Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jun 2004, 14:46   #1
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Dawn of tha dead/ dimineata mortii(lor)

minunat pentru un remake la care m`am dus destul de suspicios
nu are da brains&message&balls ca originalu, merge (cam) departe, dar nu o ia decat in ce priveste tentativa (esuata si futila)de a crea personaje pe aratura
un deliciu pt amatorii genului
zombiez impuscaqti in cap. oameni muscati, ceva tentative de mesaj ( femeea gravida) vhing rames absolut perfect in rol (adica nici macar nu incearca sa joace)
blonda "fucking nurse" ok, se vede ca e actrita da se integreaza perfect in peisaj
si o observatie privitoare la revista
daca tot luati info din story board, macar verificati exactitatea sursei...
zau asa, ca si in showtime (anumite faze si fraze identice) e cam rau povestit filmu
astept cu anticipatiune si alte filme in care sa fie "fun with da chainsaw" (*) (*) (*) (*)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 19:57   #2
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Super filmu. Mai ales pt fanii Carmageddon.
Mi-a placut in special scena cu drujba din masina si "executiile" de pe
acoperis
In rest, a fost mult mai violent decat ma asteptam, dar asta e un lucru bun pt genul din care face parte
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2004, 17:50   #3
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Super filmul. Nu a lalait-o pana la jumatatea filmului sa se intample ceva, a inceput direct. Nu s-au sfiit sa arate cum sareau zombie aia pe ei shi ii sfashiau, iar faza cu copilul nascut zombie(sau ma rog, ce a fost)a ieshit bestial. Bine ma ashteptam sa o manance pe maica-sa sau sa iasa ca un Alien din burta ei, dar shi asha e bine...Arata ca o baby-girl chuckie! Adorable! Shi sfarsitul filmului shi mai shi...eu sincer dea vedeam sfarshitul cu elicoptere survoland zona shi gasit antidot shi dreq mai shtie ce shi totul se inchiei cu happy-end shi iata, ca nu e asha...they all freakin` die on a freakin` island!

Concluzia: mi-a placut...am martori...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2004, 16:33   #4
Mifune
Senior
 
Mifune
 
Join Date: Oct 2003
Location: Shetland
Posts: 86
O porcarie de film. Originalul a fost bestial. Asta m-a plictisit enorm de mult. Singurul lucru bun a fost ca au murit cu totii.
Partea cu baby zombie penibila.
__________________
"If we have to give them our lives... we give them HELL before we do it!"
Mifune is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2004, 15:29   #5
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by Mifune:
Partea cu baby zombie penibila.
sa nu mai spui vreodat asta, nici macar in gluma
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2004, 06:39   #6
Mifune
Senior
 
Mifune
 
Join Date: Oct 2003
Location: Shetland
Posts: 86
Originally Posted by KORBEN:
Originally Posted by Mifune:
Partea cu baby zombie penibila.
sa nu mai spui vreodat asta, nici macar in gluma
?????????????????????????????????????????????????? ? Explica-te!
__________________
"If we have to give them our lives... we give them HELL before we do it!"
Mifune is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2004, 21:20   #7
calinul
Junior
 
calinul
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 32
Send a message via MSN to calinul Send a message via Yahoo to calinul
Dawn of the Dead (2004)

Dawn of the Dead (2004)

De-a lungul timpului am vazut foarte multe filme horror. Un numar mare dintre acestea il reprezinta filmele cu zombie - "mortii vii". "Dawn of the Dead" este cel mai recent film vizionat la ora actuala. Insa haideti sa vedem daca este ceva de capul lui.
O sa incep prin a spune ca este un remake la filmul cu acelasi nume din 1978. Nu am vazut originalul insa acest lucru nu poate influenta comentariul la actualul film.
Ce aduce nou "Dawn of the Dead?" Mai nimic. Dupa ce am vizionat filmul... stau si ma intreb... Oare unde s-au dus cele 28 milioane de $ (bugetul filmului)? Un singur lucru nou nu a iesit in evidenta din tot filmul.
"Dawn of the Dead" are un scenariu destul de interesant, insa uneori haotic. De ceea ce mi-a fost frica nu am scapat: dialoguri proaste, regie slaba... Se pot observa cu usurinta unele greseli din timpul filmarilor - insa nu as vrea sa le enumar pentru a nu va strica "experienta" "Dawn of the Dead".
Sincer, in ziua de azi avem atatea filme bune cu zombie... Nu vad rostul unui remake cu un buget destul de mic ca al lui "Dawn of the Dead".
Actiunea filmului m-a dezamagit; din cate am vazut, filmul nici nu incearca sa para unul bun. Pare cam lung (~97 min) pentru ce se rezuma. Si nu este un film horror! Daca ar fi, atunci de ce toate scenele importante m-au amuzat si nu m-au infricosat? Parerea mea este ca multe scene trebuiau scoase. Sunt scene care nu isi au rostul, inutile. Dupa cele ~97 min nu ramai cu mai nimic. Finalul este si el ciudat. Ciudat in sensul ca fara logica. Te faci sa iti pui intrebarea: "Ei bine, SI?". Asta nu e bine deloc pentru "Dawn of the Dead" - deoarece am "crezut" mult in el. Atunci cand un film de genul asta iti face sa iti pui asa niste intrebari...
Exista si o parte buna in "Dawn of the Dead?" Exista, dar nu inainte a va spune: daca este cel mai recent film "horror" nu inseamna ca este si cel mai bun. Partea buna ar fi "tensiunea" si reactiile personajelor. Si cam atat.
Nu va recomand acest film. Am zis mai sus ca nu pot spune daca este mai bun decat originalul. Insa pot spune ca este un film slab. Pentru mine asa a fost! Vreti un remake original? Puneti mana pe "Night of the Living Dead", care e preferatul meu. Vreti un film cu zombie care sa va satisfaca? Puneti mana pe "Resident Evil".

Concluzia: "Dawn of the Dead" nu este un film bun cu zombie si nici nu incearca sa fie. Unii dintre voi o sa-l gaseasca intr-un fel satisfacator, pentru ca la urma urmei este un film cu zombie... Pe mine insa m-a dezamagit... Mi-a placut filmul cat de cat? In ciuda celor spuse de pana acum nu ma pot pronunta... Oare de ce?

2.5/5
calinul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2004, 12:41   #8
calinul
Junior
 
calinul
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 32
Send a message via MSN to calinul Send a message via Yahoo to calinul
Cand am zis:


"Vreti un remake original? Puneti mana pe "Night of the Living Dead", care e preferatul meu."

M-am referit la "Night of the Living Dead" - la remake-ul din 1990, regizat de Tom Savini si in nici un caz la originalul din 1968 al lui Romero.

Last edited by Pitbull : 05 Aug 2009 at 18:22.
calinul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells