Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 May 2008, 21:03   #221
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Colea Rãutu
95 de ani
Dumnezeu sã-l ierte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2008, 21:19   #222
grecu25
Junior
 
grecu25
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 74
Aºa e. D-zeu. sã-l ierte. Apropo de ce þi-am scris, ia sã vezi ce medalion trânteºte TVR-ul acum, de parcã pânã acum nu se putea difuza ceva, sã se bucure ºi maestru Colea!
grecu25 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2008, 21:30   #223
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by grecu25:
Aºa e. D-zeu. sã-l ierte. Apropo de ce þi-am scris, ia sã vezi ce medalion trânteºte TVR-ul acum, de parcã pânã acum nu se putea difuza ceva, sã se bucure ºi maestru Colea!
Din pãcate...
Totusi, sã nu insistãm pe aspectele astea, acum. Sã cinstim memoria maestrului aºa cum se cuvine - fãrã comentarii indecente ºi lipsite de o minimã pietate.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2008, 21:33   #224
grecu25
Junior
 
grecu25
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 74
Mea culpa,
grecu25 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2008, 21:36   #225
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Tua minima culpa.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2008, 21:57   #226
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Dumnezeu sa-l ierte.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2008, 22:00   #227
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Rog insistent ca, în numele unui elementar bun-simt, acest topic sä fie moderat mai atent decât celelalte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2008, 22:10   #228
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Pitbull:
Rog insistent ca, în numele unui elementar bun-simt, acest topic sä fie moderat mai atent decât celelalte.

pitbull e prea delicat&diplomat. vroia sa spuna de fapt k dragomara n-are voie aici! :oops:

PS. acest mesaj poate fi sters la moderarea topicului
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2008, 22:17   #229
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
... de`acum griji, nevoi, necaz, durere se vor duce ca un fum.Dumnezeu sa`l primeasca cu bucurie pe nenea Colea Rautu.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2008, 22:27   #230
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by redmen:
... griji, nevoi, necaz, durere se vor duce ca un fum.
O, da! Cosarul - din "De trei ori, Bucuresti"!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2008, 10:00   #231
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Colea Rãutu a plecat la Ceruri

Actorul Colea Rãutu nu mai este printre noi. A pãrãsit aceastã lume ieri, în jurul orei 16:00, pe patul de spital, alãturi fiindu-i soþia.

El a fost internat chiar în duminica Paºtelui, iar ea nu l-a pãrãsit nici o clipã pînã în momentul plecãrii lui la Ceruri. Avea o suferinþã hepaticã mai veche ºi starea i s-a agravat. Va fi înmormîntat vineri, la Cimitirul Bellu. Împlinise la 27 noiembrie 95 de ani. A plecat parcã împãcat cu sine. Ducea dorul de neam, dorul neamurilor sale pe care le ºtia din copilãrie ºi care îi erau dragi, însã petrecute din aceastã lume. Acum s-a petrecut ºi el. Spunea cã nu a trãit degeaba pe acest pãmînt. I-a plãcut viaþa, i-au plãcut oamenii. ªi-a fãcut cu drag meseria, lãsînd pe altarul artei o galerie de personaje cum poate nici nu visase. Nenumãratele roluri în teatru ºi film au reprezentat izbînda pe care a purtat-o semeþ.

Spectatorii sãi îl regretã. κi exprimã pãrerile de rãu foºti colegi de-ai lui, dar ºi unii regizori cu care a lucrat. Sergiu Nicolaescu spune cã “sînt pierderi ireparabile” plecãrile pe alte tãrîmuri ale unor asemenea oameni.

“A fost un actor care ºi-a identificat întreaga viaþã cu scena româneascã, un om cu o capacitate deosebitã de a da substanþã ºi subtilitate rolurilor (...). A fost un om care a avut în egalã mãsurã talent pentru comedie, pentru dramã, pentru teatrul de revistã ºi, nu în ultimul rînd, un talent muzical deosebit”, afirmã ministrul Culturii, Adrian Iorgulescu.

Pentru Jean Constantin, care a colaborat cu actorul Colea Rãutu în mai multe filme, moartea cunoscutului actor este “o mare pierdere pentru arta româneascã”.

ªi-a exprimatul regretul ºi primul-ministru Cãlin Popescu-Tãriceanu pentru dispariþia dintre noi a unuia dintre “seniorii teatrului românesc”, pe care îl caracterizeazã “personalitate complexã a vieþii artistice din România, de un farmec inegalabil, Colea Rãutu a fost ºi va rãmîne unul dintre reperele culturale ale teatrului ºi filmului românesc”.

DESTIN. S-a nãscut la Bãlþi, în Basarabia, la 27 noiembrie 1912. “În copilãrie îmi serbam ziua de naºtere alãturi de alte trei familii, ºi alea rude. Pe vremea cînd eram actor ºi mã prindea ziua mea la filmãri mergeam cu colegii într-o cîrciumã, lîngã Buftea. Îmi plãcea sã fie oameni cît mai mulþi, dar cît mai restrîns. Am avut foarte multe aniversãri speciale, încît nu mai þin minte sã spun una anume. Îmi plac surprizele atît de ziua mea, cît ºi pe scenã. Acum, de ziua mea, vor veni prietenii la mine. La vîrsta asta îmi dau seama prin cîte am trecut ºi cîte am vãzut. Nu ºtiu dacã e un privilegiul faptul cã am ajuns la vîrsta de 94 de ani, dar deocamdatã nu mi-a stricat. Nu am trecut prin lume degeaba. Ceva, ceva a rãmas în urma mea. Am muncit mult ºi pot sã spun cã nicãieri nu m-am fãcut de rîs. Sînt mulþumit cã mãcar 1% din þara asta mã ºtie. Eu zic cã este bine ºi atît. Totul este cum te ºtie lumea”, mãrturisea Colea Rãutu în urmã cu un an Jurnalului Naþional.

“Asta este soarta fiecãrui om”

Cînd a împlinit 92 de ani, mãrturisea pentru Jurnalul Naþional: “Sînt aºa de mulþi ani, cã nici nu mai simt dacã mai este unul în plus. Acum 20-30 de ani mã gîndeam: «Bãi, a mai trecut un an!». Acum, vin anii... M-am împãcat cu acest gînd, asta este soarta fiecãrui om. Mi-am petrecut ziua de naºtere în familie, cu rude. De altfel, ºi de ziua onomasticã (n.r. – Sf. Nicolae) va fi la fel. Nu cã nu aº avea chef, dar te aduce cumva la realitate. E un zid alb în faþã, înþelegeþi ce vreau sã spun... La 20 de ani era altã comedie, eram tineri, petreceam, ieºeam noaptea... Fiind în floarea vîrstei, petreceam în oraº. Acum normal cã nici resursele nu sînt aceleaºi, deºi nu ne plîngem, dar totuºi, a ieºi în oraº acum te scoate la cinci, ºapte milioane, ºi atunci... Nu am simþit cum a trecut timpul pînã acum, dar ceva mã deranjeazã: existã acest stat degeaba, care pe mine mã omoarã. Nepetrecîndu-se nimic, îmi taie, aºa, din elan, parcã mi-ar ciunti cineva vîrfurile penelor de la aripi. O aniversare specialã a fost o datã, cînd a venit fiica mea ºi mi-a fãcut surpriza; nu mi-a spus, a venit de la Paris”.

Din pãcate, fiica lui Colea Rãutu va veni mîine de la Paris, dar de data asta pentru a-ºi înmormînta tatãl.

“Azilul de noapte”, ultimul spectacol

Cu zece ani în urmã, Colea Rãutu revenea pe scena Teatrului Naþional din Bucureºti în spectacolul “Azilul de noapte” de Maxim Gorki, în regia lui Ion Cojar. Juca alãturi de Radu Beligan, Gheorghe Dinicã, Mircea Albulescu, Marin Moraru, Draga Olteanu-Matei, Mircea Rusu, Tania Popa º.a. Astfel au avut prilejul ºi spectatorii mai tineri sã-l vadã jucînd pe scenã. Avea un rol memorabil. Cojar preþuia la Colea Rãutu farmecul ºi marea sa înzestrare artisticã. “Este un actor cu totul ºi cu totul ieºit din comun, o apariþie bãrbãteascã durã, puternic marcatã de fizionomia sa, cu trãsãturile unui om care ascunde multe surprize. Cînd îl cunoºti, în ciuda duritãþii sale la apariþie, descoperi cã are un suflet de copil”, marturisea Ion Cojar, pentru Jurnalul Naþional, la o aniversare a lui Colea Rãutu. L-a admirat ca actor ºi Rodica Popescu-Bitãnescu, care spunea cã este un actor excepþional, un mare profesionist. “Era un partener extraordinar, un partener foarte generos. Te ajuta pe scenã. Nu voia el sã se vadã ºi sã nu te vezi tu. ªtia un lucru: «Tu mã ajuþi pe mine ºi eu pe tine». ªi atunci ne vedeam toþi mai bine. Cã aºa se face teatru, în colectiv, nu singur”, declara acum cîþiva ani Rodica Popescu-Bitãnescu.

Carierã impresionantã, 74 de ani petrecuþi pe scenã

A absolvit Conservatorul de Artã Dramaticã din Bucureºti. Cariera ºi-a început-o în calitate de corist la Opera din Cluj. Din 1934 a fost actor la diferite teatre din þarã, dintre care Teatrul de Revistã “Constantin Tãnase”, Teatrul de Operetã, Teatrul de Stat din Piteºti. A debutat pe scena Teatrului bucureºtean “Giuleºti”, unde a avut o îndelungatã activitate teatralã, fiind apoi distribuit frecvent în filme de epocã ºi contemporane. A mai jucat la Teatrul Naþional din Bucureºti ºi la Teatrul Nottara.

Primul sãu film a fost “Desfãºurarea” (1954), unde l-a jucat pe Ilie Barbu, rol care a reprezentat reperul întregii sale filmografii. A colaborat cu majoritatea regizorilor de film care au creat din anii 1950, jucînd în peste 80 de filme, dintre care “La Moara cu noroc” (1956), “Bijuterii de familie” (1957), “Setea” (1960), “Lupeni ’29” (1962), “Neamul ªoimãreºtilor” (1964), “Rãscoala” (1965), “Castelanii” ºi “Vremea zãpezilor” (1966), “Rãpirea fecioarelor” (1967), “Haiducii lui ªaptecai” ºi “Mihai Viteazul” (1970), “Facerea lumii” ºi “Zestrea Domniþei Ralu” (1971), “Apaºii” (1972), “Chemarea Aurului” ºi “Ultimul cartuº” (1973), “ªtefan cel Mare – Vaslui 1475” (1974), “Toate pînzele sus!” (serial tv, 1976), “Rãzboiul de Independenþã” (1977), “Ultima noapte de dragoste” (1979), “Chira Chiralina” (1993), “Cel mai iubit dintre pãmînteni” (1994). A publicat diferite articole de film ºi de teatru. A fost membru al Uniunii Cineaºtilor ºi al Uniunii Teatrale din România – UNITER.

Printre distincþiile artistului pot fi enumerate titlul de Artist emerit, Premiul de Stat, Premiul la Festivalul de film Karlovy-Vary, Premiul Festivalului de film de la Moscova etc. În anul 1988 a obþinut Premiul Asociaþiei Cineaºtilor din România pentru întreaga activitate, iar la 14 mai 2002 a fost distins cu Premiul de Excelenþã în Cinematografia Româneascã.

JURNALUL NAȚIONAL
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2008, 17:49   #232
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Azi s`au implinit 10 ani de cand marele Frank "Blue Eyes" Sinatra ne`a parasit.Nu vei fi uitat si muzica ta ma va incanta oricand si oriunde.You did it your way !
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 15:29   #233
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A murit Ion Apahideanu (Ioan Apahidean) - medicul veterinar al cailor din Buftea (si poate cel mai mare expert cabalin din România), consultant de cälärie si coordonator al prezentei cailor la majoritatea secventelor ecvestre din filmele românesti. Un om cu totul aparte, care a läsat enorm din viata si sufletul lui în istoria filmului românesc. Prin traditie, primea câte un rol episodic (ofiter, nobil, politist) în toate filmele românesti la care lucra - si la altele, pentru cä era o prezentä caldä pe platou, si tuturor le era drag sä-l aibä aproape.
Datä fiind mica întindere a acestor rolisoare, numai trei dintre ele au fost incluse în fisele aferente de pe IMDb, iar pagina lui e nedrept de incompletä. Dar am sä-l adaug acum la ""Cu mâinile curate" si la "Noi, cei din linia întâi" (unde l-am cunoscut).
http://www.imdb.com/name/nm2150943/
Dumnezeu sä-l ierte, si tuturor sä ne fie exemplu iubirea lui de animale, de oameni si de filme.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 15:44   #234
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Dumnezeu sa-l ierte...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 15:48   #235
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
:lol:

am incercat sa ma abtin, dar nu am mai rezistat....a murit ingrijitorul de cai de la Buftea....nu stiu de ce, dar nu pot sa ma intristez cu adevarat

sper sa nu dati cu oua crude dupa mine si cu coji de pepene
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 18:07   #236
grecu25
Junior
 
grecu25
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 74
... cred cã doar cei care l-au cunoscut în mod direct,au lucrat sau au trãit în preajma lui pot ºi sunt chiar datori sã-ºi exprime regretul pentru pierderea unui astfel de om. Dacã aºa s-a exprimat Pitbull, nici nu vreau sã mã gîndesc ce ar posta pe forumul acesta Szobi !! Pentru mine e trist cã s-a dus un om care toatã viaþa a trãit înþelegând,crescând,muncind ºi colaborând perfect cu sublimele animale, CAII !!! Nu cred cã e puþin lucru sã ai o astfel de carte de vizitã în viaþã ! Pãcat cã atât a mai rãmas...doar o amintire. Dumnezeu sã-l ierte !
grecu25 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2008, 09:32   #237
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
pot sa spun ca a murit taica-meu?...azi dimineata....probleme cu rinichii.
Dumnezeu sa-l ierte...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2008, 11:02   #238
Cristi Weed
Guru
 
Cristi Weed
 
Join Date: Dec 2007
Location: Tecuci
Posts: 474
Proletar man , condoleante !
Cristi Weed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2008, 11:37   #239
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Condoleante.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2008, 11:59   #240
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Sa-l ierte, cat a iertat el toata viata lui
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells