Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Sep 2006, 13:37   #21
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
kiar nu poti sa taci odata din curu ala mare si roz ??
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2006, 13:48   #22
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
nah, cuz i wanna kiss you on the cheeks with my butt-cheeks. y'all have a good time now, ya hear?

so, how's it hangin' nutricious? still a virgin, i see.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2006, 14:03   #23
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by notorious:
kiar nu poti sa taci odata din curu ala mare si roz ??

ouch! :lol:

re: 'spurcaiala' - pt k n-ai fost la tiff, sa-ti explic: la masa rotunda 'moderata', kipurile, d moa, cm a sarit la bataie d cum i-am dat cuvintu, reprosindu-mi k, acu tz ani, la cannes, cind a luat el palma pt 'trafic', eu nu m-am dus sa-l felicit... perfect adevarat (si inadecvat contextului in care noi discutam cu totul altceva!): sint d parere k in job descriptionul unui critic nu scrie 'relatii cordiale cu regizorii'! in situatii ideale, drumul unui critic si al unui regizor nu s-ar intersecta decit in filmu p care unu il face iar celalalt il vede.

inevitabil, cu puiu sint in relatii f ok acum (m-a invitat si la deskiderea restaurantului sau... si o sa ma duc!), iar cu cm - so-so: si el m-a invitat in colentina, la party-ul filmului, dar nu m-am dus.

re: film - mi s pare sub 'trafic' (un scurt plin d calitati, f interesant & cool) si, mai ales, '17 minute intirziere' (cel mai bun film al sau).
omu stie sa filmeze, s vd asta, dar filmu asta e ingalat (k structura) si cam batrinicios (k facatura).
kestia cu nostalgia e extra-estetik, ar trebui k cei care feel weak about this movie din motive sentimentale sa-si 'struneask' sentimentul...
ctp-u cred k a vibrat tocmai la latura asta 'fluier d os/mult cinta duios' - adik la kitsch.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2006, 15:28   #24
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
az-dimineata la radio guerilla, in emisiunea care se desfasoara inainte de emisiunea care era de obicei revista presei, un baiat intra in legatura cu domnul CMi. vorbeau despre felul in care el, CMi, o ajuns la povestea pe care o vedem pe ecran in Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii.
dar, fire-ar sa fie, tocmai atunci se intampla sa asez niste obiecte care fac zgomot la locul lor. si mai eram si ud pe maini. asa ca ma aflam intr-o dubla imposibilitate: 2. aceea ce a da radioul mai tare - ca ar fi putut intra picuri in aparat; si 1. aceea de a auzi exact ce spune regizorul - troncotele obiectelor pe care le asezam la locul lor.

ceea ce am retinut din discutia telefonica a celor doi domni sint doar termeni cheie: nostalgie, revolutie, scenariu, film, elevi... astia sint sigur ca i-am auzit. nu insir alti termeni fiindca in cazul acelora cresc probabilitatile de a nu-i fi auzit in fapt, or' intentia mea nu este aceea de a relata distorsionat intamplarile petrecute la radio.

si am inceput sa reflectez asupra felului in care am petrecut sfarsitul lumii. eram elev in clasa a treia. era o iarna blanda, in 22 muncitorii combinatului sidernurgic au iesit in strada sa protesteze impotriva regimului.. deci, a fost sau n-a fost? revolutie la noi in urbe...
la noi nu venea in vizita taticul nostru dela Bucuresti, astfel ca vazand reactiile elevilor din scoala prezenta in film nu puteam decat sa ma intreb daca a fost sau n-a fost? credibil personajul asta din scoala primara. si intrebarile curgeau mai departe: a fost sau n-a fost? moral gestul baiatului de a nu recunoaste faptul ca el a doborat chipul domnitorului... a fost sau n-a fost? folositoare tinerilor baia in gheata... a fost sau n-a fost? un film bun...

oricum o intoarcem, tot la a fost sau n-a fost ajungem, iar acesta este cu siguranta un film mult mai bun decat cum mi-am petrecut..., pentru ca scenariul lui Porumboiu a fost (presque genial) iar al lui Mitulescu n-a fost deloc spectaculos... cu ata mai mult ca trebuia sa aduca sfarsitul lumii!

nu stiu daca astea au fost concluziile exprimate la radio, insa termenii cheie auziti acolo inspre ele ne conduc!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2006, 15:42   #25
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
p liternet penescu a publicat txtul lui catalin tolontan dspr film (extras d p blogul lui), care cre k pune niste probleme...
mi s pare k mai toata lumea pedaleaza la greu p kestia asta cu nostalgia, film-madlena (apud cm) blabla; probabil k asha este, dar - repet - toate ac. kestii sint extra-artistice!
e genu ala d identificare cu subiectu p care o denunta nabokov in cursurile lui (mi-amintesc k si andrei serban a spus la un mom. dat k a fost profund emotionat d 'moartea dlui lazarescu' pt k tatal lui tocmai murise...).
sigur k multi rezoneaza cu povestea, recunoscind semnele epocii - d la sarafane la sticlele d lapte -, dar toate ac. lucruri nu tin d emotia pura p care ar trebui s-o provoace filmu, ci d o emotie identificativa, d tip (intr-adevar) madlena. este o emotie comuna & consensuala. filmu acesta e k o terapie d grup: bun, probabil, k terapie, dar...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2006, 15:50   #26
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Eu cred ca un film ca asta trebuia facut - si inca demult.

Ii multumesc lui Catalin ca l-a facut, deci, si ma bucur ca l-a facut bine.

my 2cents.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2006, 19:21   #27
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Ce vreau sa zic e ca mi se pare un pic suspect ca ochiul care a mangaiat pentru dvs. "Legaturi bolnavicioase" sa zgarie atat de prompt "Cum mi-am petrecut sfarsitul..."

In rest, probabil va ramane ca film de referinta pentru unui timp pe care unii dintre noi il stim prea bine, insa pe care pelicula noastra interioara a inceput sa il voaleze.

Repet, trebuia facut - si chiar mai demult - un astfel de film.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2006, 19:40   #28
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ink un neadevar din lunga serie a ecranelor d ceatza: eu am scris dspr 'legaturi...' k e un film mediu iar dspr 'cum mi-am petrecut...' k e un film bun!

in acelasi timp, nu pot sa nu observ k filmu lui tg aduce cva nou (as in: new topic, cool & trendy) in cinema-ul rom., in timp c acela al lui cm este rememorativ & cam batrinicios...
actorii sint f buni in ambele filme, imaginea - la fel, povestea din 'leg.' e mai limpede si mai coerenta, iar the dividing line tine d c si-au propus amindoua: cel al lui tg - f putin, dar reuseste c si-a propus, cel al lui cm - f mult, dar falls short of achieving it.
so...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2006, 20:37   #29
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight


nu vorbeam despre dvs, sau nu neaparat despre, dle Serban. e asa, un cantec comun lately, si la dl. Gorzo am auzit acelasi mesaj.

ma bucur insa ca sunteti prompt in reactii.

mi-e dificil sa cred ca tg 'si-a propus putin' la un film de debut :lol:
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2006, 22:06   #30
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'putinul' s refera la scara povestii si la limitele ambitiei: a face un film intimist, cu - practic - 2 > 3 personaje...
este - totodata - imens pt cinema-ul rom., in care nu exista o astfel d traditie.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2006, 23:36   #31
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
cred ca vorbeste caviarul, in astfel de momente
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2006, 07:01   #32
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
sper...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2006, 09:38   #33
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Nightwane:
so, how's it hangin' nutricious? still a virgin, i see.

ma pastrez pentru tine, curvistino !



end of story.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2006, 09:45   #34
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
you'd wish. dar, din pacate pt tine, nu sunt mama ranitilor ca sa-mi fie mila de orice servitor sinistru de la tara.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2006, 10:02   #35
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
back on topic: am citit si eu cronicile lui gorzo din 'dilema veche' si din 'B-24-FUN', si se pare ca tipul are un fix: ca e 'artificiala' si trasa de par toata dramaturgia pt ca lalalilu si prietenii sai viseaza sa infiga un cutit in ceausescu si, vezi, asta e neverosimil, atata timp cat pt el si restul copiilor atunci era relevant numele pif.

mie mi se pare o exagerare peste care poti sa treci destul de usor fara sa dai in cap intregului film - intr-adevar, si eu si prietenii mei ne jucam de topi si testoasele ninja, dar tin minte ca, imediat ce a cazut regimul, eram destul de montat impotriva impuscatului si debitam cuvinte jignitoare la adresa domniei sale in fata tuturor, cuvinte desprinse, in principal, din gura familiei + desigur ceva improvizatie de la mine. :lol:

copiii sunt extrem de usor de modelat si, daca sentimentele anti-comuniste dintr-o familie sunt foarte puternice, este posibil ca niste copii sa le 'preia' si sa le 'duca mai departe'.

andrei, mon ami, imi esti drag, dar ai niste fixuri !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2006, 13:02   #36
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
haha, welcome to 'metoda gorzo': ia un detaliu si merge cu el pina in pinzele albe (la el, negre), regardless of... (remember 'leg. bolnavicioase'? sau, si mai important, 'kill bil'...?) toata insistenta pe eva nu e justificata, decit dk gorzo s-a indragostit d dorotheea petre! SPER din tot sufletu k nu e cazul!!

eu i-am atras atentia k titlul din dilema ('in toti & in toate') nu prea are leg. cu restul articolului. 'partidul e-n toate...', blabla, e un vers dintr-un poem (p buna dreptate uitat!) al lui tiberiu utan, doar k acesta este anterior nebuniei ceausiste... cred k andrei s gindea la 'partidul, ceausescu, romania'.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2006, 13:16   #37
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
"În le Figaro, 26 August, o cronicã scurtã semnatã Anthony Palou
Primul lungmetraj al lui Cãtãlin Mitulescu este un film aproape proustian- mizând pe senzaþiile venind dinspre trecut- despre o lume care, din fericire, nu mai existã"
(textul e inserat într-un amplu interviu dat de Mitulescu în Dilema Veche nr. 139, the last one)
destul de oarecare anyway..ca si cronicheta dealtminteri
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2006, 14:04   #38
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by silver_boy:
"În le Figaro, 26 August, o cronicã scurtã semnatã Anthony Palou
Primul lungmetraj al lui Cãtãlin Mitulescu este un film aproape proustian- mizând pe senzaþiile venind dinspre trecut- despre o lume care, din fericire, nu mai existã"
(textul e inserat într-un amplu interviu dat de Mitulescu în Dilema Veche nr. 139, the last one)
destul de oarecare anyway..ca si cronicheta dealtminteri

cuvintele-keie, aici, sint 'DIN FERICIRE'...
eu, recunosc, NU sint nostalgic al acelui timp... da, eram mai tinar, dar NU regret cozile, uniformele, frigul din case, frica din oase s.cl
cred k este o probl cu acest 'proustianism': toate amintirile lui marcel (naratorul) sint imbatate de bucuria trecutului - frumoase, calme, senine... nu cred k s poate aplik etiketa d 'proustian' p povestea lui cm (desi el insusi spune k e 'un film-madlena'...); e un rapt lingvistic.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2006, 14:36   #39
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
existã o memorie selectivã în fiecare din noi care alege, cel mai adesea involuntar ºi cu migalã, doar partea însoritã a trecutului.
un proces absolut natural care face suportabil prezentul ºi viaþa în genere.
ºi ca sã fiu total offtopic nu mai ºtiu care teolog spunea foarte fain cã sentimentul re-amintirii nu e altceva decât lumina prin care ne vom privii în ziua judecãþii de apoi.
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2006, 15:43   #40
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by silver_boy:
nu mai ºtiu care teolog spunea foarte fain cã sentimentul re-amintirii nu e altceva decât lumina prin care ne vom privii în ziua judecãþii de apoi.

marx, poate ?...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells