Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Mar 2010, 08:58   #21
Cambyses
Novice
 
Cambyses
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 6
Nu face toti banii comentariul meu e unul infantil si plin de mizerii la fel cum e si cronica ta domnule Pitbull


Cum poti tu sa consideri ca momentul maxim al unui film care se doreste a fi de actiune este nasterea unui plod?!?

Inca odata oameni care considera CEALALTA IRINA O CAPODOPERA nici macar nu ar trebui sa isi piarda timpul cu filme de genul Legion.
Sincer e jenant cat de aiurea ai scris aceea cronica. am sa iti bag cateva cuvinte....... nesimtit partie , cretin tampit , cacalau , reabiliteasca , ideea cu urcatul la volan mi se pare mie sau iti doreai asa la misto si caterinca mai bine sa moara decat sa apara filmul..............? suckseaza......... ma opresc nu mai are rost sa caut

De la Mihai Eminescu toti romanii sunt poeti si fac ba licente poetice ba inventeaza cuvinte sincer daca ti-as fi scris ca mi-as fi dorit sa te urci beat la volan inainte sa scrii asemenea ineptii si sa strig dupa tine DU-TE DICA..................nu ti-ar fi placut nu e normal pentru ca nu iti place un film sa doresti moartea unui om de aici pana la alte chestii nu mai este o diferenta mare.
In final pe langa ca nu a fost cornica ce ai facut tu acolo ai stalcit limba romana gratuit si fara folos iar limbajul a fost unul violent si instigator.

In rest nu ma intereseaza ce preferinte religioase ai tu dar ortodoxismul este una dintre cele mai restrictive religii asa ca tu continua sa fii ROBUL lui Dumnezeu si cand intri in biserica sa asculti CAPTELE DOMNULUI PLECATI.........sau sa te bucuri cand auzi refren de genul BOGATII AU SARACIT SI AU FLAMANZIT........IAR CEI CE CAUTA PE DOMNUL NU SE VOR LIPSI DE TOT BINELE ......iar chipul celor cateva babe de prin strane se insenineaza ca si cei mai instariti o vor pati odata si odata.
Cambyses is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:23   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Wow, am reusit sä-l aduc aici, în groapa cu lei!
Bäi, ia atentiune! Bazä soldat neinstruit Cambyses, forum, pe douä rânduri adunarea!
Haideti, cä-i rost de distractie. Eu acum mä duc, cä am cursuri de la sapte, da' vi-l las vouä. Puteti sä-i faceti ce vreti, vin disearä pe la zece sä väd dacä mi-ati mai läsat si mie ceva.
Dacä nu, beau un ceai de izmä creatä si mä culc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:45   #23
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by Cambyses:

De ce i-ati luat ma jucaria?
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 17:38   #24
Cambyses
Novice
 
Cambyses
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 6
Originally Posted by E.Floares:
Originally Posted by Cambyses:

De ce i-ati luat ma jucaria?


asadar de treci cordi de arama de departe vezi aproape

sau mai pe romaneste stii ce a spus vulpea unui alt membru al regnului animal.........pana aflii raspunsul nu mau da quote la ce nu am scris



Pitlbull da o explicatiie la toate injectivele pe care le-ai scris si abia apoi scrie ca m-ai adus in groapa de gunoi cu feline ce se hranesc cu wiskas.
Cambyses is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 17:42   #25
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Cambyses: tu esti ca un program stricat: incoerent, plin de erori si cu cerinte prea mari de sistem.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 18:16   #26
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by Cambyses:
Sincer e jenant cat de aiurea ai scris aceea cronica.

Take it easy man! Pesemne ca n-ai mai dormit deloc de cand Pitbull a slobozit "opera" lui Stewart. Sa fii multumit ca a folosit un ton decent si ar trebui sa-i respecti rabdarea cu care a scris acea cronica pentru un terchea-berchea de film.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 18:20   #27
Cambyses
Novice
 
Cambyses
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 6
Originally Posted by Disciple:
Cambyses: tu esti ca un program stricat: incoerent, plin de erori si cu cerinte prea mari de sistem.


stiu asta dar tot nimic despre film

P.S nu doar programele stricate au cerinte mari de sistem ci si cele performate daca procesorul tau e pentium II daca nu ti le permiti da turn off si cam atat.Apropo fara a fi un alt smecher din fata tastaturii cate programe de pe calculator le ai cu licenta ?!?

E inaceptabil sa foloesti astfel de expresii intr-o cronica de film.

In afara de a ataca persoana tipic romaesc aduceti argumete impotriva a ceea ce a scris eu si ma retrag.
Cambyses is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 18:55   #28
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Pai impoitriva la ce sa iti aducem argumente, bai, fratie, ca posturile tale sunt pline de nimic.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 19:09   #29
Cambyses
Novice
 
Cambyses
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 6
Originally Posted by Disciple:
Pai impoitriva la ce sa iti aducem argumente, bai, fratie, ca posturile tale sunt pline de nimic.


nu am mai mult de 4 posturi probabil deci nu ai de unde sa stii daca sunt pline si oricum e un parodox ori sunt pline ori e NIMIC..............................lasa caterinca si daca nu esti inca pe linux + blender si alte aplicatii astept lista cu aplicatii cu licenta

Probabil cei incriinati de pitbull dupa ce se urca la volan cand ajung unde trebuie vor sta de vorba cu PRUTEANU................sigur va fi bucuros sa afle ce cuvinte noi pe pixel patrat de ecran a introdus x sau y in lexic..

Sigur poti mai mult repet inca nimic despre film nu ai afirmat dar despre persoana mea ceva tot ai debitat acolo
Cambyses is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 19:30   #30
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
cand spun ortodocs ma refer la Andrei Rubliov, la Oglinda, etc - chiar si Solaris varianta veche
acolo planeaza o aura de misticism, religie din punct de vedere filozofic, omul si dumnezeu
americanii se apropie cel mai mult de acest subiect cand fac cate un film despre vampiri, mai departe nu pot merge, iar daca merg e aiurea RAU de tot. Am vazut din pacate starship troopers 3 - la sfarsit se roaga doua tipe in fata monstrului final... n-am vazut ceva mai jalnic in viata mea.
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 21:25   #31
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
l-am vazut si eu
pana inainte de final nu mi s-a parut atat de prost pe cat spuneti voi
chiar avea un decupaj destul de lucrat si exista un pic de umor voit
dar sfarsitul este cam lamentabil
incepi sa te intrebi de ce nu ataca zombie aia barul ala ca sunt sute si aia sunt doar vreo 5-6
sau de ce ditamai arhanghelul se teme de gloante si se bate cu pumnii... sau se teme de moarte? un arhanghel care moare e absurd, practic moartea e trecerea in cealalta dimensiune unde el e deja?!!?!??
in plus nu stiu ce e cu titlul legion. nu am vazut nici o legiune acolo... o fi vorba de o continuare?
recomand sa vedeti acest film pana la jumatate apoi sa iesiti din sala... ar ramane un film bun
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 22:01   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by rc-st.:
incepi sa te intrebi de ce nu ataca zombie aia barul ala ca sunt sute si aia sunt doar vreo 5-6
sau de ce ditamai arhanghelul se teme de gloante si se bate cu pumnii... sau se teme de moarte? un arhanghel care moare e absurd, practic moartea e trecerea in cealalta dimensiune unde el e deja?!!?!??
in plus nu stiu ce e cu titlul legion. nu am vazut nici o legiune acolo... o fi vorba de o continuare
Foarte bine punctate, toate elementele de mai sus.
In rest, oarecum ai dreptate cu privire la acele relative calitäti, strict formale, existente în prima parte. Totusi, sä nu uitäm o regulä esentialä (înteleg cä esti profi, deci stii la ce mä refer): orice film ESTE propriul säu act final (rezolvarea); ultimele 20-30 de minute. Dacä ALEA sunt cretine (ca aici), tembelismul lor se va repercuta si asupra primului act (setup), si asupra celui de-al doilea (confruntarea). Prin urmare, e cam riscant sä spui cä prima jumätate e bunä - când, de fapt, ea e determinatä de cea de-a doua - e pregätirea ei, drumul spre ea (în cazul de fatä: drumul spre un cäcat cu mot).
Desigur, existä si cazuri de filme care demareazä bine, si se pierd pe drum - cunoastem cu totii remarca: "Si ce bine începuse!" Acelea, însä, sunt structurate altfel - clasic: acolo, premisa (dacä... / dar dacä...) se defineste clar în setup, dupä care autorii o rezolvä (bine sau räu). Aici, însä, avem de-a face cu o structurä inversä: premisa (dacä Dumnezeu osândeste omenirea si trimite îngerii s-o extermine? Dar dacä Arhanghelul Mihail trece totusi de partea oamenilor?) este definitä/dezväluitä abia spre final (si, evident, e complet idioatä). Ca atare, prima jumätate nu are rolul de definire a ei, ci doar de pregätire a terenului - pentru o diaree cu sânge (la propriu!). Si, în aceastä calitate, e lovitä de nulitate!
...Na, c-am început sä poezesc! - Asta, apropo de cuvinte inventate! Dacä noul nostru amic Cambulä ar sti cum mai jonglam cu inventii lexicale, Pruteanu (R.I.P.) si cu mine, în bufetul aripii de Est din Casa Presei, în vara lui 1993... precis ar posta o gugumänie SI MAI mare decât cele de mai sus - spre deliciul nostru, al tútulor! (O sä le povestesc la un moment dat, pe-aici pe undeva.)

Last edited by Pitbull : 17 Mar 2010 at 22:03.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 07:06   #33
Cambyses
Novice
 
Cambyses
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 6
Dupa cum se vede ramai in acelasi spectru daca cunosti pe cineva nu inseamna ca esti ca el nu merge asocierea cel putin nu in cazul tau.
Asadar ai cam mult timp la dispozitie pentru abureli.
Cambula e minunat indiferent cat de destept te dai tot nu justifici acele mizerii din cronica. REPET CLASIC ROMESC DESIGUR daca nu poti zice nimic de ce a glasuit omul incepi sa il persiflezi si sa te legi de el.
Daca continui cu acelasi ton plin inteligenta care emana doar bale si spume inafantile considera ca am fost mancat in arena cu lei si nu mai are cine sa iti raspunda.
Cambyses is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 07:14   #34
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
da sunt profi si stiu si ca un film poate fi realizat de cineva pana la un moment dat (bine), apoi de altcineva (prost) pentru ca vine producatorul si spune ca lui nu ii place si ca vrea un happy ending.
Sincer filmul ducea spre un unhappy ending destul de bun dar ceva s-a intamplat. Poate din faza de scenariu s-a produs o ruptura. As fi foarte interesat sa vad diferitele variante de scenariu.
Cum ar fi fost scenariul inainte sa isi bage coada regizorul de exemplu...
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 07:46   #35
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu pot fi sigur, evident, dar intuiesc cä nici variantele de scenariu nu ne-ar dezvälui mai mult în sensul discutiei (o sansä ratatä, etc...). Nu mi s-a pärut cä întrezäresc nicäieri vreuin soi de premise valorice pe care sä le fi compromis cineva (regisorul, producätorul), pe drum.

...In schimb, vezi ce bine l-am citit pe Cambulä? E previzibil ca dupä-noapte-vine-zi!
Cel mai mult îmi place fraza elipticä de subiect, coerentä, logicä si orice legäturä cu cele din jur:
Originally Posted by Cambulä:
"REPET CLASIC ROMESC DESIGUR".
Imi aminteste de Florin Cälinescu, cum se întreba el odatä la "Chestiunea zilei" dacä ar fi mai politically corect sä zicem "muschi romesc" în loc de "muschi tigänesc".
Am o nelämurire: oare numele "Cambulä" vine din Caragiale (ca personajul), sau e compus la modul "cam Bulä" (adicä un Bulä aproximativ, unul chiar mai bulos decât titularul!)?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 08:19   #36
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ups - s-a-ntors Cambulä si räspunde - ia sä vedem de unde le mai scoate...!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 08:28   #37
Cambyses
Novice
 
Cambyses
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 6
nu................ prima oara aveai dreptate era ceva legat de un soladat Cambula vine de la Cambyses si cam atat daca nu ai auzit pana acum de acest nume google it.


romesc in comparatie cu alte cuvinte cu litere lipsa scrise de mine e intentionat pentru tine ca si asa inventezi cuvinte si m-am gandit ca ar fi cazul sa ma adresez oarecum mai pe limba ta

Limba nu mai este ROMANA pentru tine asa ca probabil te poti oricand intelege cu populatia basinoasa din Avatar nu de alta dar faci des referire la zona respectiva si la prodususul de export care iese de acolo. dupa cum vezi i am omis un T

CaM AtÂt Am AvUt Să ÎţI TrAnSmIt.
Cambyses is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 08:31   #38
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ni la iel, c-o gräit!
Gräit-ai, mä ficior?
No, ghini. Amu, meri.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 12:50   #39
Lieutenant
Novice
 
Lieutenant
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
haha

e la fel de penibil ca si hurt locker, cu o singura faza draguta in tot filmul . (la hurt locker era faza cand "eroul " nostru isi leapada armura ca sa opereze mai bine, fapt destul de realist, anyway nu conta ce avea pe el la cate obuze de 155mm erau langa el). aici singura faza distractiva e cu baba, mai ales cand umbla pe tavan si cade in spatele lui dennis quaid ,cu o fata de joker senil, si ii arde una ! era sa ma inec cu berea de ras!
in rest, boring as hell!

p.s. constantine a fost "dumnezeu" pe langa asta
Lieutenant is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 13:52   #40
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
reformulez, legion e un film bun!
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells