Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Feb 2003, 13:35   #21
HoruS213
Novice
 
HoruS213
 
Join Date: Feb 2003
Location: Helm's Deep
Posts: 2
Send a message via MSN to HoruS213
sadness in my heart...

Eu nu ma pot alatura inca la acest subiect pentru ca in Constanta filmul n-a venit inca. Va veni abea pe 28 feb. iar dupa aia voi putea comenta shi eu alaturi de voi. Cred ca sunt in totalitate de acord cu Amyd ... nu vreau sa vad filmul la Calculator cand il pot vedea la cinema shi sa-l vad in toata splendoarea lui. Ashteptatzi-ma ca vin sa-mi dau cu parerea in curand ...
__________________
May the ORCS be with you!
HoruS213 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2003, 14:45   #22
MihaiD
Novice
 
MihaiD
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 20
Send a message via ICQ to MihaiD Send a message via Yahoo to MihaiD
Salutari,

E - acum ca am vazut in sfarsit filmul pot sa ma pronunt si eu.

Trebuie sa recunosc ca desi initial eram destul de suparat pe unii dintre voi pentru toate criticile pe care le-ati adus filmului (fan fiind) am sa subscriu la multe dintre ele.
Nu pe acelasi ton dur - filmul mi s-a parut Suuu...uuper, dar asta privit ca si reactie personala la el si nu tehnic (nu ma pricep la fel de bine ca unii cinefili adevarati de pe aici).

Totusi dupa oarecare chibzuiala trebuie sa spun urmatoarele:

Adevarat ca povestea in TT - chiar mai mult decat in FotR - este foarte greu de urmarit. Prea multe povesti in prea multe povesti in prea multe povesti. Greu chiar si pentru cineva care a citit cartea chiar cu mare atentie - catre finalul bataliei de la Helm's Deep deja ma simteam f obosit.
Pe de alta parte drept e ca si cartea e mai mult decat complexa.

Gollum este realizat super, nu am ce zice - mi se pare cel mai tare din tot filmul.
Frodo parca joaca un picut mai bine decat in filmul anterior dar nu straluceste de loc. Mai ales in punctele dramatice nu prea iti creaza feelingul necesar.
In afara faptului ca tin scorul la morti pe meterezele fortaretei, "bond"-ul dintre Legolas si Gimli nu se prea vede de loc - asta spre deosebire de carte.
De asemenea Entii, desi dunt realizati excelent (ca de altfel toate personajele CG din film) mi se par un pic cam mici, iar daca tot sunt la subiect - cetatea din Rohan mi se pare groaznic realizata. Fortareata lui Helm insa e realizata excelent.
Rohrimii nu se vad a fi popor de calareti, desi un pic tot transpare si aceasta informatie.
Faramir - mi se pare foarte sters dar avand in vedere ca in RotK va aparea mult mai mult, sper ca o sa fie definit mult mai bine acolo.

Ma rog - vorba lunga, saracia omului - una peste alta, in afara micilor detalii mentionate mai sus, filmul mi-a placut efectiv si in comparatie cu tFotR mi se pare mai misto, nu neaparat mai bun insa m-a tintuit mai tare in scaun si mie personal mi-a placut un pic mai mult.

Oricum, facand parte dintr-o trilogie, nu cred ca trebuie pierdut si desi il criticam noi pe aici, filmul nu este totusi rau de loc. Cred mai curand ca majoritatea criticilor se nasc din aversiunea la supra-publicitatea facuta acestui film, atat de producatori cat si de catre noi.

Ciao,
MihaiD
__________________
To know that you do not know is the best.
To pretend to know when you do not know is a disease.
MihaiD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2003, 09:50   #23
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Am vazut The Two Towers sambata. Filmul nu vreau sa il compar cu prima parte, este o completare pe masura. Nu m-a dezamagit (asa cum am auzit pe la prieteni care il vazusera pe PC, inainte), ba merita toate laudele. In mod surprinzator, desi nu ma asteptam, personajul care mi-a placut cel mai mult a fost Smeagor (Gollum-ul, daca imi aduc aminte bine numele). A avut cea mai mare forta dramatica dintre toate personajele, cu toate ca a fost creat digital. Vocea, mimica, gesturile se potrivesc la fix, cu toate ca unele miscari nu sunt sincronizate foarte bine. Primul personaj digital care are credibilitate intr-un film si cu un rol ceva mai bine creionat dupa (singurul pana acum, care imi atrasese atentia) personajul cu aripi (cel care il avea in stapanire pe Anakin) din SW:Episode I.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2003, 14:56   #24
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Mihai, imi place foarte mult ce spui, si mai ales tonul frumos, spre deosebire de al altor stimati domni. Nu stiu de ce unii dintre noi simtim nevoia nu doar sa criticam, ci sa desfiintam, cite un film. Sint foarte de acord cu ultima ta fraza, si daca sintem oameni siguri pe noi si pe opiniile noastre ar trebui sa ne pastram echilibrul indiferent de supra-publicitate ori, dimpotriva, indiferent de huiduielile maselor.

Exact asa mi s-a parut si mie, ca Entii sint prea mici in comparatie cu ceilalti copaci.

Despre Rohirrimi: cred ca detaliile veneau sa completeze identitatea lor ca "popor de calareti". Drapelul lor verde cu armasar alb, de ex. Sau, stilpii decorati cu capete de cai din sala tronului lui Theoden. Nu?

Mie Faramir nu mi s-a parut deloc sters, dimpotriva. Mi s-a parut ca are o prezenta f. intensa!

Mi-ar face mare placere sa mai discutam amanunte, dar cred ca ii innebunim pe oamenii de pe forumul asta, asa ca mai bine discutam in particular.

In orice caz, si orice-ar zice detractorii, mie mi s-a parut ca filmul asta a continut ceva momente de "sublim". Le-a observat si altcineva?
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2003, 14:04   #25
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Deocamdata doar atit spun: mi s-a parut mult mai buna a doua parte. poate pentru ca aici ucrurile erau mult mai clare ca in partea1...nu stiu . dar oricum mi s-a parut mult mai bine montat iar spectacolul desfasurat de poveste a avut acum aceeasi savoare ca in prima parte...totul e mult mai bine conturat in cele doua turnuri...e un pas inaintwe sper ca trilogia sa se termine triumfal...si cind ma gindesc ca am facut praf pe forum prima parte, in urma cu un an
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2003, 14:56   #26
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Mai bine montat? De ce?

Anyways, e normal sa ti se para ca totul devine mai clar, pentru ca as far as I can remember, nu ai citit cartea, deci probabil ca in primul film te-a derutat multimea de personaje.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2003, 12:20   #27
TuDy_^
Junior
 
TuDy_^
 
Join Date: Mar 2003
Location: Moria
Posts: 32
Salutare lume....in legatura cu acest subiet....ce sa zic...dupa parerea mea fiecare film ii bun din anumite puncte de vedere...FoTR este prima parte,deci e normal sa aiba` mai multi fani,a fost ceva nemaipomenit,ceva special,ceva nemaintalnit pe marile ecrane...iar TT a fost ceva la ce se astepta toata lumea si nu si-a pus amprenta asa de puternic asupra fanilor si nu numai...dar TT a impresionat prin mai multa actiune si in primul rand prin acest personaj mirific care este Gollum!!!

Deci fiecare film are calitatile si defectele sale completandu-se unu` pe altu`.O comparatie e nejustificata!Parerea mea este ca Lordu 3 va sparge orice top si va fii cel mai bun film al trilogiei!(Enjoy The Ring Of Power)
__________________
"One Ring to rule them all. One Ring to find them. One Ring to bring them all into darkness bind them..."
Votati cel mai tare film al anului:The Lord Of The Rings: The Return Of The King --=> http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=3946&hist=0 <=--
TuDy_^ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2003, 19:53   #28
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
As vrea sa va intreb ceva, mai ales pe voi fani ai Inelului. Ce credeti trilogia LOTR va trece proba timpului? Va mai vorbi lumea despre ea si peste 10, 20 sau 30 de ani? Vor fi acestea filme de referinta, cu neputinta sa lipseasca din cultura unui iubitor al celei de a 7-a arte?
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2003, 20:44   #29
TuDy_^
Junior
 
TuDy_^
 
Join Date: Mar 2003
Location: Moria
Posts: 32
As vre` sa-ti raspund la intrebare...poate ca aceasta trilogie va mai rezista inca vreo` 15 ani da nu mai mult.Si sa-ti spun de ce.Pentru ca odata cu trecerea anilor tehnologia va progresa si se vor face filme de 10 ori mai bune(efecte,storry...)dar aceste filme vor fii in inima fanilor impatimiti(primtre care si eu) pentru totdeauna :wink: Daca Star Wars a rezistat atatia zeci de ani de ce nu ar rezista si LoTr care este un film mult superior(parerea mea)

In fine,astept cu nerabdare RoTk si sper ca de TT sa ia` macar 3 oscaruri,printre care daca s-ar putea sa fie si la ce mai bun film(vise...sau nhu`? (Enjoy The Ring Of Power)
__________________
"One Ring to rule them all. One Ring to find them. One Ring to bring them all into darkness bind them..."
Votati cel mai tare film al anului:The Lord Of The Rings: The Return Of The King --=> http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=3946&hist=0 <=--
TuDy_^ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2003, 13:41   #30
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Imi place si mie sa cred la fel ca tine.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2003, 21:25   #31
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Aici sunt mici pareri un pic superficiale. Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu voi. Pe mine ma deranjeaza filmul.

Nu vad de ce nu ar ramane in memoria spectatorilor. E un film realizat cu maximul de efecte pana la aceasta data, dar nu numai atat, a influentat o multime de oameni. Mai trebuie amintit ca si cartea are o foarte mare perioada de succes in acesta epoca (nu sunt sigur, dar cred ca vreo 40 de ani, fara sa pun la socoteala si "Hobbitul"). Se vor face o multime de readaptari, continuari, reecranizari dupa alte opere de-ale lui Tolkien, povesti noi vor fi inventate. Asa a fost si cu "Star Wars", asa va fi si cu "Lord of the Rings". Filmele astea vor ramane mult timp in mintea cititorilor.

Cat despre parerile superficiale, ma refer la obseratia cu dezvoltarea tehnologiei. Acesta nu este un "criteriu" pentru ca filmele sa ramana in mintea spectatorului. Primele "Star Wars"-uri sunt depasite, dar lumea inca isi mai aminteste de ele si le redescopera. La fel si "2001: Odiseea spatiala". Din punct de vedere al mijloacelor folosite - revolutionare la acea vreme - pe aici s-ar incadra si "Citizen Kane". Totusi, nu ne amintim de "Psycho" pentru ca ar avea efecte speciale - pentru ca n-are! Chestia cu ramasul in timp este foarte subiectiva si depinde foarte mult de noroc! (nu si in cazul trilogiei inelelor)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2003, 10:38   #32
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Originally Posted by MinRep:
Nu ne amintim de "Psycho" pentru ca ar avea efecte speciale - pentru ca n-are!
In legatura cu iluziile optice si efectele speciale la Hitchcock, a vazut cineva filmul "Rope" (1948) cu J. Stewart? Am aflat despre el in Scientific American si mi-a placut descrierea tehnicii utilizate. Am sanse sa il vad pe undeva? Mi-ar placea sa vad si eu tranzitia zi-noapte.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells