Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Mar 2010, 02:34   #81
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Alice in Wonderland + Through the Looking Glass nu sunt niste carti de o complexitate iesita din comun, cu twists & turns sau cu un deep meaning. Povestea e clara,firul narativ e usor de urmarit. Sigur, lasa loc interpretarillor, depinde de varsta pe care o ai atunci cand le citesti si de cat de perversa iti este mintea ,dar cand am spus ca nu e un scriitor profund la asta ma refeream, nu il discreditam :-). Cand ai o carte asa de straightforward, nu poti sa ai asteptari ca filmul bazat pe ea sa fie o Odisee Spatiala.

Quote:
profit are alice dar nu cine stie
si nu o sa cumpere nimeni jucarii cu alice pt ca nu e film pentru copii e film pt adulti cretini care nu au curajul sa spuna ca un film e prost atunci cand e prost pentru ca nu vor sa iasa din sistemul de oi fara minte duse la taiere

Doar pentru ca TU NU VREI sa aiba profit, nu inseamna ca nu are. Let's be honest....e pentru a treia saptamana pe locul 1 la BO si inca mai trebuie sa se lanseze in multe tari. Cei de la Disney isi freaca mainile, pentru ca Alice e o mina de aur. Nici ca puteau sa lanseze filmul intr-o perioada mai potrivita - nu are competitie serioasa si in weekend cand lumea e libera, inca se inghesuie sa il vada. Numerele spun totul. Probabil Clash of the Titans o sa il detroneze. Hai sa nu exageram, Alice nu e o capodopera si nicidecum Burton's best (Sweeney & the two EDs all the way!), dar nu e film pentru adulti cretini. Sunt convinsa ca nu sunt singura persoana careia i-a placut, daca mi s-ar fi parut oribil, as fi avut curajul sa o spun, chiar daca ii tolerez cam multe lui Burton .

Totusi, Tim seriously needs....a serious movie! Sweeney a fost cel mai aproape de 'seriozitatea' pe care mi-o doresc de la el, insa s-a bazat pe un musical si nu pe un scenariu original scris de Burton. Stim ca e capabil de asta, desi nu pare sa fie mereu un storyteller desavarsit. As vrea cat de curand sa mai vina cu ceva 'al sau', ma tem in ritmul asta sa nu ajunga o gluma. Parteneriatul cu Disney e prolific pentru ei,nu atat pentru el, asa ca mi-ar placea sa se departeze de ei, pentru ca il limiteaza, iar un Burton caruia i se impun restrictii poate fi dezastruos (vezi: Planet of the Apes ). Are mare noroc ca actorii cu care lucreaza frecvent sunt A-class si il scot mereu din bucluc, altfel ar putea fi acuzat de lene, fiindca nu cauta pe altii, desi mi-ar placea sa isi mai aminteasca si de Keaton, pe care l-a pus foarte bine in valoare. We love Burton's imagination...in afara de Dark Shadows, care tot este amanat de zor, nimic din ce planuieste nu ma entuziasmeaza prea tare. Il ador pe Tim si il apar impotriva criticilor, dar spre binele lui,sper ca sa schimbe oleaca directia .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 21 Mar 2010 at 02:56.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 14:19   #82
Horhew
Novice
 
Horhew
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 7
Originally Posted by rc-st.:
profit are alice dar nu cine stie
si nu o sa cumpere nimeni jucarii cu alice pt ca nu e film pentru copii e film pt adulti cretini care nu au curajul sa spuna ca un film e prost atunci cand e prost pentru ca nu vor sa iasa din sistemul de oi fara minte duse la taiere


Bine pa.
Horhew is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 15:21   #83
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by buticut:
Alice in Wonderland + Through the Looking Glass nu sunt niste carti de o complexitate iesita din comun, cu twists & turns sau cu un deep meaning. Povestea e clara,firul narativ e usor de urmarit. Sigur, lasa loc interpretarillor, depinde de varsta pe care o ai atunci cand le citesti si de cat de perversa iti este mintea ,dar cand am spus ca nu e un scriitor profund la asta ma refeream, nu il discreditam :-). Cand ai o carte asa de straightforward, nu poti sa ai asteptari ca filmul bazat pe ea sa fie o Odisee Spatiala.
Da, dar nu sunt niste carti scrise dupa o reteta, asa cum e scenariul tipei de la Disney. Complexitatea lor consta in bogatia universului creat, povestea e simpla, dar stilul este unul fabulos. Pur si simplu, ceea ce am regasit in film e butaforie si paleste prin comparatie. Ca sa nu mai zic ca au transformat Alice in heroic fantasy, chestie care e miles away from Carroll's intentions si nu pot sa le-o iert. D-asta sunt asa dezamagita.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 15:43   #84
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Adevărul e că lui Burton nu-i pasă de scenariu, nu-i pasă de caractere, îi pasă doar de potenţialul vizual al poveștii. Uneori are și un scenariu bun și totul se potrivește, dar în majoritatea cazurilor nu prea îi iese. Și dacă nu-i pasă de scenariu sau de caractere soluția simplă și la îndemână e să facă remakeruri la care să-și pună el amprenta vizuală.
Și cam cât durează până să-ți dai seama de viziunea lui asupra filmului? Cam 10-20 de minute, apoi chiar e nevoie de scenariu bun.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 16:39   #85
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by sergiuseling:
Adevărul e că lui Burton nu-i pasă de scenariu, nu-i pasă de caractere, îi pasă doar de potenţialul vizual al poveștii.

Apropo de asta, Tim zicea ca nu ar recunoaste un scenariu bun nici daca i-ai da cu el in cap . Nu poti sa zici ca nu i-a pasat de caractere, nu se putea ocupa de toate in mod egal. Mad Hatter-ul a avut un rol mai extins, precum si Red Queen si evident,Alice. The White Queen mi s-a parut cam underused, dar overall a fost ok. Cred ca cel mai drag (in afara de Mad Hatter ), mi-a fost Bayard, probabil datorita slabiciunii mele pentru caini. Mi-a placut si de Absolem, Alan Rickman e genial, precum si Stephen Fry as the Cheshire Cat.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 18:40   #86
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Se vede că actorii s-au simțit bine, s-au distrat, dar Alice a fost cea de care nu i-a păsat, pur și simplu nu a fost interesantă. Și nu mă refer la cât de mult timp au avut pe ecran. Că degeaba e tot filmul dacă nu-i dă nimic interesant de făcut.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 21:40   #87
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Mi s-a parut mie sau la inceput personajul lui Johnny Depp vorbeste sasait si pe urma o lasa moarta, vorbind normal...
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 01:52   #88
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by SoX:
Mi s-a parut mie sau la inceput personajul lui Johnny Depp vorbeste sasait si pe urma o lasa moarta, vorbind normal...

Part of the character, la fel si accentul. De cate ori era pissed off, vorbea cu un accent diferit, cand Scottish, cand British.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 08:16   #89
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Eu am vazut filmul si e destul de bun,multe efecte speciale 3D - ul e destul de tare,dar Burton care facea filme ca "9"s - a cam stins.Mai are si parti sumbre,dar e ok schimbarea.
Ce schimbare?
A inceput sa se axseze pe filme care sa le placa mai mult copiilor si ceva distractive pt adulti.
Povestea toti o stiti,actorii sunt extrem de buni avand in vedere in ce ipostaze sunt.
Per ansamblu un film bun cu foarte multa creativitate
P.S
Daca sunteti indecisi la acest film va sugerez sa - l vedeti,ar putea fi o surpriza placuta
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 13:34   #90
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by vlad4s:
Eu am vazut filmul si e destul de bun,multe efecte speciale 3D - ul e destul de tare,dar Burton care facea filme ca "9"s - a cam stins.

Huh?? Nu a avut mari tangente cu 9, a fost doar producator. Dintre toate filmele sale fix pe 9 l-ai ales? Jeez....Eu il vreau inapoi pe acel Tim care a fost in stare sa glorifice o viata de artist ratat, precum cea a lui Edward D. Wood Jr.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 14:15   #91
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by buticut:
Eu il vreau inapoi pe acel Tim care a fost in stare sa glorifice o viata de artist ratat, precum cea a lui Edward D. Wood Jr.
Si eu...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 21:54   #92
horatiu_trand
Novice
 
horatiu_trand
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 14
ciudat!

ciudat film
horatiu_trand is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2010, 19:16   #93
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Mie mi-a placut.Intr-adevar e o poveste asa mai mult pentru fete decat pentru baieti deh personajul principal e o fata si nici nu e vreo Angelina Jolie sa atraga baietii.Imi place in general Burton deci nu prea vad cum era sa nu-mi placa.Si apropo Anne Hathaway a avut un rol foarte neinpirat.Nu mi-a placut interpretarea.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2010, 21:05   #94
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
mie mi-a placut chiar mult Anne Hathaway ... si cum facea din degetele alea cu unchii frumos lacuite cu negru
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2010, 20:57   #95
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
Originally Posted by copila_satanista:
mie mi-a placut chiar mult Anne Hathaway ... si cum facea din degetele alea cu unchii frumos lacuite cu negru

mda dar nu inteleg de ce tinea mainile asa de departe de corp. Arata mai mult ca o regina fitoasa asa si nicicum ca una care nu face rau nimanui. Si la final in unele momente puteai sa o confuzi chiar si cu o regina rea.
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2010, 23:42   #96
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Am vazut filmul si am fost dezamagita. Din nou, forma fara fond! Arata bine, decoruri reusite samd, dar povestea simplista strica totul, culminand cu Alice in armura luptandu-se cu pasaroiul acela. In plus, ce rost avea si jocul de cuvinte wonderland - underland?
Dansul lui Depp - "hollywoodareala" ieftina de prost-gust, fara niciun haz! No offence, buty!
Cred ca Tim Burton ar fi iesit mult mai onorabil din povestea asta daca se rezuma la o ecranizare [aproape] fidela a cartii lui Caroll, schimband eventual doar varsta eroinei si intriga.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.

Last edited by corinka : 25 Mar 2010 at 23:47.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2010, 08:59   #97
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
eu cred ca daca luam un om care nu stie cine e j depp, nu stie cine e tim burton, nu stie ca filmul e facut de disney, nu il intereseaza cat costa, si o sa il intrebam dupa film cum i s-a parut o sa ne spuna ca nu a inteles nimic si ca e un film prost
asta e si asa va ramane
profesorul meu spunea ca un regizor mediocru cu un scenariu bun poate face un film bun, dar un regizor genial cu un scenariu prost nu o sa faca niciodata un film bun. Aceasta zicala se poate extinde la : un film cu scenariu prost, cu un regizor bun, cu un actor genial si cu 230 de milioane de dolari buget e tot un film prost, iar un film cu un scenariu bun, un regizor necunoscut, un actor mediocru si cu un buget de 5 milioane de dolari poate fi un film bun!
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2010, 09:25   #98
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by rc-st.:
un regizor mediocru cu un scenariu bun poate face un film bun, dar un regizor genial cu un scenariu prost nu o sa faca niciodata un film bun.
Nici Vanghelie nu putea s-o dea mai pe dos!
E exact INVERS! Un regisor mediocru sau slab NU POATE face un film bun nici dintr-un scenariu genial, iar un regisor genial poate face o capodoperä chiar si dintr-un text de Vasilica Istrate - o stiu si curcile!
Cine-i acest asa-zis "profesor" - are si vreun nume, ceva, sau la maternitate i-au dat doar un numär?

...Stai! Nu-mi spune cä stiu!
In veci neregretatul capsoman Iani Cojar - este?
(Da, el îsi bätea joc doar de teatru - dar cu haosul care este, nu m-ar mira s-aud c-a emis si panseuri despre cinema, cä tot se credea el omniscient, ca orice cretin care-i si fudul.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2010, 09:48   #99
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Quote:
nu stie ca filmul e facut de disney, nu il intereseaza cat costa, si o sa il intrebam dupa film cum i s-a parut o sa ne spuna ca nu a inteles nimic si ca e un film prost

Da-o-ncolo de treaba, cum saracia sa NU INTELEGI NIMIC? Daca si Alice in Wonderland e greu de urmarit...e clar, a innebunit lupul. Un tanc de vreo 5 ani zicea chestia asta la iesirea din cinematograf, fiind probabil prea ocupat sa dea din gura ca prostul si sa bage popcorn la greu in timpul filmului. God, I hate these bloody kids . Ce-i asa greu de inteles? Fuge dupa iepure,cade in gaura, ajunge intr-o alta lume in care a mai fost inainte, dar de care nu-si mai aminteste si afla ca doar daca se alatura rezistentei va putea sa o infranga pe Regina Rosie, lucru pe care il si face, dupa care isi ia ramas bun de la toti si se intoarce acasa pentru a deveni o femeie de afaceri.

E asa cum zice Pit, un regizor mediocru isi va bate joc de un scenariu bun, dar un regizor genial poate ridica un scenariu prost. Ca tot vorbeam de el recent, da-i lui Martin Scorsese orice scenariu si iti va livra un film cel putin worth-watching.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2010, 09:36   #100
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
[quote=buticut]
Quote:
Un tanc de vreo 5 ani zicea chestia asta la iesirea din cinematograf, fiind probabil prea ocupat sa dea din gura ca prostul si sa bage popcorn la greu in timpul filmului. God, I hate these bloody kids . Ce-i asa greu de inteles? Fuge dupa iepure,cade in gaura, ajunge intr-o alta lume in care a mai fost inainte, dar de care nu-si mai aminteste si afla ca doar daca se alatura rezistentei va putea sa o infranga pe Regina Rosie, lucru pe care il si face, dupa care isi ia ramas bun de la toti si se intoarce acasa pentru a deveni o femeie de afaceri.
Sti care e problema copiilor? Spun adevarut, nu se cenzureaza.
Daca un adult vede o prostie dar toti din jurul lor o aplauda va spune ca i-a placut si lui. Un copil insa nu face asta, spune ca e o prostie si gata!
Iar scurta ta descriere este geniala - fuge dupa iepure - uau, de ce ? Ultima oara cand m-am uitat la o fata de vreo 20 de ani nu fugea dupa nici un iepure... o fi o moda pe care nu o stiu eu.
Cade intr-o gaura... - au mai cazut oameni in gauri si au venit pompierii sa ii scoata - prin circul foamei parca ...
intra intr-o alta lume in care a mai fost dar nu isi aminteste(bai asta nu seamana cu un alt film... gen PETER PAN!!!?!?!?!?) - absolut genial - de cate ori nu ni s-a intamplat sa ne ducem in Sinaia, si desi am mai fost acolo de multe ori, sa nu ne mai amintim pe unde coboara partia de ski si sa ne ratacim!
Se alatura rezistentei si o infrange pe Regina Rosie. Che Guevara, ce sa mai. Lupta rezistenta! Numai ca Che Guevara moare la sfarsit, haha! Asa cum ar fi trebuit si Alice sa faca daca mai voia sa salveze ceva din filmul ala. Macar lacrima cineva prin randul 12... si era oricum mai logic pentru ca un dragon de 20 de metrii este mult mai puternic decat o fata de 20 de ani care nu a tinut in viata ei in mana un briceag. (apropo, castelul ala era pus acolo de forma, doar ca sa se urce alice pe el si sa il omoare pe dragon ca in storyboard - laaaame!)
... pentru a deveni o femeie de afaceri! - la gunoi cu alba ca zapada care se marita cu printul, jos cu maritisul ! sus cu femeia de afaceri , singura, deprimata si fara copii!
probabil ca scenarista e una dintre ele, sau mai bine zis, cea care a pus mana pe compania disney si si-a batut joc de ea.

Last edited by rc-st. : 28 Mar 2010 at 09:39.
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells