Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Feb 2003, 00:43   #1
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
The 75th Annual Academy Awards

Deoarece febra premiilor Oscar, ce se manifesta in randul cinefililor din inreaga lume, m-a cuprins si pe mine, m-am gandit sa ma opresc si eu un pic pe Forumul Cinemagia si sa-mi exprim entuziasmul.
Pe 11 februarie a.c. vor fi anuntate nominalizarile pentru ravnitele trofee, iar fericitii castigatori ai premiilor Oscar vor fi cunoscuti (abia) pe 23 martie a.c. Pana atunci insa este destul timp ca sa ne dam cu parerea despre tot ce inseamna fenomenul "Oscar".
Cea de-a 75-a editie reprezinta totodata si aniversarea de diamant a Premiilor Academiei, motiv pentru care evenimentul din anul acesta va fi unul special.
Mai multe resurse gasiti la www.oscars.org & www.oscar.com .
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2003, 14:27   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mi-a placut foarte mult ca anul trecut Blizz s-a deranjat si a afisat toate nominalizarile de la Oscar pe forum desi ele puteau fi gasite si la cele doua adrese de mai sus...asa ca anul asta eu am dat foarte frumos copy/paste si le-am afisat si aici ca sa le vedem mai bine cand le discutam.


ACTOR IN A LEADING ROLE
Adrien Brody
Nicolas Cage
Michael Caine
Daniel Day-Lewis
Jack Nicholson

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Chris Cooper
Ed Harris
Paul Newman
John C. Reilly
Christopher Walken

ACTRESS IN A LEADING ROLE
Salma Hayek
Nicole Kidman
Diane Lane
Julianne Moore
Renée Zellweger

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Kathy Bates
Julianne Moore
Queen Latifah
Meryl Streep
Catherine Zeta-Jones

ANIMATED FEATURE FILM
ICE AGE
LILO & STITCH
SPIRIT: STALLION OF THE CIMARRON
SPIRITED AWAY
TREASURE PLANET

ART DIRECTION
CHICAGO
FRIDA
GANGS OF NEW YORK
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
ROAD TO PERDITION

CINEMATOGRAPHY
CHICAGO
FAR FROM HEAVEN
GANGS OF NEW YORK
THE PIANIST
ROAD TO PERDITION

COSTUME DESIGN
CHICAGO
FRIDA
GANGS OF NEW YORK
THE HOURS
THE PIANIST

DIRECTING
CHICAGO
GANGS OF NEW YORK
THE HOURS
THE PIANIST
TALK TO HER

DOCUMENTARY FEATURE
BOWLING FOR COLUMBINE
DAUGHTER FROM DANANG
PRISONER OF PARADISE
SPELLBOUND
WINGED MIGRATION

DOCUMENTARY SHORT SUBJECT
THE COLLECTOR OF BEDFORD STREET
MIGHTY TIMES: THE LEGACY OF ROSA PARKS
TWIN TOWERS
WHY CAN'T WE BE A FAMILY AGAIN?

FILM EDITING
CHICAGO
GANGS OF NEW YORK
THE HOURS
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
THE PIANIST

FOREIGN LANGUAGE FILM
EL CRIMEN DEL PADRE AMARO
HERO
THE MAN WITHOUT A PAST
NOWHERE IN AFRICA
ZUS & ZO

MAKEUP
FRIDA
THE TIME MACHINE

MUSIC (SCORE)
CATCH ME IF YOU CAN
FAR FROM HEAVEN
FRIDA
THE HOURS
ROAD TO PERDITION

MUSIC (SONG)
CHICAGO
8 MILE
FRIDA
GANGS OF NEW YORK
THE WILD THORNBERRYS MOVIE

BEST PICTURE
CHICAGO
GANGS OF NEW YORK
THE HOURS
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
THE PIANIST

SHORT FILM (ANIMATED)
THE CATHEDRAL
THE CHUBBCHUBBS!
DAS RAD
MIKE'S NEW CAR
MT. HEAD

SHORT FILM (LIVE ACTION)
FAIT D'HIVER
I'LL WAIT FOR THE NEXT ONE… (J'ATTENDRAI LE SUIVANT…)
INJA (DOG)
JOHNNY FLYNTON
THIS CHARMING MAN (DER ER EN YNDIG MAND)

SOUND
CHICAGO
GANGS OF NEW YORK
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
ROAD TO PERDITION
SPIDER-MAN

SOUND EDITING
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
MINORITY REPORT
ROAD TO PERDITION

VISUAL EFFECTS
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
SPIDER-MAN
STAR WARS EPISODE II ATTACK OF THE CLONES

WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)
ABOUT A BOY
ADAPTATION
CHICAGO
THE HOURS
THE PIANIST

WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)
FAR FROM HEAVEN
GANGS OF NEW YORK
MY BIG FAT GREEK WEDDING
TALK TO HER
Y TU MAMÁ TAMBIÉN

m-a surpins in primul rand nominalizarea fiolmului The Two Towers la categoria cel mai bun film...parerile pe care le-am auzit pana acum despreacest film nu erau prea favorabile dar ma rog...
Interesant este ca Julianne Moore are doua nominalizari...sunt curioasa daca reuseste sa o castige pe vreuna din ele...ar fi marfa sa le ia pe amandoua dar ma cam indoiesc avand in vedere adversarele pe care le are!
Filantropica asa cum era de asteptat nu a fost nominalizata...numai eu puteam sa cred ca se va intampla asa ceva...m-a bucurat totusi sa vad ca a fost nominalizat The Man Without a Past...sper sa si castige!
Chicago se pare ca are cele mai multe nominalizari...eu chiar cred ca asta e filmul cu cele mai multe sanse sa castige Oscarul pentru cel mai bun film...dar inca n-am vazut nici unul dintre filme asa ca nu ma pronunt inca...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2003, 14:31   #3
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Nominalizarile se gasesc de astazi dimineata si pe site la noi la eveniment...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2003, 14:43   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
foarte bine emanuel ca se gasesc si acolo! asa si trebuie!...dar eu vreau ca lumea sa le aiba in fata!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2003, 14:52   #5
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
OK! NO problem!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2003, 21:06   #6
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ma gandesc cum ar fi aratat un film numit "Philantropic" (asa l-au tradus) printre restul filmelor in limba straina de care nu am auzit nimic (in afara de "Man Without a Past", la care nici nu m-am gandit ca s-ar putea sa fie nominalizat. Dar, mai stii, poate se intoarce Hollywood-ul inspre Cannes - as vrea io).

"The Two Towers" a fost nominalizat din doua motive:

1) Ca toate filmele din trilogie sa fie tratate separat.
2) Ca palmaresul trilogiei sa contina trei infrangeri la aceeasi categorie! :lol:

Asta daca nu cumva va castiga "Return of the King" (sigur!!!).

Parerea meaeste ca "Gangs of New York" isi va disputa premiile cu "Chicago" si "The Hours". Sau poate castiga "Pianistul".

Totusi, ma surprinde cum de a fost nominalizar Eminem cu "Lose Yourself"! Membri astia academici nu se tem ca o sa-i injure pe fata? Si asta in cel mai bun caz. De-abia astept sa-l vad cum canta!!! :evil:

Sunt curios daca iar o sa vad decernarea pe PRO 7! Ja, ja, meinen Dammen und Herren, das ist Rumanien und die Oscaren!

P.S.: Toata chestia in germana e pe bune, in afara de pluralul de la Oscar.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2003, 11:20   #7
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Originally Posted by MinRep:
Sunt curios daca iar o sa vad decernarea pe PRO 7! Ja, ja, meinen Dammen und Herren, das ist Rumanien und die Oscaren!

Pro 7, din cate stiu, mereu a difuzat premiile Oscar nedublate; si in acest an le va transmite in direct.

In legatura cu nominalizarile de mai sus, as fi inclus si Minority Report la categoria Score - John Williams a facut o muzica tip film noir excelenta. Ascultati-o daca aveti ocazia.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2003, 13:44   #8
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mda...si eu sunt de acord...cei de la Pro7 au fost super ok si nu au dublat Oscarurile....din pacate eu nu mai prind acest post asa ca am toate sansele sa nu le vad nici anul asta in direct!
si eu cred ca 'batalia' se va da intre The Hours, Chicago si Gangs of New York...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2003, 15:36   #9
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mi se pare ca ignori Pianistul. Doar fiindca nu a avut o publicitate de genul filmelor mentionate de tine, nu inseamna ca nu e bun. Din contra, din cate am citit, este filmul cel mai apreciat de critici.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2003, 21:58   #10
gmg182ro
Novice
 
gmg182ro
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 14
I-auzi ironie! Lord of the rings:two towers este nominalizat la Oscar pentru cel mai bun film. Daaa, e nominalizat si la zmeura de aur. Ori la bal ori la spital!
gmg182ro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2003, 20:12   #11
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Huh, de unde ai auzit tu, pray tell, ca "Two Towers" ar fi nominalizat la Razzies? Nici vorba. :roll:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2003, 07:07   #12
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mi se parea si mie ciudat...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2003, 20:29   #13
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
ricutza, e de apreciat efortul tau de a ne scuti sa mai cautam lista cu nominalizatii pentru premiile Oscar, insa stradania ta ar fi fost cu mult mai apreciata daca ai fi tradus numele categoriilor in romana. In orice caz, pentru cei ca mine, care vor si traducerea categoriilor, Cinemagia ne-a pus la dispozitie lista nominalizarilor in varianta autohtona.

Daca studiati cu atentie lista nominalizatilor veti descoperi ca filmele cu cele mai multe sanse in cursa Oscarurilor sunt distribuite de Miramax.
“Chicago” a strans 13 nominalizari dintre care una pentru cea mai buna actrita intr-un rol principal – Renee Zellweger (aceasta fiind a doua sa nominalizare), 3 pentru rolurile secundare interpretate de John C. Reilly, Queen Latifah si Catherine Zeta-Jones si o nominalizare la categoria “Cel mai bun film”, restul fiind nominalizari pentru Oscaruri tehnice.
“Gangs of New York” al lui Martin Scorsese – un veteran in industria cinematografica - se remarca cu nu mai putin de 10 nominalizari dintre care nu lipsesc cele pentru “Cel mai bun film” si “Cel mai bun actor intr-un rol principal” – Daniel Day-Lewis.
O Nicole Kidman de nerecunoscut intra si ea in cursa Oscarurilor pentru rolul principal din “The Hours”. Julianne Moore si Ed Haris isi adjudeca si ei cate o nominalizare pentru rolurile secundare din acelasi film. Daca Moore nu pleaca acasa cu Oscarul acesta, atunci mai are o sansa la categoria “Cea mai buna actrita intr-un rol principal” pentru interpretarea din “Far from Heaven”. In total “The Hours” intruneste 9 nominalizari, nelipsind cea pentru “Cel mai bun film”.
Dupa ce, nu cu multi ani in urma, unul a obtinut Oscarul pentru rolul din “As Good As It Gets (Mai bine nu se poate)” si celalalt Oscarul pentru interpretarea din “The Cider House Rules (Legea pamantului)”, Jack Nicholson si Michael Caine revin in centrul atentiei, confruntandu-se anul acesta, alaturi de Nicolas Cage, pentru titlul de “Cel mai bun actor intr-un rol principal”. Anuntarea nominalizarilor a sporit si atentia acordata lui Paul Newman, care e nominalizat a zecea oara (cred) pentru rolul secundar din “Road to Perdition”, actorul fiind deja fericitul posesor al unei statuete.
Nu trebuie uitata nici Salma Hayek care pentru rolul pictoritei Frida Kahlo ar putea obtine Oscarul pentru “Cea mai buna actrita intr-un rol principal”. Meryl Streep, o obisnuita a premiilor Academiei, si Kathy Bates, cea care a interpretat-o pe Molly Brown in “Titanic” sunt si ele nominalizate pentru rolurile secundare din “Adaptation”, respectiv “About Schmidt”.
Pe langa cele trei filme de la Miramax amintite mai sus, pentru titlul de “Cel mai bun film al anului” mai candideaza “The Pianist” (care are per total 7 nominalizari) si “The Lord of the Rings: The Two Towers” (care a strans 6 nominalizari).
Cam asa se prezinta situatia celor care se “bat” pentru ravnitele trofee. Pe cat de mult as vrea sa vad filmele nominalizate, pe atat de rau imi pare ca nu pot sa fac niste pronosticuri si asta din cauza ca multe din filmele nominalizate vor aparea pe marile ecranele romanesti post-Oscar. De aceea ii indemn pe cei in masura, sa-si dea cu parerea pe marginea posibililor castigatori.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2003, 21:21   #14
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ce de detalii statistice de aici. Nu aveti un zar sa facem si noi niste pronosticuri? :lol:

Serios, acum, Nicole Kidman si Meryl Streep incep sa devina favorite (in detrimentul colegei lor, Julianne Moore), mai ales datorita Ursului de Argint proaspat primit. Cu toate astea, inca nu pot spune nimic.

Iar ma revoltez, inr-un mod "statistic":

"Minority Report" - o nominalizare.
"Road to Perdition" - 6 nominalizari (desi le merita, intr-adevar).


Si, totusi, cat de bun e filmu' asta, "Frida"? Mi se pare ca are cinci nominalizari! Sper sa fie un film bun si de-abia astept sa-l vad!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 15:20   #15
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Puteti vedea videoclipul "The Hand That Built America" nominalizat la sectiunea MUSIC (SONG) - "Gangs Of New York" la http://www.u2.com - exclusives.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2003, 10:23   #16
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Am vazut si eu clipul U2 de citeva ori pe VH1 si este intr-adevar o piesa excelenta, cea mai buna dintre nominalizari. Ar merita sa cistige.
Dar recunosc ca mi-ar place sa cistige Eminem - momentul in care el ar urca pe scena sa-si ridice premiul Oscar ar intra fara discutie in istorie. As da orice sa vad asa ceva
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2003, 13:39   #17
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
S-ar putea sa nu-l vezi deloc...
De la imdb " However, another high profile nominee may not make it. Eminem, who is nominated in the Best Song cater gory for his track Lose Yourself from 8 Mile, has yet to confirm that he will attend the hottest night on the film calender because of his busy schedule"

Totodata: :"Oscar show organizers have given rapper Eminem a stern warning as he prepares to perform at the Academy Awards - keep your performance clean. Eminem may perform his hit "Lose Yourself," one of the Best Song nominees, at the ceremony on March 23, and show producer Gil Cates has told the rapper he'll be required to perform the airplay version of the song - or else. Cates says, "This is a show for the family and we're very much aware of that. We would not knowingly have anything on the show which would be offensive." "
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2003, 17:15   #18
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Ce pacat... Imi pare foarte rau pentru agenda superincarcata a domnului Eminem. In mod sigur cei de la U2 vor veni si sper sa si castige, pentru ca merita.
Sorry pentru fanii lui Eminem, parerea mea este ca va trebui sa mai creasca un pic si sa dovedeasca ca chiar merita un Oscar.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2003, 17:55   #19
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Nominalizarea lui Eminem e una dintre cele mai tari poante ale anului asta. Habar n-am cum ar putea tipu' asta sa castige vreodata un OSCAR!

U2 cred ca e favorita anul asta. In opinia mea, nici nu incape indoiala. Si eu am vazut videoclipul tot pe VH1 (dar doar o data) si e reusit, iar melodia (chiar daca nu e cea mai buna a celor de la U2) e buna, melodioasa si, cum sa spun, speciala...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2003, 19:45   #20
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
cum se numeste melodia celor de la U2?
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells