Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Nov 2004, 22:03   #21
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by nume:
Daca reusesti sa faci un film bun , apreciat de public (nu numai de familie si prieteni), fara prea mari greseli, in care sa nu incerci sa spui tot ce ai tu in suflet si in cap (capcana des intalnita la debutanti), ,trebuie sa fii multumit. Cam asta era ideea.

nume,

ciudat cum il trimiti pe lynx sa mai citeasca niste carti si sa mai urmareasca niste filme.

intr-unul din articolele scrise de ALS pe la inceputul anului (era vb despre 'FSI - fenomenul stapanul inelelor') se gasea ideea ca ceea ce deosebeste un cineast, un AUTOR de un simplu regizor este intocmai faptul ca adauga in opera sa 'ce are in cap si in suflet' (cum zici tu cu un sesizabil dispret). asta da personalitate filmului sau. uita-te si tu la fellini, la godard (MAI ales la godard), la tarkovski (de ce nu?...).

ca tot veni vb de scriitori, gandeste-te ca marin preda si-a facut chiar autobiografia intr-o forma cat se poate de 'beletristica'... este sau nu 'moronetii' cam ce-a avut in cap si in suflet preda?... banuiesc ca pe undeva gasesc sintagma cam confuza...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 23:25   #22
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Ori eu vorbesc chineza, ori nu ma fac bine inteles, ori voi nu pricepeti.E normal sa spui in film ceea ce ai "in cap si suflet"(cred ca formula alesa de mine e nefericita), altfel regizorul ar fi un simplu TEHNICIAN , UN MIJLOCITOR al transpunerii scenariul de pe hartie pe pelicula, un fel de translator al cuvintelor in imagini. Cred ca am dat si definitia unor regizori - guru de pe la noi. Daca nu exista "amprenta" fiecaruia atunci filmul e lipsit de valoare. De cate ori nu v-ati uitat la un film fara sa stiti cine e regizor, si totusi sa intuiti. EX. : Vara lui Sam. Mi-am dat seama imediat ca e vorba de Spike Lee, amprenta, stilul lui sunt inconfundabile. E bine ca un debutant sa faca asta , dar sa nu incerce sa dea totul din prima , sa"spuna" in film tot ce ar vrea sa spuna , sa elibereze toate frustrarile si neamplinirile bla bla bla....pentru ca se va incurca in detalii, va face povestea confuza, ideile se vor amesteca intr-un tavalug ametitor , si spectatorul mioritic, si asa scarbit de operele noastre o sa spuna ca ai nostrii au dat-o in bara inca o data.Exemplu de cum sa faci film(fie si s. m. , dupa parerea mea) , este Telefonul in Strainatate al lui Hanno Hoffer. Simplu, cuvinte putine, scurt si totusi spune atat de multa.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 23:58   #23
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by lynx:
Nume, ”daca te inspiri din insuccesele altora, inseamna ca esti deja pe un drum gresit” /citat din Arkadi Raikin, un mare actor rus de care sigur nu ai auzit/

acest Raikin este parintele conjuncturistilor si a lichelelor artistice, gretoase de astazi din "estrada" ruseasca (mai toti de origine evreiasca - e doar o constatare). nu a fost deloc "mare actor", ci doar un saltimbanc cu voie de la KGB. mi se pare incredibil ca poate fi citat de cineva...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2004, 06:21   #24
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
@nume: sa inteleg ca tu pledezi pentru un profesionalism desavarsit... nu e rau, so i wish you good luck in cruciada ta cu morile fara vant
cat despre hanno hoffer - un jazzman implinit si un cineast pana acum impecabil (excelentza dovedita si de premiul Canal+ la Clermont-Ferrand); pacat ca nu isi incearca norocol si in lungmetraje! din cate am citit pe mobrafilms.ro, viitoarele sale proiecte includ ceva scurte, plus un documentar despre maestrul johnny raducanu
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2004, 15:06   #25
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
ALELUIA !!! In sfarsit a inteles cineva.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2004, 18:48   #26
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
"it wasn`t me"
anyway, care-i chestiunea?
critica se citeste dupa film
parerea mea
si inainte doar in cazuri de suprapunere a filmelor (festivaluri) ca sa poti alege intre (EXemplu aleator)
"lezbiene demnete cauta un detonator pt o bomba intr-un targ de vite"- critica negativa sau nu, ma trimite mai degraba la film decat "sublim poem vizual despre viata si moarte" care ma face sa ocloesc pelicula repectiva....
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 23:32   #27
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
Originally Posted by KORBEN:

critica se citeste dupa film

you are perfectly right! dar daca tot am 'critica', nu pot sa ma abtin...
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 16:54   #28
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
@Nume: chiar nu am nimic impotriva ta, nu inteleg totusi de ce esti atat de ”agitat” si agresiv. Varsta frageda probabil...
@Herbert. Stiu foarte bine cine este Raikin si iti dau dreptate. Totusi, citatul lui venea la fix in ”schimbul de replici” cu Nume, asa ca mi-am asumat riscul.
@ Capitain si Korben: perfect de acord - criticile se citesc dupa film!
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 10:04   #29
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
se citesc si inainte. de exemplu, daca presimti un dezastru, dar nu esti sigur, poti fara probleme sa-i dai un search pe cinemagia... si te asigura ALS. la ce folos, de exemplu, sa vezi un film prost daca ai fi avut sansa in timpul asta sa vezi unul bun (ramana parerea ca este nevoie de filme proaste, asa ca subliniez ultima parte a frazei!).
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 13:17   #30
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Din pacate, search-ul pe ALS presupune ca as avea incredere oarba in cronicile lui, or, ca sa-ti spun cinstit, ALS nu este pentru mine un etalon de opinie. De fapt, orice critica este subiectiva. Am auzit pe cineva comparand ”un critic de film cu un medic”, ala de-ti recomanda ”ce pastila trebuie sa iei ca sa nu te mai doara capul” si tu trebuie sa-l urmezi orbeste. Numai ca, sa fim seriosi, s-au pomenit si medici prosti, care recomanda ”o anumita marca de medicamente pentru ca au contract cu firma respectiva”, sau mai bine spus ”interese directe de comision”... Si nu intotdeauna medicamentul este intr-adevar bun. Ma rog, cam metaforic, dar ai inteles ce vreau sa spun, sunt sigur, pentru ca pari un tip istet.
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 14:09   #31
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
ALS(chiar daca nu-l inghit), e unul dintre cei mai buni critici de film de la noi. Batranetu' s-a bashit si oricum nu-l mai baga nimeni in seama. Ce ma enerveaza la Als e ca uneori se excita la niste filme de tot cacatul. Dar asta e alta discutie deja. Trebuie sa ai capul tau, sa te duci la cinema, sa vezi filmul si la sfarsit sa-ti formulezi concluziile. Critica in cel mai bun caz, iti poate confirma ceea ce tu crezi deja. Eu citesc criticile(rar), dupa ce vad filmele.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 14:30   #32
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
sa iti permiti timpul si banii necesari pt a vedea toate filmele, pentru ca mai apoi sa-ti formezi o parere 'proprie si personala' ... well, that's an ideal
dar, pana sa ajung sa-mi petrec vacantele la cannes, venetia, berlin, sundance, samd... trebuie sa citim si cronica! iar dintre cei care 'fac' festivalurile, ii prefer pe als si pe iubita lui chirilov - i trust my own taste, but i truste theirs too
cat despre critica, poate doar eugenia voda se ridica la acest nivel inalt - restul fac cronica de cinema (sau critica experimentala, vorba lui als :love: )
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 22:10   #33
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by keyser soze:
dar, pana sa ajung sa-mi petrec vacantele la cannes, venetia, berlin, sundance, samd... trebuie sa citim si cronica!

nu stiu cum se face ca ceea ce pt unii pare vacanta, pt altii inseamna munca ! :shock:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 22:28   #34
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
ma ofer voluntar sa muncesc (gratis) vizionand (gratis) ursii, leii si palmierii!
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 22:58   #35
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by keyzer soze:
ma ofer voluntar sa muncesc (gratis) vizionand (gratis) ursii, leii si palmierii!
o adevarata menajerie
in orice caz
1 daca als zice ca e bun si gorzo ca e prost, ma duc
2 daca gorzo zice ca e bun si als ca e bun, ma mai gandesc
3 daca gorzo zice ca e bun si als ca e prost, nu ma duc
4 daca zik amandoi ca e prost nici nu ma gandesc sa ma delpasez
5 era sa uit
inainte de a consulta textele critice dau un serach pe imdb sa vad cu ce se poate lauda regizoru si daca nu cumva e vorba dsp vreun producator gen bruckheimer
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 23:01   #36
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by notorious:
... si te asigura ALS.

In ultimele tale aparitii... am vazut iesind din gura ta cam mult ALS... e bun tipu, dar nici chiar asa....
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 23:42   #37
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by "KORBEN:
daca gorzo zice ca e bun si als ca e bun, ma mai gandesc

god, that was funny :lol:
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2004, 17:49   #38
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
1 daca als zice ca e bun si gorzo ca e prost, ma mai gandesc
2 daca gorzo zice ca e bun si als ca e bun, ma mai gandesc
3 daca gorzo zice ca e bun si als ca e prost, ma mai gandesc
4 daca zik amandoi ca e prost... ma mai gandesc [/quote]
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells