Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Mar 2010, 20:23   #41
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
To put someone in a "hurt locker" is to physically mess someone up, badly. It is roughly synonymous with causing someone "a world of pain." According to the movie's official web site, "In Iraq it is soldier vernacular to speak of explosions as sending you to "the hurt locker."

Referitor la ce înseamnă,
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 20:45   #42
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
''Nu, concluzia mea ca filmul este despre nimic provine din faptul ca este derivativ si imprastiat.''

derivativ si imprastiat nu este egal cu nimic, ci este derivativ si imprastiat, deci daca iti imaginezi ca ti-ai argumentat nimicul cu ceva anume doar derivezi imprastiat sau te imprastii in deriva pentru ca nu ai argumentat nimic. cum nu ai argumentat nici de ce ar fi acest film derivativ si imprastiat ca sa poti afirma ca este despre nimic admitand prin absurd ca nimicul ar fi egal cu derivativul si imprastiatul. cat despre paragrafele tale... prrrrrtzz

filmul dezvolta cateva personaje si in principal pe will pe parcursul celor treizeci si x zile cat mai au de stat in irak. personajul este complex si este dezvaluit treptat pana la final. aparent indisciplinat si periculos pentru cei din echipa, el este de fapt un veteran uns cu toate alifiile care detine un record la dezamorsari. are un mod atipic de lucru [in care el are o incredere totala] [fenomen real, sentimentul de invulnerabilitate la soldati] . de cealalta parte cei doi ramasi orfani in urma accidentului urmeaza procedurile ca la carte dar asta nu i-a scutit de accident.[instinct&talent vs reguli] Will isi asuma totdeauna cea mai mare parte din risc. Este de fapt un excelent team player [vezi secv cu sniperii, cand al treilea sta si cloceste in groapa]. are generozitatea si blazarea celor care stiu ca exceleaza intr-un domeniu, vorbeste cu si cumpara de la copilul arab. este altruist, se intereseaza de copil. nu este crud, prefera sa fuga din fata femeii isterice decat sa o loveasca. inghite acuzele lu fraieru ala ranitu, dupa ce il salveaza si dupa ce ca acesta fusese victima propriei incompetente. Incearca sa traga echipa dupa el, etc. nu mai am chef sa scriu, eu va sfatuiesc daca nu intelegeti din prima sa va uitati la film de mai multe ori.

SS-Hauptsturmfuhrer Michael Wittmann was the most successful and famous tank commander of World War II. He was credited with the destruction of 141 Allied tanks and 132 anti-tank guns in less than two years.

rambo era pe langa asta mic copil pisat la cur, dar daca a-ti fi vazut un film despre el sigur ati fi gasit de carait, ca ce-i asta, ca nu se poate ca etc. dar poanta e ca se poate. da nu voi. hahaha
cateodata realitatea e incredibila.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2010, 12:00   #43
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Originally Posted by ulrich:
Originally Posted by foxyroxy:
Nu mi-a lasat nici o amprenta filmul asta..in schimb Black hawk down si jarhead da.

jarhead nu exista.
black hawk down e un film aproape perfect, dar e e in linia filmelor care vad razboiul ca pe o experienta mistico-existentiala, cu incarcatura wagneriana, la nivel cu "apocalypse now ", pe cand aici avem altceva... e un studiu de psihologie; inceraca sa-l iei asa.

pai este un film de actiune.in razboi totul e posibil.Personal atunci cand ma uit la un film de actiune vreau sa nu ma pot dezlipi din scaun toata durata filmului sa ma ''hipnotizeze''.la Hurt Locker am tot asteptat sa se intample ceva nimic din actiune nu m-a captivat.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2010, 13:13   #44
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Tocmai ce a zis ca nu e un film de actiune. Nu a spus-o clar, dar asta se intelege, sau, daca vrei, nu e doar un film de actiune.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2010, 14:26   #45
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by marius_em:
Descriere jobului unui soldat nu e sa moara. Chiar contrariul, e sa nu moara. Asta cred ca m-a deranjat cel mai mul la rahatul asta de film. Nu are nici o idee de camaraderie. Omuletul pune in pericol vietile camarazilor sai fara nici o remuscare. Asta nu e curaj, e prostie.

Nu prea ai inteles multe din film . Cred ca omul ala i-a invatat mai mult ce e aia camaraderie decat pupaturile in dos cu care suntem obisnuiti. Spre ex: faza cu lunetistul si cutia de suc k asta e mai usor de remarcat. De multe ori demonstrarea camaraderiei prin duritate este mai impresionanta si impregnanta. Tocmai asta era si parerea initiala pe care si-o facusera colegii lui ... ca este un om superficial si arogant, dar pana la final l-au vazut cu alti ochi.
Mi-a placut si finalul desi prima data ramasesem un pic nu stiu cum cand l-am vzt ca isi lasa familia si pleaca din nou pe front. Problema se pune altfel: prin gestul asta el devine un mic geniu nebun in abilitatea lui de a dezamorsa bombe ceea ce mi s-a parut o idee chiar buna.

Last edited by copila_satanista : 15 Mar 2010 at 14:32.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2010, 23:45   #46
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by teh_chix0r:
Jeremy Renner pissed me off. O prezenţă atââât de iritantă!!!
EXACTLY! emana un aer de doucheyness, ceva de nedescris. Dar altfel, dupa cum am zis si mai sus cred, mi-a placut destul de mult. Prima scena in care dezamorseaza bombe e chiar masterful.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 12:09   #47
Lieutenant
Novice
 
Lieutenant
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
penibil

http://www.gandul.info/magazin/the-h...naiba-5727018/

sper sa cititi articolul cap coada inainte de a citi postul meu.
eu cred ca doamna regizor a fost cam aroganta renuntand la angajarea unui consultant militar, pentru ca, sa fim seriosi, america este plina de veterani someri... orice om-soldat se simte jignit de stupiditatea actiunii din acest film. vad ca multi de aici stiu cum este sa fii in pielea unui soldat si sa lupti pe front... cum e sa dai sucul tovarasului tau care pandeste tinta (btw la faza asta era sa scap o lacrima... de ras! )... e penibil pentru ca ,atunci cand alegi ca subiect un film de razboi,trebuie sa stii ceva despre asta, altfel esti liber sa faci poezie si arta despre orice altceva. un bun profesionist este INTOTDEAUNA bine informat. din pacate, in acest film, se vede la tot pasul aceasta lipsa de conexiune cu realitatea, ci doar nevoile ei personale de a demonstra ca soldatul american este o persoana sensibila si intelegatoare. Va spun eu,nu este , pentru ca altfel ar fi un soldat extrem de prost iar America cea buna si dreapta nu ar fi cea mai mare putere militara la aceasta ora. Acestea fiind spuse, las pe cei care stiu sa judece faptele si realitatea sa-mi sustina spusele, si anume ca "hurt locker" este o bataie de joc propagandistica si umflata cu aer cald de fetite si baieti care au orgasm la auzirea cuvantului arta dar nu stiu nimic despre tehnica si armata. Doamna regizor ar fi trebuit sa atinga un alt subiect, mai pe masura posibilitatilor ei....
pana si fazele militare din animatia 3d avatar sunt mai realiste.... exemplul comandantului miltar din avatar (fara compasiune, incapatanat si dur) este cel real si il vei intalni la tot pasul pe front.... pentru ca aceste caractere sunt soldati, nu acest genist din hurt locker,care in realitate ar fi la spitalul de refacere psihologica. cu soldati se castiga razboaie, nu cu "adrenaline junkies" si "wanna be heroes" . nici un soldat adevarat nu-si va risca viata inutil, si nici un regizor adevarat nu va face un film bazat pe MINCIUNI.

numai bine.

Last edited by Lieutenant : 20 Mar 2010 at 12:53.
Lieutenant is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 12:42   #48
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Pwnd!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 22:12   #49
Lieutenant
Novice
 
Lieutenant
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
http://www.happyfish.ro/voice_cover/...ker_si_oscarul
Lieutenant is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 09:06   #50
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
bai…nu mai stiu care era povestirea lui borges in care eroul spunea: “aveam 17 ani; si omorasem om, si zamislisem om”...
toti soarecii astia de net, care n-au calatorit, n-au futut, n-au citit si nu s-au batut in viata lor se plang de “lipsa de verosimilitate” a unui film care respira adevar. de fapt, adevarul e cel care supara in acest film, facut de-o femeie care se pisa din picioare si care e mai barbata decat toti pinguinii aia umflati din jandarmerie, s.p.p, s.r.i, ale caror singure fapte de vitejie sunt coborarile pe franghii la emisiunile mihaelei radulescu.
si acum imi dau seama ca tema ar trebuie dezvoltata un pic, ptr. ca si celalalt film al ei (“k-19”) a trezit reactii de genul “nu, asa ceva nu se poate”, dar…mai scrieti si voi, ca mi-e lene. e vorba de reculul, de refuzul acceptarii unor adevaruri stiute, dar bagate sub covor, cum se intampla in debutul cartii lui musil, unde o cucoana se linisteste treptat ascultandu-l pe un tip care dadea explicatii tehnice oribilului accident de masina la care fusesera martori. oroarea, moartea si non-sensul (culmea absurdului, a hazardului si a barbariei fiind razboiul) trebuie justificate, explicate doct, astfel devenind mai usor de suportat, de inteles. sau negate: “nu, in razboi nu mai sunt aruncati soldatii ca pe plajele din normandia sau la stalingrad; nu, pe un submarin nuclear nu e nevoie ca marinarii sa intre in camera reactorului ptr. a repara avaria si, nu, in irak genistii nu dezamorseaza bombele cu patentul, nu, asa ceva nu exista, noi trebuie sa dormim linistiti”.
somn usor.

p.s. filmul asta putea fi despre oricine isi ia meseria in serios si incearca sa disciplineze dez-ordinea lumii. putea fi despre paramedici, fotbalisti, filosofi sau calculatoristi.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 09:37   #51
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
''Hurt locker'' a avut mai multe tipuri de consultanti militari, marines, demolition si nu mai stiu ce p. mea. Nu mai fiti atit de idioti, nu se fac filme despre soldati care respecta protocolul.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 09:43   #52
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by dansatorul_polimorf:
''Hurt locker'' a avut mai multe tipuri de consultanti militari, marines, demolition si nu mai stiu ce p. mea. Nu mai fiti atit de idioti, nu se fac filme despre soldati care respecta protocolul.
Ai dreptate, unde nu e documentar, e categoric PARODIE!!

JENANT!!!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 09:48   #53
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by ulrich:
p.s. filmul asta putea fi despre oricine isi ia meseria in serios si incearca sa disciplineze dez-ordinea lumii. putea fi despre paramedici, fotbalisti, filosofi sau calculatoristi.

Din asta deduc că nu nu ai muncit niciodată, sau, mai exact nu eşti paramedic, fotbalist sau calculatorist, majoritatea meseriilor se exercită prin PROCEDURI STRICTE, cei care le încalcă sunt ORICE, mai puţin paramedici, fotbalişti sau calculatorişti - ca să păstrez exemplele.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 09:50   #54
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu mai fiti mä atât de idioti, fiti idioti mai cu mäsurä!
(Vedeti? Dacä nu vä sfätuia Dansatorul, acuma ce vä fäceati...? Mm?)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 09:55   #55
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down

Dacă citeai toate postările mele legate de "The Hurt Locker" ai fi văzut ce-am comentat imediat după ce-am văzut filmul, căuia i-am şi dat doar un 7!!
Deci... sttt!

L.E:
Originally Posted by Pitbull:
Nu mai fiti mä atât de idioti, fiti idioti mai cu mäsurä!
(Vedeti? Dacä nu vä sfätuia Dansatorul, acuma ce vä fäceati...? Mm?
)

Last edited by Dragomara : 21 Mar 2010 at 10:07.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 10:04   #56
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cu cine vorbesti, Drago? Doar nu cu mine. Eu mä adresam Dansatorului, cä doar el a povätuit paternaliceste predecesorii-i la cuvânt sä nu mai fie "atât de idioti".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 11:00   #57
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by ulrich:
toti soarecii astia de net, care n-au calatorit, n-au futut, n-au citit si nu s-au batut in viata lor se plang de “lipsa de verosimilitate” a unui film care respira adevar.

Si daca n-am futut, ce bah? Nu sunt om? Obsedat sexual ce esti tu!
Respira adevar? Ha! Esti naiv, sa nu ma exprim mai grobian. Tocmai asta deranjeaza la filmul asta, pretentia asta de realism, unde chiar nu e cazul.
Rambo e un film mai bun, macar nu sta cu nasul pe sus ca asta.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 11:04   #58
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Originally Posted by marius_em:
Si daca n-am futut, ce bah? Nu sunt om?
Dacă nu-i arăţi dovada, NU eşti bărbat!!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 16:33   #59
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Era eufemismul unui termen care are grade de comparatie, proprietate adoptata de mine, rezultatul astfel obtinut înavuțind exprimarea cu o nuanta subtila aproape insesizabila cu ochiul libertin.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 19:37   #60
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Minti.
Era o mârlänie, pentru care trebuie sä-ti prezinti scuzele în urmätorul mesaj.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells