Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Jan 2003, 16:55   #21
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
but should you want to continue this wonderful exchange you can get in touch on private messages.

always up for a good fight,

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 16:58   #22
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Nu ma obosesc, imi face placere. Sa dau explicatii cit se poate de romanesti. Cind m/am referit la un pidgin made in Romania ma refeream exact la ceea ce tie ti se par greseli. Si in mica mea povestire am amestecat recklessly cuvinte ca strumpet (cit de used este nowadays?), arse combinate cu modern English words etc. Asta este slang, ma repet, folosit de un roman cu cuvinte englezesti. Zi/le pasoptisme, zi/le cum vrei. Scopul e sa get my point across si, in plus, sa folosesc o limba as I please. Crede/ma ca daca as vrea sa ma rezum strict la engleza sau sa stick strictly to Romanian, as face/o bucuros.

Gindeste/te ca si Joyce (si eu nici prin gind nu ma compar cu el) a amestecat in Ulise pasaje din engleza timpurie (gen Beowulf, coockoo etc) cu engleza medie a la Chaucer sau Langland, apoi Shakespeare, Johnson etc.

Acuzele tale ar fi mai nimerite daca, intr-adevar, eu nu as cunoaste, say freaking, si as zice fornicating ca doar pe/ala il stiu. Or, better, daca as zice in loc de "cuz" "for i am ..."

Ai si tu dreptatea ta. Explicatiile astea pe care le/am dat ma obosesc si pe mine. Sincer acum. Cine dracu sint eu, ala care are intotdeauna dreptate? Nu.

Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 17:02   #23
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
De doua ori am dat plin de avint tineresc click acolo si am iesit de pe site. Asta e sub centura? E mawashi?

Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 17:06   #24
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
deci ai vrut sa sune creativ si pretios, atunci e corect, i'll grant you that; dar necesita toate explicatiile alea ca sa si para astfel :smile:

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 17:08   #25
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
mergem la o bere?
any other private messages

nargotic@parazitii.us




Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells