Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 May 2009, 14:48   #121
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by illotempore2002:
Dumnezeule, nu im recunosc textul.....ce naiba ai facut acolo??????
De lene/nepricepere m-am bagat prin textul tau si am pus comentariile cu italice. Textul tau a ramas scris aproape normal. Sorry. Probabil ca exista un mod elegant de a raspunde paragraf cu paragraf dar n-am avut eu timp sa-l descopar. Any hint?
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2009, 15:06   #122
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai nu apare deloc diferentiat textul meu de al tau, zici ca m-am dedublat, vbesc pe doua voci

e greu cu qouote-ul, si eu am probleme, nu as putea sa te ajut, si am aceeasi lene ancestrala care ma mana sa NU incerc sa aflu cum se face....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2009, 19:53   #123
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by illotempore2002:
pai nu apare deloc diferentiat textul meu de al tau, zici ca m-am dedublat, vbesc pe doua voci

e greu cu qouote-ul, si eu am probleme, nu as putea sa te ajut, si am aceeasi lene ancestrala care ma mana sa NU incerc sa aflu cum se face....
Hai ca am inverzit inserturile mele. Procedeu cinematografic, deh, inserturile I mean. Scuze din nou.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2009, 20:38   #124
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@jactati: pune quote=illo intre paranteze patrate inainte de bucata citata si /quote (tot intre paranteze patrate) dupa bucata citata; dedesubt scrii comentariul tau. poti sa ii spargi un post mai lung in mai multe quoteuri si scrii sub fiecare observatiile
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2009, 20:43   #125
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
EXEMPLU (pur didactic)

Originally Posted by illotempore2002:
cica avem topic despre Antonioni.
N-AVEM.

Am vazut azi noapte Eclipsa.

Mi-a placut, incomparabil mai mult decat Blow-up, care sincer, puteti sa ziceti ce vreti, m-a cam lasat rece (trebuia sa cad pe spate ca personajul principal era fotograf, si ca fotografia fotomodele, prilej de culori nemaipomenite etc? asta e film de vazut de cititoarele revistelor cu coperti lucioase, bleah - ok, interesant descoperirea din fotografie etc nu merita mai multa atentie).

mda interesanta observatie dar nu se incadreaza in imaginarul kantian

Originally Posted by illotempore2002:
In schimb Eclipsa m-a cucerit instantaneu. M-a eclipsat. Antonioni reuseste exceptional sa intre in nelinistile Vittoriei, mai ales in secventa de inceput, a despartirii de Riccardo. Are gesturi ezitante, se misca, pleaca, se intoarce, incearca un gest, se abtine, e clar, se chinuie si nu stie ce sa faca. Toatea astea intr-un limbaj nonverbal cu o forta de expresie atat de puternica, incat incepi sa te ingrijorezi pt personaj. Ce va face?
.


da, aici ai dreptate, intr-adevar expresia zeitgeistului heideggerian este foarte evidenta in "Hostile takeover" cu Steven Seagal
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2009, 22:22   #126
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Chambord, flirtezi cu suprarealismele de tip "asociatii involuntare"?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2009, 08:55   #127
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
@chambord: thanks. sper sa-mi iasa si sa nu mai mutilez texte.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2009, 09:24   #128
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by illotempore2002:
Mi-a placut, incomparabil mai mult decat Blow-up, care sincer, puteti sa ziceti ce vreti, m-a cam lasat rece (trebuia sa cad pe spate ca personajul principal era fotograf, si ca fotografia fotomodele, prilej de culori nemaipomenite etc? asta e film de vazut de cititoarele revistelor cu coperti lucioase, bleah - ok, interesant descoperirea din fotografie etc nu merita mai multa atentie).
Bibliografie obligatorie:
http://www.cinemagia.ro/forum/showth...ghlight=blowup
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2009, 09:36   #129
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
a, e foarte bine ca ai pus link-ul aici, de fapt poate facem un merge intre cele doua topicuri daca tot e vorba de Antonioni.

Cinemania, will you?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2009, 09:50   #130
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by illotempore2002:
Chambord, flirtezi cu suprarealismele de tip "asociatii involuntare"?

flirtez prin filtrare
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2009, 20:25   #131
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Am vazut in aceasta monstruos de ploioasa dupa-amiaza Cronaca di un amore..
Mai fratilor, si nu mi-a placut. O poveste de dragoste politista care m-a plictisit ingrozitor si niste rochii de prost gust pe personajul feminin principal....

am avut o senzatie ciudata, as fi vrut ca personajul feminin sa fie mult mai frumos/ frumoasa, toti spuneau despre ea ca e frumoasa (celelate personaje) insa ea e infiorator de banala si de stearsa.....dupa aia mi-am dat seama ca e un automatism tampit capatat din cauza filmelor in general (nu doar hollywoodiene, acuma sa fim sinceri) de a folosi numai actrite frumoase, stralucitoare sau foarte deosebite aparte....asa m-a calcat pe nervi banalitatea Luciei Bose...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2009, 09:41   #132
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by illotempore2002:
Am vazut in aceasta monstruos de ploioasa dupa-amiaza Cronaca di un amore..
Mai fratilor, si nu mi-a placut. O poveste de dragoste politista care m-a plictisit ingrozitor si niste rochii de prost gust pe personajul feminin principal....

am avut o senzatie ciudata, as fi vrut ca personajul feminin sa fie mult mai frumos/ frumoasa, toti spuneau despre ea ca e frumoasa (celelate personaje) insa ea e infiorator de banala si de stearsa.....dupa aia mi-am dat seama ca e un automatism tampit capatat din cauza filmelor in general (nu doar hollywoodiene, acuma sa fim sinceri) de a folosi numai actrite frumoase, stralucitoare sau foarte deosebite aparte....asa m-a calcat pe nervi banalitatea Luciei Bose...
mie mi-a placut foarte mult filmul asta. poate ca suiectul e clasic, sfarsit banal, dar mi-a placut la nebunie. femeia mi s-a parut superba si rochiile la fel. Cred ca alb-negrul lui Antonioni face ca totul sa para stralucitor. In orice caz il prefer altor filme pe care le-a facut in culori (ca Desertul rosu spre exemplu care m-a plictisit crunt)
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2009, 12:30   #133
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by illotempore2002:
a, e foarte bine ca ai pus link-ul aici, de fapt poate facem un merge intre cele doua topicuri daca tot e vorba de Antonioni.

Cinemania, will you?

s-a facut

Advisory: desigur s-au pastrat si certurile de rigoare iscate pe tema 'Blowup'
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2009, 14:26   #134
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Sincer, nici pe mine nu m-a dat pe spate "Cronaca di un amore", dar Lucia Bosé e(ra) o femeie foarte frumoasa. Poate nu are cea mai impunatoare prezenta (dar poate nici Antonioni nu stia inca sa o foloseasca o actrita), dar nu cred ca i se poate reprosa nimic, nici la aspect fizic, nici la calitatile actoricesti (pe acestea din urma le dovedeste macar in finalul filmului). Sincer, din perioada pre-"Avventura" a lui Antonioni (care nu este prea interesanta si nici nu am vazut atat de multe filme), prefer a doua colaborare cu Lucia Bosé, "La signora senza camelie", dar si acolo regizorul e departe de a-si fi definit stilul.


Originally Posted by Cinemania:
desigur s-au pastrat si certurile de rigoare iscate pe tema 'Blowup'
In afara de cele care au fost sterse demuuuuult...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2009, 16:08   #135
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu stiu ce NU face Antonioni cu Bose dar o prezinta drept foarte stearsa, o smiorcaita fara coloana vertebrala.....bine, asta e si rolul ei, unul ingrat, de arivista de carton, cu un trecut monstruos si cu un prezent incorect. Cred ca si rochiile sunt in mod special alese asa, opulente la limita kitsch-ului, tocmai pt a scoate in evidenta calitatea indoielnica a Paolei.

Dar povestea e slaba domnule, pur si simplu imi vine sa zic: Ei, si? Ce e cu asta? Ok, cei doi avusesera o poveste de dragoste neobisnuita si acuma dupa 7 ani, se reintalnesc si realizeaza ca se iubesc....ei, si? Care e miza? Care e intriga? Ca ea e maritata si el e sarac? C'mon!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2009, 17:21   #136
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by illotempore2002:
nu stiu ce NU face Antonioni cu Bose dar o prezinta drept foarte stearsa, o smiorcaita fara coloana vertebrala.....bine, asta e si rolul ei, unul ingrat, de arivista de carton, cu un trecut monstruos si cu un prezent incorect. Cred ca si rochiile sunt in mod special alese asa, opulente la limita kitsch-ului, tocmai pt a scoate in evidenta calitatea indoielnica a Paolei.

Dar povestea e slaba domnule, pur si simplu imi vine sa zic: Ei, si? Ce e cu asta? Ok, cei doi avusesera o poveste de dragoste neobisnuita si acuma dupa 7 ani, se reintalnesc si realizeaza ca se iubesc....ei, si? Care e miza? Care e intriga? Ca ea e maritata si el e sarac? C'mon!
asa imi vine si mie sa zic: ei si? ce e cu asta? ce-are a face daca povestea e slaba? antonioni o face sa fie fermecatoare. ea bogata, el sarac. da, asta e subiect de melodrama, ei si? nu a spus nimeni ca tre sa fie realista.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2009, 17:39   #137
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu sunt o admiratoare a "realismului", de altfel si termenul mi se pare cam de tampiti, asa....nu asta e problema cu filmul....doar ca nu are o miza, nu are hook.....ma intelegi?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2009, 17:42   #138
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by illotempore2002:
.....ma intelegi?
always
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 12:19   #139
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
am vazut doar zabriskie point si blow up. mi-au placut mult, amandoua
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 12:40   #140
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
zi-ne de Blow-up, de ce ti-a placut?

pe mine ma dezgusta personajul principal: e stereotip, cautat interesant, si din cauza asta banal si fortzat si kitsch.....I mean, fotograf? am mai intrebat, ar trebui sa cad pe spate ca tipul e artist sau ce?

nu-mi plac interesantismele astea de doi lei
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells