Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Feb 2011, 10:43   #41
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Lunea a fost ziua dedicata Norei, pacienta care ii creaza lui Andrei o problema sentimentala. Tanara doctorita anestezista nu are prea multa pudoare in a marturisi faptul ca s-a indragostit de psihoterapeutul ei dupa ce anterior a bifat momente fierbinti cu prietenul Claudiu, cu un necunoscut dar si cu pacientul Victor. Andrei face serioase eforturi sa nu cedeze ispitei mai ales ca nevasta tocmai l-a inselat iar relatia cu proprii sai copii nu-i deloc reusita. Ultimul episod al serilor de luni a fost pe baza de flash-back iar Andrei da senzatia ca a cedat, a sunat-o pe Nora, ramane de vazut finalizarea intalnirii propuse... Maria Dinulescu bifeaza un rol important in cariera ei, un rol la inaltimea celor din "California dreamin' " si "Pescuit sportiv". E un rol care i se potriveste daca stam sa ne amintim ce scriau tabloidele despre relatia cu cel sugestiv poreclit Poponet. Are fata asta nevoie de "caldura" ceva de speriat...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2011, 13:34   #42
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Am vazut doua episoade in treacat, unul cu un cuplu, el dresor de cai, si ea, nu mai stiu, si un episod in care era psihoterapeutul la un alt psihoterapeut si discutau despre... psihoterapie, anume daca e bine ca un psihoterapeut sa se implice emotional in problemele pacientilor, sau sa-si pastreze raceala profesionala.

Dar, doar faptul ca stiu ca e o copie, ca nu are nimic original, doar asta ma face sa vad acest serial ca pe un produs kitch. Nu conteaza ce e, sau despre ce e serialul, tot ce vad e un tipar, si mintea mea imi este ocupata cu faptul ca ala din Israel s-a imbogatit vanzand un serial cu costuri de productie infime. O matrita de facut bani. Si nu e vorba de faptul ca ala face bani, dar ca eu m-as incadra in acel tipar.
Si apoi, spunea cineva mai sus ca e adaptat la realitatea romaneasca. Din ce am vazut eu, dimpotriva, e prea teatral pentru a fi realist, si e prea american pentru a fi romanesc.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2011, 13:29   #43
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Ziua de marti i-a fost rezervata lui Victor, ofiterul care a ucis mai multi copii in Afganistan. Victor nu stia ca la locul bombardamentului vor fi copii dar acestia sunt victime colaterale,asa a fost si in Serbia, imperiile n-au scrupule niciodata... Victor are despre sine impresia ca e perfect(mai stim noi pe unul care nenoroceste o tara avand aceeasi parere buna despre sine!) si e crescut de un tata foarte dur care l-a invatat ca sentimentele trebuie cenzurate. Andrei ii scoate lui Victor sentimentele la suprafata dar, din pacate, pacientul se intoarce la locul faptei si moare in conditii neclare. Evident ca Andrei isi pune problema esecului profesional... Victor e de departe cel mai complex si mai interesant dintre pacienti si ii ofera lui Vlad Zamfirescu ocazia sa se desfasoare si sa ne arate ca rolul din "Restul e tacere" n-a fost o intamplare si ca e un demn urmas al tatalui sau. De altfel si Florin Zamfirescu apare intr-un episod al serialului, cel mai reusit pe care l-am vazut. Confruntarea dintre Andrei si tatal lui Victor e memorabila,e lectie de cinema!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2011, 10:37   #44
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Miercurea i-a fost rezervata Dianei, o gimnasta care sufera un accident si care are nevoie de o evaluare psihologica pentru a putea primi bani de la Asigurari intru plata tratamentului. Povestea e insa mult mai complicata si terapia dezvaluie ca de fapt fata incercase sa se sinucida si marile sale probleme veneau din faptul ca avea parte de o familie dezbinata cum, din pacate,sunt din ce in ce mai multe... In cele din urma, cu mult tact, Andrei reuseste s-o motiveze pe copila nu numai sa participe la concurs, ci si sa-l si castige, dar si sa aiba un inceput in ceea ce inseamna normalizarea relatiei sale cu parintii. Maria Mitu este marea revelatie a serialului, stapaneste o gama foarte larga de mijloace actoricesti si e foarte convingatoare in rolul Dianei,e o posibila promisiune pentru viitorul cinematografic si teatral al Romaniei, viitor tot mai incert. Cornel Scripcaru si Clara Voda au avut si ei aparitii interesante in rolul parintilor cu un plus pentru valorosul actor de la Bulandra, remarcabil in ultima miercure a serialului...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2011, 10:00   #45
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Joia a fost rezervata cuplului format din Ruxandra si Tudor: ea o femeie de familie cu pretentii si cu educatie superioara, el mai din topor,mai "taran" dar baiat cu suflet bun si ci idealuri sanatoase. S-au vazut,s-au placut, ea a divortat de primul sot si l-a luat de barbat. Au trecut 10 ani,au un copil de noua ani, ea a ramas iar insarcnata si vrea sa faca avort. El nu doreste acest lucru si acesta e punctul cand problemele acumulate in timp explodeaza si intoleranta isi face tot mai mult loc, cei doi ajungand sa nu se mai suporte. In ultimul loc dedicat lor Tudor si Ruxandra ajung la Andrei hotarati sa divorteze. In cele peste 25 de minute ale ultimei intalniri Andrei reuseste, cu argumente convingatoare,sa le zguduie hotararea iar in final ii lasa singuri si ne lasa pe noi sa hotaram daca ei doi vor divorta sau nu. Eu inclin spre a doua varianta... L-am vazut pe Bogdan Dumitrache in "Portretul luptatorului la tinerete" si "Oul de cuc" iar pe Andreea Bibiri o stiu din "Casatoria", xceptionala piesa gogoliana vizionata la Bulandra. Cei doi tineri actori evolueaza convingator si isi adauga realizari importante la C.V.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2011, 08:09   #46
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Ajuns intr-un moment greu al vietii particulare dar si profesionale, Andrei a decis ca e bine sa mearga el insusi la psiholog si a considerat ca e bine sa apeleze la cea care ii fusese mentor in profesie. Cum nevasta l-a inselat, s-a ajuns si la terapie de cuplu, terapie care n-a dat rezultate, Andrei afirmand in ultimul episod ca va pleca de acasa urmand sa-si mute chiar si cabinetul spre disperarea fiicei sale, Alexandra, care constientiza ca nu tatal ei e principalul vinovat pentru criza familiala. Tamara Cretulescu este o prezenta discreta si eleganta in rolul Mariei, psihologul-mentor care a acumulat frustrarile sale, Gabriela Butuc e destul de convingatoare in a portretiza nevasta adultera care isi acuza sotul de propriile greseli, Laura Ilie se achita bine de rolul fiicei rebele care simte totusi nevoia caldurii unei familii.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2011, 08:19   #47
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
L-am lasat la urma pe Andrei,personajul principal al serialului, cel mai "normal" dintre cei care se perinda pe ecran: omul si-a dorit sa fie un terapeut foarte bun caruia chiar sa-i pese de pacientii sai,si-a dorit sa aiba o familie frumoasa si o existenta decenta, prin modul de comportament e un reprezentant tipic al clasei de mijloc pe care se bazeaza Occidentul dar prea putin existenta la noi in tara. Din pacate Andrei are mari probleme pentru ca s-a lasat absorbit de profesie si nu si-a dat seama ca familia pe care si-a dorit-o atat de mult pluteste in deriva. L-am apreciat mereu pe Marcel Iures ca pe un actor valoros, mi-au placut indeosebi aparitiile sale din "Balanta" si "Peace maker" dar si acel Henric al IV-lea portretizat la Bulandra in piesa pirandelliana regizata de Liviu Ciulei. Nu cred ca exagerez daca afirm ca rolul Andrei din "In deriva" este un "varf" al unei cariere remarcabile, inspiratia producatorilor a fost maxima. Marcel Iures are o gama foarte larga de posibilitati interpretative si si le etaleaza din plin intr-un rol dificil de care se achita exceptional. Pana la urma se dovedeste ca, pe linie culturala, Bailestiul nu inseamna numai geniul lui Amza Pellea...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2011, 08:29   #48
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Primul serial pe care HBO l-a produs in Romania s-a dovedit a fi un succes profesional. Cooptarea unor tineri si talentati regizori precum Titus Muntean si Adrian Sitaru si a unei echipe de actori valorosi, condusa maiestuos de Marcel Iures, a ridicat foarte mult standardul productiei care s-a sprijinit si pe scenarii inspirate in marea majoritate a episoadelor. Intr-o piata media dominata de productii submediocre precum "Mostenirea","Narcisa salbatica" sau "Iubire si onoare", serialul "In deriva" vine precum o oaza in plin desert. In amintirile personale legate de serialele romanesti, "In deriva" intra la loc de cinste langa "Toate panzele sus" si in pe nedrept ignoratul "Ultimul stinge lumina". Nu-mi ramane decat sa sper ca demersul HBO va continua si vom vedea si alte seriale romanesti de calitate in urmatorii ani si,de ce nu, o continuare la "In deriva"... Daca televiziunea publica ar mai avea responsabilitate fata de telespectatorii sai, ar cumpara "In deriva" si l-ar difuza, e un serial care merita sa fie vazut de cat mai multi dintre romani. Din pacate numai de rsponsabilitate nu se poate vorbi la TVR in ultimii ani...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2011, 09:10   #49
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by danonino:
Cat de mult nu pot suferi cretinitatea aia in care femeia infidela apare drept o victima. Mi se pare de un tupeu si o lasitate incredibila. Sa iti inseli sotul/sotia si sa arunci intreaga vina pe el/ea, mi se pare a fi unul din cele mai perverse lucruri.
Preferi reprezentarile clasice in care barbatul infidel apare drept erou?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2011, 11:44   #50
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by danonino:
Cat de mult nu pot suferi cretinitatea aia in care femeia infidela apare drept o victima. Mi se pare de un tupeu si o lasitate incredibila. Sa iti inseli sotul/sotia si sa arunci intreaga vina pe el/ea, mi se pare a fi unul din cele mai perverse lucruri.
Preferi reprezentarile clasice in care barbatul infidel apare drept erou?

-> See: The Dilemma , un film extrem de ipocrit, tocmai pentru ca o face pe femeia infidela sa para un soi de villain, cand nici barbatul nu era usa de biserica.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2011, 10:11   #51
prow
Junior
 
prow
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 34
danonino esti misogin, hth
prow is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2011, 12:39   #52
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
sau realist..
__________________
EIN ! ZWEI ! DIE !

<----- CINEMAGIA TROLL
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2012, 15:47   #53
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Veste buna: sezonul 2 se apropie cu pasi mari, au aparut deja reclame scurte pe HBO. Cu o mare si placuta surpriza: Victor Rebengiuc la orizont!!!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2012, 21:29   #54
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
E tot mai aproape, mai e o saptamana si incepe sezonul doi! Sper ca asteptarile celor ce apreciaza acest remarcabil serial sa fie rasplatite!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2012, 12:35   #55
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Sezonul 2 al serialului românesc În derivă, cu Marcel Iureş în rol titular, va avea premiera pe micul ecran al abonaţilor HBO pe 5 noiembrie, de la ora 20.30. Noul sezon se lansează cu sloganul "Drama e în detalii", susţinut de o atenţie sporită a noului regizor - Constantin Popescu Jr. - faţă de reacţiile protagonistului, psihoterapeutul Andrei Poenaru. Am vazut saptamana trecuta primele trei episoade din noul sezon, cu ocazia evenimentului organizat de cei de la HBO, si pot spune urmatoarele:

Camera însăşi se erijează într-un psihoterapeut tăcut, ce urmăreşte ceea ce se spune dincolo de cuvinte. Tăcut, dar curios. Pentru că această cameră a lui Constantin Popescu îşi priveşte personajul din neaşteptate unghiuri, insistă asupra mimicii şi gesturilor eroilor; îi explorează inclusiv prin travellinguri circulare, ca pe nişte produse într-un clip publicitar, e voyeuristă. Aşteaptă ca personajul din cadru să se dezbrace de mască, până la suflet. O altă alegere temerară - pe lângă cea cu travellingul circular, propriu videoclipului sau reclamelor - sunt cadrele plonjate... Un pericol iminent sau o entitate care veghează asupra personajelor jucate de Victor Rebengiuc şi Marcel Iureş e sugestia. Dar oare asta a dorit regizorul să spună?

Cert este că se observă la regizorul noului sezon o dorinţa accentuată de ieşire din monotonia pe care cadrul cu două personaje în dialog o presupune. Regia şi montajul chiar reuşesc să dea noului sezon dorita dinamică, în contrapondere cu liniaritatea primului sezon.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2012, 15:31   #56
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Gata, asteptarea a luat sfarsit! In seara asta incepe!!! Sa speram ca toate cele 35 de episoade vor fi de calitate!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2012, 15:32   #57
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Originally Posted by Gloria:
Sezonul 2 al serialului românesc În derivă, cu Marcel Iureş în rol titular, va avea premiera pe micul ecran al abonaţilor HBO pe 5 noiembrie, de la ora 20.30. Noul sezon se lansează cu sloganul "Drama e în detalii", susţinut de o atenţie sporită a noului regizor - Constantin Popescu Jr. - faţă de reacţiile protagonistului, psihoterapeutul Andrei Poenaru. Am vazut saptamana trecuta primele trei episoade din noul sezon, cu ocazia evenimentului organizat de cei de la HBO, si pot spune urmatoarele:

Camera însăşi se erijează într-un psihoterapeut tăcut, ce urmăreşte ceea ce se spune dincolo de cuvinte. Tăcut, dar curios. Pentru că această cameră a lui Constantin Popescu îşi priveşte personajul din neaşteptate unghiuri, insistă asupra mimicii şi gesturilor eroilor; îi explorează inclusiv prin travellinguri circulare, ca pe nişte produse într-un clip publicitar, e voyeuristă. Aşteaptă ca personajul din cadru să se dezbrace de mască, până la suflet. O altă alegere temerară - pe lângă cea cu travellingul circular, propriu videoclipului sau reclamelor - sunt cadrele plonjate... Un pericol iminent sau o entitate care veghează asupra personajelor jucate de Victor Rebengiuc şi Marcel Iureş e sugestia. Dar oare asta a dorit regizorul să spună?

Cert este că se observă la regizorul noului sezon o dorinţa accentuată de ieşire din monotonia pe care cadrul cu două personaje în dialog o presupune. Regia şi montajul chiar reuşesc să dea noului sezon dorita dinamică, în contrapondere cu liniaritatea primului sezon.

Gloria, multumesc pentru precizari! Sper ca acest al doilea sezon sa se ridice macar la nivelul primului!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2012, 10:30   #58
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.1 Exista oameni pe care, oricat ai incerca sa ii ajuti, nu ii poti multumi pe de-a intregul. Personal cred ca acela care o cauta in permanenta cu lumanarea nu are cum sa nu o gaseasca. Avem cateodata tendinta de a ne acuza ca nu am facut tot posibilul, dar cine stabileste limita ? Inceput foarte promitator de sezon, innobilat de o scena foarte interesanta si foarte bine jucata de Iures si Zamfirescu senior. Interesanta si placuta aparitia Lilianei Tofan, s-o mai vedem...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2012, 09:25   #59
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.2 Atunci cand parintii divorteaza, copiii sunt primii care sufera. Cand divortul nu e pe cale amiabila e si mai complicat, e teribil de greu pentru un copil in varsta de 10 ani sa se afle intre ciocan si nicovala. E normal ca adulti sa gandim sa ne fie bine dar trebuie sa mai luam in calcul si responsabilitatea, nu numai placerea. Ca orice copil, Dan Hurduc e o aparenta agreabila.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 08:57   #60
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.3Mircea Diaconu. O mare valoare a scenei si ecranului romanesc terfelita de neica nimeni pentru ca a indraznit sa se bage in mocirla crezand ca poate imbunatati ceva. S-a retras scarbit, Romania a mai pierdut o sansa, mizeria morala a mai castigat o noua batalie. Cam asta-i si personajul lui Dinu Damian, un mare actor silit sa isi duca existenta intr-o tara aflata in deriva. Nu de altceva, dar nu putem pleca chiar toti...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells