Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Nov 2012, 11:26   #61
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.4 Te pregatesti sa faci foarte important in viata, poate sa fie chiar pasul cel mai important. Esti tanara, plina de pofta de viata, ai multe idealuri pe care ai vrea sa le implinesti. Deodata apare ceva care ameninta sa distruga totul. Bineinteles ca in atare situatie e nevoie de ajutor, de mult tact... Interesanta aparitia Ralucai Aprodu, s-o mai vedem!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2012, 13:29   #62
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.5.: Intalnirea marii iubiri din tinerete inseamna un moment emotional foarte intens, mai ales atunci cand vine intr-un moment de cumpana, cand simti ca te scufunzi, cand simti ca viata ta pluteste in deriva. Va fi dezvoltat acest moment sau va ramane un simplu intermezzo? Ne vom lamuri in vinerile urmatoare...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2012, 11:16   #63
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.6: " In definitiv imi esti dator un copil". Aceasta replica taioasa, categorica, a fost rostita doar la figurat, sau se poate lua in considerare ca si la propriu? Parca s-au facut oarece apropouri, in definitiv, asa cum spune si sloganul, drama sta in detalii...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2012, 11:29   #64
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.7 In cuplurile care se despart din motive nu foarte intemeiate exista de multe ori tentatia impacarii. Atunci cand mai e la mijloc si un copil e si mai dificil. Ruxandra pare gata de concesie numai ca Tudor... Finalul episodului e cel mai tensionat de pana acum in sezon si se urmareste cu sufletul la gura.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2012, 10:29   #65
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.8: Cine are parinti pe pamant, nu in gand
Mai aude si-n somn glasul lumii plangand
Cine are parinti inca nu e pierdut
Cine are parinti are inca trecut.

Sunt versurile unui poet urias, la propriu si la figurat, imi vin mereu in minte cand e vorba de parinti si copii. Dramele lui Dinu si Andrei sunt impresionante...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2012, 11:30   #66
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.9: Ce poti sa faci atunci cand stii foarte bine ca un om are nevoie cat mai urgenta de ajutor, ca daca nu apeleaza la un tratament viata ii este pusa iremediabil in pericol? Cei mai multi dintre oameni au tendinta de a amana confruntarea cu raul si nu sunt de condamnat. Foarte bine regizata confruntarea din finalul de episod, recital actoricesc cu Marcel Iures si Raluca Aprodu!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2012, 17:59   #67
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Sabin, te rog pune de acum inainte intr-o singura postare descrierile la episoade, sau gandurile. Vezi ca la fisa serialului de pe Cienamgia exista sinopsis pentru fiecare episod. Deci avem acces toti la ele.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2012, 13:27   #68
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Gloria, imi pare rau ca te-am deranjat desi nu inteleg motivele. Eu NU descriu episoadele, nu e vorba de sinpopsis ci e vorba de ganduri provocate de fiecare episod. Sa inteleg ca e vorba de un pic de cenzura? Ar fi trist sa fie asa... Probabil ca deranjez prin faptul ca scriu cam mult despre un serial ROMANESC si nu-i la moda sa scrii laudativ despre ai tai. Atat timp cat voi mai putea, voi face ce-am facut si pana acum iar amenintarile nu ma sperie!

Last edited by sabinalin : 17 Nov 2012 at 13:32.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2012, 13:35   #69
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.10: Na, ca avuseram parte si de scena cu politist, ca doar suntem in Romania si se intampla des. Mi-a facut placere sa il revad pe Marcelo Cobzariu, aici in rol serios nu precum in "Ultimul stinge lumina" acolo unde era delicios in rol comic.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2012, 11:59   #70
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Al doilea sezon i-a dedicat zilele de luni Ioanei, o avocata de succes care are serioase probleme in viata personala. Am descoperit-o cu aceasta ocazie pe LILIANA TOFAN, o actrita care interpreteaza convingator rolul care i s-a oferit. Cineva, impreuna cu care am vizionat serialul, afirma ca actrita nu are o dictie teribila, ca vorbeste prea repede, parca citeste pe prompter, nu transmite emotie. Subsemnaul nu e de acord cu acea asertiune. Cred ca Liliana si-a conceput bine personajul care in viata de zi cu zi face tot posibilul de a-si cenzura orice fel de emotie dar care, in fapt, e atat de vulnerabil... Ramane de vazut daca o vom mai vedea si in alte filme sau seriale, a demonstrat ca ar merita.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2012, 12:29   #71
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Zilele de marti ale sezonului secund i-au fost dedicate lui Stefan, fiul lui Tudor si Ruxandra, familia aflata in divort dupa primul sezon. DAN HURDUC e un baiat foarte simpatic, nici nu avea cum sa fie altfel, copiii de varsta lui sunt intotdeauna asa cand sunt bine alesi la casting ceea ce se intampla si in acest caz. Ramane de vazut daca va continua sa faca o cariera in film. Ne amintim cu tristete ca Pistruiatul Costel Baloiu n-a reusit...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2012, 08:50   #72
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Fara indoiala personajul interpretat de VICTOR REBENGIUC a fost stalpul de rezistenta al celui de-al doilea sezon. Am asteptat intalnirile de miercuri cu placerea cu care urmaream in primul sezon, in serile de marti, confruntarile pe care Andrei le avea cu Victor, personajul interpretat admirabil de Vlad Zamfirescu, aschia care nu a sarit deloc departe de trunchiul tatalui Florin Zamfirescu. Au fost sase astfel de episoade la care am regretat ca se termina in doar maximum 25 de minute, al saptelea a fost dedicat fiicei Beatrice, bine interpretata de promitatoarea Crina Semciuc. Victor Rebengiuc a pus in acest personaj multe din framantarile sale si am avut senzatia unui fel de testament artistic in televiziune, acolo unde marele actor a jucat mult prea putin si din cauza faptului ca nu a avut oferte serioase, care sa il puna in valoare, si se stie ca sotul Marianei Mihut e selectiv in ceea ce priveste rolurile pe care le interpreteaza, si bine face. Cei care au avut ideea cooptarii "maestrului" in distributie merita din plin felicitari!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2012, 22:31   #73
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Serile de joi din sezonul secund au fost rezervate Clarei, studenta care are o foarte mare problema in a-si accepta diagnosticul prezumptiv. A fost pentru prima oara cand am avut ocazia de a o urmari la lucru pe RALUCA APRODU, tanara actrita care pana acum evoluase mai mult in productiile Mediapro. Raluca e o fata frumoasa si o actrita promitatoare, a avut cateva scene foarte reusite de-a lungul celor sapte episoade. De vazut si in "O luna din Thailanda"!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2012, 14:08   #74
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
La fel ca in primul sezon Andrei s-a deplasat la final de saptamana la Maria pentru a se descarca, pentru a-si spune pasurile si a-si analiza viata care pluteste in deriva. Chiar daca n-a mai avut parte de cele cateva scene memorabile oferite in primul sezon MARCEL IURES si-a facut din nou foarte profesionist treaba. L-am vazut in mai la Caracal in "O scrisoare pierduta" unde il interpreteaza fabulos pe Catavencu, intr-o maniera complet diferita, dar nu mai putin valoroasa, comparativ cu Octavian Cotescu. Buna in rol si TAMARA CRETULESCU, aceeasi prezenta discreta, linistitoare...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2012, 14:14   #75
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Sezonul doi din "In deriva" a ajuns la final. Americanii au facut si sezonul trei la "In treatment", are 28 de episoade si s-a difuzat in S.U.A undeva pe la sfarsitul anului 2010 asa ca putem spera si noi la o continuare, poate peste doi ani asa cum s-a intamplat si in situatia de fata. Este foarte laudabil ceea ce realizeaza HBO in promovarea productiei autohtone, asteptam cat mai iute si un serial original romanesc, ceva gen "Lumini si umbre", "Toate panzele sus". Din partea TVR-ului slabe sperante in vreme ce serialele Pro, cu exceptia lui "Las fierbinti", sunt
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2012, 14:15   #76
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
[quote=sabinalin]Sezonul doi din "In deriva" a ajuns la final. Americanii au facut si sezonul trei la "In treatment", are 28 de episoade si s-a difuzat in S.U.A undeva pe la sfarsitul anului 2010 asa ca putem spera si noi la o continuare, poate peste doi ani asa cum s-a intamplat si in situatia de fata. Este foarte laudabil ceea ce realizeaza HBO in promovarea productiei autohtone, asteptam cat mai iute si un serial original romanesc, ceva gen "Lumini si umbre", "Toate panzele sus". Din partea TVR-ului slabe sperante in vreme ce serialele Pro, cu exceptia lui "Las fierbinti", sunt de neprivit...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells