Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Aug 2008, 16:17   #21
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Leonard,n-am vazut "Garden State"(nici" Free Zone" nici "Closer",sper ca sunt filme bune)."My Blueberry..." n-as putea sa-l vad decat daca ar fi singurul film care a ramas pe planeta.Iar in "Goya's ghosts"(care e o mare dzamagire pt Forman,a fost convingatoare doar cand a iesit din inchisoare ,tinea atat de stramba gura,ca m-a pufnit rasul,in rest "interpreta",nu era perasonajul in sine.
Dar scriam aici cam saptamana trecuta:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=16428&start=0

"Am vazut recent"Leon" al lui Luc Besson,unul din filmele lui bune.
Natalie Portman imi era profund antipatica(si probabil ca imi va mai fi).Dar isi spala toate pacatele cu filmul asta.Nu am fixisme,cred ca insa nu se potriveste cu orice regizor si ca incearca sa fie sofisticata stricand ceea ce are mai de pret,naturaletea.
Mi-a placut"Leon"si faza cu Mathilda pe bloc cu luneta.Sa-mi confirme cineva ca intre ei n-a fost nimic...nasol.Dimineata fata se trezeste cu chilotii lui pe ea,el e imbracat.Nu cred ca e decat pt a intriga secventa.Si cand te gandesti ca Portman a refuzat "Lolita".Big deal.
Lolita is a bad girl (on topic) Sau nu?"

Asa ca si eu credeam ca nu se potriveste cu orice regizor,cu orice rol,nu e actrita-cameleon.Si daca tot esti amabil,explica-mi te rog ca n-a fost nimic scabros intre Mathilda si Leon
Si Nat e vegetariana si nu poarta nimic din piele(incaltaminte,postete ,haine,ceea ce le da bataie de cap costumierilor),e cam fitzoasa. :happy:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2008, 16:55   #22
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Despre Leon n-am ce sã-þi explic cã nu l-am vãzut încã. cînd am vãzut postul tãu mi-am amintit cã voiam mai demult sã-l vãd (dar uitasem) ºi l-am luat. n-am vãzut nici Starwarsurile în care a jucat. am mai vãzut-o în Everyone says i love you - un rol f mic dar era simpaticã - ºi în Heat.
te rog explicã-mi ce-ai vrut sã zici cu My blueberry...
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2008, 09:34   #23
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
@ Pauline Kael

Scenariul filmului "Nunta muta" cu care isi va face debutul in regie de film Horatiu Malaele, este inspirat dintr-un caz real care s-a petrecut in 1953 in ziua mortii lui Stalin si in Romania a fost doliu national. Tocmai in ziua aceea, doi tineri romani aveau programata nunta si pentru ca nu au amanat-o mirele a fost arestat si a ajuns in puscariile comuniste. Stiu doar ca in film apare si Tamara Buciuceanu, dar nu cred ca ea e mireasa! :lol:
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2008, 19:51   #24
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
@Leonard,am vrut sa spun ca nu-mi plac filmele romantzate si lacrimogene,mai ales ca regizorii asiatici stiu s-o dea cel mai bine in bara la capitolul asta.
@Mafalda,multumim,sper sa citeasca multi interesati de film vestile date de tine,eu chiar anticipez ,aa subiectiv,ca Malaele nu va da chix deloc ca regizor de film.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2008, 23:13   #25
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Pauline Kael:
@Leonard,am vrut sa spun ca nu-mi plac filmele romantzate si lacrimogene,mai ales ca regizorii asiatici stiu s-o dea cel mai bine in bara la capitolul asta.
mie fix astea-mi plac. oricum My Blueberry Nights nu intrã total la categoria descrisã de tine. iar la partea cu bara ºi generalizarea þin sã te contrazic: cel puþin coreenii ºi japonezii sunt singurii care constant n-o dau în barã la acest gen. dacã-mi pui un film coreean romantic oarecare pe care nu l-am vãzut, ºtiu sigur c-o sã-l vãd pînã la capãt fãrã sã mã plictisesc. dacã-mi pui un romantic american la întîmplare, cam 10% ºanse sã rezist. îþi dau dreptate doar dacã te-ai referit la indiene.

ca sã fiu on topic, lista ar fi nesfîrºitã de actori netalentaþi, dar nu am stat sã-i reþin pe toþi. cîteva exemple:
Harrison Ford
Meg Ryan
Melanie Griffith
Angelina Jolie
Scarlett Johansson
Greg Kinnear
Kim Basinger
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2008, 12:07   #26
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Leonard,si eu sunt fana a cinematografiei asiatice,am deschis undeva un topic" WUSHU" dar e mai mult despre legende asiatice decat despre lupta,Wuxia,stil,civilizatie,traditie,specific...T opicul"Asia extrema" nu-l gasesc ,poate da cineva un link,multumesc.
La "My blueberry.." nu-mi place distributia,in afara de Rachel Weisz care cred ca e dama bine.Wong Kar Wai mi se pare ca nu a reusit sa spuna ce si-a propus(precizez ca am vazut doar secvente ,deoarece filmul e tare lipicios,alunecos).Nu stiu la care categorie intra"My Blueberry..." si de ce barbatilor le-ar placea sau ar regiza un film asa de feminizat ... Am vazut mai demult"In the mood of love" si mi s-a parut ok,sensibilitatea sa se potrivea cu rolurile jucate de actori asiatici,Maggie Cheung care stie sa faca mai mult decat sa zboare prin"Hero" si Tony Leung Chiu Wai care are abilitati si pt comedie si pt drama...Reusit filmul.As vrea sa stiu daca e ceva de capul lui" 2046"...
Ar fi minunat sa facem un topic despre filmele romantice asiatice ,coreene si japoneze,as avea o noua preocupare,: :love: :oops:
ON: Kim Basinger de ce a luat Oscar pt" L.A.Confidential"? Mai bun a fost Russel Crow acolo,si daca ar fi imbracat rochia ei era..
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2008, 15:43   #27
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
mai, blueberry nights nu e asa rau. povestea e cam alambicata dar atmosfera e ok. si muzica. mie imi place norah jones.

apropo de ce ziceai mai devreme de portman, in leon a fost chiar tare, am mai zis-o si cu alte ocazii. asa ca imi place de ea fie si numai ptr rolul ala. prefer sa nu vad goya's ghost, ca sa nu fiu dezamagita nici de ea nici de povestea, banuiesc de pe acum, f romantata a vietii pictorului. sau nu?
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2008, 18:23   #28
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ba sa te uiti la "Goya's Ghost".Incepe bine,dar pe parcurs isi pierde consistenta si suflul ...E interesant totusi.
Nu e romantat,mai bine era.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2008, 19:34   #29
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
ok. o sa ma uit. ma las pe mana ta...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2008, 14:23   #30
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Leonard:

ca sã fiu on topic, lista ar fi nesfîrºitã de actori netalentaþi, dar nu am stat sã-i reþin pe toþi. cîteva exemple:
Harrison Ford
Meg Ryan
Melanie Griffith
Angelina Jolie
Scarlett Johansson
Greg Kinnear
Kim Basinger

desi m-a intrigat un pic initial ca le-am vazut pe lista, trebuie sa recunosc ca Meg Ryan si Melanie Griffith n-au abordat o varietate prea mare de roluri. si cu toate astea, tu ai putea vedea pe altcineva in locul lor in filme ca: City of Angles, Addicted to Love, When Harry met Sally, Shining through sau Working Girl?
cu Angelina si Kim nu sunt de acord pentru "Gia", "Girl Interrupted" si "L.A. Confidential". O fi rolul lui Lynn Bracket mai mult decat secundar, dar ea e asa carismatica si misterioasa, cum rar vezi pe ecrane. Daca in cazul lui Meg si Melanie, sclipirea lipseste, si la Angelina si la Kim ea a existat chiar daca nu in proportia in care ar trebui ca ele sa fie considerate cu adevarat talentate. La fel mi s-a parut si Greg in As good as it gets.
cat despre Scarlett, aici cred a fost cea mai mare nedreptate caci ea a si abordat o serie de roluri diferite, si le-a interpretat destul de bine. A jucat in Home Alone, a jucat in the Other Boleyn, a jucat in the Island si a interpretat-o si pe Griett in The girl with the Pearl Earring. rolurile sunt super variate si nu cred ca-i poti reprosa ceva in vreunul din ele.

cu Harrison Ford sunt perfect de acord!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells