Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jan 2007, 17:27   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Nume de cod: Agentu' de serviciu"

"Nume de cod: Agentu' de serviciu" - ...nici mäcar "de serviciu"

Un negru amnezic si o babä-n lift. Negrul are un flash în care-si aminteste cä era comandant de trupe speciale si trimitea soldatii-n luptä plesnindu-i peste fund. Când se trezeste, ce sä vezi? Îi dädea na-na babei din lift. Liftul opreste, si baba iese, flatatä si dând tantos din poponeatä.
...Asta, ce-ati citit mai sus, nu e filmul.
Nu e nici mäcar "cea mai bunä secventä" din film.
E pur si simplu singura fazä la care am zâmbit cu juma' de gurä.
În rest, "Agentu' de serviciu" e una dintre cele mai nesärate si plicticoase încercäri de a face comedie de actiune, pe un fond de imbecilitate absconsä.
Eterna poveste cu amnezicul prins într-o încurcäturä cu spioni din care nu întelege nimic (nici el, da' nici noi), înjghebatä trenant, dar împiedicat. Scenariu färä cap si färä coadä, parcä scris de-un copil de clasa a doua care promite, mânca-l-ar mama. Doldora de inadvertente, incoerente si alte chestii pierdute pe drum, sau care se contrazic singure. Regie mai idioatä decât la Haralambie Boros (de unu', Les Mayfield), cadre complet aiurea, täieturi de montaj din topor (Michael Matzdorff - dacä-l chema doar "matz", nu era nici o pagubä, cä de-acolo pare sä-si fi scos majoritatea lungimilor de cadru).
O faunä de miscätori mai ceva decât la Cântarea României.
Protagonistul e negru, gras, urât, cabotin si färä pic de haz, jucat de un fel de Doru Octavian Dumitru american, pe nume Cedric "The Enternainer" (dupä ce cä-i un zero barat ca actor, mai are si nume tâmpit). Lucy Liu, celebra asiaticä din "Îngerii lui Cearli" si "Kill Bill", care nici aici nu mi se pare mai mult decât un cur sexy cu ochi sträini si goi - si migdalati pe fond galben. Nicollette Sheridan, ceva blond, ridat si lung în craci, care joacä atât de prost, încât as începe s-o iau în suturi, dacä nu le-as fi epuizat deja din primul cadru, când am väzut cât de insipidä si antipaticä e.
Ar mai fi de retinut cä-i iar unul dintre filmele astea rasiste cum e moda mai nou, în care erou-i negru (negru de mahala, mai bine zis, cu toate manierismele lor räsuflate - aici, räsuflate agresiv), iubita lui e galbenä, si toti banditii-s albi (a, ba nu, unul dintre albi e bun - prizärit si caraghios, pierdut printre ceilalti). Ei bine, n-o sä spun despre Cedric äla cä-i "afro-american", ci negru, nene, ne-gru!!! Lucy Liu e mongoloidä-n toatä regula, iar producätorii, scenaristii si regisorul nu sunt "mentally chanllenged" ci pur si simplu niste fuckin' retarded morons.
Un detaliu promotional: mapa de presä era pe CD.
N-o sä mä credeti, dar mi-a fost fricä sä-l bag în drive timp de o zi si mai bine. Pânä la urmä, mi-am luat inima-n dinti si m-am uitat ce continea: fisiere doc, poze si trailerul. FILMUL, IOC!
Am räsuflat usurat. Pe bune!

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
24 ianuarie, 2007, h. 17:15-17:41
Bucuresti, România
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells