Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Dec 2012, 01:18   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Turneu Iconoclast III - Viridiana (1961) Luis Bunuel

In cadrul temei Banned Movies, White 1 ne propune filmul Viridiana (1961)de Luis Bunuel



Se poate vota pana pe 19 Decembrie.

Saptamanal se trage la sorti un film ce va fi afisat intr-un thread propriu. Thread-ul ramane deschis pentru votare doua saptamani.
Oricine poate participa la discutii si poate vota, cu conditia de a-si justifica votul printr-un comentariu.
Sistemul de votare:
4 stele = 4 puncte - excelent, 3 stele = 3 puncte - bun, 2 stele = 2 puncte - merita incercat, 1 stea = 1 punct - slab, 1 bila neagra = 0 puncte - foarte slab
Se pot da si note intermediare, de exemplu 2.5 stele.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2012, 20:06   #2
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Viridiana e un film ticnit care sterge pe jos cu religia catolica (ceea ce poate fi generalizat, presupun, la orice forma institutionalizata de religie) si cu ideile de noblete a naturii umane (mosul care vrea sa abuzeze de nepoata-calugaritaindevenire inconstienta si, pe deasupra, imbracata cu rochia de nunta a neveste-sii decedate; o cersetoare care isi pune poalele in cap in fata unei mese la care se imbuiba o hoarda de cersetori ce formeaza un tablou asemanator cu Cina cea de taine unde, de data asta, Iisus este un orb care a balosit dupa sex tot filmul si cate multe altele...).

4 stele
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2012, 16:36   #3
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Viridiana e, în primul rînd, un film despre pervertire, despre coruperea eroinei din titlu. Nu degeaba filmul începe între zidurile mănăstririi şi sfîrşeşte la masa de joc. Există desigur şi critică adusă bisericii, însă o critică extrem de subtilă şi livrată sub forma bunelor intenţii . Pentru că în momentul în care eroina încearcă să pună în aplicare învăţăturile bisericii, în afara cadrului instituţionalizat al acesteia, totul se transformă în dezastru. Prin urmare, e mai mult o critică adusă dogmelor decît instituţiei propriu-zise. Eliberată din corsetul rigid al bisericii (evocativă în acest sens secvenţa în care Viridiana îşi leapădă veşmintele sfinte dînd la iveală adorabile comori profane), eroina revine ulterior, din vinovăţie, la învăţăturile creştine asimilate la mănăstire, punîndu-le în aplicare pe cont propriu, cu o naivitate inoculată de biserică şi care o va costa scump. Fiindcă actul său de filantropie va constitui, paradoxal, ultimul său pas către „pierzanie”.

4 stele
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2012, 18:30   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Well, am incercat, dar mai mult de jumatate de ora nu s-a putut. Filmul asta n-are nici o idee despre catolicism institutionalizat sau nu. In ceea ce priveste religia are aceeasi profunzime ca un un baietas obraznic de 8 ani vorbind despre sex. De fapt chiar in privinta sexualitatii in sine e cam tot pe acolo. Personajele unidimensionale nu pot insufleti o poveste invechita.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2012, 19:18   #5
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
cu riscul de băga o preţiozitate care îmi va cădea în cap ca drobul de sare (deja cînd vin pe cinemagia îmi deschid o umbrelă blindată , tu-i mama ei de treabă ), am aflat azi că suprarealismula fost influenţat de bergson, care zicea că religia este strategia de defensivă a societăţilor închise, bazate pe rutină, uitare de sine a individului, comportament mimetic, contra acţiunii dizolvante a inteligenţei, a personalităţilor accentuate (eroi, sfinţi, artişti) şi că eul artistic se confruntă, pentru supravieţuire, cu voinţa divină. nu zic că bunuel ar fi luat de bună treaba, dar mă gîndesc că era la curent cu bazaconia. cum bergson era un ipochimen cu premiu nobel pentru literatură, nici măcar filosofie, pff , eu zic să-l punem cu genunchii pe coji de nuci şi să-l punem să recite psalmii de 365 de ori. plus una pentru an bisect.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2012, 20:08   #6
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Malombra:
eul artistic se confruntă, pentru supravieţuire, cu voinţa divină.
Right (link)
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2012, 20:27   #7
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
renaşterea nu e doar religie. dacă era, nu intervenea contrareforma.

right sau wrong, numa bergson ştie

şi reforma. după culianu, reforma a fost doar una.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2012, 20:57   #8
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
am vazut filmul cam demultisor si nu-mi sunt proaspete in minte anumite detalii care m-ar fi ajutat sa scriu mai multe elucubratii decat este cazul pentru a va plictisi. ce-mi aduc aminte cu claritate,este ca, nu mi s-a parut a fi un Bunuel prea reusit, bineinteles, asta fiind o comparatie pur subiectiva. in general, sunt refractara cand vine vorba de religie si impunerea canoanelor ei, ca unica si cea mai buna metoda de a convietui si a educa si cred ca Bunuel a facut o incercare "stangace" (tinand cont de vremurile cand s-a realizat filmul) de a oglindi o realitate sociala omniprezenta. dealtfel, nu este singurul lui film de acest gen. singurul care nu se schimba este Fernando Rey. ce se schimba, sunt "puicutele". Viridiana nu mi s-a parut credibila. nici actrita, nici personajul. un film deprimant, o imensa si inutila lupta pentru a schimba soarta unor oameni napastuiti, dar, in acelasi timp, o lectie interesanta despre cum poti transforma ignoranta si lipsa experientei de viata, intr-o virtute care nu foloseste nimanui. nici macar aceluia caruia ii este inchinata ofranda.
p.s. oare pe vremea aceea existau blonde platinate in manastiri?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2012, 03:06   #9
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Bunuel sustinea intr-un interviu ca el nu este interesat de estetica in film, ci de relatiile dintre oameni. Vrea sa creeze si o anume atmosfera, dar acest lucru e secundar. Intr-adevar, caracterele personajelor, motivatiile lor, raporturile dintre personaje, reprezinta cele mai interesante perspective din care poate fi urmarit filmul Viridiana. In general, in cinemaul clasic, popular, acestea sunt idealizate, cliseizate, ori ceea ce ne livreaza Bunuel este iesit din comun, ciudat, incongruent, pentru ca, ne spune el, viata este astfel. Unchiul Viridianei este un tip pervers, sadic, e un batran libidinos? Da, asa pare. In acelasi timp, odata ce aflam povestea lui de dragoste - despre moartea sotiei, cea care semana identic cu Viridiana - comportamentul lui nu ni se mai pare atat de anormal. E vorba de om macinat de pasiune, de suferinta. La fel, toate celelalte personaje - Viridiana, fiul unchiului, prietena lui, servitoarea, fiica servitoarei, cersetorii unul cate unul - pe cat de contradictorii, pe atat de verosimile. In rolul cersetorilor au jucat chiar cersetorii adevarati, luati de pe strada. Se poate spune cate o poveste in mod separat despre fiecare. In fiecare se intrevede complexitatea naturii umane, in care virtutea si viciul coexista si ies la suprafata pe rand. De exemplu cersetorul pictor de icoane, e inzestrat cu talent artistic, o picteaza pe Viridiana sub forma de inger, totodata tipul e si cutitar, nu se da inapoi cand e vorba sa injughie pe cineva, iar la sfarsit nu se rusineaza sa o violeze pe Viridiana.
Binenteles ca ideea ce strabate filmul de la un capat la altul e ateismul. Bunuel e unul dintre cei mai celebri atei. "Slava domnului ca sunt ateu" zice el. Insa e unul subtil, asa cum spunea si Windom. Bunuel nu afirma direct ateismul lui. E ca si cum ar vrea sa arate ca religia moare pe limba ei, daca se poate spune asa. In filmul Nazarin, de exemplu, e vorba despre un calugar care nu face decat sa traiasca asa cum spune litera bibliei, dupa dogma bisericeasca, si din cauza asta o da in bara mereu. E o forma indirecta de critica a religiei, de pune in evidenta ridicolul ei. Filmul acesta era chiar sa primeasca un premiu de la o oarecare societate religioasa. Viridiana este acelasi tip de personaj ca si Nazarin, increzatoare, naiva. Dupa ce ii este imposibil sa se intoarca la manastire, doreste sa-l serveasca pe Dumnezeu alt fel, ii ajuta pe cersetori. Insa realizeaza, pe pielea ei, ca "iubirea de aproapelui" nu-i deloc usor de indeplinit.
Exista o multitudine de referinte legate de critica religiei, toate inteligent si fin realizate: catelul legat la caruta, crucea cu cutitas, etc. insa scena parodie la "Cina cea de taina" (e comic pentru ca chiar este de taina, dat fiind ca stapanii nu erau acasa) - cu cersetorii beti topaind pe Mesa lui Haendel - e de-a dreptul antologica. E evident contrastul imens, decalajul grotesc, ridicol, dintre lumea vazuta din perspectiva crestina, aceea in care Viridiana crede ca traieste, si cea adevarata, cea profana.

4 stele
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 14 Dec 2012 at 03:19.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2012, 03:36   #10
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Twinsen:
Well, am incercat, dar mai mult de jumatate de ora nu s-a putut. Sfertul de Film asta n-are nici o idee despre catolicism institutionalizat sau nu. In ceea ce priveste religia are aceeasi profunzime ca un un baietas obraznic de 8 ani vorbind despre sex. De fapt chiar in privinta sexualitatii in sine e cam tot pe acolo. Personajele unidimensionale nu pot insufleti o poveste invechita.

Interventia ta, Twinsen, la fel ca si altele, e de-a dreptul vexanta. Jigneste inteligenta celor care au urmarit filmul si il apreciaza. Care e rostul comentariilor, la pret redus, ca sa nu zic gratuite, referitoare la FILM, atata timp cat n-ai vazut filmul in intregime? Cum poti veni cu etichetarile acestea nefondate, neargumentate? N-ai cum sa argumentezi, de altfel.
Ce personaje sunt unidimensionale? Care e dimensiunea la care te referi?
Binenteles ca nu poti raspune, pentru ca tu n-ai urmarit evolutia vreunui personaj pana la capat.

Nu-ti place e ok, asta nu inseamna ca e prost. Pastreaza pentru tine ideea. N-ai decat sa cauti filme cu povesti nemuritoare si sa-i lasi pe alti sa trancaneasca despre celelalte pe care nu le poti sapa. Sau macar scrieti la avatar ceva de genul "Pentru mine (Twinsen) nu exista filme care sa ma depaseasca. Exista doar filme proaste." ca sa stie lumea cu cine are de-a face.
Imi rezerv dreptul de a edita/sterge, aici, de-acum inainte, comentarii despre un film, ca intreg, cand cel care le face nu a vizionat decat o parte din film si nu argumenteaza cat de cat.
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 14 Dec 2012 at 03:47.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2012, 07:53   #11
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Mercutio:
Bunuel sustinea intr-un interviu ca el nu este interesat de estetica in film, ci de relatiile dintre oameni.
Chiar daca nu e interesat, îi iese foarte bine, mai ales în prima parte a filmului. Fiecare cadru din casa bătrînului e îmbibat de un gotic fermecător şi, în acelaşi timp, apăsător, împrumutat parcă dintr-un Hammer Horror şi care îşi pune, clar, amprenta asupra personajelor...

Originally Posted by Mercutio:
Care e rostul comentariilor, la pret redus, ca sa nu zic gratuite, referitoare la FILM, atata timp cat n-ai vazut filmul in intregime?
Dacă tot a adus Mercutio vorba, să-mi zic şi eu oful printr-un off.
E si motivul pentru care nu mă bag la Turneul Forumistilor, acel amendament lipsit complet de fairplay - "Pentru Thumbs down e suficienta vizionarea primelor 60 de minute." Mie mi se pare o chestie extrem de lame. Ca sa nu mai zic de lipsa de respect faţă de regizor şi faţă de forumistul care a propus filmul. Fiindcă omul care propune ţine la propunerea lui, believe it or not, crede că e ceva de capul filmului respectiv, de-aia îl şi propune. Iar tu vii şi-i spui că dacă te plictiseşte după 60 de minute, ai tot dreptul să-l desfiinţezi. Not cool. Ai dreptul să faci chestia asta cu un film pe care-l vezi tu şi de care nu mai zici nimănui, însă în momentul în care filmul e supus dezbaterii publice, ai datoria morală de a-l vedea pînă la capăt înainte de a-ţi da cu părerea despre el. Just sayin'...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5

Last edited by Windom : 14 Dec 2012 at 08:11.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2012, 08:23   #12
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Mercutio:
Bunuel sustinea intr-un interviu ca el nu este interesat de estetica in film, ci de relatiile dintre oameni.
Chiar daca nu e interesat, îi iese foarte bine, mai ales în prima parte a filmului. Fiecare cadru din casa bătrînului e îmbibat de un gotic fermecător şi, în acelaşi timp, apăsător, împrumutat parcă dintr-un Hammer Horror şi care îşi pune, clar, amprenta asupra personajelor...

Originally Posted by Mercutio:
Care e rostul comentariilor, la pret redus, ca sa nu zic gratuite, referitoare la FILM, atata timp cat n-ai vazut filmul in intregime?
Dacă tot a adus Mercutio vorba, să-mi zic şi eu oful printr-un off.
E si motivul pentru care nu mă bag la Turneul Forumistilor, acel amendament lipsit complet de fairplay - "Pentru Thumbs down e suficienta vizionarea primelor 60 de minute." Mie mi se pare o chestie extrem de lame. Ca sa nu mai zic de lipsa de respect faţă de regizor şi faţă de forumistul care a propus filmul. Fiindcă omul care propune ţine la propunerea lui, believe it or not, crede că e ceva de capul filmului respectiv, de-aia îl şi propune. Iar tu vii şi-i spui că dacă te plictiseşte după 60 de minute, ai tot dreptul să-l desfiinţezi. Not cool. Ai dreptul să faci chestia asta cu un film pe care-l vezi tu şi de care nu mai zici nimănui, însă în momentul în care filmul e supus dezbaterii publice, ai datoria morală de a-l vedea pînă la capăt înainte de a-ţi da cu părerea despre el. Just sayin'...
League game, Smokey, league game... There are rules...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2012, 09:37   #13
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Unii oameni sunt capabili sa "citeasca" un film inainte de final. De exemplu imi ia maxim 10 minute sa detectez average Hollywood garbage. La ceva mai incalcit gen Cloud Atlas mi-a luat 30 de minute. La Viridiana tot vreo 30 de minute. Dupa acest punct in care am "citit" filmul, se intampla foarte rar sa-mi schimb parerea despre el, atat de rar incat ar fi o pierdere imensa de timp sa le vad pana la capat in ideea ca o sa castig la loterie.

Originally Posted by Mercutio:
Interventia ta, Twinsen, la fel ca si altele, e de-a dreptul vexanta. Jigneste inteligenta celor care au urmarit filmul si il apreciaza.
Oops, getting personal there. Daca tot pui problema in modul asta exagerat, poate ca ai fi putut deduce ca notele maxime primite de filmul asta imi jignesc inteligenta mea. Fiecare are impresia ca el e cel mai destept, ya' know?

Unul din cele mai grave lucruri e ingradirea dreptului la libera exprimare. Am pus eu mesajul ala ca sa jignesc pe cineva? Nu. Am pus mesajul ala ca sa fac trolling? Nu. I-am dat o nota filmului? Nu. Am pus parerea mea sincera despre film. Acum daca tu ai impresia ca sunt prea multi oameni care arata interes pentru turneul asta si e cazul sa mai elimini dintre ei, n-ai decat sa faci pe cenzorul.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2012, 13:14   #14
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
[quote=Mercutio]
Originally Posted by Twinsen:
Unii oameni sunt capabili sa "citeasca" un film inainte de final. De exemplu imi ia maxim 10 minute sa detectez average Hollywood garbage. La ceva mai incalcit gen Cloud Atlas mi-a luat 30 de minute. La Viridiana tot vreo 30 de minute. Dupa acest punct in care am "citit" filmul, se intampla foarte rar sa-mi schimb parerea despre el, atat de rar incat ar fi o pierdere imensa de timp sa le vad pana la capat in ideea ca o sa castig la loterie.

Originally Posted by Mercutio:
Interventia ta, Twinsen, la fel ca si altele, e de-a dreptul vexanta. Jigneste inteligenta celor care au urmarit filmul si il apreciaza.
Oops, getting personal there. Daca tot pui problema in modul asta exagerat, poate ca ai fi putut deduce ca notele maxime primite de filmul asta imi jignesc inteligenta mea. Fiecare are impresia ca el e cel mai destept, ya' know?

Unul din cele mai grave lucruri e ingradirea dreptului la libera exprimare. Am pus eu mesajul ala ca sa jignesc pe cineva? Nu. Am pus mesajul ala ca sa fac trolling? Nu. I-am dat o nota filmului? Nu. Am pus parerea mea sincera despre film. Acum daca tu ai impresia ca sunt prea multi oameni care arata interes pentru turneul asta si e cazul sa mai elimini dintre ei, n-ai decat sa faci pe cenzorul.

Exprimarea e cat se poate de libera aici. Calomnia e interzisa. Sustii ca esti un tip cu logica, cartezian si celelalte, trebuie sa intelegi ca nu poti face afirmatii fondate despre un film, in intregimea lui , daca tu nu ai vazut decat o parte din el. Informatiile pe baza carora ai procesat tu o concluzie nu sunt complete, ca sa ma exprim mai pe intelesul tau. Asta in primul rand. In al doilea rand trebuie sa argumentezi afirmatiile respective. Cum adica religia si sexualitatea sunt la nivelul unui baitas de 8 ani? Ce personaje sunt unidimensionale? Care e dimensiunea la care te referi? Explica, da niste exemple, fa niste comparatii cu alte filme, opere de arta, etc.
Deci sunt doua conditii aici, doua reguli de joc. Daca nu le intelegi nu poti intra in joc.
Vei spune ca tu nu joci, ca n-ai votat. Joci de pe margine si ii deranjezi pe ceilalti. Chiar daca joci de acolo trebuie sa respecti regulile de mai sus.
Inc-o data, nu ma deranjeaza daca cineva da o bila neagra unui film considerat capodopera.
As fi preferat sa urmaresti tot filmul, sa argumentezi ideile tale despre el si sa-i fi dat o bila neagra
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 14 Dec 2012 at 13:29.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2012, 14:21   #15
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
Exprimarea e cat se poate de libera aici. Calomnia e interzisa.
Ce calomnie? N-am argumentat destul ceea ce am zis despre film, dar stilul politienesc pe care il adopti imi taie cheful de o face.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2012, 22:26   #16
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Ca sa fiu sincer chiar aveam de gand sa las un post in care sa ii recomand expres lui Twinsen sa nu se atinga de filmul asta pentru ca o sa il considere o prostie. But as always, the laziness got the better of me.

Mi se pare amuzant faptul ca dupa zeci de ani de exil americano-mexican Bunuel s-a intors pentru scurta vreme in Spania doar ca sa tranteasca un film care loveste destul de dur intr-o institutie foarte importanta pentru tara respectiva. Si chiar daca reactia guvernului (si a Vaticanului) a fost exagerat de drastica (filmul a fost interzis in Spania pana in 1977), Viridiana l-a scos pe Bunuel din conul de umbra in care intrase in timpul relativ obscurei "perioade mexicane".
"If you are trying to be a truly, genuine christian prepare to be raped. Repeatedly" Cam asta e mesajul principal al filmului. Nu e nou nici macar pentru filmele lui Bunuel, acelasi subiect il abordase deja pe larg in Nazarin, si mai pe scurt in alte filme (ca in "La Mort En Ce Jardin", unde personajul-preot jucat de Piccoli isi foloseste harurile incredintate de Domnul pentru a incerca sa imbuneze un batranel inarmat care o luase putin razna si sfarseste impuscat de acesta). Doar ca aici mesajul este livrat intr-un mod putin mai spectaculos. Serios acum, dupa austeritatea filmelor mexicane, Viridiana are aerul unui blockbuster Hollywoodian. Ca sa dau un singur exemplu: muzica. Bunuel nu are o parere foarte buna despre folosirea muzicii in film (nu e valabil pentru cele mute) pentru ca (asta o sa-l unga la suflet pe Federico) o considera un mijloc de expresie prea facil. Dar aici o foloseste atat de bine incat nu imi pot imagina ce impact ar mai fi avut scena primei tentative de viol fara muzica lui Mozart (prefer scena asta celei care reconstruieste tabloul lui Da Vinci). Mai mult de atat, muzica are un rol important si in conturarea deznodamandului- in ideea de pervertire a eroinei de care amintea Windom, la sfarsit se trece de la "hallelujah" la rock'n'roll. Si tot la capitolul "caderea in pacat", mi se pare foarte interesant faptul ca Bunuel l-a distribuit in rolul varului Viridianei (care face cu ea cam ce a facut sarpele cu Eva) pe Francisco Rabal-cel care l-a jucat pe preotul Nazarin in filmul cu acelasi nume. La fel de interesant ca faptul ca Silvia Pinal primeste rolul diavolului in Simon Del Desertio.
E filmul meu preferat din cele regizate de Bunuel si pe locul doi cand vine vorba de ce am vazut pana acum din cinematografia europeana so...
4 stele

Last edited by White1 : 18 Dec 2012 at 22:35.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2012, 00:45   #17
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Eu imi tot promit ca mai revad din filmele lui Bunuel in viata asta si tot aman cumva pentru ca-mi gasesc altele si aletele de facut. Am revazut filmul cu ocazia asta si mi-a placut tare mult. Mai mult ca prima data. Tin minte ca dupa prima vizionare ma intrebam ce-a vrut sa zica Bunuel cu filmul asta ca nu mi se parea ca a atacat atat de tare credinta insitutionalizata. Adica a facut-o cumva destul de temperat. Ca da, biserica nu o sa fi capabila niciodata sa `lumineze` din exterior o fiinta umana. Ca institutie are o putere extrem de palida care se destrama la prima `dezlegare a lesei`. Sunt o gramada de simboluri extrem de bine valorificate in film...coroana de spini care arde, cenusa din `patul conjugal`, focalizarea pe picioarele personajelor (nu am descifrat complet ce simbolizeaza chestia asta. momenul in care viridiana isi pune tocuri pare sa fie destul de important?), paralela cu cainele care e `salvat` cu forta desi e clar ca asta e conditia lui naturala etc. Scena mea preferata, pe langa cea cu Cina cea de taina, e aia in care Viridiana umbla in somn. Mi se pare foarte fain executata. Ah...si scena dansului aproape de final, cand cersetorul bolnav foloseste valul pe care l-a purtat mai inainte Viridiana.

Ii dau 4 stelute si eu. E unul din preferatele mele de la Bunuel.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2012, 07:18   #18
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by faraimaginatie:
(nu am descifrat complet ce simbolizeaza chestia asta. momenul in care viridiana isi pune tocuri pare sa fie destul de important?)
Păi imaginea unei călugărițe care-și pune tocuri e destul de bogată în semnificații, nu crezi?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2012, 09:06   #19
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Si inca nu-i la fel de sugestiva ca scenele cu barbati care-si pun tocuri. Pe langa Viridiana - daca tin bine minte, Don Jaime avea un mic fetis pentru pantofii cu toc - in Diary of a Chambermaid scenele cu batranul extaziat cand isi constrangea servitoarea sa incalte pantofii cu toc, totusi nu la fel de extaziat ca atunci cand ii purta el insusi, sunt nemaipomenite (apropo, din punctul meu de vedere, Bunuel a reusit sa imbunatateasca varianta originala din '46, a lui Renoir, cu Paulette Goddard in rolul servitoarei).
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2012, 10:13   #20
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Cred ca exprimarea mea a fost una putin deficitara...ma refeream ca nu stiu sigur ce inseamna scenele in care camera se focalizeaza pe picioarele personahelor, fetita cu coarda, Viridiana sleepwalking, dansul cersetorilor...au fost multe astfel de momente.

Eu nu am vazut varianta lui Renoir dar Diary of a Chambermaid e unul din preferatele mele de la Bunuel (cred ca zic asta despre toate filmele lui?)
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells