Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Nov 2007, 08:39   #21
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
filmele sunt cu subtitrari? caci, din pacate, franceza mea nu e suficient de buna pentru a pricepe toate replicile dintr-un film.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2007, 11:30   #22
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
toate filmele sunt subtitrate in limba romana (desi o sa te ajute si franceza, pentru ca baietasii cu laptopul nu prea stiu cand sa dea "next" :lol: )
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2007, 17:29   #23
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by StefanDo:
vazut persepolis: dezamagire totala . Deloc ambalat de presiunea premiului juriului la cannes, nu asteptam mare lucru, deci dezamagirea este cu atat mai surprinzatoare. Subiectul este suficient de suculent, cu zbuciumata istorie recenta a Iranului povestita din perspectiva micii (si apoi mai marii) Marjane, o tanara afectata, ca intreaga ei familie si toti iranienii de altfel, de revolutia religioasa, fundamentalismul islamic si asa mai departe. Potential consistent, dar tratat expeditiv, sec, fragmentat, astfel incat ramai cu impresia unor mici ocheade, mici pastile dulci-amare dintr-o experienta reprezentativa, dar care nu reuseste sa se inchege. Satrapi aluneca neinspirat in comicul fortat, fizic (observ ca femeia are o mica obsesie pentru secretiile nazale) si-si condimenteaza crosul istoric cu observatiile amuzante/pertinente si de f. mare bun-simt ale bunicii (Danielle Darrieux), dar asta nu face decat sa intensifice senzatia de confuz... Izul de teatru radiofonic si interpretarile prea egale, de curs lingvistic, nu ajuta deloc, iar animatia nu reuseste sa ridice. Filmul se lanseaza la noi in aprilie.

deci nu pot sa cred k nu ti-a placut 'persepolis', c'est mon coup de coeur cette annee! :love: mi-as dori sa-l am p dvd sa-l vad over & over...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells