Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Dec 2003, 12:46   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Alan Bates

in pragul noului an, vestea mortii lui alan bates (rapus la numai 69 de ani de cancer) ne intristeaza pe multi...
sa-i dedicam un minut de aducere aminte - pt a kind of loving, zorba the greek, far from the madding crowd, women in love, an unmarried woman, the rose, nijinsky, a prayer for the dying, hamlet...
ultimul film in care l-am vazut a fost 'gosford park'.
a.b. a incarnat un alt fel de englishman: intens & senzual.
r.i.p.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2003, 14:41   #2
salvor.hardin
Novice
 
salvor.hardin
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 13
Zorba Grecul (in care il seconda cu brio pe Anthony Quinn) ... Departe de lumea dezlantuita ... filme de referinta.

Odihneasca-se in pace, ca mult a suferit! si nu numai din cauza cancerului care l-a rapus, ci si din cauza pierderii celor dragi.
salvor.hardin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 20:10   #3
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
a murit frumos...

...la 69 de ani,,,
stoopid me
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2004, 01:02   #4
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Re: Alan Bates

Originally Posted by Alex Leo Serban:
in pragul noului an, vestea mortii lui alan bates (rapus la numai 69 de ani de cancer) ne intristeaza pe multi...
sa-i dedicam un minut de aducere aminte - pt a kind of loving, zorba the greek, far from the madding crowd, women in love, an unmarried woman, the rose, nijinsky, a prayer for the dying, hamlet...
ultimul film in care l-am vazut a fost 'gosford park'.
a.b. a incarnat un alt fel de englishman: intens & senzual.
r.i.p.

Leo, iti citesc cu interes cronicile de film, te citesc si in Dilema (acum Veche ). Ai un mare curaj sa te expui pe acest forum, cam necioplit, frust si invadat de vulgaritate.
Azi e ziua de nastere a lui Felini. Cum il apreciezi pe Felini? Ce caracteristica ii dai. te rog nu fi scurt.
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2004, 17:48   #5
Devil
Junior
 
Devil
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 27
Re: Alan Bates

Originally Posted by marcu:
Leo, iti citesc cu interes cronicile de film, te citesc si in Dilema (acum Veche ). Ai un mare curaj sa te expui pe acest forum, cam necioplit, frust si invadat de vulgaritate.
Azi e ziua de nastere a lui Felini. Cum il apreciezi pe Felini? Ce caracteristica ii dai. te rog nu fi scurt.

Nu numai tu ai citit ce a scris Alex. Eu l-am citit de ceva vreme. Pana la urma face ce vrea, nu cred ca ai tu dreptul sa il sperii sa nu mai intre aici. Toate fiind spuse va mai zic ca mi s-a parut ca Alex "miroase" a GHEORGHE, Andrei si ca este banal. Mai mult nu e de spus despre el. Eu unul voi continua sa-l citesc. Se merita :lol:
__________________
The Devil is always watching!
Devil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2004, 23:49   #6
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Re: Alan Bates

Originally Posted by Devil:
Originally Posted by marcu:
Leo, iti citesc cu interes cronicile de film, te citesc si in Dilema (acum Veche ). Ai un mare curaj sa te expui pe acest forum, cam necioplit, frust si invadat de vulgaritate.
Azi e ziua de nastere a lui Felini. Cum il apreciezi pe Felini? Ce caracteristica ii dai. te rog nu fi scurt.

Nu numai tu ai citit ce a scris Alex. Eu l-am citit de ceva vreme. Pana la urma face ce vrea, nu cred ca ai tu dreptul sa il sperii sa nu mai intre aici. Toate fiind spuse va mai zic ca mi s-a parut ca Alex "miroase" a GHEORGHE, Andrei si ca este banal. Mai mult nu e de spus despre el. Eu unul voi continua sa-l citesc. Se merita :lol:

Si-a varat "dracul" coada, dar se pare ca nu a prea inteles mesajul meu. Eu nu-i sugerez lui Alex Leo Serban (ALS) sa paraseasca forumul, il rog sa ramana, sa scrie (inclisiv sa raspunda la mesaje si intrebari). ALS confera acestui site o anume patina nobila, un anume lustru - e chiar convingerea mea, pentru ca e un om foarte inteligent, cultivat, excelent cunoscator al cinema-ului (cel mai bun din Romania). E o mare distanta si diferenta intre ALS si nesuferitul de mine Andrei Gheorghe. Pacat, Devil, ca nu vezi diferenta.
Oricum, salut si succese.
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2004, 12:20   #7
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Re: Alan Bates

Originally Posted by marcu:
Originally Posted by Devil:
Originally Posted by marcu:
Leo, iti citesc cu interes cronicile de film, te citesc si in Dilema (acum Veche ). Ai un mare curaj sa te expui pe acest forum, cam necioplit, frust si invadat de vulgaritate.
Azi e ziua de nastere a lui Felini. Cum il apreciezi pe Felini? Ce caracteristica ii dai. te rog nu fi scurt.

Nu numai tu ai citit ce a scris Alex. Eu l-am citit de ceva vreme. Pana la urma face ce vrea, nu cred ca ai tu dreptul sa il sperii sa nu mai intre aici. Toate fiind spuse va mai zic ca mi s-a parut ca Alex "miroase" a GHEORGHE, Andrei si ca este banal. Mai mult nu e de spus despre el. Eu unul voi continua sa-l citesc. Se merita :lol:

Si-a varat "dracul" coada, dar se pare ca nu a prea inteles mesajul meu. Eu nu-i sugerez lui Alex Leo Serban (ALS) sa paraseasca forumul, il rog sa ramana, sa scrie (inclisiv sa raspunda la mesaje si intrebari). ALS confera acestui site o anume patina nobila, un anume lustru - e chiar convingerea mea, pentru ca e un om foarte inteligent, cultivat, excelent cunoscator al cinema-ului (cel mai bun din Romania). E o mare distanta si diferenta intre ALS si nesuferitul de mine Andrei Gheorghe. Pacat, Devil, ca nu vezi diferenta.
Oricum, salut si succese.

Devil e pro-LOTR probabil ca de aici si criticile la adresa lui ALS
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2004, 17:07   #8
Devil
Junior
 
Devil
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 27
sunt eu pro lotr dar asta nu are nici o legatura cu timpul meu acordat lecturii. Mie imi plac filmele alea si atat. Cititul la mine este o alta chestie. Nu are nici o legatura cu ce citesc ca sa ma relaxez.
Incercati sa cititi ce scrie el si pe urma incercati sa ma contraziceti. Nu eu am spus ca miroase a GHEORGHE ci o persoana care il stie pe el.
__________________
The Devil is always watching!
Devil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells