Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 May 2002, 12:23   #21
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Lucas glumea cand spunea asta, Poison. Really.

Standardul THX a ajuns o gluma din cauza lacomiei si indolentei companiei lui, asa ca el ar trebui sa fie printre ultimii oameni care sa vorbeasca despre calitate.

Dar oricum, asta e o alta discutie.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2002, 16:20   #22
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Mai zi o data, mai rar... :grin: :???:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2002, 22:42   #23
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Mmm... Strange, you stormed the place with almost off-topic discussions but now that you can get to see the movie, no one is saying anything...!
Pentru moment o singura chestie imi staruie in minte, beyond the mega-hype the movie generates: nu vi se pare ca pe alocuri secventele sunt prea abrupt editate? In ciuda celor 142 de minute...

P.S.: Si de ce, pentru toti dracii de prin imprejurimi, nu au dat trailer-ul la Matrix 2???
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 10:31   #24
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Un link catre trailerul la Matrix 2 il gasesti mi se pare in topicul "Matrix pentru totdeauna".

Cit despre Star Wars, premiera in Brasov e azi, dar va fi ceva super special, cu un spectacol inainte de film... cascadori, ninja, shotokani si tot felul de personaje care "vor reda imaginea filmului", dupa cum spune anuntul...

o sa va povestesc :smile:
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 11:14   #25
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Ati remarcat ca singura reclama a fost la Orange?...si nu a fost nici un trailer inainte de proiectie....Cred ca deal-ul trebuia sa fie ceva de genul "Orange iti prezinta SW-E2"..dar nu s-a putut...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 20:01   #26
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
La Mall, in "avant", au fost vreo 20 de minute de diverse reclame dupa care au curs MIB II, Tom Cruise in I-don't-remember-what-movie (Minority Report... yea, that one) and Cameron Diaz in also-I-don't-remeber-the-title. In State ar fi trebuit sa fie MIB II, Austin Powers nu stiu cit si Matrix 2.
Or fi depinzind de cinema...

In other... thoughts: cit de buna se presupune a fi o proiectie digitala (just out of curiosity)? La Mall imaginea mi s-a parut prea soft si mai putin detaliata chiar decit trailer-ul de pe PC-ul propriu...! The limits of 35mm?
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 20:21   #27
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Formatul de achizitie digital al lui ATOC e semnificativ mai slab decat ce poate pelicula de 35 mm.

La fel stau lucrurile la proiectia digitala vs. proiectia de film clasic. E adevarat, in cazul proiectiei digitale se elimina zgarieturi, vibratie si jitter, dar se pierde rezolutia, negrul detaliat si luminozitatea crescuta a unei proiectii de 35mm.

Din acest punct de vedere, momentan, cinematografia digitala e inferioara celei clasice, diferenta fiind destul de semnificativa chiar. Alegerea lui Lucas a avut mai mult de a face cu banii (si contractele de advertising cu Sony) si comoditate, decat cu calitatea.

Despre Orange, putin probabil, pentru ca in principiu Connex a fost arhitectul aducerii primelor 4 filme pe micile ecrane la PRO TV in ultimele 2 luni, deci reclama pe care ai vazut-o era contractata de cinematograf si nu avea legatura cu filmul propriu-zis.

Salutari,
Andrei

Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2002, 13:36   #28
mark
Novice
 
mark
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 7
Credeam ca subiectul thread-ului e filmul in sine (nu vizionarile exclusive si ce a rulat inainte de inceperea filmului).Sau trebuie un scurt preambul inainte de a intra in subiect?

1.Scenariul.
Lucas a trecut de la un scenariu
extraplat(ep.1) la mistere demne de
Sherlock Holmes.
Cine se afla in spatele armatei clonelor?
E clar ca va deveni armata imperiala, dar
atunci inseamna ca bad guys se bat intre ei
(clone vs.droizi).

2.Regia.
Intr-adevar prea multe efecte
speciale.Cateva scene par special create
pt.a demonstra posibilitatile efectelor
speciale.
Yoda-CGI a fost mult sub nivelul Yoda-
Frank Oz.

3.Personajele.
Prea multe.
Tanarul Christensen nu a fost chiar o
catastrofa.puteau acorda mai multa
adincime personajului.
Ce ziceti de Bobba Fett? - un adevarat
personaj negativ.

Nota:8.7
Oricum Lucas a reusit sa creeze o stare
de asteptare pt.Ep.3.
mark is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2002, 00:07   #29
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Filmul este efectiv genial, nu trebuie ratat sub nici o forma !!!
Efectele speciale depasesc absolut orice asteptari mai ales spre final. Actiunea este antrenanta si subiectul extrem de captivant.

De departe cel mai bun film al serie Star wars, depasind net Imperiul contraataca !

Duceti-va sa-l vedeti si va veti convinge !!
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2002, 13:15   #30
elend
Novice
 
elend
 
Join Date: May 2002
Posts: 9
Tradare!!! (De fapt "tradare" am strigat dupa Phantom Menace, dar pe vremea respectiva nu exista forumul de fata.)

ATOC nu confirma decat faptul ce Lucas este un mare "aburitor". Cu mine i-a iesit smecheria, Star Wars marcadu-mi ireversibil copilaria (A New Hope - 7, The Empire Strikes Back - 6, Return of the Jedi - 8, cam asta fiind numarul vizionarilor).

Anakin? Scuzati-ma, dar nu pot sub nici o forma sa vad in leonardodicaprio-ul asta impertinent pe vader-ul de mai tarziu.

Efectele speciale? Deloc geniale, asta-i pur si simplu nivelul la care s-a ajuns in domeniu. S-avem pardon, dar filmele din Starcraft se apropie lejer de scenele de lupta din final.

Totusi, filmul nu e in intregime compromis si doua ore de asteptare nu sunt chiar inutile, pentru ca, pe final, se bate Yoda!!! (scuze celor care nu au vazut inca filmul) Chiar daca aveam in fata un personaj digital, scena respectiva m-a facut efectiv sa urlu de placere.
elend is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2002, 16:44   #31
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Look people, I'm rather disappointed by you. You mixed technical review of different aspects of the movie with impressions from the "heart appealing" category. No attempt to professional technical overview, no understanding of the legend behind.

Chestia asta cu sa dai note unui film ma face sa ma amuz. Dar, ma rog, asta e, poate unii au nevoie de un astfel de sistem de apreciere. Chit ca face parte ca profunzime din categoria "vara asta am sa maninc un mar"...
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 07:28   #32
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Se bate Yoda maaaaaaaaaaaaaama! Marfa de marfa, mincati-as! E clar ca anakin n-are
m u i a n de Vader dar oamenii se mai schimba prin cartier...Efecte beton de beton!
Si ce multi e aia cu sabiile laser nene, padure marfa! Mai vreau si io un pumn de semintze, bah!

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-05-20 08:29 ]</font>
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 12:26   #33
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Daydream, ce e domne' cu engleza asta fortata? Inteleg ca mai scapa cate un cuvant, doua sau o expresie, pentru ca limba romana nu e "cool" [(oops)sic] de loc, dar ce rost are sa vorbesti jumatate de mesaj in engleza si restul in romana? Mai ales ca e cam agramata engleza aia...

Floydman, ha ha.

In rest, nivelul efectelor speciale nu e "acesta" de loc, ILM continua sa stabilieasca noi standarde cu fiecare episod din Star Wars, chiar si in circumstante adverse de-a dreptul, ca in ATOC, unde au trebuit sa valseze cu limitarile tehnologice ale formatului HD.

Mie personal mi-a placut, pentru ca scenariul a redevenit interesant (nu complicat, pentru ca succesiunea e inca destul de previzibila, dar macar interesanta, asa cum spuneam). Firele narative din episoadele precedente se aduna incet incet spre concluzia care trebuie sa fie Episode III.

Anakin se cam da in stamba cu privirile de mascul feroce dar sensibil (si isi arata sfarcurile - moment in care sala a oftat, cel putin jumatatea (da, ca sa vezi) feminina) insa surprinzator, reuseste sa apara ca un pusti arogant, instabil si iritant - deci misiune indeplinita aici. Cel putin, nu e talamb.

Yoda CGI a fost foarte bun si de ce sa nu recunosc ca in momentul in care isi lasa bastonul si incepe sa se lupte, murmuram si eu "Go Yo-da, Yo-da, Yo-da". :smile:

In rest, pare ca a revenit pe calea cea buna cu ATOC - poate merita lucrat mai mult la sfarsit, care pare oarecum lipit artificial acolo si cu un element prea ostentativ (mana robotica).

In concluzie, nu am mai fost de mult timp la un film la care sala sa fie PLINA pana la refuz cu oameni din categoria 15-35 ani, care sa nu comenteze si sa abereze in timpul filmului, ci sa stea cu ochii lipiti de ecran si sa participe la actiune. Cam in asta consta magia Star Wars.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 13:45   #34
mark
Novice
 
mark
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 7
Poate ca Yoda ca personaj CGI a fost bine realizat, dar atunci inseamna ca a fost ceva in neregula cu maleficul conte Dooku.
Parca in lupta dintre cei doi, la 50 de miscari Yoda ,contele de-abia facea una-doua miscari(si alea teleghidate).Nu vi s-a parut ceva fals?
In schimb cata modestie cind Yoda isi "ridica" bastonul de jos si pleaca shontic-shontic...
mark is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 17:11   #35
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Totdeauna m-am intrebat: daca Yoda e asa de meseriash in toate, de ce umbla in baston? Ar putea sa leviteze, daca chiar e olog, nu? :grin:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 17:14   #36
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
hm, ce rai sinteti....:smile:
Un jedi nu are voie sa-si foloseasca forta pentru activitati "curente"..asta a spus-o tinarul Anakin cind se juca cu marul...
Quote:
On 2002-05-20 18:11, Poison wrote:
Totdeauna m-am intrebat: daca Yoda e asa de meseriash in toate, de ce umbla in baston? Ar putea sa leviteze, daca chiar e olog, nu? :grin:
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 11:47   #37
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
A mai observat cineva ca nisipul (duna) pe care cade Padme la sfarsit (cade din nava clonelor) e si el CG? Haioasa chestie. Decat sa aduca nisip in studio, ca le intra in pantofi... :smile:

Si, ca veni vorba de nelamuriri, am si eu una, ce-i drept legata de Phantom Menace. Ce cauta main generator-ul in hangar bay?! hehe.

In rest, numai de bine. Filmul e marfa (oricum, daca nu e cu ursuleti are o bila neagra la mine... ewoks rule!)
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 13:08   #38
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Lui Yoda ii place sa-si cultive imaginea de mosulet neajutorat si pus pe sotii ca un fel de deghizare a ceea ce e el de fapt (cred ca ne aducem aminte de intalnirea lui cu Luke pe Dagobah). E un personaj cu adevarat interesant in universul Star Wars (prin substratul de perversitate daca vreti pe care si-l arata din cand in cand).

" Lost a planet, Master Obi-Wan has. How
embarrassing."


:cool:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 13:28   #39
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Adica e un fel de Columbo? :lol: :lol:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 13:30   #40
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Fara parpalac.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells