Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2012, 14:51   #81
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
It's raining with cats and dogs in that list ! It's a freak show, majoritatea cre'ca au pus filmul cel mai ciudat pe care l-au vazut in viata lor. Fiind prima tura au zis "ia sa empresionez io ! le iau mauuu, ii dau pe spateee". Mai putin anaemona cu Black Cat (a si recunoscut ), Malombra care probabil l-a pus pe cel mai accesibil din colectia ei si Bergman. Sper sa fie filme k lumea ca altfel abia astept sa dau cu bile si 1 stea in stanga si-n dreapta !!
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 15:43   #82
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Cred ca gresesti plecand de la presupunerea ca "majoritatea" au propus cele mai ciudate filme vazute sau dorind sa impresioneze pe ceilalti. Nu cred ca propui un film din dorinta de a "impresiona". Sa impresionezi pe cine? Cred ca sunt filme de suflet, care ne-au spus ceva si dorim sa vedem daca pot avea acelasi efect si asupra celorlati, sau poate ceilalti pot scoate la suprafata alte aspecte ramase ascunse noua, celor ce le-am vazut prima oara. Si daca pleci din start cu " , sa vezi ce le fac, ce note le dau"..nu cred ca-i bine.

P.S. Filmul propus de mine este ecranizarea unui roman drag mie si chiar m-a impresionat fidelitatea transpunerii pe pelicula a cartii, lucru remarcat si la alte ecranizari ale aceluias regizor. Si nu-i deloc o ciudatenie.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 16:09   #83
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Igor, Chamb se tine de cioace, pe mine una m-a demascat. Sint mai deschisa decit o sticla de cico, din vremuri de trista amintire, bronzata la soare, fara pic de gaz in ea, pe care-o bei doar ca sa-ti amintesti temperatura apei calde, pentru ca dusul de dimineata n-a reusit performanta asta.

Asa cum si eu am inteles diversiunea lui Twinsen, cu filmele europene. Filme est europene, ha! Am simtit din prima clipa ca si tu esti printre aceia.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 16:29   #84
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by anaemona:
Asa cum si eu am inteles diversiunea lui Twinsen, cu filmele europene. Filme est europene, ha!
Hehe, cred ca pentru oricine ma cunoaste un pic a fost clar din prima clipa ce film am propus.
Originally Posted by Igor12:
Cred ca sunt filme de suflet, care ne-au spus ceva si dorim sa vedem daca pot avea acelasi efect si asupra celorlati, sau poate ceilalti pot scoate la suprafata alte aspecte ramase ascunse noua, celor ce le-am vazut prima oara.
Subscriu.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 17:00   #85
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, daca erau mai multe din categoria aia as fi dat din colt in colt si bineinteles l-as fi banuit pe Chamb, pentru ca doar el ar fi vrut sa ma induca in eroare, dar cu unul singur a fost prea usor, se numeste axioma care nu trebuie demonstrata.

Malombra, desigur, daca nu gasiti un film stiti pe cine sa dati vina dar eu pot spune ca le-am gasit pe toate mai putin Black cat white cat, de care sper sa nu ma intrebe nimeni
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 17:39   #86
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
@Champ - freak show - doar nu te așteptai la duminica în familie . mi-aș fi inventat eu o gripă sinistră ca să o șterg englezește de aici, dacă era așa.

Mercutio, eu zic să-i zicem întreprinderii Formula As. sau Ștergătorul de parpriz și retrovizoare, ca să anticipăm efectul fulminant pe care filmele din ofertă le vor avea asupra conștiințelor. Das (Kino) Experiment sau Zbor deasupra unui cuib de eunuci. there will be film!

dacă se găsesc filmele, e ok, nu tre să-mi mai bat capul, dar cu mâțele alea de joacă alba-neagra o să te stresez un pic, anaemona, că eu am ailurofobie, mai ales primăvara, când aud păcătoasele cum se zbat wagnerian pe sub geamuri.

@Charles, un titlu mai vade retro ca Malombra nu cred că există. eu mă gândeam chiar să propun filmul, din 1917, dar atunci proiectul falimenta probabil din fașă. și așa unii deja dau nărăvaș din copite
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 17:56   #87
SoricicaMov
Guru
 
SoricicaMov
 
Join Date: Dec 2009
Location: Auroreville
Posts: 784
La pofta pe care o are Chambord de a da cu bile in stanga si in dreapta, da, Zbor deasupra unui cuib de eunuci ar merge
__________________
For the dark finds ways of being
Engraved in the light

http://www.youtube.com/watch?v=wohuAtr8RgU
SoricicaMov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 21:15   #88
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by anaemona:
...eu pot spune ca le-am gasit pe toate mai putin Black cat white cat, de care sper sa nu ma intrebe nimeni

excelent. n-ai vrea sa faci cunoscute sursele si celorlalti? prin pm, evident. ori trimite-le pe adresa mea, iar eu le voi raspandi la randul meu celorlalti.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 21:53   #89
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Dati-mi niste timp sa le organizez, probabil miine seara. Cu Black cat white cat n-am glumit.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 09:51   #90
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
cine stă în cămin sau are alt gen de restricții la net, să zică. nu știu cum e în alte părți, dar în tm netul de campus permite doar scoaterea de pe situri de filehosting. mai mult de asta propusesem varianta cu u2b. normal, poți fenta, scoți și din cămin de pe torente, dar nu vb de cazuri speciale, de umblători cu cioara vopsită . eu de ex. nu aș ști cum să procedez, deci oferta e pentru de-alde mine, mai săraci cu duhul ciberneticii.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 13:46   #91
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
in campusurile clujene (cel putin in hasdeu) nici macar un fisier cu extensie .tor nu poti downloada, darămite sa-l si poti folosi! ca sa nu mai zic ca este restrictionat si traficul pe retea (sau ca-l cenzureaza pe badea; exact cand incepe emisiunea lui, a3 live inceteaza sa mai functioneze). trist!
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 19:41   #92
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
da viruși poți să iei?

____________
la 00:00:00:00:00 începem?
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 23:28   #93
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
ora româniei voiam să zic, că majoritatea suntem concentrați aici. sau?
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 23:31   #94
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
ok, acum pun biletele in palarie.
la chestia asta trebuie sa ma credeti pe cuvant .

pana la urma am sa-i zic simplu: Turneu iconoclast.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 23:31   #95
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
no, Mercutio, n-ai aruncat inca zarurile alea?
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 23:32   #96
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
credeam ca dormiti la ora asta
tout de suite!
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 01:19   #97
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
referitor la The Dancing Hawk, am gasit filmul. cine nu are sursa sa spuna!
nu am subtitrare deocamdata. daca a gasit cineva, please!
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 02:03   #98
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
multumesc anaemonei pentru surse!
toata lumea a primit prin pm link-urile.
nu ne ramane decat sa vizionam!
cine mai doreste surse pentru filmele ce vor intra in joc, cei care nu s-au inscris dar vor sa participe la discutii, exprimati-va aici dorinta s'il vous plait!
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 12:51   #99
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by SoricicaMov:
La pofta pe care o are Chambord de a da cu bile in stanga si in dreapta, da, Zbor deasupra unui cuib de eunuci ar merge

Sau Verdict: Bilă
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 15:05   #100
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
S-a stabilit ordinea pentru toate filmele, sau doar s-a extras primul?
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells