Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Oct 2005, 14:43   #201
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Floydman:
un doctor, nepasator asa cum e, intre o gluma cinica si un sanvish luat de la coltz de asistenta, SALVEAZA O VIATA,

oh really ?... si doctorul de la primul spital, caruia ii place atat de mult sa-i demonstreze domnului lazarescu (virgula) ca este doar 'un caz in plus', ca 'urgentele adevarate' ii vin una peste alta de la accidentul de pe DN1, refuzand sa-l retina si trimitandu-l la un alt spital (care unde-o fi ! :shock nu contribuie (indirect) la moartea sa ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2005, 15:05   #202
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pina una-alta, filmu asta 'prost' ia premii peste premii, are succes si de critica, si de public, si nu m-ar mira sa go down in history ca singurul film romanesc care va ajunge shortlistat la oscar... (ca la faza cu 'nominalizarile' se pricepe si nea serge! :lol: )

asta poate ar trebui sa va puna, nu, nu pe ginduri, dar macar pe jar in privinta ideii tale dspr 'prost': what if it's smth different from what everyone else thinks it is?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2005, 15:13   #203
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
domle, nu.

refuz sa cred ca filmul se face imprastiind cu camera prin casa, la lumina unor neoane luate din unirea.

refuz sa cred ca poti sa ignori o sala intreaga timp de 2 ore si sa-i intrebi dupa aia daca le-a placut afisul.

asa cum ai zis tu cu sin city am sa zic eu aici: daca asta e ce-a ajuns din arta filmului, mai bine ma las dracului de el.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2005, 15:30   #204
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai nu ziceai - pe alt topic, ce-i drept - ca 'less is more'??

why aren't u consistent with what u've just said?

de 'arte povera', de o pilda, ai auzit?

filme de warhol ai vazut?

just checking. :?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2005, 15:30   #205
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
dadada.

i just added the good ol benefit of a doubt.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2005, 18:55   #206
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
la gusturile de fast-food pe care le are Academia americana de film in ultimii ani, ma intreb daca shortlistarea MDL la oscar ar trebui sa fie o mandrie sau o rusine pt filmu asta...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 11:43   #207
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
how typical!
ma asteptam sa fie si o reactie d-asta... :sleep:
iar cind cartarescu o sa ia nobelul (ce sa-i faci, obsesii de cultura mica...), o sa se gaseasca cineva sa zica: nobelul!? ala cu dinamita? :hmm:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 00:05   #208
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
how typical!
ma asteptam sa fie si o reactie d-asta... :sleep:
iar cind cartarescu o sa ia nobelul (ce sa-i faci, obsesii de cultura mica...), o sa se gaseasca cineva sa zica: nobelul!? ala cu dinamita? :hmm:
mai, Alesule, uneori esti amuzant-sclipitor, de parca ai "compune" pentru dilematica "Cu ochii-n 3,14". Nu Cartarescu - unfortunately, pt ca-l simpatizez si apreciez - va lua Nobelul literar pt romani. Altcineva, dar nu spun cine...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 09:43   #209
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by herbert:
mai, Alesule, uneori esti amuzant-sclipitor, de parca ai "compune" pentru dilematica "Cu ochii-n 3,14". Nu Cartarescu - unfortunately, pt ca-l simpatizez si apreciez - va lua Nobelul literar pt romani. Altcineva, dar nu spun cine...

cum adica 'uneori'!? eu credeam ca 'intotdeauna'! (in afara de momentele cind dorm; atunci sint doar sclipitor... :lol: )

ah, da (re: nobel), cred ca stiu la cine te referi: claudia golea? daca e vorba sa se dea pe considerente p.c.; altminteri, un singur nume rulz la bursa pariurilor: dinu sararu!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 09:43   #210
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
stie cineva (ma rog, atcineva decit 'cineva' de pe forum...) cum il keama pe ipokimenu ala care-a scris anti-puiu in 'sapt. financiara' - ziaru gabrielei strimbeanu-firea?
articolu se keama 'moartea dlui cristi puiu'.

dati un link, ceva...
eu vreau sa-i dau la gioale!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 10:30   #211
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
here's the link you are asking for:
http://www.sfin.ro/articol_2747/moar...isti_puiu.html

sa inceapa revolutiunea monser, sa curga sange !
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 11:22   #212
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Deci - RADU PREDA.
Alt scribulici de tinut minte!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 11:37   #213
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Pe langa faptul ca tipul are o logica de retardat, mai scrie si prost.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 11:44   #214
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, cred cä i-a dictat lu' mä-sa. In linii mari.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 15:12   #215
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Nu stiu cine este tipul, dar stiu ca are curaj. Dar nu inteleg, din nou, supararea atat de mare a lui ALS: ”Vreau sa-i dau la geoale?!” Probabil, partea cu ”soborul de snobi” a iritat multa lume...
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 15:49   #216
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Frank:
Nu stiu cine este tipul, dar stiu ca are curaj. Dar nu inteleg, din nou, supararea atat de mare a lui ALS: ”Vreau sa-i dau la geoale?!” Probabil, partea cu ”soborul de snobi” a iritat multa lume...

1. nu e nici o 'suparare mare': unde-i loc de caft, sar si eu! prietenii stiu de ce...
2. 'datul la gioale' era la misto.
3. eu am declarat intotdeauna ca sint un (mare) snob, asa ca nu vad care e problema.
4. care e problema? problema e ca-si dau cu parerea tot felu de jmekeri care vor sa-si incordeze mushkiu & sa-si faca un nume ( :sick: ) jucind rolu de gica-contra! astia kiar vor sa fie 'snobi', da nu-s decit niste pastramagii...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 16:23   #217
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Pai, tocmai de aceea, ALS, nu trebuie sa te enervezi atat de tare si sa muºti ca o mârliþã din momeala pe care þi-o aruncã diversi. Daca nu manifestai atata interes fata de acest Radu Preda /ma intreb, totusi, daca nu are cumva vreo legatura cu Gica Preda, ca stiu ca nici el nu il are la inima pe Puiu? - este pur si simplu o supoziþie/ cred ca era mai bine. Articolul lui poate ca trecea neobservat, însã asa i-ai mai facut si reclamã. Oamenii au accesat articolul, au citit gandurile lui Preda. S-a nascut o polemica, lucru care nu ar trebui sa te deranjeze atat de tare daca esti obiectiv.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 16:25   #218
regizor28
Novice
 
regizor28
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 3
moartea domnului puiu

Moartea Domnului Lazarescu ae dialoguri bune. Asta mi-a placut mie, in afara de actori, care si astia sunt buni. insa adevarul ca la emisiunea aia de pe TVR1 Puiu a avut o prestatie pretioasa, facea fete-fete, dadea ochii peste cap de zici ca facuse The Passion of the Christ si avea 500 milioane de spectatori si mai era si film de arta pe deasupra. A vazut si mama emisiunea care n-are nici o treaba si mi-a zis cand ne-am intalnit:"Auzi mama da de ce are Cristi al tau atatea basini in cap?"
__________________
My little girl,
Drive anywhere,
Do what you want,
I don't care
regizor28 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 16:51   #219
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da ce treaba am eu cu cristi puiu?! nu sint 'locotenentul' sau, am avut multe certuri & polemici cu el, n-avem aceleasi gusturi in materie de, blabla...
nu am pe agenda mea numele 'cristi puiu', asa ca mi-e indiferent daca-i fac bine sau rau.
cit priveste prestatia lui la teveu - iarasi, e treaba lui. sint totusi de parere ca un autor ar trebui separat de opera sa, iar daca el nu vrea si vrea cu orice pret s-o bruieze aparind in public, n-are decit: it's his business & i don't give a shite...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 18:36   #220
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
bine, acest Radu Preda a formulat din topor, c-asa poate el si asa a inteles s-o faca, niste critici care, intr-o forma mai eleganta, au fost sugerate chiar in teritoriul acestui topic (vezi paginile de mai sus).
articolul predist - piatra nebunului! - e marlanesc si popular, cu formulari socante, care demoleaza - asa crede el - biografia critica a "Mortii...". aiurea. si o rafuiala trebuie facuta cu masura si bun-simt. altfel, treci drept nebun.
pe mine "Moartea..." nu m-a impresionat (ar fi fost culmea ca moartea sa ma impresioneze ). e doar un film pasabil, peste linia mediocra generala a filmului romanesc all time. nimic mai mai mult.
da, Puiu e usor antipatic - l-am vazut la televizor, am dialogat cu el direct, fara intermediari. asa-i omu'. sper ca de-acum incolo sa se abtina cat poate de la interpretarea propriei "opere" si, mai ales, sa nu-si prospecteze planurile de creatie si viziunile, unele de-a dreptul comice. dar, vorba unui poet postmodernist, raul cel mai mare ni-l facem singuri.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells