Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Feb 2011, 16:43   #141
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Si CTP.

King’s Facebook
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2011, 16:52   #142
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Thank God, for a moment there I thought I was outside the flock
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2011, 17:02   #143
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Eu zic ca e bine atata timp cat nu acorda Oscarul lui "The Kids Are All Right". Asta ar fi cea mai proasta alegere.
Din punctul meu de vedere "Inception", "The King's Speech" si "Black Swan" sunt peste "The Social Network" chiar daca sunt destul de stranse, asa ca nu ar fi o drama daca ar castiga oricare din ele.
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2011, 17:04   #144
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Aisberg. Da, total de acord cu el in ceea ce priveste TSN. TKS e un film mult mai uman, insa lucrul asta nu e de ajuns pentru un candidat la Oscar, mai ales la Best Picture. Vorbeam de trecut gindindu-ma ca in urma cu citiva ani un cistigator la Best Picture oferea ceva nene - grandoare, prospetime, originalitate, mai stiu eu ce - pina la urma e vorba de qintesenta Hollywood-ului nu? Sau cel putin ar trebui sa fie vorba... Iar de la o vreme avem parte de niste filme banale care ar fi fost ignorate pe vremuri. Am vazut 2 pina acum, dintre cele nominalizate anul asta la BP si imi par filme ce nu-si au locul acolo. Care au ajuns sa fie standardele - melodrama? Regizor faimos (si uitat)? Political correctenss-ul? PileCunostinteRelatii? Care sint meritele unui film ca TKS, care sint acele atuuri care i-ar justifica Oscarul pentru Best Picture? Ce are un asemenea film in plus fata de un Shutter Island sa zicem? Sau un The Town? The Hurt Locker măcar avea vînă, cu toate păcatele lui. Ăsta ce are? Umanitate? Păi aici sint Oscarurile, nu Premiul Nobel, sorry to say...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2011, 17:24   #145
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Windom:
Care sint meritele unui film ca TKS, care sint acele atuuri care i-ar justifica Oscarul pentru Best Picture?

It's a movie that makes grown-ups cry .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2011, 17:35   #146
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Indeed it is.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2011, 20:19   #147
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by buticut:
Originally Posted by Windom:
Care sint meritele unui film ca TKS, care sint acele atuuri care i-ar justifica Oscarul pentru Best Picture?

It's a movie that makes grown-ups cry .

I guess that explains why i'm not a grown up But what about you?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2011, 10:51   #148
omserios
Veteran
 
omserios
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 186
Eu sunt singurul care il vede si pe 127 Hours ca mult mai meritoriu spre a lua BP Oscar decat TKS si TSN? Foarte probabil in aceasta categorie le voi adauga pe True Grit si Black Swan dar mai intai le astept sa apara la cinema sa le vad (ca cineva tot trebuie sa le vizioneze in modul civilizat, corespunzator )
omserios is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2011, 13:40   #149
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Blue Valentine de ce nu a fost nominalizat? E singurul pentru care m-as fi bucurat. Nu că premiile astea ar avea o asa de mare importanta. Dar pentru laptop, orice.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2011, 14:57   #150
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
Dar I Saw the Devil de ce nu e nominalizat ?

Cu siguranta sunt si alte filme care merita sa fie nominalizate , dar nu se inscrie in politica lor.
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2011, 18:11   #151
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Că n-a fost lansat în SUA anul trecut. Iar coreeni au avut alte idei pentru propunerea lor de oscar.

În orice caz toate plângerile astea ale voastre nu-și au rostul. Nu înțeleg de ce voi credeți că Oscarurile trebuie să dea premii celor mai bune filme?

Nu așa merge ei își dau premiile între ei pe bază de prietenie, pe bază de apreciere a muncii colegilor. De ce să dea premii unor străini sau necunoscuți?
Dacă sunt foarte buni și chiar produc o mare vâlvă în rândul publicului și al criticilor atunci se poate să ia și unii care în mod normal n-ar lua.

Dar în general membrii academiei nu sunt critici sau din ăia care vizionează cu sutele de filme pe an. Se uită și ei la ce li se pare că e bine de văzut, la ce filme au reclamă mai multă sau la filmele cunoscuților și cam atât. Și apoi normal că nu vor vota nu știu ce filme ce au rulat pe la nu știu ce festivale, decât dacă aceste ajung să aibă un succes și pe ecranele la scală largă sau dacă au cunoscuți care joacă în acele filme.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2011, 17:43   #152
tank240388
Junior
 
tank240388
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 49
Originally Posted by Windom:
Oricum, daca The King's Speech wins big, s-a dus pe pula si putinul respect pe care-l mai aveam pentru Oscaruri. Mizez puternic pe True Grit. Sper intr-un miracol.


Hailee Steinfeld este sigura care poate aduce un premiu mare filmului, alaturi de cea mai buna imagine unde este mare favorit. in rest va pierde la toate celelalte categorii, parerea mea.
Jeff brigdes ar fi fost un mare contracanditat pt Firth , DACA nu ar fi castigat anul trecut.
tank240388 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2011, 03:09   #153
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Cum am mai spus si inainte, categoria Supporting Actress pare sa fie cea mai incerta. Daca la restul nominalizarilor lupta se cam da intre doi/doua favoriti/favorite, aici e mai complicat. Melissa Leo pana de curand era data ca front runner, insa cum Hailee a fost nominalizata intr-o categorie "supporting", ea fiind insa clar "lead", are sanse mari. Pe de alta parte, Melissa si Amy Adams ar putea ajunge la o situatie de voturi impartite (unlikely, still...), astfel incat un dark horse precum Helena Bonham Carter ar putea crea o surpriza. Pe HBC o avantajeaza discursul ei delicios de la premiile BAFTA (Thank God ca macar la aceste premii i se permite castigatorului to take his time, nu ca la Oscaruri unde e regula aia stupida de 45 sec.) si atitudinea. The Academy likes nice, funny, witty and down-to-earth actors (see Sandra Bullock). Cu Jacki Weaver nu stiu ce s-a intamplat, dar i s-a cam dus tot buzz-ul.

Originally Posted by Liviu-:

I guess that explains why i'm not a grown up But what about you?


Eu? Deppinde...I'm a grown up, dar am zile cand ma simt ca si cum nu as fi, cand copilul din mine iese la lumina sa se joace . Sincer, mie chiar mi-a placut TKS, s-a intamplat sa iasa si latura mea softy chiar in ziua in care am vazut filmul. Imi place ca TKS, cum am zis si pe Facebook, e un film care cuprinde toate acele motive pentru care ne place sa ne uitam la filme. Vrem ca filmele sa trezeasca ceva in noi, sa ne atinga cel putin o coarda sensibila, sa ne faca sa jubilam, sa bagam un OMG ( sau ) la un moment dat, iar TKS exact asta face. Ca se mai impiedica pe ici, pe colo, nu conteaza prea mult, atata timp cat isi indepplineste scopul si la mine regula de aur pentru un film este ca in primul rand, sa nu imi fie indiferent. Protagonisti sau antagonisti, important este sa aiba ceva redeemable sau macar un coolness factor ridicat, ca sa simpatizez cu ei. Ma bucur ca au ales sa nu stea prea mult in the sob territory; TKS putea atat de usor sa fie un Titanic 2 si totusi, nu a fost. E un film care iti provoaca mai des cate un HaHaHa, decat un Awwww. De asemenea, nici protagonistul nu este genul de personaj care sa cerseasca compasiune, something like: "Hey look, poor me I have a stammer!", dimpotriva, in unele situatii chiar m-a enervat complet atitudinea sa, ca de exemplu secventa in care ii aminteste lui Logue ca tatal lui a fost un simplu berar. Filmul are in centru familia regala si totusi trateaza politica doar superficial. Nu se vorbeste clar despre simpatia lui Edward pentru Hitler, ci doar se sugereaza subtil. Hitler e folosit pe post de ASA DA, cu privire la cum trebuie rostit un discurs. Asta nu este tocmai rau, filmul se numeste The King's Speech for a reason. Nu cred ca incearca sa faca vreun statement cu privire la razboi or something like that, nu glorifica Marea Britanie, ci pur si simplu vorbeste despre incapacitatea unui om de a se ridica la inaltimea asteptarilor unei intregi natiuni si despre incercarea de a depasi obstacolul care il impiedica sa faca asta. Totodata, este un film despre o prietenie unlikely, formata datorita faptului ca Bertie a reusit sa se dea de pe tron metaphorically speaking, coborandu-se la nivelul logopedului. O prietenie intre 2 oameni apartinand unor clase sociale atat de diferite nu ar fi fost posibila daca cei doi nu s-ar fi intalnit la jumatatea drumului, iar daca aceasta prietenie nu ar fi existat, probabil nici acel discurs nu ar fi avut impactul pe care l-a avut.

Momentul-cheie al filmului a fost, cum ar spune Nina Sayers, perfect. Pana la acea secventa, pseudo-suspanul a fost bine construit and it paid off in the end. Spun "pseudo-suspans", pentru ca, let's be honest...si fara sa stii mare lucru despre film, e usor de dedus ca regele va reusi in cele din urma si totusi, tot te tine in tensiunea de tipul: "Is he gonna make it"? Asa cum spunea Meg Ryan in You've got mail parca...desi citise Pride and Prejudice de vrei 100 de ori, tot ii era frica de faptul ca Mr Darcy si Lizzy ar putea sa nu sfarseasca impreuna.

E TKS previzibil? Of course. Ma deranjeaza asta in mod particular? Nope. De ce ar trebui, din moment ce imprevizibilul si originalul sunt doi termeni care incet-incet dispar din dictionarul Hollywood-ului. Heck, pana si Nolan, mai in gluma, mai in serios, s-a inspirat din Scrooge McDuck pentru Inception: http://www.comicbookmovie.com/fansit.../news/?a=21055 . Probabil tocmai acesta este meritul lui TKS, ca in ciuda faptului ca e previzibil si trateaza tema mult-prea-des-abordata de "overcoming the difficulties", alege sa o faca in asa fel incat sa nu cada in extreme. Nu e too sappy, too emotional, too vulgar (fuck fuck fuck fuck fuck ) - pur si simplu e bine "dozat". Nu e "too" nimic, ci just right.
E memorabil? Who knows, time will tell. Intrebati-ma peste vreo 5 ani daca mai imi amintesc de el sau nu. In orice caz, din punctul meu de vedere ar fi un BP winner satisfacator si genul de film cu care mai toata lumea ar fi multumita (people either like it or love it), in timp ce TSN e un film pe care ori il iubesti, ori il urasti. Practic, e un safe bet. Sigur, o alegere neconventionala gen Black Swan ar fi binevenita, dar buna e si asta .

TKS > TSN in my book. TSN e precum un pianist care isi executa perfect repertoriul, nimerind toate notele corect, insa interpretand fara emotie. TSN e pur si simplu empty...it's Benjamin Button all over again - excelent din punct de vedere tehnic, dar cu un protagonist de care pur si simplu nu mi-a pasat si cu un plot meh. Plus...se poate ca zapada si respiratia rece sa arate mai fake decat a aratat in film? Pe cat de grozav filmata a fost competitia sportiva, pe atat de oribila mi s-a parut ninsoarea aceea simulata.

Back to the Oscars,
Quote:
In hopes of trimming down the Big Show, the AMPAS has decided to nix the best part of the show, the movie montages and the popular decision to have multiple best actor and actress presenters.

This sucks!!! Montajele alea erau chiar misto, desi imi amintesc ca la cel horror de anul trecut, au fost alese unele filme dubioase pentru genul respectiv. Edward Scissorhands horror? Really??
Mai bine ar taia unele premii tehnice (ca de ex cele pentru sunet), short-urile si momentele intended-to-be-funny si ar acorda mai mult spatiu pentru discursuri si pentru acele montaje.

Oscarurile de anul acesta ori vor fi totally predictable (=major sweep), ori totally unpredictable. Daca castigatorul BP va fi cel pe care eu mizez, atunci ma astept ca filmul respectiv sa ia vreo 6 Oscaruri. Upsets could happen @ Best Supporting Actor/Actress si Director.


EDIT: Bollocks, cam lung mi-a iesit mesajul . Note to myself: don't post after 4 AM.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 19 Feb 2011 at 05:41.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2011, 09:02   #154
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by buticut:
Pe HBC o avantajeaza discursul ei delicios de la premiile BAFTA
Daca ala a ajuns un criteriu in alegerea cistigatorului, dati-i dom'le Oscarul, sa o mai auziti o data.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2011, 19:56   #155
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by buticut:
Pe HBC o avantajeaza discursul ei delicios de la premiile BAFTA
Daca ala a ajuns un criteriu in alegerea cistigatorului, dati-i dom'le Oscarul, sa o mai auziti o data.

Sounds stupid, but the Academy likes it when actors play it nice - e si acesta un factor important. Crezi ca daca anul trecut Sandra Bullock ar fi avut niste discursuri acide la celelalte premii, ar mai fi pupat Oscarul? The Academy doesn't like troublemakers. De aceea ma tem ca Bale s-ar putea sa il piarda...
In plus, se poate sa mearga pe ideea ca "daca tot am votat cu filmul Xpentru BP, de ce sa nu merg pana la capat", cum zicea si Ebert. Desigur, HBC nu a facut un rol chiar Oscar-worthy; s-a descurcat foarte bine cu ce i s-a dat, dar cam atat, insa nici Melissa Leo n-a fost nu stiu ce...
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2011, 20:07   #156
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nu ti se pare, totusi, un pic fucked up? Ce greutate mai pot sa aiba premiile astea atunci, cind se dau "dupa ureche"? Literally. Sau faze de genul: Bridges nu mai pupa Oscarul, pentru ca l-a luat anul trecut. Nu conteaza ca merita sau nu, conteaza CA L-A LUAT ANUL TRECUT. Nu conteaza ca Bale a facut un rol mai bun decit Rush. "E anul The King's Speech", prin urmare Bale n-are nici o sansa. Faze de 2 lei, asemanatoare cu cedarea locului fruntas in F1 pentru ca asa a primit instructiuni in casca pilotul de la echipa. Care mai e farmecul Oscarurilor atunci? Parada modei?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2011, 20:33   #157
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Of course it's fucked up, dar din pacate asa se pare ca merg lucrurile acolo. Tot cred ca Mickey Rourke a pierdut Oscarul in fata lui Sean Penn, pentru ca nivelul lui de "likability" nu a fost prea ridicat si ma indoiesc ca va mai avea vreodata o alta sansa de a-l lua.

Norocul lor este ca macar nominalizarile n-au fost chiar date dupa ureche, multi meritand sa fie in competitie si la capitolul asta, Oscarurile se salveaza cat de cat.

Quote:
Sau faze de genul: Bridges nu mai pupa Oscarul, pentru ca l-a luat anul trecut.
Eh...vreau sa cred ca asta e doar un Internet thing si ca nu e un factor decisiv in alegerea castigatorilor. La urma urmei si altii precum DDL sau Sean Penn au luat al doilea Oscar nu la mult timp dupa ce l-au luat pe primul.

Quote:
Nu conteaza ca Bale a facut un rol mai bun decit Rush. "E anul The King's Speech", prin urmare Bale n-are nici o sansa.

Teoretic si aici ar putea functiona acelasi criteriu: Nu-i dati Oscarul lui Rush, ca mai are unul. Pe de alta parte, nu stiu cat de popular si de iubit este Bale, unii ar putea fi influentati de scandalurile in care a fost implicat acum ceva vreme. I know, ar trebui sa separe viata personala de cea profesionala si sa evalueze strict rolul, dar ma tem ca nu toti reusesc sa faca asta.

Quote:
Care mai e farmecul Oscarurilor atunci? Parada modei?

Si prospectul de a castiga un laptop . Pentru mine Oscarurile sunt pure entertainment, din ultimii ani singurele decernari cu adevarat exciting mi s-au parut cele din 2008 si din 2000, atat din prisma nominalizarilor, cat si a castigatorilor.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 19 Feb 2011 at 20:38.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2011, 20:38   #158
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by buticut:
Quote:
Sau faze de genul: Bridges nu mai pupa Oscarul, pentru ca l-a luat anul trecut.
Eh...vreau sa cred ca asta e doar un Internet thing si ca nu e un factor decisiv in alegerea castigatorilor. La urma urmei si altii precum DDL sau Sean Penn au luat al doilea Oscar nu la mult timp dupa ce l-au luat pe primul.
Tom Hanks a luat doi ani la rand O_o
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2011, 20:40   #159
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Riiiight, am uitat de el, thanks .
See, Win, asta cu "mai are un Oscar" is an internet thing . POATE conteaza doar in cazul in care in competitie sunt actori long overdue.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2011, 20:56   #160
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by buticut:
POATE conteaza doar in cazul in care in competitie sunt actori long overdue.
Cum ar fi Colin anul asta...
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells