Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Sep 2010, 13:29   #1
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Beer&Whisk(e)y

Orice bautor de bere este si bautor de whisky. Eu prefer grafia scotiana. Aia cu 'e' e irlandeza. Intrucat s-a facut topic despre vinuri, fac si eu topic despre bauturile vechi.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2010, 14:42   #2
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Puteam sa jur...
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2010, 15:22   #3
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
ba bag si aici...

La bere prefer amar asa cum prefer sec la vinuri. Asa incat beau Beck's iar cand nu e iau Ursus. Carlsberg sau Stella sunt prea parfumate pentru gustul meu iar Tuborg mi se pare extrem de slaba. De rezerva e Silva.

Pe la festivalurile berii din fata Parlamentului am baut niste marci cu 8 % alocol si dupa doua beri eram destul de vesel.

Nu imi place Guiness !!

La whiskey.. ce sa zic. Imi place dar nu vreau sa bag prea multi bani. Asa incat J&B mi se pare o alegere foarte buna la cele blended. Cand e vorba de single malt e greu de decis, nu am papilele gustative atat de dezvoltate.

Ca deosebit am cumparat odata Caol Ila, un whiskey mai rar cu gust de turba.

Trebuie facuta insa distinctia intre whiskey si bourbon(whiskeyul american). Cel mai baut bourbon din cate vad e Jack Daniel's. Mie personal nu imi place bourbonul pentru ca are diverse arome(sau cel putin asa mi se pare mie)
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2010, 17:37   #4
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
hmmm... bere... cat mai light... Reds sau Tuborg tropical... intr-o vreme imi placea berea neagra... eram innebunita dupa Silva.... pana cand am zis...
si desigur Ursus e cea mai tare... (nu ma prea dau in vant dupa bere... o consider ca e bautura pentru barbati... nu ca wiskey-ul nu ar fi... mai ales ca berea, bauta in cantitati prea mari, te umfla, insa o bere merge... de la una in sus, deja e problematic...)
cat despre wiskey... ih, asa de rau imi pare... ca acum ceva vreme am gustat un wiskey foarte bun... era din Italia adus dar nu pot sa spun daca era facut acolo... dar a fost cel mai bun pe care l-am gustat in viata mea... sper sa imi aduc aminte cum se numea...
si desigur Jack Daniels-ul care... OMG... te gadila pe gatlej...
(pacat ca ai arsuri la stomac dupa el... dar nu conteaza... isi merita toti banii )

si acum, pentru cei care iubesc bautura de calitate... chiar daca de cele mai multe ori are 40 de grade si te cutremuri la fiecare inghititura, o dedicatie speciala:
Whiskey in the jar
(a se consuma de preferinta cu boxele/castile date la maxim... efectul e garantat.)
iar pentru cei cu Jack-ul... o noua surpriza...
http://www.jackdaniels.com/
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2010, 17:57   #5
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Ramasesem oarecum dator...
Nu imi place berea, de nicio culoare! Singura care am baut-o si care m-a facut sa zambesc tardiv a fost CAB, dar asta doar in contextul in care sotiei mele ii place, e mai mult de conjuctura!
Whisky consum si nu prea, mai rar... Cardhu, Lagavulin, Jim Beam, Grants! In schimb imi incanta simturile, cand si cand, un pahar de armagnac (Armagnac Castarede VS, VSOP, X sau de cognac (Courvoisier VSOP), ori de brandy (Bandolero, Duque de Valdivia) sau chiar vinars de-al nostru (Jidvei)...
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2010, 19:25   #6
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Tiii, ce gusturi subţiri!

Wisky simplu, cu gheaţă. De care o fi, nu mă interesează marca şi alte fiţe, câtă vreme îi recunosc aroma de cereale, după ce îl dau pe gât şi expir încet pe nas. Oarecum, ăsta e testul meu, şi mi se rupe ce etichetă ai pus pe sticlă. Odată, mi-a adus un prieten un wisky din Irlanda, din ăla de alimentara, în sticlă de jumate, verde, ca alea de bere, cu o etichetă îngrozitoare, pe care abia o puteai citi de bălţată ce era. Un wisky de care beau proletarii, cam aşa cum beau sărăcanii "vodcă" "Patriot" sau alte băuturi albe dubioase pe care legea îţi interzice să le numeşti "vodcă". Wisky din ăsta îi cerusem să-mi aducă, din ăsta mi-a adus. A fost o experienţă inedită Nu ştiu dacă am băut ceva mai infect vreodată. Apăi, da, la aia sunt sigur că i se spune "zeamă de ploşniţă" Nu poţi să rămâi normal la cap dacă bei aşa ceva în mod curent!
La beri brune, Guiness la halbă (cutie exclus) sau Leffe. dar alea brune, fără tării!
La blonde, prefer Becks sau Stella, care se pot utiliza pe post de "împingător" pentru coniac Unirea ( da, Unirea ) sau pentru un rom acceptabil. Hmm, thread-ul ăsta ar trebui interzis minorilor şi amatorilor
Poate unii veţi strâmba din nas la ultimele combinaţii, dar experienţa mi-a demonstrat că nu contează ce bei, ci cu cine bei
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2010, 22:19   #7
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by c.ghevara:
Poate unii veţi strâmba din nas la ultimele combinaţii, dar experienţa mi-a demonstrat că nu contează ce bei, ci cu cine bei

foarte bine spus...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2010, 23:31   #8
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Whisky Laphroaig.Cand nu e Laphroaig merg pe Heineken.Cand nu e Heineken merg pe Becks.To be continued.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 12:42   #9
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Mergea si la sectiunea foto.
http://www.boston.com/bigpicture/201...fest_2010.html
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells