de seama cat de mult a slabit, te lasi captivat de rol. Suna ca un cliseu, dar pur si simplu se transforma trup si suflet; nu-l vezi pe Bale pe ecran, ci pe un drogat, care are insa cele mai bune intentii. In plus, gotta love his smirk . Eu i l-as da fara ezitare. Cum am spus, si slabitul face parte din cerintele meseriei, dar dupa ce vezi The Fighter, iti dai seama ca intr-adevar a facut ceva special cu rolul si nu s-a limitat doar la a arata ca naiba. Ma bucur ca spre deosebire de altii, Bale va lua un Oscar meritat pentru un rol si nu un Oscar tip "scuze, stim ca trebuia sa ti-l dam mai devreme". In categoria lui, totusi nu stiu ce cauta Mark Ruffalo pe acolo, credeam ca lupta se va da intre Bale si Garfield...

Originally Posted by rifa:
Eu unul am ramas impresionat de prestatia lui... Cred ca te-ai uitat la film cu ochelari de soare
Daca il citeai cu atentie, realizai ca a spus ca nici macar n-a vazut filmul si asta e chiar mai grav. I'm so rooting for Firth & Bale, de restul nu-mi pasa.

All in all, a fost chiar un an bun pentru filme, chiar daca majoritatea s-au lasat mult asteptate...
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2011, 17:51   #75
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by rifa:
Originally Posted by sergiuseling:
Pentru că mă enervează modul în care Bale abordează rolurile. Adică se îngrașă, slăbește ca să ne arate că se transformă ca actor. Și se așteaptă să fie apreciat pentru efortul lui fizic, nu pentru prestația lui.

Hmm... nu cred ca a fost nimeni impresionat de cat de mult a slabit sau s-a ingrasat... Eu unul am ramas impresionat de prestatia lui... Cred ca te-ai uitat la film cu ochelari de soare. Compara rolul lui Bale din American Psycho cu rolul din The Fighter, Batman Begins, The Prestige sau The Machinist...

Nu zău? Nimeni? Uite numai aici pe forum:
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=95887

Ai să vezi că încă de acum un an jumate se tot vorbește de cum s-a transformat el pentru acest rol.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2011, 12:37   #76
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Am vazut si eu The Fighter ieri si sunt convins ca Bale merita sa castige pentru rolul sau. La fel si Leo a facut un rol bun, dar de ce a fost Adams nominalizata. Eu personal nu inteleg, nu face un rol asa de complicat, nici nu iese cu ceva foarte mult in evidenta. E ceva ce mie mi-a scapat?
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2011, 12:05   #77
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
Nu conteaza daca iese sau nu in evidenta ,daca merita sau nu , sa fie nominalizata .
Daca tot a fost filmul nominalizat la oscar , sa aiba si el vreo 6 , 7 nominalizari .
Asa se intampla in fiecare an , se aleg vreo 25 de filme
si tot pe acelea le amesteca in toate categorile ( cum am mai spus , mai sus) , indiferent daca merita sau nu.
Au si ei calculele lor , doar nu crezi ca e pe bune ?
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2011, 16:11   #78
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Hai că sunt 38 de filme nominalizate anul acesta. Fără scurtmetraje.
Și în plus se dau nominalizări și premii la cele mai bune, nu la toate cum ai vrea tu.
Că gusturile lor nu sunt cele mai bune e o altă discuție.

Dacă s-ar da la toate sau la hai să zicem la jumătate nominalizările acelea și-ar pierde rostul.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 16:25   #79
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Inception castiga la WGA pt Best Original Screenplay.

http://www.hitfix.com/blogs/awards-c...t-guild-awards
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 16:26   #80
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
La categoria "Best Supporting Actress", nu m-ar mira ca Hailee Steinfeld ("True Grit) sa castige Oscarul. E singura sectiune, unde "True Grit" are sanse reale de castig.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells