Păreri Arbitrage

(2012)

Arbitraj

radu3455 pe 09 Octombrie 2012 18:07
sincer nu ma asteptam sa fie asa de bun ma surprins placut prestatia lui Richard Gere dar si a celorlalti actori nota 8
robertsandu pe 24 Martie 2013 19:32
Arbitrage (2012) - Rîvnita zonă gri
9/10

La fel ca în politică sau în afaceri, deciziile pe care le iau personajele din Arbitrage și metodele pe care le adoptă fiecare în încercarea de a-și atinge scopurile nu pot fi divizate în două categorii. Nu există alb și negru în acest film, ci doar nuanțe mai deschise sau mai închise de gri. Dincolo de prestația excelentă a lui Richard Gere – parcă cu cît părul său e mai cărunt, cu atît mai bine joacă –, dincolo de imaginea curată și povestea disciplinat redată sub regia lui Nicholas Jarecki, avem o lume a culiselor și paravanelor în Arbitrage. Una în care personajele fac alegeri crude, dar sunt "dotate" cu cinismul necesar pentru a putea trăi cu ele. Din nou, întocmai ca-n afaceri.

Deceoare pe 18 februarie 2015 23:26
În sfârşit , o părere despre un film scrisă la obiect , se distinge din comentariu că persoana a vizionat filmul , l-a înţeles . Scris corect gramatical şi ortografic . Jos pălăria !
xerses pe 06 Octombrie 2012 12:12
Mi-a placut filmul.Richard Gere reuseste sa redea foarte bine o gama larga de emotii si trairi umane.
tikitumba pe 30 Septembrie 2012 19:39
awesome busines movie .
incodata Richard Gere face aproape de unul singur un film despre afacerile din prezent sumprinzator de bun.. kiar daca are o idee plictisitoare filmul este foarete tare.. (recomandat tuturor cinefililor !)
mtraianc pe 24 Noiembrie 2012 23:54
F B
un film care nu te lasa sa te plictisesti , al recomand celor compatibili cu mine :)
GALD pe 6 ianuarie 2013 21:24
ok
Manusa pe 17 Octombrie 2012 23:00
Un film foarte bun care mi-a placut foarte mult. Miller avea destule necazuri cu afacerea si parca nu era de ajuns mai are si accident in care moare amanta lui. Din acest film am inteles ( sau se transmite ) faptul ca cei cu bani scapa din orice problema....
LavyBogdy pe 23 februarie 2013 16:07
Să înțeleg că îi iei apărarea lui Miller?
emy_sinaia pe 30 martie 2013 13:12
Imi cer scuze pt interventie Lavy, dar se pare ca Manusa nu trebuie sa-i ia partea lui Miller deoarece chiar se intampla ca cei cu bani sa scape din orice situatie, oriunde in lume ! Nu crezi ?
stealtheyes pe 23 Octombrie 2012 22:37
richard gere nu dezamageste nici cu acest film. un rol consecvent , bine ales.
Raddu pe 13 Decembrie 2012 12:52
7/10
Un film decent as spune , cu un richard gere care isi joaca absolut perfect rolul. Are momente bune insa parca este tratat prea superficial totul. Nu pot spune ca nu e un film bun , dar nici ca e unul rau , primeste de la mn nota 7.
cezarika21 pe 15 Februarie 2016 11:23
Un joc al manipulării
A avea succes în lumea afacerilor presupune un spirit de adaptabilitate, cinism și capacitatea de a-i manipula pe oameni în funcție de propriile tale interese. Omul de afaceri Robert Miller (Richard Gere) le are pe toate și, chiar dacă are permanent probleme, trece cu ușurință peste neplăcerile vieții cu un tupeu dezarmant.

”Arbitrage” este un amestec de thriller polițist și film psihologic, fiind susținut de o interpretare de calitate a lui Richard Gere, mai credibil decât în multe alte filme. Acțiunea este dirijată profesionist, alternând disciplinat între culisele afacerilor, o viață personală tumultuoasă și o anchetă efectuată precis. Este un joc al manipulării în care supraviețuiesc doar cei antrenați să facă față unor provocări multiple.

prikindelul pe 03 Ianuarie 2013 16:19
Excelent !!
Peste asteptari ... bravo tuturor actorilor !! Mi-ar fi placut totusi sa vad si ca isi plateste greseala , nu sa scape basma curata , chiar daca a fost ucidere din cupla !
laur15 pe 05 Decembrie 2012 19:09
Un scenariu f bun, cu rasturnari de situatii surprinzatoare., plus jocul bun al actorilor, il face credibil si ne dezvaluie fata nevazuta a celor bogati. De fapt asta e lumea in care traim. Daca am vazut acest film , accidentele din viata reala nu ne mai surprind.
Arbitrage – Alegeri (in)corecte

Regie: Nicholas Jarecki
An: 2012

Actori: Richard Gere, Tim Roth, Susan Sarandon
Genul: thriller, drama

Arbitrage este filmul cu Richard Gere intr-o forma de zile mari. Avem in fata o combinatie interesanta de Law & Order si Wall Street, unde constiinta si ceea ce este corect sa faci sunt inlocuite de ce se poate face atunci cand, oricum ai alege, vei pierde. Acest film a trecut aproape neobservat, cu toate ca Gere a primit o nominalizare la Globurile ... citeşte

thecure pe 30 Septembrie 2012 15:53
cel mai tare film,merita vazut,nu a mai facut de mult un film asa de bun Richard Gere.
Uitati-va ca nu o sa va para rau. Acum ma bag si eu sa il vad.

cosmin171985 pe 30 septembrie 2012 20:38
atunci cum doamne iarta ma stii tu ca e asa bun daca nici nu l-ai vazut?
emy_sinaia pe 30 martie 2013 13:15
thecure n-ai ce cauta aici !
lorenne pe 22 Martie 2013 18:59
Ca-n viata - When you are extremely rich you can't afford to make mistakes , otherwise you' ll pay for it for the rest of your life .
Deceoare pe 18 februarie 2015 23:31
Devenim colonie engleză fără să fim cotropiţi . India a suportat mai mulţţi zeci de ani subjugarea Marii Britanii pentru a fi obligaţi să vorbească şi în limba engleză . La nuoi nu măi se ştiie să vurbesc rumăneşte .
cosmin_kedii pe 04 Decembrie 2012 10:30
Richard Gere este unul dintre actorii cei mai talentați de la Hollywood, iar acest lucru este cu siguranta cea mai buna performanta a lui vreodată.
Ammelie pe 15 Noiembrie 2012 12:42
Arbitrage (2012)
Destul de bun! Mi-a amintit de Margin Call. 6.5/10
Marginal pe 06 Octombrie 2012 15:56
Se putea mai bine. Actori buni dar scenariu slabut...
user-611552bd58658 pe 12 August 2021 20:01
Foarte bun. Personajul principal nu ramane bine-mersi în final, de fapt cedeaza banii sai organizatiei filantropice a sotiei si fiicei. Mesaj moralist
Rau pe 01 Martie 2019 22:44
Foarte bun si tot mai rar..
Super film. Fara alte comentarii...si tot mai rare..
Deceoare pe 19 Februarie 2015 00:24
Să trăiască analfabetismul din Cinemagia !
Dragă ''madia'' - persoana care a scris sinopsisul la ''Arbitraj'' . Mă bucur că ai făcut atât de multe greşeli gramaticale şi de ortografie . Exemplificare : cuvântul ''vânzarea'' îl foloseşti de două ori , ''vânzarea şi vînzarea'' în forme diferite . Ne spui că ''domnul Miller adoarme la volan şi în urma accidentului acesta moare'' . Eu m-am uitat la film şi ''acesta'' nu moare , trăieşte acest personaj până la secvenţa finală . Apoi : ''Temându-se că afacerea lui este în pericol , Miller îşi coperă urmele'' - ''coperă'' , bănuiesc că este un regionalism la ''acoperă urmele'' . Să îmi spui din ce zonă a ţării este . Dacă nu ai văzut filmul până la final , îţi spun eu că domnul Miller este bine mersi - mai proaspăt , mai pufos , mai curat şi cu mulţi bani şi diplome , ca şi ''Hopa-Mitică'' - dacă ai auzit de acesta .
iulian94 pe 26 Martie 2014 14:23
Un film foarte interesant care chiar mi-a placut. Richard Gere face un rol foarte bun, ca toata distributia de altfel
pisicuta1 pe 27 Septembrie 2013 23:06
UN film foarte bun,e drept ca RG,fce tot filmul dar merita vazut!
emy_sinaia pe 30 Martie 2013 13:26
Super tare !
Exceptional as zice, un film in care afacerile se combina cu drama ascunsa a unei familii aparent fericite ca o masca care incet, incet va dispare si adevarul va iesi la iveala, un film ca in viata, in care cei cu bani sunt intotdeauna invingatori .
Obligatoriu de vazut !

GALD pe 06 Ianuarie 2013 21:37
Banii multi si femeile te fac in final paiaţă
Greseli ale crizei, cumulate cu smecherii nationale fag pagube importante care rastoarna toate valorile morale ale individului si ale familiei.
Asigurarea unei tranzactii pentru supravietuire, are in preludiu inselarea conjugala, accident mortal, eschiva de la urmarirea politiei, smecherirea auditului incununata cu obtinerea teatrala a unui pret neasteptat.
Dar de la acest pret la a ajunge sa fi fara un ban in buzunar, condus de fiica si nevasta, ce au stat acunse dupa lege, dupa colt si dupa un santaj ordinar, demonstreaza inca o data cat de mult poate eroda banul relatia familiala.
Merita vazut!

iulibc pe 19 Noiembrie 2012 08:23
Un film vizionabil, viata celor cu bani poate sa fie si dificila, depinde in ceea ce se baga fiecare, surprinzator a fost accidentul, cosider ca exista elemente reale in acest film.
Dar parca este prea monoton..

Kuhaylan pe 02 Februarie 2014 19:07
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
mebubu2007 pe 26 Martie 2013 23:44
nu e unul din cele mai bune filme al lui R. Gere. a fost interesant putin la inceput dar spre mijloc m-am cam plictisit pt ca apoi in final sa-mi recastige interesul.
DragonMaster pe 17 Ianuarie 2013 13:16
Afacerile si familia
Este un film foarte bun despre un om de afaceri care incearca sa iasa din necazurile pe care le-a facut si in acelasi timp doreste sa isi tina familia la distanta de acele probleme .Richard Gere a jucat impecabil in acest film iar pentru rolul sau el a fost nominalizat la globul de aur pentru cel mai bun actor (drama).Acest film este cel mai bun film despre business vazut de mine in ultimi 2 ani iar nota oferita este 8 si doresc sa recomand acest film indiferent de genul pe care il iubiti.
lapidarium pe 14 Octombrie 2012 10:51
Business Man
In lumea afacerilor, a celor fara mama si tata (m-am referit aici la oameniii biznis) orice este permis:minciuni, fraude sau amante.Problemele intervin atunci cand vrei sa le combini fara sa te arzi.Batranul macho, Richard Gere se tine inca bine, nepierzandu-si sarmul odata cu trecerea anilor ca de altfel si Susan Sarandon sau Tim Roth.M-a surprins placut aceasta Brit Marling (desi o mai vazusem in apreciatul Another Earth), cu siguranta o actrita de viitor de care o sa mai auzim.
razv27 pe 01 Octombrie 2012 19:41
Scenariul bun, actori mai mult decat buni,,iar regia praf, din pacate, desi Nicholas Jarecki este si autorul scenariului,Omul ori s-a gandit ca va trage lozul cel mare ori bugetul a fost micut,nepemitand astfel cooptarea unui regizor firstclass,care ar fi putut imbina perfect suspansul,intriga si dramatismul.