Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Apr 2010, 18:24   #41
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Bine ai făcut! Și așa n-ai fi înțeles nimic din explicațiile tehnice. De-abia le-am înțeles eu .
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 18:37   #42
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Ipu cu wikipedia ta cu tot... intreaba pe cine vrei si o sa iti zica la fel. daca tot ma iei cu d-astea iote citat din wiki : "Prima dificultate întâlnită în acest demers este delimitarea graniţelor genului". Problema se pune si la rock spre ex unde sunt atatea subgenuri atat de greu de descris incat cel mai bine le clasezi la un moment dat prin ascultarea lor, fiind dificil sa trasezi in scris niste reguli generale de la care genurile respective sa nu se abata. pam-pam-ul ala este o generalizare la care Salam nu cugeteaza cand incepe sa lalaie si totusi stilul lui muzical are anumite nunate pe care le poti simti cu usurinta. hai pe bune-acum, in loc sa imi tot fluturi wikipedia cu o mandrie teribila, zi-mi sincer : u chiar nu vezi diferenta??
si ca sa nu ne mai invartim atata in jurul cozii, ce ne-a deranjat si oripilat pe toti este ca tu ai fost sensibilizat de o manea si ti s-a pus tare la suflet atitudinea - "suntem numiti tigani". si ei o pun la suflet si eu o pun la suflet, desi credeai ca sunt rasista. insa melodiile, stilul, principiile, mentalitatea care formeaza un tot propagat de asa zisul cantaret Salam, sunt mai mult decat departe de a fi acceptate de mine. aici e marea buba defapt. or incearca uneori in versuri sa fie sensibili, dar acea sensibilitate este sfarmata de tot ceea ce transmit ei pe langa ea. daca te chinui o sa incepi sa imi demonstrezi ca unele melodii au versuri desprinse din viata lor de tigani si ca reflecta duritatea acestei vieti. ok - asta o inteleg. dar e scandalos ceea ce transmit manelele (alea care stim si gandim noi ca sunt manele) si e si mai scandalos cand vezi cati le adora.
ce ma mai deranjeaza a fost ca esti atat de ingaduitor la prostia lor care te face doar sa zambesti, cand pe mine ma face sa urlu. asa sunt eu... cand imi pui prea multa prostie in fata ochilor si-n urechi

Last edited by copila_satanista : 09 Apr 2010 at 18:48.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 18:55   #43
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Drag(omar)a (mea), eu nu dau relații ca să arăt că sunt mai bine informat. Dimpotrivă, mă bucur când am ocazia să învăț de la ceilalți. Explicația de mai sus am reamintit-o pentru că aveam sentimentul că port cu „copila” un dialog al surzilor, în care ne contrăm vorbind fiecare despre lucruri diferite.
Nu înțeleg de ce continui să mă necăjești.Te respect, ești mult mai veche pe forumul ăsta decât mine, chiar când nu ai dreptate eu îmi văd de treaba mea fără să te contrazic, conform regulei 3 din entecalogul la care m-am mai referit zilele trecute. Mă rog, traducerea e proastă. Iată aici originalul.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 09 Apr 2010 at 18:58.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 19:42   #44
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Ipu:
Mara, dragă, dar să-mi scrii mie mesaje te obligă cineva?
Nu am făcut acolo și nici mai încolo apologia manelelor, ci am semnalat numai că unele variante laiv ale pieselor lui Stoian bunăoară sunt interesante și merită ascultate, mai cu seamă de fanii muzicii de petrecere orientale, deoarece se plasează la limita superioară a genului.
Piesa aia pe care ai postat-o e doar un raggaeton cu voce de manea, nici macar nu e o manea. Iar raggaetonul ca gen nu are legatura cu muzica orientala si e cam la fel de abject ca o manea de rand. Combinate, efectul mi se pare vomitiv, cel putin mine.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 20:05   #45
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Copila, în primul rând îmi pare rău că, deși am mai postat aici niște melodii care îmi plăceau când eram și eu „mai tânar și la trup curat” și care nu erau manele, dar care erau cu multe clase peste piesa super comercială pe care mi-a dedicat-o Cristiana (ca și multe din piesele înregistrate laiv de Stoian), nimeni nu le-a luat în seamă și văd că mă considerați în continuare manelist.

„Pam-pam-pam-pam-pam”-ul ăla e marca manelei. Aia e chestie auzită demult de mai multe ori la tv de la oameni serioși (Tudor Gheorghe, Mădălin Voicu etc.) cu ocazii diferite, înainte de a o citi pe internet. Reține însă că atunci când vrei să afli ceva nu trebuie să „întrebi pe oricine”, ci să te adresezi celor competenți și avizați. Era să mă iau, cu ani în urmă, la emisiunea-concurs Vrei să fii miliardar? după public, dar ăia nu știau nici pe ce lume erau; adormeau acolo de plictiseală și se mai trezeau atunci când îi ruga Ianțu să voteze. Bine că am răspuns cum știam eu.
Înregistrarea de care spuneam eu conținea și o mulțime de melodii care n-aveau nici în clin, nici în mânecă cu manelele, măcar că erau cântate de Stoian. Accepțiunea de „manea” pe care multă lume o are e greșită. Seamănă cu cea de „muzică clasică”, în care se includ și muzica de la perioada barocă înainte, și cea de la romantism încoace. „Clasică” e numai muzica din perioada clasicismului muzical, respectiv dintre prima jumătate a sec. al XVIII-lea și începutul sec. al XIX-lea.

Și pentru Cristiana: Eu v-am trimis la sursele unde puteți înțelege cel mai lesne ce vreau să spun. Mi-e mai ușor. Nici nu sunt în Țară, de unde să caut eu în bibloteci acum informații despre manele? Dacă vă interesează să aflați mai multe despre acest gen muzical, adresați-vă unora care se pricep, nu vă adresați mie. Dacă nu vreți să credeți ceea ce eu vă spun cu bună-credință, n-aveți decât.

Altfel, nu mai judecați muzica după viața pe care o duc cantautorii, după firea și comportamentul lor. Sunt mulți care nu au o atitudine civilizată și nici măcar respect pentru ceilalți muzicieni. Ați văzut băiatul ăla cu sindromul Tourette... Dar nu înseamnă că trebuie să-i judecăm muzica pentru asta.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 20:13   #46
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Misto pisi, nice boobs!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 20:14   #47
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by miercuri:
(...) efectul mi se pare vomitiv (...)

Vezi să nu te îneci! Apleacă-te-ntr-o parte.

La început nu e manea, ai dreptate. Iată de ce v-am rugat să ascultați până la capăt înainte de a intra în dialog cu mine.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 20:19   #48
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by Judex:
Misto pisi, nice boobs!
după ce o să le învăţ mişcările o să-ţi trimit un filmuleţ.
Yummy!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 20:23   #49
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by Dragomara:
Ipu (...) câţi ani ai?!

Regret, asta e secret.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 20:50   #50
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Dragomara mi-a citit gandul numai ca eu am zis sa nu intreb . Ipu m-am lamurit de tot. Ma aburesti cu definitii si nush ce cand eu ti-am zis clar care mi-era oful, crd ca am explicat destul. Stiu sigur ca ai prins ideea si ce am vrut sa spun eu prin manele. Ca sa vezi jmekerie in dex au o definite si mai si . Am observat postul tau cu Negura de cand l-ai pus . Nu ma zbat sa iti pun o eticheta de manelist , mai ales ca pentru mine etichetele dovedesc superficialitate de regula. Incercam sa iti explic viziunea mea. Te las sa iei ce iti place si iti convine. Te las in pace sa traiesti dupa legile wikipediei care isi ia documentatia de la cine se ofera .
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 21:13   #51
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Cine e Manuela? Nu e frumos să faci mișto de cineva (de Ipu) și să mai și iei complice o terță persoană (pe copilă).
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 01:05   #52
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Ce parere aveti despre piesa asta si cel care o canta : http://www.youtube.com/watch?v=nVl5ad-DY7A&NR=1
Pe mine unul ma amuza si recunosc ca mai ascult piese din astea (tiganesti) cand sunt bine dispus si am chef de distractie.
Diferenta dintre manelisti si omul asta de exemplu, desi nici versurile lui nu sunt mai rasarite, este aceea ca el si-a acceptat statutul si face muzica pentru un anumit public, este tigan si canta pentru tigani, spre deosebire de manelisti care se cred smecheri dar nu canta nici tiganeste, nici etno nici muzica orientala ci un ghiveci de care ti-e mai mare scarba
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 09:16   #53
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Da. Nu e manea. E muzică bănățeană. Dacă n-ar fi fost pusă pe ritmul ăla modern, cu ajutorul sintetizatorului, ar fi fost de ascultat și la emisiunea tv Tezaur folcloric.
E muzică de dans, nu transmite nimic, în afară bineînțeles de poftă de a juca.

Fac și eu un apel către forumiști. Nu vă mai lăsați, dragilor, manipulați de utilizatori conformiști, precum Dragopoama sau copila fără Dumnezeu. Umilirea în public, așa cum încearcă ele cu mine, e una dintre cele mai elementare forme de manipulare. Pe cine a avut curajul de a răsturna tarabele în templu nu se cuvine să-l preocupe gesturile patetice (=pline de patos) ale unora și altora care-și rup hainele de pe ei și urlă „blasfemie!”
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 10 Apr 2010 at 09:20.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 10:15   #54
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Ipu esti penal rau l-am speriat saracu ca as vrea sa-i bag idei sataniste la cap ))) haik p bune te las in pace, sa nu-ti zdruncin creierii de tot nu alta
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 12:59   #55
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Originally Posted by Ipu:
Da. Nu e manea. E muzică bănățeană. Dacă n-ar fi fost pusă pe ritmul ăla modern, cu ajutorul sintetizatorului, ar fi fost de ascultat și la emisiunea tv Tezaur folcloric.
E muzică de dans, nu transmite nimic, în afară bineînțeles de poftă de a juca.

Fac și eu un apel către forumiști. Nu vă mai lăsați, dragilor, manipulați de utilizatori conformiști, precum Dragopoama sau copila fără Dumnezeu. Umilirea în public, așa cum încearcă ele cu mine, e una dintre cele mai elementare forme de manipulare. Pe cine a avut curajul de a răsturna tarabele în templu nu se cuvine să-l preocupe gesturile patetice (=pline de patos) ale unora și altora care-și rup hainele de pe ei și urlă „blasfemie!”

Tocmai am precizat mai sus, e muzica tiganeasca autentica si nu banateana!
Ipu, nu are nimeni nimic cu tine, ai luat totul prea in serios!
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 14:33   #56
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Pentru Dragomara: Sictir! (sictir interj. – din Tc. sikdir, imperativ pasiv al lui sikmek „a se împerechea” (Șeineanu, II, 321; Lokotsch 1060) - Dicționarul etimologic român 1958-1966)

Pentru copilă: Eu te-am rugat foarte serios să nu mai iei în deșert numele Satanismul, religia care a avut mult mai mulți martiri decât religiile pozitive acceptate, martiri de a căror memorie tu îți bați joc. Dacă nu ești decentă, cu mine nu mai ai ce conversa.

Pentru SPIDER: Văd că tu știi să te porți civilizat. De-asta am să-ți spun părerea mea, fără să urmăresc să te conving. În afară de muzica pe care țiganii au adus-o din Subcontinentul Indian, nu se poate vorbi de „muzică țigănească autentică”. Tot astfel cum muzica gitanilor din Spania, de pildă, e muzică mai de grabă spaniolă decât gitătească, nici melodia la care ne-ai trimis tu nu e țigănească ci pur și simplu românească, sau mai corect spus a popoarelor care locuiesc în Banat, după cum (maneaua) asta de aici, cu care încercam în naivitatea mea să mă împac cu scorpiile de mai sus, e, așa cum scrie și acolo, muzică turcească.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 10 Apr 2010 at 14:38.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 19:04   #57
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Da, neiubito, în limbile aglutinante (cum sunt limbile altaice, sau maghiara, de exemplu) i se poate lipi la sfârșit unui verb un sufix de pasiv, pe urmă un altul de imperativ și se obține forma de pasiv-imperativ sau de imperativ-pasiv, chiar dacă așa ceva nu există în limbile indo-europene, în care o astfel de structură se tălmăcește printr-o construcție analitică, formată din mai multe cuvinte. În română, „siktir” se traduce literal „fii <<iubită>>!”
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 11 Apr 2010 at 11:28.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 19:33   #58
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Ipu ai un avertisment pentru cele scrise mai sus, va urma banarea dacă vei continua aşa.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 19:48   #59
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Da, ai dreptate, vave, am mers prea departe. Dar te rog să iei notă și de tonul în care mi s-a adresat ...mara, cu aluziile alea sexuale neprovocate și catalogările iarăși neprovocate. Pune-te și tu în situația mea. Cum s-ar simți prietena mea dacă ar ști aluziile mizerabile ale ...marei și ale copilei? Din experiența mea cu femeile, am învățat că ele se poartă așa numai atunci când hărțuiesc un bărbat de care sunt atrase. Pe mine, respectivele nu mă interesează ca femei. Să-mi dea pace. Numai faptul că am argumentat o părere diferită nu găsesc că reprezintă un temei suficient pentru a mi se spune „idiot”. Aștept să văd că a citit și am să editez părțile mai dure ale mesajului anterior.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 10 Apr 2010 at 20:07.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 19:59   #60
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Domnule teh_chi0r, eu nu încerc să epatez, ci doar să scriu corect, pentru că n-am mai scris demult în limba română, fiindcă n-o folosesc nici la serviciu, nici acasă. Nu îmi place să amestec limbile pentru că așa m-am deprins în perioada când eram angajat să efectuez traduceri din și în română. Textul rezultat trebuia să fie 100% în română, 100% în engleză și la fel cu toate celelalte limbi. De greșit, mai greșesc și eu, pentru că nu folosesc o funcție de corectare a textului, ca în programul Microsoft Word™, atunci când scriu mesajele de aici. Învață totuși să te legi de chestiile serioase, nu de fleacuri.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 10 Apr 2010 at 20:13.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells