Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Dec 2006, 23:04   #1
zattara
Novice
 
zattara
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 5
"Apocalypto"

Mel Gibson e un fel de Hagi la antipod, e la fel de bun ca actor pe cat e de bun ca regizor...desi unii ar spune ca e mai bun ca regizor decat ca actor.
...cele 4 filme regizate de el, inseamna autenticitate, de fapt mai nou Gibson e atat de obsedat de autenticitate incat a sacrificat limba engleza in ultimele 2 filme, a angajat actori anonimi dar care au origine comuna pers pe care le interpreteaza( in Apocalypto actorii sunt mayasi la origine)...
Apocalypto e un film interesant, cu o morala inteleapta, urmareste un destin individual in contextul stingerii unei civilizatii, plus ca iti ofera o imagine despre religia unor popoare antice )...adica inimi scoase din piept cat inca pulseaza, in cinstea zeilor...
zattara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2007, 08:25   #2
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
virgula intre subiect si predicat, inseamna rau de tot
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2007, 11:32   #3
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Ce mi s-a parut inadvertenta in film : desi unul intre principalele lucruri care se stie despre mayasi e ca erau mari astrologi,putand preconiza si cu 300 de ani in avans eclipsele solare, Marele Preot face in film sacrificii nenumarate- groapa cu cei sacrificati fiind imensa. In mod normal, cunoscand data eclipsei cu foarte mare precizie, sacrificiile s-ar fi pretat doar in ziua respectiva, a eclipsei , pentru a asocia acest ritual cu imblanzirea/reactia zeilor; era forma lor de manipulare a maselor neinvatate si credule.
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2007, 09:23   #4
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
aia inadvertentsa? dar fuga panterei dupa ranit, NEREUSIND sa-l prinda? Lasonpewlagoala, un film de toata jena, si nu ma luatsi cu "era SIMBOLUL", ca vomit. Mel Gibson a supt rau ca regizor, cum ziceam si-n alta parte, pacat de tot research-ul si de unele chestii atat de misto facute in film. Nu mai continui cu exemplele, ca n-are rost.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2007, 17:58   #5
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by RinTinTin:
aia inadvertentsa? dar fuga panterei dupa ranit, NEREUSIND sa-l prinda? Lasonpewlagoala, un film de toata jena, si nu ma luatsi cu "era SIMBOLUL", ca vomit. Mel Gibson a supt rau ca regizor, cum ziceam si-n alta parte, pacat de tot research-ul si de unele chestii atat de misto facute in film. Nu mai continui cu exemplele, ca n-are rost.

pai tocma la "research" fac eu referire cand zic de inadvertenta;daca s-ar fi documentat bine inainte sa faca filmul poate ca nu s-ar fi simtit ca nu stiu esentialul despre mayasi. Iar chestia cu pantera care nu-l prinde pe Jaguar Paw nu mi s-a parut chiar asa de penala;gandeste-te ca ala era mediul lor;e relativ plauzibila scena
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2007, 08:50   #6
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
nu erau mayasi (do your research, hur hur). erau azteci.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2007, 09:59   #7
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ba nu, cred ca erau incasi Si nenea Gibson a filmat chiar pe langa niste platouri cu ultima comedie dramatica egipteana, ca parca am zarit si niste faraoni, doi eunuci si multe-multe pisici, de la mari pana la mici
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2007, 22:03   #8
distroe
Junior
 
distroe
 
Join Date: Oct 2006
Location: Bucuresti
Posts: 25
Send a message via Yahoo to distroe
Azteca vs. Maya

O fi fost daco-geti,,, Atata timp cat se refera la o arie culturala central -americana, in ultima instanta nu se pune problema de azteci vs, mayasi...
Povestea e frumoasa prin sine!
distroe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2007, 22:04   #9
Yugo
Novice
 
Yugo
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3
Gibson parca poarta in spate toata industria de film americana... are un marketing urias pentru filme- lucru care umple salile (la inceput) are o super echipa de la imagine pana la montaj (desi personal muzica mi se pare slabuta desi James Horner este tot un nume mare in domeniu).
mi se pare ca dl Gibson preia teme mari de tot si nu scoate niste filme pe masura lor ( maiasii, Christos). arunca o violenta care atrage si incita dar filmul nu se ridica la asteptarile temelor preluate si a marketingului...parerea mea este ca dpdv psihologic filmul lui nu are substanta.
astept sa lase momentan temele uriase(desi filmele nu sunt slabutze insa parca nu scoate ce e mai bun) sa abordeze si alte genuri de filme( un film gen American Beauty....sau macar sa incerce filme gen Marie Antoinette sa vedem cum ii iese).
pana atunci ... Apocalypto e de vazut (fata de ce este momentan in cinema chiar e un film ok).
Yugo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2007, 02:54   #10
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by tailgunner:
nu erau mayasi (do your research, hur hur). erau azteci.

Deci n--ai citit interviul postat pe homepage in care isusi Gibson declara ca a facut un film despre mayasi...
Dar desi mayasii practicau sacrificiul uman, Aztecii si-au faurit imperiu bazat pe teroare - practicand sacrificii umane pe scara larga in cadrul unor ritualuri religioase care i-au inspaimantat pe crestini
Faptul ca Aztecii erau urati de supusii lor a dus si la prabusirea rapida a imperiului lor;Gibson cred ca a vrut sa vorbeasca despre mayasi dar a surprins un mod de a fi al aztecilor. Locul de filmare,de asemenea e argument pt ipoteza lui ca a facut film despre mayasi.

Mayasii sunt populatii ai caror descendeti traiesc si astazi in Guatemala, Honduras si sudul Mexicului - apogeul lor cultural e undeva prin secolul VI - VII era noastra
In momentul cand europenii au debarcat in zona civilizatia lor apusese
Civilzatia Maya s-a dezvoltat in urul unor oraje cetati (de tipul cetatii antice grecesti sau asiatice - ca exemplu)in orase ca Bonampak, Tykal, Copan
Cand au venit europenii orasele acestea deja erau inghitite de jungla.
Aztecii au locuit in zona orasului Mexico de astazi - capitala actuala a statului modern Mexic denumirea veche a orasului era Thenochtitlan
Imperiul aztec a fost cucerit la inceputul sec XVI - daca nu ma insel prin 1514 (cam asa ceva ) de o mana de aventurieri spanioli condusi de Hernan Cortes
Ultimul imparat aztec Moctezuma al treilea ( sau in unele grafii Montezuma) a fost luat in captivitate si a murit la scurt timp ucis cu pietre de proprii supusi
In istorie se considera ca Mayasii au fost un popor instruit care tinea la mare pret astronomia si alte stiinte
Spre deosebire de Mayasi - Aztecii si-au faurit imperiu bazat pe teroare
Daca in mometul venirii europenilor aztecii erau la apogeul lor politic si cultural - civilizatia Maya - epoca ei de gloria apusese de mult
dar si astazi - bastinasii din Guatemala , hondurus vorhesc limma Maya si sunt descendentii directi ai mayasilor din epoca lor clasica;
ceea ce se stie sigur este ca aztecii o faceau siguri - au existat martori oculari - europeni - care le-au relatat - despre Mayasi se stie prea putin - oficial istoria ii trateaza ca un popor bland si aplecat spre stiinte - dar se pare ca ultimele descoperiri arheologice confirma ca au practicat si ei sacrificii umane.
Oricum probabil nu la scara celor practicate de azteci - care sacrificau in anumite ocazii - sarbatori religioase - mii de oameni
Oricum sacrificiile umane s-au practicat in multe civilizatii - fenicienii si cartaginezii o practicau - si nu numai ei - in biblie : sacrificul lui Abraham - si tapul ispasitor
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2007, 04:42   #11
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by Gloria:
Oricum sacrificiile umane s-au practicat in multe civilizatii - fenicienii si cartaginezii o practicau - si nu numai ei - in biblie : sacrificul lui Abraham - si tapul ispasitor

pai tapul..era goat, iar Abraham n-a apucat, deci sacrificiul human ramane specialitatea popoarelor pagane;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2007, 12:31   #12
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
deci asadar... membrii tribului aluia prizarit luati ca din oala se prea poate sa fi fost descendenti ai mayasilor, insa the baddies sint fara indoiala azteci. Preotul le spune "copii ai soarelui", asa cum se auto-denumeau aztecii, tipul cu masca infricosatoare era oficiantul care-l reprezenta pe zeul Tlaloc, iar modul de sacrificare, pe piatra ovala, cu scosul inimii si datul de-a dura pe piramida al capatinii e tot aztec. so, deci, the clash of civilizations... altfel, mi-a placut foarte mult filmul, scena cu ajunsul in oras e impecabil gindita si filmata. iesind de la film, un cretin cu aere ii spunea unui prieten la telefon: "ba, sa mor io, e despre un Ronaldinho care alearga frate, de zici c-a baut litri de Gatorade". Mda, I could barely stop myself from slapping the moron.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2007, 11:47   #13
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
iesind de la film, un cretin cu aere ii spunea unui prieten la telefon: "ba, sa mor io, e despre un Ronaldinho care alearga frate, de zici c-a baut litri de Gatorade". Mda, I could barely stop myself from slapping the moron.[/quote]

bine ca nu a zis asta in gura mare in timpul filmului
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2007, 09:31   #14
Hilton
Novice
 
Hilton
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 15
Originally Posted by Gloria:
[Ultimul imparat aztec Moctezuma al treilea ( sau in unele grafii Montezuma) a fost luat in captivitate si a murit la scurt timp ucis cu pietre de proprii supusi
In

Nu ca ar avea vreo mare importanta , but...Nu e nici Moctezuma, nici Montezuma ci Motecuzoma. Sau Motezuma ( cum il numeste insusi Cortez intr-o misiva catre Carol Quintul). Oricum, prietenii il strigau simplu : Mote!

lol
__________________
Decit bolnav, urit, prost si sarac - mai bine sanatos,frumos,destept si bogat!
Hilton is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2007, 12:22   #15
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Gloria:
Originally Posted by RinTinTin:
aia inadvertentsa? dar fuga panterei dupa ranit, NEREUSIND sa-l prinda? Lasonpewlagoala, un film de toata jena, si nu ma luatsi cu "era SIMBOLUL", ca vomit. Mel Gibson a supt rau ca regizor, cum ziceam si-n alta parte, pacat de tot research-ul si de unele chestii atat de misto facute in film. Nu mai continui cu exemplele, ca n-are rost.

pai tocma la "research" fac eu referire cand zic de inadvertenta;daca s-ar fi documentat bine inainte sa faca filmul poate ca nu s-ar fi simtit ca nu stiu esentialul despre mayasi. Iar chestia cu pantera care nu-l prinde pe Jaguar Paw nu mi s-a parut chiar asa de penala;gandeste-te ca ala era mediul lor;e relativ plauzibila scena

Fratzioare redactor shef, pantera alearga cu 200 km LA ORA.
Fara exagerare.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2007, 12:25   #16
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Yugo:
Gibson parca poarta in spate toata industria de film americana... are un marketing urias pentru filme- lucru care umple salile (la inceput) are o super echipa de la imagine pana la montaj (desi personal muzica mi se pare slabuta desi James Horner este tot un nume mare in domeniu).
mi se pare ca dl Gibson preia teme mari de tot si nu scoate niste filme pe masura lor ( maiasii, Christos). arunca o violenta care atrage si incita dar filmul nu se ridica la asteptarile temelor preluate si a marketingului...parerea mea este ca dpdv psihologic filmul lui nu are substanta.
astept sa lase momentan temele uriase(desi filmele nu sunt slabutze insa parca nu scoate ce e mai bun) sa abordeze si alte genuri de filme( un film gen American Beauty....sau macar sa incerce filme gen Marie Antoinette sa vedem cum ii iese).
pana atunci ... Apocalypto e de vazut (fata de ce este momentan in cinema chiar e un film ok).

NU. NU ESTE UN FILM OK.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2007, 12:33   #17
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
un film prost, excesiv prost - in stilul lui Mel Gibson. macelar consacrat cu Patimile lui Christos, Gibson arata ca, mai nou, e pasionat si de "curse"... 50 de minute dureaza fugarirea desculta a acelui individ strapuns de sulita... concept comic memorabil... in fond, o comedie-parodie...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2007, 15:53   #18
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
n-ai inteles nimic :hmm: :sleep:
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2007, 16:13   #19
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Fratzioare redactor shef, pantera alearga cu 200 km LA ORA.
Fara exagerare.[/quote]

lol;
da,mai, ai si tu dreptate; dar daca ar fi fost personajul meu, tot fugarit de pantera l-as fi facut- ca sa nu tai scena cu profetia "...omul care aduce jaguarul.." si, bineinteles, tot scapat de felina l-as fi scos.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2007, 16:20   #20
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by tailgunner:
. iesind de la film, un cretin cu aere ii spunea unui prieten la telefon: "ba, sa mor io, e despre un Ronaldinho care alearga frate, de zici c-a baut litri de Gatorade". Mda, I could barely stop myself from slapping the moron.


eu propun sa deschidem un topic in care sa mentionam ce zic unii sau altii,legat de film, in timpul proiectiei sau la iesirea din cinematograf.
Imi amintesc de Fest. Filmului Francez cand la Lundi Matin o tipa de langa mine spune- destul de tare incat sa intoarca mai multi capul "ce tampenie!" apoi se adreseaza amicei :"e film de arta,nu?"
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells