Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Bursa

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Jan 2003, 09:13   #1
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Casete "de familie"

Ca tot m-am laudat pe undeva cu cele doua progenituri ale mele...

Am si eu vreo trei casete de 8 mm filmate cu fetitele mele, si as vrea sa le trec pe caseta VHS normala (nu stiu daca tehnic se cheama de 16mm sau nu, oricum din cea care merge cu orice video)!

Stie cineva vreun atelier ceva care se ocupa de chestia asta?
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2003, 19:33   #2
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Daca ai un videorecorder VHS (sau imprumuti unul de la un prieten pentru 3 ore), poti sa-ti faci si singur operatiunea, e foarte simplu.

Camera ta ar trebui sa aiba undeva niste mufe RCA (o gaura rotunda, in care intra un jack cu un singur pin, galbena pentru imagine si probabil alba pentru sunet) sau mini-jack (ca pentru un jack mic de casetofon, de unde iese atat imaginea cat si sunetul pe un cablu cu 2/3 iesiri, pe care ar trebui sa il ai impreuna cu aparatul). Conecteaza cu un cablu (care se gaseste in comert) mufele corespunzatoare de pe camera si de pe videorecorder, trece camera in play si VHS-ul in record si da-i drumul.

Btw., nu, nu se numeste 16mm (acela e "rezervat" pentru pelicula de film de latimea respectiva), ci doar VHS. Ca un useless tidbit, latimea benzii dintr-o caseta VHS e de 12.65 mm.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2003, 08:04   #3
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Multumesc, Andrei! Prompt si informat pe chestiile tehnice ca de obicei.

Din pacate, deja am incercat solutia asta si am impresia ca videorecorderul prietenului meu n-a fost prea bun, ca sunetul e harcea-parcea.... nu ca ar fi fost cine stie ce coloana sonora da' macar se intelegea ce zic personajele.

Din cauza asta vroiam sa las treaba asta pe mana unor persoane care au mai facut asa ceva!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 21:36   #4
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Daca nu ai acces la un video mai bun, asta e. Ti-am trimis un mesaj privat cu o adresa a unui baiat care poate te ajuta cu ce ai nevoie (daca nu ti-ai gasit intre timp alta solutie, desigur).

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells