Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Oct 2018, 21:10   #1
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
„Un prinț și jumătate” - Ana Lungu, regia

„Un prinț și jumătate”
Regia: Ana Lungu

c/p: Încă un film românesc despre care nu aveam intenția să scriu. Pentru că nu prea am ce. Dar am să încerc, poate îmi vine inspirația pe parcurs.

Mi-am adus aminte de un film extraordinar, „Ghost”, tradus: „Fantoma mea iubită”, deși poate ar fi fost mai corect „Iubitul meu, fantoma”. Ce-i drept, era cu Patrick Swayze și Demi Moore , așa că asocierea cu „Un prinț și jumătate”, ar putea să pară o blasfemie.

Deși acolo era mult mai mult, în ambele filme, iubitului mort își îndeamnă iubita vie să-și ofere dragostea celui care o va iubi cum a iubit-o el. E drept că, în sinopsisul filmului regizat de Ana Lungu, scrie cu totul altceva, dar așa e în filmul românesc!

Îmi pare rău, dar nu mi-a venit inspirația. Poate îi vine altcuiva!

Doar mi-am mai adus aminte o propunere a cuiva, cam răutăcioasă, de a se intra în UNATC cu buldozerul și să se facă acolo un părculeț pentru copii, apoi să se ridice un alt UNATC, în cu totul altă parte, pe o cu totul altă fundație, și unde să nu mai ajungă decât cei chemați, nu cei care cred că cinematografie începe cu ei și se va sfârși odată cu ei.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells