Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Feb 2005, 00:14   #1
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
John Cassavetes

Cine este tipul asta?
A facut 'Shadows', un film facut cu un buget de 40.000 de coco, si care a reusit sa castige premiul criticii la festivalul de la Venetia in 1960. Cu banii si faima castigata aici, a facut 2 productii mari, fara succes. Independent fiind, a filmat din nou low-budget 'Faces' (1968) si 'Husbands' (1970), in mare parte cu ajutorul prietenilor lui Peter Falk si Gena Rowlands, care au fost si actorii principali in toate filmele lui. In 1971 a facut 'Minnie and Moskowitz', iar apoi, in 1974 a scris scenariul inainte de a intra in productie pentru filmul 'A Woman Under Influence'. Facand filmele din bani proprii, si cu ajutorul celor doi actori principali din filmele lui, a fost nevoit sa-si promoveze filmele singur, si nu a ajuns sa devina cunoscut.

Am vazut 'Shadows', 'Faces' si 'Husbands', toate trei filmele fiind filmate din mana, si intr-un fel, incercand sa surprinda realitatea. Toate filmele sunt realiste, si filmate in asa fel, incat nu stii daca este documentar sau film de fictiune. Pentru ca n-a scris (inafa la ultimul lui film) nici un scenariu pentru filmele lui, este chiar greu de gasti diferenta. Temele filmelor sunt normale, aproape casinice, dar in general preocupate de rolul femeii in lumea moderna... scena din 'Faces' cu femeia beata (de fapt o curva) dansand cu cei doi barbati este de o cruzime incredibila, la fel ca si scena femeii care incerca sa se sinucida, si este salvata de un barbat complet strain care a agatat-o intr-un bar. Din aceste 3 filme ramai cu o impresie ciudata, aproape de ura fata de lumea care ti-o prezinta Cassavetes. Si totusi, filmand din mana, in stilul acesta documentar, stii si simti ca lumea aratata este adevarata... in 'Faces' insa te pacaleste, povestea fiind film in film, dar cu realtia intre actori, ca cea din film in film... hehehe. misto.
Peter Falk si Gena Rowlands sunt un cuplu de actori geniali... in fiecare din filme joaca niste roluri impresionante.

Cat de iconoclast poate fi numit acest Cassavetes? Cine a mai vazut filme d-ale lui, si-mi poate da o impresie personala fata de filmele lui?
nu-mi dati link-uri, pentru ca stiu sa dau search pe google si singur. mersi.

p.s. btw... recomand filmele vazute de mine... meriat banii
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 23:31   #2
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
trist, nu stie nimeni nimic? n-a vazut nimeni nimic?
dezamagitor.

numai un mesaj in mp, care din pacate nu a vrut sa scrie nimic aici.
trist.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2005, 13:23   #3
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
amice, nu e asa usor sa te intilnesti cu filmele astea. nu ma dau deloc in vint dupa hollywood si as vedea cu placere filmele independentilor [cum ar fi jarmusch, de exemplu]. l-am vazut pe cassavetes doar in rosemary's baby de polanski, alaturi de mia farrow si intr-o prostie pe tcm, the brass target cred ca se numea, in care apar si max von sydow si sofia loren.
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2005, 18:44   #4
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
easier said than done
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2005, 19:51   #5
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
da, ca actor a fost destul de prost... dar nu asta m-a interesat.

keyser, daca tot ai vazut (cateva) filme de-ale lui, dece nu scrii ceva inteligent? vreau sa stiu ce impresie ti-a facut.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2005, 10:50   #6
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
si eu il stiu pe castravetes asta din 'rosemary's baby'-ul lui polanski.

apoi, stiu ca a jucat alaturi de falk (cum altfel ??) intr-un 'columbo' (unde el era criminalul) si, daca nu ma-nsel, in 'who's life is it, anyway?', cu richard dreyfuss, o pledoarie pt eutanasie, facuta din perspectiva unui arhitect ramas paralizat in urma unui accident de circulatie. parca filmul a fost regizat de john badham.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2005, 14:11   #7
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
ºi eu sunt tare curios sã vãd filme de acest regizor.
L-am vãzut în Rosemary's Baby, evident. În schimb am vãzut "She's So Lovely", un film pe scenariu de el, regizat de fi-su, Nick, care e genial (Sean :love: & Robin Wright Penn :love: ). A luat ºi 2 premii la Cannes.
J.S. pãcat cã a murit în 89. Era de-o seamã cu Clint Eastwood.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2005, 19:02   #8
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
filmele lui merita vazute... lucrand cu multi regizori de genuri diferite, a avut de unde invata, si asa ca in filmele lui reuseste sa combine totul... da, iese un bulameci, asa e, dar lucreaza impecabil cu actorii, si stie exact pe ce sa puna accentul. merita cautate filmele, serios.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2005, 19:19   #9
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by Leonard:
În schimb am vãzut "She's So Lovely", un film pe scenariu de el, regizat de fi-su, Nick, care e genial (Sean :love: & Robin Wright Penn :love: ). A luat ºi 2 premii la Cannes.
.

din pacate, nick cassavetes, a facut ulterior doua semi-rateuri: "john q" si "the notebook", ambele cu povesti subtzirele si pline de clisee hollywood-iene. si, by the way, si el a aparut intr-o gramada de filme, in roluri secundare.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2005, 12:34   #10
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by zizi:
"the notebook"

jesus...e sinistru filmul. stay away from it. e un fel de orient express. :sick:
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2005, 11:34   #11
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
hai, ma, ca atuncia merita !! :lol: spune-mi tu, cand anume mai ai ocazia sa vezi niste filme atat de proaste. nu trebuiesc ratate ! eu n-am vazut orientul cand s-a lansat in cinematografe, iar acum, contemplandu-l pe CD, stiu ce-am pierdut. trebuia sa-l vad in sistem dolby
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells