Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 May 2008, 14:13   #61
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
tatal prietenului meu a fost in Iran si a zis ca in Teheran totul e foarte civilizat


desigur, asta e alta poveste, pt ca perioada la care se refera Satrapi in film e una tulbure.....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2008, 14:25   #62
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by illotempore2002:
tatal prietenului meu a fost in Iran si a zis ca in Teheran totul e foarte civilizat


desigur, asta e alta poveste, pt ca perioada la care se refera Satrapi in film e una tulbure.....
:lol: desigur, desigur !!

dar chiar si asa, viziunea lui MS tot schematica e. poti s-o accepti (eu am acceptat-o) in virtutea faptului ca povestea e narata de un copil si ca e desen animat. Aceste doua elemente o justifica, dar nu e de negat.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2008, 14:29   #63
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
eu am intzeles perfect de la bun inceput punctul tau de vedere, cum ca Satrapi isi creeaza circumstante atenuante prin faptul ca alege sa faca animatie si sa aiba ca personaj un copil, pentru a scoate in evidenta cele rele in sistem.....

Doar ca eu am sustinut mereu ca ea nu a aberat, ca a prezentat niste aspecte ale vietii care chiar se intanmpla acolo, si ca daca a exagerat pe alocuri (mie nu mi s-a parut) a facut-o in niste limite foarte foarte rezonabile, decente....adica nu a hiperbolizat....

cred ca de fapt noi ne-am contrazis pe dozaje....tie ti se parea exagerat, iar mie nu....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2008, 12:43   #64
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Re: Persepolis

Originally Posted by Alex Leo Serban:
forget about 'ratatouille' & alte junk foods for kids - this is an amusing & touching treat for grown-ups! 8)
Va citesc cu mare interes in suplimentul Libertatea .Felicitari.Am sa descarc filmul acumSunt sigura ca are ceva bun,fie doar pentru vocile unora din cele mai mari actrite franceze.
Si ce subiect...
Aia de la Hollywood sunt toti idioti?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2008, 10:16   #65
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by klein:
e clar ca unul care apreciaza numai genul 10000 si 300 ca Lecart nu o sa guste in veci persepolis, dar ceilalti, telectualii de pe acest forum [...]

Oh, ce dragut, ma bucura interesul altora ptr. gusturile mele; nici macar n-am vazut 10000, nu-mi dau seama ce vrei sa spui, insa, noi, cei mai putin telectuali, salutam expertii cineasti suferind simpatic de arta cinemanimatografica. Cand eram mic imi placea Oli e Benji.

Ce n-ai priceput tu, stimate Klein, era ca raspunsul meu se datora exclusiv comparatiei dintre Persepolis si Ratatouille (complet diferite) promovata de ALS - din care R. a reiesit junk food si P. caviar.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2008, 13:19   #66
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai.....how to put it....Ratatouille e junkfood si Persepolis e caviar....ai inteles apropo-ul? Si da, junkfood-ul e din porc si pui de obicei iar caviarul e din.....peste....deci, da, ai dreptate, sunt diferite! nu le poti compara, teoretic, dar practic poti. Asa cum poti zice ca la munte iti place mai mult ca la mare.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2008, 04:10   #67
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Dincolo de alte emotii,Persepolis

Este un film atat de dens si totodata pare atat de profund incat ai vrea sa nu se mai termine,dar la sfarsit ramai cu ceva nelamurit...
Dar:

Replicile si imaginile se succed cu atata repeziciune ,incat nu te lasa sa plangi sau sa razi(in nesimtire):stai tot timpul cu sufletul la gura si...astepti.

Titlul imi place: exotic,cu trimiteri orientale (nu doar geografice si de legenda) dar si ezoterice,ne aminteste depovestile mai vechi sau in cazul acesta,mai noi, ..ale unui tinut cu o istorie glorioasa.O alta lume ,diferita de cea occidentala ,meschina,reala si tragica si mai ales fara eroi care sa devina semizei.
Cum incepe: cu copilul marcat de discutiile despre ororile regimului,razboaie torturi(teribilista autoarea),despre blestemul "binecuvantat" al extremismului islamic(mi-amintesc de copilaria mea"comunista"...fiecare copil din tarile "ne-democratice" poate avea astfel de amintiri..)desenam zvastici interzise ,ne jucam tot felul de "razboaie " cu copiii,fiindca auzeam in casa la bunici sau parinti despre ele,si daca va amintiti atunci era un sentiment permanent de teroare,de urmarire).Sa revin la fetita din film(intre o discutie cu Dumnezeu si una cu bunica ideala,o bunica -prototip si arhetip):in timp devine din fetita curioasa,voluntara,baietoasa care braveaza cu o maturitate stangace dar acaparatoare..femeia nonconformista,dinamica,o energie vie:Marjane Satrapi.

Inspirata alegerea unui desen animat stilizat dar expresiv.De altfel,deesnul animat este mai ofertant din perspectiva metaforelor artistice(oamenii zboara,se transforma,umbrele ucise,executiile "mecanice"-oamenii cad ca niste manechine ),.Influenta artei e omniprezenta dar discreta(scoala de arte a autoarei nu se dezminte);"Strigatul " lui Munch apare in subtila si subliminala imagine,a fetitei (M) care ,fericita ca si-a regasit mama (aceasta dismuland indiferenta in momentul regasirii,dorind sa-si mascheze teama)in urma bombardamentului din cartierul lor,zareste mana unei vecine,BabaLevy(mana parca iesita dintr-un ocean ca a innecatului,cu o bratara ce o face identificabila)si socata ii impietreste fata intr-un tipat de groaza..Botticeli este pomenit si el,iar celebrul tablu "Primavera "este pe trei sferturi mazgalit,pe motiv de ridicola indecenta.

Scena cu rujurile pe post de cocaina si" Jachel Mackson " sau cu goana in supermarket(ex la intampl) . sunt .amuzante dar atat de frivole, in antiteza cu de tragismul si gravitatea razboiului si regimului.Sa nu uitam ca Marjane venea dintr-o familie instarita,intelectuala,ceea ce i-a adus multe avantaje,nu poate fi sanctificata,sau transformata in eroina.Ar fi trebuit sa-si construiasca povestea pe o baza mult mai puternica si credibila decat pe cea pe care se axeaza ea.Pregatirea in domeniul artei i-ar fi oferit mai multe perspective,desi inspirata in benzi desenate de David B.. si ajutata sa faca filmul de Vincent Paronnaud(feministele ma vor ucide incet ca le dau apa la moara misoginilor).
Paradoxal,filmul a fost interzis in Liban,dar primit in Teheran(nu a suparat,nu are valoare de manifest,de Premiu Nobel,cartile pt copii sunt doar pt copii ,desi asta nu este(nu a vrut sa fie) una din ele).
Ca sa inchei,Viena nu este unul din cele mai primitoare orase ale Occidentului,iar Iranul are si personaje dostoievskiene(nu rai sau buni,fara nuante,sa ne amintim de faptul ca Marjan il denunta pe barbatul nevinovat care citea ziarul ca i-a adresat insulte si acela este arestat,si alte chestii grotesti din film).
Nu mi-a placut ca intr-un fel autoarea s-a cenzurat,a exagerat dar a si minimalizat conflictul extern(politic,religios) si intern uman.

Replicile sunt disparate si disipate,este destul de greu si psihic imposibil sa citesti informatii despre politica (despre comunisti,-noi l-am avut dar nu-l mai voiam),glume si romantism ..Filmul are intentii grandioase dar lipsite de esenta uneori...
Per toatal ,filmul e o bijuterie,grafica excelenta,sugestiva,nu oboseste)povestea fiind destul de ametitoare).Vocile sunt reusite,am recunoscut vocea Cathreniei Deneuve,glaciala dar f placuta,cu un timbru aparte,poate ar fi tebuit sa dea replica cu mai multa caldura fiicei sale Chiara Mastroiani...Daniele Darieux este fenomenala,o forta...iar vocea fetitei f reusita.O mica inadvertenta,pt cei cu ureche ,sa fie atenti undeva la inceput(ma voi uita si voi spune sigur) exista o secventa in care mama vb cu vocea Danielei Darieux(a bunicii).
Despre iasomia aia,si la noi in folclor exista " mi-am pus busuioc in par", " a pune busuioc la icoane",covoare persane nezburatoare,etc...
O sa-l mai revad,une fois.


Later Edit:Consider ca se acorda prea multa atentie filmului de catre unii,sau in cel mai bun caz....nu se acorda deloc.Klein si StefanDo(reciti-le postarile de mai sus) au argumentat mult mai bine decat mine care sunt defectele filmului,eu mi-am spus doar o parere,neavizata,si subiectiva,la cald,(o las asa).


Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2008, 23:13   #68
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Klein, unde esti?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 05:14   #69
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
La Dijon.
(Cred.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 08:28   #70
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
stiu asta, o intrebam asa, de ce nu mai vine la Persepolis ca am pohta sa-l discut.....aka sa-l apar pana-n panzele albe
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 08:43   #71
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
E un filmulet frumos de care te saturi din prima.Vrea sa vomite tot si e prea mult.Nu e prima care abordeaza in acest fel subiecte(copilaria,tineretea,idealizarea bunicii,parca le-am mai vazut si in alte filme..)E fragmentar cum a spus Stefan si manipuleaza si minimalizeaza cum a zis Klein..Pt o artista si o tipa care a suferit, a facut prea putin...un filmult frivol si simpatic dar fara substanta..Asta va fi singura realizare a autoarei si aceea cu ajutorul altora.So...fata de productiile americane e ceva diferit dar nu atat de sublim si de pus la punct.Si pariez ca urmatorul tel e sa cucereasca Hollywoodul(nu asta isi doresc toti europenii-aia adevarati..?).I-am vazut poza Marjanei- o femeie comuna,supraponderala,cu guler de pene(cotcodacea mult si la Cannes,Deneuve nu prea o baga in seama),cu un zambet planturos pe fata ..caricaturizata cu nelipsita tigara,am gasit niste caricaturi si pareri despre ea de te eiei cu mana de cap...Iranienii sunt cel mai putin sensibilizati..Filmul are momentele lui,dar nu e o capodopera.Dar cu astfel de subiect si cu prezentarea haotica...E bun de impresionat firile impresionabile si insistente
Big deal.
"De ce sa repet aceeasi greseala?Sunt atatea noi greseli de facut." Nichita Stanescu
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 08:50   #72
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
da, asa e ,e un film de tot rahatul, mediocru, lipsit de metafore, lipsit de gust, nesarat, , inodor, incolor (doar e alb-negru iar albul si negrul nu sunt culori), un adevarat rebut! Sa-i fie rusine lui Satrapi ca a scos o asemenea voma penibila expirata bashita! Halal!

Klein, te astept in continuare
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 08:54   #73
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by illotempore2002:
da, asa e ,e un film de tot rahatul, mediocru, lipsit de metafore, lipsit de gust, nesarat, , inodor, incolor (doar e alb-negru iar albul si negrul nu sunt culori), un adevarat rebut! Sa-i fie rusine lui Satrapi ca a scos o asemenea voma penibila expirata bashita! Halal!

Klein, te astept in continuare
Nu e lipsit de metafoere,nu e doar alb-negru,tu vezi doar forma,nu si fondul,ca intotdeauna,si insisti degeaba.daca Satrapi e modelul tau ,nu inseamna ca filmul e de 10.De 7-8.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 08:55   #74
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
bine

illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 08:56   #75
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
@illo nice
pai nu mai am nimic de adaugat despre persepolis. nu as face decat sa repet ceea ce am spus pana acum, deci nu vad interesul.
si tu la fel. banuiesc ca nu ti-ai schimbat impresiile.
in orice caz, am senzatia ca in forma initiala de benzi desenate, mesajul trecea mai usor. cum ziceam, daca ar fi fost un film cu actori, ne-animat, adica, am fi sesizat mai usor simplificarile si cred ca ne-ar fi deranjat pe mai multi. asa cum e, desenul animat ii justifica in parte schematizarile. dar cred ca BD-ul il justifica si mai mult, ceea ce ma face sa presupun ca forma initiala in care a aparut a fost cea ideala.
@ pitbull: l-ai vazut pana la urma? poate vii cu alte idei
@Lecart : cred ca te-am judecat prea repede, scuze.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 09:04   #76
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by klein:
@illo nice
pai nu mai am nimic de adaugat despre persepolis. nu as face decat sa repet ceea ce am spus pana acum, deci nu vad interesul.
si tu la fel. banuiesc ca nu ti-ai schimbat impresiile.
in orice caz, am senzatia ca in forma initiala de benzi desenate, mesajul trecea mai usor. cum ziceam, daca ar fi fost un film cu actori, ne-animat, adica, am fi sesizat mai usor simplificarile si cred ca ne-ar fi deranjat pe mai multi. asa cum e, desenul animat ii justifica in parte schematizarile. dar cred ca BD-ul il justifica si mai mult, ceea ce ma face sa presupun ca forma initiala in care a aparut a fost cea ideala.
@ pitbull: l-ai vazut pana la urma? poate vii cu alte idei
@Lecart : cred ca te-am judecat prea repede, scuze.

Pitbull sigur nu l-a vazut ca altfel nu ar fi tacut el ca ala in papusoi
Da, un BD are mult mai multa trecere, pt ca lipsesc vocile care sa te faca sa constientizezi mai bine mesajele transmise....tu ai vazut BD-ul? Sufar asa de tare sa in Ro nu se gasesc de cumparat....visez sa am desenele lui Frank Miller sau ale lui Harvey Pekar sau Crumb

M agndeam ca trecand timpul, ai regandit filmul....mie mi se intampla sa reflectez indelung asupra lor si sa descopar valente noi sau sa-mi schimb efectiv anumite opinii....bine, nu e cazul aici, Persepolis ramane pt mine filmul anului 2008...ma umple de energie
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 09:09   #77
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu mai am partener de mers in Iran .... se baga careva?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 09:19   #78
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
L-am pus la downloadat de pe torrente, e pe vine - cicä-n friun cias jumate-i acilea.
Da' l-oi vedea dupä 9 august, când mä-ntorc de la Geneva (spre unde o tulesc mâni în zori-de-zi). Nu fuge el nicäirea pân-atunci. Si nici voi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 10:05   #79
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
L-am pus la downloadat de pe torrente, e pe vine - cicä-n friun cias jumate-i acilea.
Da' l-oi vedea dupä 9 august, când mä-ntorc de la Geneva (spre unde o tulesc mâni în zori-de-zi). Nu fuge el nicäirea pân-atunci. Si nici voi.
pai noi parca incurajam mersul la cinema. :hmm:
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 10:18   #80
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mersul la Geneva e si mai încurajabil.
Si mai încurajator, tot-de-o-datä.

L.E.
Gata, l-am.
Rämâne cum am stabilit.
Originally Posted by Pitbull:
...l-oi vedea dupä 9 august, când mä-ntorc...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells