Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jun 2011, 13:57   #61
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
sa mearga de acum inainte pe partea cealalta a drumului...
si sa se uite atent pe unde merge si daca sunt caini. daca ii vede in fata, e clar ca trebuie sa le ocoleasca perimetrul. asta e jungla... pana nu o sa dispara toti, nu avem ce face decat sa ii evitam.


no, scuze pentru "i"-urile alea in plus... cateodata nu ma uit cum scriu.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 14:02   #62
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Originally Posted by dragonfly_drk:
sa mearga de acum inainte pe partea cealalta a drumului...
si sa se uite atent pe unde merge si daca sunt caini.

a trecut pe langa el si dupa ce s-a departat putin, cainele a venit pe ascuns si l-a muscat..de asta zic ca e o problema

cand eram mica am luat un catel abandonat acasa(imi era teama ca n-o sa ma lase sa-l pastez) si il au parintii mei si acum..s-a transformat intr-un caine de paza f bun

Last edited by klaudya_e : 04 Jun 2011 at 14:08.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 14:07   #63
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by klaudya_e:
Originally Posted by dragonfly_drk:
helooo... sunt animale. e normal sa aiba un simt al teritoriului...

un prieten de-ai mei a fost muscat ziua pe trotuarul din fata blocului..lui ce-i mai spui?

Originally Posted by dragonfly_drk:
centimetrii la cativa metrii

ce-ai cu saracul "i" de-l dublezi?

@indiferent
si eu am fost muscata de caine cand eram mica(nu era maidanez) dar nu sunt paralizata de frica cand ii vad, dar noaptea mi-e teama..eu aveam un caine in fata bocului (nu pleca fiindca ii dadeau unii de la parter sa manance) si daca nu as fi avut 2 intrari nu stiu cum intram noaptea in bloc
Eu nu am zis ca nu e asa, nu am zis sa-i lasam in strada sa muste oamenii, am zis ca nu mi se pare normal sa fie omorati.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 14:08   #64
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
eu am 2 caini, un ciobanesc german si un ciobanesc carpatin, sunt impotriva eutanasierii cainilor, sunt si caini fiinte lasate de Dumnezeu si omul ii foloseste pentru paza daca erau daunatori ca si soarecii, dihorii sau sobolanii puteau fi eutanasiati dar nu sunt
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 14:16   #65
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by indiferrent:
Mitingurile astea care se tot fac si sunt atat de vehementi, sa adune mana de la mana si sa faca un adapost amarat pentru caini, sa salveze cativa din ei. Intreaba-i si vezi, sunt de acord?


Adevarul este ca majoritatea covarsitoare a participantilor la mitinguri fac lucruri concrete... o doamna are in judetul Arges cel mai mare adapost din Europa care gazduieste cam 3000 de caini... multi au adoptat in curti, sau chiar in apartamente - si vin cu ei la mitinguri, de lesa sau in brate, iar altii lucreaza ca voluntari la adaposturi, cumpara mancare, medicamente, etc. Chiar Pitbull mi-a spus ca el insusi doneaza periodic bani, cu chitanta, pentru diverse necesitati.

@Klaudya... da, imi pare rau pentru ce s-a intamplat. Adevarul e ca astfel de scene se intampla des insa sper ca asta nu era un argument pro-eutanasie.

@Liviu... hai ca m-am interesat pana la urma. So, marea majoritate a maidanezilor adulti sunt deja sterilizati - fie dupa ce au fost capturati de hingheri: vaccinati, deparazitati, sterilizati, crotalizati, si teritorializati, fie dusi la cabinete chiar de locatarii care-i ingrijesc si-i hranesc printre blocuri. sursa de inmultire este reproducerea necontrolata a cainilor de curte si abandonul puilor
Spre exemplu: in Pitesti, Ploiesti si alte orase de provincie, la inceputul verii si al iernii (deci, perioadele cand fata catelele de obicei), in fiecare zi de luni e plin de pui printre blocuri - ii aduc duminica taranii cu masina si-i abandoneaza.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 14:17   #66
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
ati vazut ce fac americanii cu cainii care nu pot fi adoptati?
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 14:20   #67
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
din cate stiu ii eutanasiaza dupa o vreme, daca sunt foarte violenti sau foarte bolnavi si nu au nicio sansa. dar se poate sa ma insel
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 14:23   #68
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
da, asta fac
ii testeaza sa vada daca sunt violenti cand li se ia mancarea sau jucariile
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 14:33   #69
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by dragonfly_drk:

Adevarul este ca majoritatea covarsitoare a participantilor la mitinguri fac lucruri concrete... o doamna are in judetul Arges cel mai mare adapost din Europa care gazduieste cam 3000 de caini... multi au adoptat in curti, sau chiar in apartamente - si vin cu ei la mitinguri, de lesa sau in brate, iar altii lucreaza ca voluntari la adaposturi, cumpara mancare, medicamente, etc. Chiar Pitbull mi-a spus ca el insusi doneaza periodic bani, cu chitanta, pentru diverse necesitati.

Sunt convins, dar tocmai asta am mentionat, sunt prea putini din acei multi sustinatori pe care ii intereseaza cu adevarat. Daca ar fi toti ca si cei pe care ii mentionezi tu, cainii ar fi salvati. Mi s-a intamplat odata sa vad cum un caine este lovit intentionat de o masina, in joaca, de distractie. Ii rupsese doua picioare. L-am luat, l-am dus la veterinar, i-a facut operatie, i-a bat tija, am mers cu el o saptamana la tratamente. Dupa ce s-a pus cat de cat pe picioare, l-am dus intr-un loc unde erau mai multi caini si a doua zi, cand am mers sa-i duc de mancare, mi s-a spus ca nu mai este, ca au venit hingherii si l-au luat. Am aflat unde ii tin si m-am dus dupa el. Erau peste 100 de caini acolo, infometati si batuti care urmau sa fie oferiti ca hrana pentru animalele de la gradina zoologica. Le doresc tututor celor care ii vor morti sa vada o imagine ca aia si cred ca se vor mai gandi. Sigur, o sa vina unii si o sa zica "dar de porc nu ti-e mila cand il taie?"
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 14:44   #70
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
toata lumea pune problema din punctul de vedere al interactiunii mai mari sau mai mici cu animalele.cei care au caini,e normal sa le apere drepturile,cei care nu au,ori nu le pasa ce se intampla cu ei,ori ii urasc,din diverse motive.
repet,dupa mine,singura solutie reala si avantajoasa,atat pt om,cat si pentru animale,
nu este decat existenta unei legi bune si complete,care sa permita societatii civile sa ia initiativa,sa se organizeze conform ei in diverse forme,care sa permita gestionarea in interesul partilor implicate atat a fondurilor din care se finanteaza aceste organizatii caritabile,cat si a logisticii:adica adaposturi,spitale,medicamente,medici veterinari si asistente,dar si controlul activitatii acestora din partea unor institutii ale statului.
punct.poate vrea cineva sa priceapa tot ce-am scris eu.restul,sunt povesti bune de spus la gura sobei...

Last edited by rvn : 04 Jun 2011 at 14:46.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 14:52   #71
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by rvn:
adica adaposturi,spitale,medicamente,medici veterinari si asistente,dar si controlul activitatii acestora din partea unor institutii ale statului.
punct.poate vrea cineva sa priceapa tot ce-am scris eu.restul,sunt povesti bune de spus la gura sobei...

Dar cine crezi ca are atatia bani si timp? Pentru ca numarul de maidanezi e enorm, iti dai seama cate resurse ar trebui investite? Nu ti se pare o prea mare bataie de cap pentru ceva care nu e productiv. Cainii aia nu fac nici un bine, dar fac multe rele. Bagandu-i in sute de adapostori (daca s-ar putea realiza vreodata atat de multe) nu vor mai face acele rele, dar nici bine nu vor face. In schim niste cantitati foarte mari de munca si timp se vor pierde aiurea, fara niciun produs final cu adevarat util.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 14:57   #72
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by rvn:
adica adaposturi,spitale,medicamente,medici veterinari si asistente,dar si controlul activitatii acestora din partea unor institutii ale statului.
punct.poate vrea cineva sa priceapa tot ce-am scris eu.restul,sunt povesti bune de spus la gura sobei...

Dar cine crezi ca are atatia bani si timp? Pentru ca numarul de maidanezi e enorm, iti dai seama cate resurse ar trebui investite? Nu ti se pare o prea mare bataie de cap pentru ceva care nu e productiv. Cainii aia nu fac nici un bine, dar fac multe rele. Bagandu-i in sute de adapostori (daca s-ar putea realiza vreodata atat de multe) nu vor mai face acele rele, dar nici bine nu vor face. In schim niste cantitati foarte mari de munca si timp se vor pierde aiurea, fara niciun produs final cu adevarat util.

exista destui miliardari de carton in Romania.
in plus...putem face un teledon,nu?...glumesc...
Liviu,tocmai asta ar fi rolul acestor organizatii care protejeaza animalele:SA FACA ROST DE ACESTI BANI. exista diverse mijloace.nenumarate prin care ei se pot strange.problema cea mai mare este ca dupa ce se strang,sa nu intre in buzunarul cui nu trebuie,cum se intampla des in astfel de situatii,pe la noi,pe la romani.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 15:07   #73
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by dragonfly_drk:
Originally Posted by Liviu-:
Nu vad de ce statul ar trebui sa redirectioneze bani din alte parti spre masuri spuse mai sus, care ar fi oricum mult mai costisitoare decat eutanasia, mai ales aia cu adaposturile. Daca oamenii iubesc atat de mult cainii respectivi sa rezolve ei problema, sa construiasca ei adaposturi, sa-i hraneasca, sa-i ingrijeasca si sa evite existenta lor pe strazi.

exista astfel de adaposturi... insa cine naiba crezi ca a auzit de ele? si in plus, la cat de educati sunt romanii nu o sa isi duca animalele de companie niciodata acolo

Cum iti imaginezi tu ca e loc pentru toti maidanezii in acele adaposturi? Practic raspunsul il poti gasi in ceea ce i-am zis lui rvn. Si aici era vorba de resursele necesare pentru adaposturi. Crezi ca exista oameni care ar vrea si ar putea sa sustina financiar adaposturile? Nu ma refer la cateva, ci la zeci/sute.

Originally Posted by dragonfly_drk:
Originally Posted by Liviu-:
E absurd. Ce faci, control periodic la fiecare stapan ca sa vezi daca inca mai are animalul? Ca nu cred ca recunosti stapanul dupa cum arata maidanezul pe strada. Costurile ar fi oricum mult mai mari si aici.

in America exista politia animalelor. ti se pare absurd? daca un animal e batjocorit sub ochii tai, ce faci, Liviu? te uiti si filmezi? asta e mentalitatea, din pacate. daca noi nu suntem in situatia asta, ce sa ne intereseaza de altii? daca cineva are un caine si il tine in curte legat, fara mancare, fara apa, fara ingrijiri minime... noua ne pasa? nu, ca doar nu suntem in pielea cainelui... exact asa e si cu abandonul.

Ce treaba are batjocorirea in fata ta a animalelor cu abandonul? Eu vorbesc de paine si tu parizer. Mai sus, mai mult decat clar, e vorba de stapanii care isi abandoneaza animalele si de pedepsirea lor. Cum ai de gand sa faci asta? Le implantezi cainilor cipuri cu datele proprietarului ca apoi sa bati la usa lui? Sau le faci buletin? Nu inteleg, cum verifici cine e proprietarul unui maidanez? Ajutati-ma...

Originally Posted by dragonfly_drk:
pacat. candva, romanii erau uniti.

Nici nu vreau sa intreb ce vrea sa insemne asta...

Originally Posted by dragonfly_drk:
Originally Posted by Liviu-:
Ai idee cam cati caini fara adapost sunt? Unde ii bagi pe toti?

idei exista. dar din pacate, raman la stadiul de idei.

Pai care sunt? Asta e raspuns de politician...

Quote:
acel maidanez e mai important decat omul care vine in spital?

nu e mai important... insa nu putem nici sa ramanem indiferenti la soarta lui pentru ca spitalele din Romania si multe altele sunt intr-o stare deplorabila.

nu vad nicio legatura intre spitale si maidanezi. sunt doua probleme total diferite care trebuie solutionate fiecare in parte. nu dai toti banii intr-o parte si cealalta parte ramane descoperita. imparti frumusel banii in toate partile si chiar daca costurile solutionarii problemei sunt mai mari decat bugetul alocat, nu-i bai... cu timpul, treptat, se rezolva. dar asa e, ca voi vreti de azi pe maine si nu se face nimic.[/quote]

Legatura dintre spitale si maidanezi e una simpla, ambele au nevoie de bani, iar banii nu ii imparti si intr-o parte si in alta, ci ii dai acolo unde e nevoie neaparat si urgenta de ei. Daca ai un om care are nevoie de... nu stiu, zic la intamplare... 10 000 euro pentru o operatie, tu ii dai numai 8000 ca sa dai restul de 2000 pentru ingrijirea unor caini?

Dupa cum ti-am mai zis, sa ai tu nevoie de o suma urgenta de bani pentru o persoana iubita sau chiar pentru tine si sa te vad atunci murind de grija maidanezilor. Poate tu n-ai nevoie acum, poate nu esti tu in situatia asta, insa cu siguranta sunt multi oameni. Le-ai da lor banii, le-ai da pensionarilor, le-ai da scolilor sau le-ai da maidanezilor?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 15:08   #74
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
cu banii stransi mai bine facem spitale..instinctul meu de conservare asta-mi spune
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 15:12   #75
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by rvn:
exista destui miliardari de carton in Romania.

Nu poti obliga pe nimeni sa scoata bani din buzunar pentru orice. Miliardarii aia nu sunt vinovati ca nu fac adaposturi cainilor, nici ca nu dau bani spitalelor etc., sunt vinovati din cauza modului in care au facut banii eventual, dar ce fac cu ei e treaba lor. S-ar putea spune ca facand banii ilegal ar fi luat din cei pentru sursele respective. Asa o fi, dar trebuie sa dovedesti asta. Pana nu dovedesti ca banii nu sunt facuti corecti sunt ai lui, deci n-ai niciun drept sa-i cer sa faca ceva cu ei.

Originally Posted by rvn:
in plus...putem face un teledon,nu?...glumesc...
Liviu,tocmai asta ar fi rolul acestor organizatii care protejeaza animalele:SA FACA ROST DE ACESTI BANI. exista diverse mijloace.nenumarate prin care ei se pot strange.problema cea mai mare este ca dupa ce se strang,sa nu intre in buzunarul cui nu trebuie,cum se intampla des in astfel de situatii,pe la noi,pe la romani.

Asa o fi, oricum nu asta era ceea ce vroiam sa punctez in mesajul anterior, ci faptul ca banii si timpul ar fi investiti in ceva neproductiv. Nu poti face asta din banii statului atat timp cat sunt atatea domenii in care e nevoie de ei urgent.

Originally Posted by klaudya_e:
cu banii stransi mai bine facem spitale..instinctul meu de conservare asta-mi spune

Mai bine le aducem la stardarde inalte pe astea pe care le avem deja. Dar presupun ca si asta era unul din sensurile afirmatiei tale.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 15:19   #76
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Originally Posted by Sorin87:
eu am 2 caini, un ciobanesc german si un ciobanesc carpatin, sunt impotriva eutanasierii cainilor, sunt si caini fiinte lasate de Dumnezeu si omul ii foloseste pentru paza daca erau daunatori ca si soarecii, dihorii sau sobolanii puteau fi eutanasiati dar nu sunt


Asta suna ca o perla data de copii cu CES.
Scuzati-mi, va rog, off-ul
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 15:22   #77
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Cristina_:
Dar tare imi este teama ca cei cu mitingul nu vor fii bagati in seama de nimeni.Bani de investii sunt doar pentru firmele cu interese (cele portocalii) restu stau si sufera.

Originally Posted by Liviu-:
Hai sa nu trecem la superficialitati de astea. Daca ar fi sa nu se duca banii spre "firme cu interese" ar trebui sa se duca in multe alte locuri inainte sa ajunga la adaposturi pentru maidanezi. Esti studenta la medicina din cate am inteles, sunt sigur ca ai vazut situatia spitalelor. Crezi ca acel maidanez e mai important decat omul care vine in spital? Exemplele sunt infinite...

Originally Posted by Cristina_:
@Liviu- unde am zis ca maidanezii sunt mai importanti decat oamenii din spitale? Stiu cum este situatia din spitalele romanesti.Este vina maidanezilor? De nu il intrebi pe Base' marinaru unde/ ce s-a intamplat cu imprumutul de la FMI? Unde au fost investiti banii respectivi. Vad ca te-ai ambalat cam tare cand am adus in discutie cuvantul "portocalii".

Ce parte a mesajului meu denota vreo culoare politica? Raspunsul meu sustine ceea ce am tot zis pe aici si ceea ce-i clar chair din mesajul la care ai raspuns, faptul ca banii aia care se duc spre firmele cu interese ar trebui sa se duca in locuri unde e nevoie urgenta de ei, nu pentru buna starea maidanezilor. Noi nu avem azile ca lumea de batrani si de persoane cu dizabilitati si voi vreti sa le facem pe alea pentru maidanezi? Nu e vina lor ca n-avem spitale, ar fi vina lor daca am da banii pentru ei in loc sa tratam oameni cu ei. Nu vreau sa vorbesc prostii, mai ales ca nu stiu eu dedesubturile, dar din cate stiu imprumutul FMI s-ar fi dus in salarii si pensii. Intrebarea ar fi unde se duc alti bani...

Iar cand am zis ca nu vreau sa intru in superficialitati de astea explicatia e una prea banala. E usor ca de fiecare data cand ceva nu e in regula sa mergi la vechiul argument "politicienii fura banii". Asta, momentan, nu e niciun fel de rezolvare, e scapare simpla din a nu-ti asuma vina pentru anumite lucruri. Ok, fura banii, ori faci ceva impotriva lor ca sa nu mai fure banii, ori taci. Daca banii se fura si tu nu faci nimic inseamna ca o sa se fure in continuare si raspunsul trebuie gasit in alta parte.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 15:30   #78
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Faceti miting de pomana .Dr.Kevorkian a murit.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 16:39   #79
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Liviu-:
dar din cate stiu imprumutul FMI s-ar fi dus in salarii si pensii.
te-am mai vazut postand chestia asta.eu am inteles ca:NU!

poate viata omului este mai importanta decat a unui caine,pentru societate ma refer,dar intr-un stat dezvoltat,civilizat si democratic,asa cum tinde si Romania sa devina,exista resurse pentru orice.cred ca noua,romanilor,ne lipseste educatia si bunul simt.asta,inaintea banilor,si ai celor imprumutati si ai celor pe care-i avem in propriul buzunar.

Last edited by rvn : 04 Jun 2011 at 17:02.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 16:58   #80
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by Cristina_:
Dar tare imi este teama ca cei cu mitingul nu vor fii bagati in seama de nimeni.Bani de investii sunt doar pentru firmele cu interese (cele portocalii) restu stau si sufera.

Originally Posted by Liviu-:
Hai sa nu trecem la superficialitati de astea. Daca ar fi sa nu se duca banii spre "firme cu interese" ar trebui sa se duca in multe alte locuri inainte sa ajunga la adaposturi pentru maidanezi. Esti studenta la medicina din cate am inteles, sunt sigur ca ai vazut situatia spitalelor. Crezi ca acel maidanez e mai important decat omul care vine in spital? Exemplele sunt infinite...

Originally Posted by Cristina_:
@Liviu- unde am zis ca maidanezii sunt mai importanti decat oamenii din spitale? Stiu cum este situatia din spitalele romanesti.Este vina maidanezilor? De nu il intrebi pe Base' marinaru unde/ ce s-a intamplat cu imprumutul de la FMI? Unde au fost investiti banii respectivi. Vad ca te-ai ambalat cam tare cand am adus in discutie cuvantul "portocalii".

Ce parte a mesajului meu denota vreo culoare politica? Raspunsul meu sustine ceea ce am tot zis pe aici si ceea ce-i clar chair din mesajul la care ai raspuns, faptul ca banii aia care se duc spre firmele cu interese ar trebui sa se duca in locuri unde e nevoie urgenta de ei, nu pentru buna starea maidanezilor. Noi nu avem azile ca lumea de batrani si de persoane cu dizabilitati si voi vreti sa le facem pe alea pentru maidanezi? Nu e vina lor ca n-avem spitale, ar fi vina lor daca am da banii pentru ei in loc sa tratam oameni cu ei. Nu vreau sa vorbesc prostii, mai ales ca nu stiu eu dedesubturile, dar din cate stiu imprumutul FMI s-ar fi dus in salarii si pensii. Intrebarea ar fi unde se duc alti bani...

Iar cand am zis ca nu vreau sa intru in superficialitati de astea explicatia e una prea banala. E usor ca de fiecare data cand ceva nu e in regula sa mergi la vechiul argument "politicienii fura banii". Asta, momentan, nu e niciun fel de rezolvare, e scapare simpla din a nu-ti asuma vina pentru anumite lucruri. Ok, fura banii, ori faci ceva impotriva lor ca sa nu mai fure banii, ori taci. Daca banii se fura si tu nu faci nimic inseamna ca o sa se fure in continuare si raspunsul trebuie gasit in alta parte.


Banii de la FMI nu au mers spre nici un salariu ,Liviu. Doar uitate-te in jurul tau si vezi ca numai anu asta vor fii disponibilizati 9500 persoane din ministerul de interne, apoi venituri mai mici cu 40% anu asta la medici de familie , asa este elaborat noul contract cadru cu CNAS , in cazul in ca il vor semna(sper sa nu o faca).Sunt doar niste exemple.Tu zici ca de ce dau vina pe politicieni.Pai eu detin visteria tarii? Sau TU ai luat banii de la FMI? Sau alta persoana de rand se ocupa cu impartirea salariilor? Politicienii(care conduc tara) se ocupa de asa ceva, nu eu sau tu.Intelegi Liviu?
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells