Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Sep 2011, 15:58   #1
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Submarine

Submarine (2010)
r: Richard Ayoade

Cred ca ramane stabilit de acum ca macar o data pe an o sa avem o mostra de umor britanic de calitate cat sa ne tina satui pana la urmatoarea runda. Acum 2 ani a fost In the loop, anul trecut - Scott Pilgrim, anul asta ... Submarine (produs de Ben Stiller). Ar fi putut fi doar o comedie cu teenageri trying to get laid dar e mult mai mult. Oliver si Jordana cu paltoanele si frezele lor sixties plimbandu-si exuberanta si dilemele prin soundtrackul lui Alex Turner (Arctic Monkeys) printre peisaje industriale si plaje incetosate, in familiile lor tulburate (btw actorii Sally Hawkins si Noah Taylor - parintii lui Oliver in film seamana izbitor) de resemnare in fata esecului sau mortii (plus amenintarea unui rival ninja-psychic - Paddy Considine intr-o partitura savuroasa).

Au trecut cateva zile de cand l-am vazut si inca imi amintesc dintr-un foc:

O poza din "Ma Nuit chez Maud" pare cel mai tare poster de pus deasupra patului.
Un amic incurajand un Oliver daramat: “Treat ‘em mean, to keep them keen and on’t mix family and bush !"
Acelasi O straduindu-se sa o convinga pe iubita lui ca a plans
...

8 / 10 (bun)



"Writer-director Richard Ayoade has the knack. A fresh and inventive cinematic voice, he's taken a subject that's been beaten half to death and brought it miraculously to life in his smart and funny debut feature, Submarine."

(Kenneth Turan, Los Angeles Times)

Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 21:22   #2
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Si mie mi s-a parut doar bun filmul insa fiind debutul regizorului cu un lung metraj nu o sa-i scot ochii.Dialogurile sunt acide si rapide iar din punct de vedere vizual filmul e impresionant.Astept sa vad daca se mentine Ayoade pe aceeasi linie cu urmatorul film.
Nota 8 pentru mine inseamna foarte bun si coincide si cu sistemul de notare al cinemagiei.Pentru "bun" era mai indicat un 7 dar fiecare cu sistemul lui de notare.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2011, 12:35   #3
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Tot 8 i-am dat si eu, mi s-a parut original prin prisma personajelor si dialogurilor inedite; n-ai cum sa nu indragesti acest film comic si dramatic in acelasi timp. Mi-a placut comportamentul stangaci al lui Oliver, desi lasa impresia ca faptele sale sunt determinate de sistemul sau de prioritati de la care nu se abatea. Chiar aveam senzatia ca isi tine respiratia in momentele lui de blocaj emotional, lucru care mi-a deschis ochii in legatura cu titlul filmului
Per total mi s-a parut un film reusit, de vizionat acasa, cu personaje simpatice care nu plictisesc deloc.
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2011, 14:11   #4
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Pepper:
Per total mi s-a parut un film reusit, de vizionat acasa, cu personaje simpatice care nu plictisesc deloc.

Cred se preteaza si la o vizionare in deplasare (la cinema sau acasa la ea/el) pentru ca insista si pe vizual si pe a arunca priviri celuilalt. Un film care va poate (sur)prinde tinandu-va de mana.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2011, 18:15   #5
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by Pepper:
Per total mi s-a parut un film reusit, de vizionat acasa, cu personaje simpatice care nu plictisesc deloc.

Un film care va poate (sur)prinde tinandu-va de mana.
diavol mov ,vacuta mov .muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2011, 10:57   #6
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717

Dar a te tine de mana e mult mai mult decat a strange mana. Uneori e chiar mai mult si decat o imbratisare.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2011, 11:08   #7
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Amu' io ma gindesc ca si o stringere de mina iti poate aduce anumite satisfactii, depinde doar de gradul de protocolaritate.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2011, 11:15   #8
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Daca strangi mana unei tipe in tinuta business din reclamele la Agent Provocateur, atunci da ! Satisfactie garantata
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells