Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Oct 2006, 15:01   #1
tibir
Junior
 
tibir
 
Join Date: Oct 2006
Location: Suceava
Posts: 40
"A unsprezecea poruncä"...?

Eram un pusti dezorinetat la inceputul anilor 90 si am vazut a 11 porunca. MIe mi-a placut si chiar mi s-a parut bine facut, desi inegal si fortat pe alocuri. Ciudat cum nu se mai aude nimic de acest fim de cativa ani buni, sau poate nu am cautat eu cum trebuie si unde trebuie. :o
tibir is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2006, 23:14   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Intr-adevär, filmul era inegal si fortat (peste tot, nu doar pe alocuri). Ca "pusti dezorientat", cum singur spui cä erai, e explicabil sä ti se fi pärut "bine lucrat" - dar acum ar fi cazul sä-ti dai seama cä era slab räu... Nici nu-i de mirare cä a cäzut în uitare. (Na, cä iar fac poezioare!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2006, 11:05   #3
tibir
Junior
 
tibir
 
Join Date: Oct 2006
Location: Suceava
Posts: 40
Tocmai de asta spun ca as vrea sa il revad pentru a reusi sa inteleg ce mi-a placut atunci. Ca sincer nu imi dau seama, si nu eram "under influence" cu siguranta. Oricum multumesc pentru raspuns, pana acum cand aduceam vorba de a 11-a porunca toti ridicau din umeri
tibir is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2006, 16:36   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-am auzit sä fi fost editat pe video sau DVD - da', cine stie...? Poti sä-l cauti si pe net, prin programele p2p, gäsesti tot ce vrei si ce nu vrei.
Oricum, dacä tot mi-ai dat ideea, zic cä n-ar strica sä-l am si eu în filmoteca personalä, asa c-am sä mä interesez de el. Dacä-l gäsesc, te-anunt.
A, si pot sä jur ce ti-a pläcut la el:
- ideile originale (aia cu sosiile demnitarilor nazisti, de la început - päcat c-a uitat de ea dupä un sfert din film; aia cu "lumea nouä" care se naste din comunitatea lor, în acel no man's land... etc.)
- imaginile violente (aia cu maltratarea lui Vali Uritescu, când îl obligä sä stea gol în ger... si când se socheazä si revine singur la locul de torturä... aia cu sânii Varvarei, care au lactatie si pe urmä îngheatä)...
Päcat cä nu duceau nicäieri.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2006, 17:02   #5
tibir
Junior
 
tibir
 
Join Date: Oct 2006
Location: Suceava
Posts: 40
Eact astea sunt scenele care mi-au ramas si mie in minte. era o incercare destul de temerara pentru filmul romanesc. Era inainte sa apara Hotel de Lux si Balanta. Mare pacat ca idea intregului plot - cea cu nazistii - a fost lasata in aer dupa primul sfert de ora. MUltumesc pentru re-amintiri
tibir is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells