Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Dec 2003, 12:54   #21
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by horatiu:
Crede-ma ca nu sint masochist. Am vazut doar primul Matrix, imi ajunge o mediocritate. Despre Matrix 2+3 chiar si fanii spun ca sint mai slabe.
Dak primul e o mediocritate poate ar fi mai bine sa deschizi televizorul pe animax, oi gasi niste programe interesante. M 2+3 mai slabe? Incearca sa intrii si tu pe forumuri americane si o sa vezi inca multi fani matrix acolo pe baricade. Poate cei care zic ca nu sunt bune nu le-au inteles bine si iar tre sa vin sa le recomand o schimbare de canal pe tv... :roll:
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:05   #22
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
adu-mi arugmente solide...de ce nu e matrix un film de duzina? uimeste-ma...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:13   #23
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by Nightwane:
adu-mi arugmente solide...de ce nu e matrix un film de duzina? uimeste-ma...
V-am zis sa dati un search la cuv matrix inainte sa intrati aici?! Am facut asta asta vara impreuna cu matrix un alt impatimit al filmului. Argumentele le gasesti la voi despre filme ori in topicul t3 ori in topicul matrix reloaded sau revolutions...
Incearca sa surfezi prin mesajele de aici, eventual citeste ultimele 3-4 mesaje...

http://www.cinemagia.ro/movie.php?mo...start=0&hist=0
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:19   #24
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Originally Posted by TLD:
Dak primul e o mediocritate poate ar fi mai bine sa deschizi televizorul pe animax, oi gasi niste programe interesante.

Pai sa stii ca mai cu placere ma uit la Johnny Bravo sau Two stupid dogs decit la "bijuteria" Matrix.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:20   #25
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
totally...macar Two Stupid Dogs nu ma plictiseste...

si de ce sa stau sa citesc jdemii de aberatii....? hai bre ...dak ai argumente...go ahead....
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:33   #26
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by Nightwane:
si de ce sa stau sa citesc jdemii de aberatii....? hai bre ...dak ai argumente...go ahead....
In primul rand vad ca repeti cam mult cuvantul bre imprumutat din limbajul oamenilor din sate. In fine sa trecem mai departe... De ce mi-as mai raci gura dak deja mi-am racit-o asta vara de mi-au sarit capacele. Argumente:
1. Incepem cu filosofia care cat de cat in primul da de gandit pt unii. Pt cei ce nu o priceop sa fie sanatosi, pt lectii particulare astept pm-uri...
2. Msini vs oameni, cu oamenii inrobiti. Ok nu pare atat de originala ideea. De fapt chiar deloc. Insa nicaieri nu am vazut un film despre un program facut special pt ai pristii in fata pe oameni... Voi da? Anuntati-ma dak ati facut-o!
3. Oameni care zboara, distrug cladiri, da v-as recomanda super-man, comandati-va dvd-ul, dar cu noua tehnologie in primul matrix efectele par mult mai realistice, decat in multe filme. Dak nu ma insel chiar a luiat un oscar pt efecte in anul respectiv. Asta poate insemna ceva, poate ca in acel an a fost un film exceptional la capitolul efecte. Bullet timeul cel putin a cam revolutionat cinematografia.
4. Sa nu uitam ca duap aceea mai multe filme au adoptat tehnicile fol in matrix, ceea ce insemna ca poate o fi ceva de capul lui. Dar nu noi suntem critici avizati, fiecare ce crede nu. E o lume libera...
Pt restul mai citit ce scrie in acel thread...
5. Reviewurile de pe net, in vin in minte de atunci comingsoon, hollywood.com - care ia dat 4 stele / 5 plus alte reviewuri care nu stiu dak mai sunt de gasit. Cine le-au scris?! Unii pe numele lor ziarisit neavizati. Cred ca putem sa ne intrecem cu ei in ideei. La fel si cu imdb-ul Locul 33 in top 250, de neglijat aceste locuri?! Eu zic ca nu...
Acum horatiu, sa-mi zici dak pierzi programul tv sa te anunt cand il dau pe jhonny bravo (in caz ca e vreun decalaj bineinteles).
Nightwane: Mai invata si tu cum sta treaba pe aici si poate imi dati si voi niste argumente cu care sa va sustineti ideea ca filmul asta e o aberatie mediocra...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:34   #27
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
argumente nesatisfacatoare...mai mult ai vorbit despre efectele speciale...si alea chiar nu ma intereseaza...deci...nu ai argumente...asta e...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:39   #28
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by Nightwane:
argumente nesatisfacatoare...mai mult ai vorbit despre efectele speciale...si alea chiar nu ma intereseaza...deci...nu ai argumente...asta e...
Ha ha ha! Doar 2 argumente din 5 sunt despre efecte si ti-am zis (tu chiar nu pricepi romaneste?!) nu o sa stau sa scriu din nou ceea ce am scris asta vara. Mai obisnuieste-te cu forumuri.le si foloseste SEARCH sau CAUTA pe romaneste... Si de ce nu dati voi argumente ca e un film mediocru ca sa va rasp? POATE NU AI IDEI?...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:42   #29
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
idei:

1. Actori de tot rasul...de fapt nici nu au avut ce sa joace...daca scenariul era mai bun poate mai mergea...poate..
2. Film monoton...plictisitor...facut doar pt. efecte speciale...
3. Regia...hm...hai sa zicem ca e mediocra...

si in rest da si tu un search serios vorbind...ti-ajung 3 argumente...daca mai vrei mai zic...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:46   #30
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Originally Posted by TLD:
Acum horatiu, sa-mi zici dak pierzi programul tv sa te anunt cand il dau pe jhonny bravo

Chiar mi-ai face un bine, ca n-am apucat sa cumpar un ziar cu programul TV. Fa-mi te rog o lista cu aparitiile Johnny Bravo intre 24 decembrie si 4 ianuarie. Si, daca ai timp, fa-mi si pentru Two stupid dogs, Powerpuff girls si Dexter lab. Mersi. (poti sa mi-l dai si miine, nu te zori)
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:51   #31
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
1. Actori de tot rasul?! Dak ar fi fost de tot rasul ar fi facut balet si nu actorie in timpul filmului. Cea mai buna dovada de actorie Hugo Weaving care isi exteriorizeaza foarte bine starile in film. Un exemplu discursul cu Morpheus din cladire cand isi exprima ura pt rasa umana, sau increderea in sine pe care o are cand se lupta cu neo pe mai tot parcursul filmului... Nu vad asta ca pe un argument solid...
2. Monoton? ;Pasta de unde ai mai auzit-o. Mai v-am zis sa nu mai ascultati de fratiorii de 4 ani! Monoton=lipsa de variatie. Sa-ti explic cum stat treaba: In primul dak nu ma insel avem actiune pura (scenele de lupta), discursuri mai mult sau mai putin filozofice (oracolul and neo, morpheus and neo), momente tensionate (masinile in neb in final), dialoguri amuzante - pe alocuri. Dak ar fi fost monoton ar fi fost liniar, adik actiune cap-cioada fara alte tampenii. Defineste monotonie in matrix pt tine?
3. Hai sa zicem ca nu mai convins. De c ee mediocra. Sincer as putea arunca si eu niste cuvinte. Exprimate si tu pe mai multe randuri sau n-ai ce zice?...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 13:56   #32
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by horatiu:
Chiar mi-ai face un bine, ca n-am apucat sa cumpar un ziar cu programul TV. Fa-mi te rog o lista cu aparitiile Johnny Bravo intre 24 decembrie si 4 ianuarie. Si, daca ai timp, fa-mi si pentru Two stupid dogs, Powerpuff girls si Dexter lab. Mersi. (poti sa mi-l dai si miine, nu te zori)
O sa scanez niste pagini din program. Pt ce zile zici ca vrei? 24-4 ian... Hmm... Cred ca a luat maicamea revista. Acuma sincer revenind la matrix ai niste argumente mai tari ca ale lui Night?...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 14:02   #33
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Abandonam ideea cu revista, dar iti recomand aici un program special de craciun and shit!
Special pt horatiu si pt copii sub 12 ani!
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 14:32   #34
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Aoleu ... voi nu vedetzi k nu are nici un rost ... io ce v-am tot spus .. ?

NU ARE ROST!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 14:43   #35
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Originally Posted by TLD:
Acuma sincer revenind la matrix ai niste argumente mai tari ca ale lui Night?...

Draga TLD, am obosit sa argumentez rational de ce nu imi plac unele filme. Am facut-o in alte ocazii. (as putea sa zic si eu: da o cautare pt a gasi ce am scris despre Matrix acum vreun an)
Iata care este argumentul meu cel mai tare:
m-a lasat rece, nu mi-a comunicat nimic, era o poveste cu care nu aveam nici un fel de tangenta emotionala sau umana etc. Nici nu imi mai amintesc prea bine care e povestea. E un film pe care l-am vazut si l-am uitat, ca atitea alte sute.
Pe tine te-a marcat si in sensul asta te inteleg ca esti fanatic. Ti-a spus ceva important. Mie nu. Ma doare in cot de Matrix.
Acum intelegi?
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 14:55   #36
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Da night tot nu a adus argumente tari. Inca mai astept sa ma 'loveasca'. Si horatiu ai vazut ca m-am tinut de cuvant cu programul
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 15:15   #37
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Matrix e un film fara noima...nu transmite nimic (decat senzatii de voma), actorii nu au avut ce juca, prea multa actiune, prea multa plictiseala...odata ce ai vazut trailerul nu mai ai nevoie sa vezi si filmul...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 15:20   #38
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by Nightwane:
Matrix e un film fara noima...nu transmite nimic (decat senzatii de voma), actorii nu au avut ce juca, prea multa actiune, prea multa plictiseala...odata ce ai vazut trailerul nu mai ai nevoie sa vezi si filmul...
In fine astea nu sunt argumente 'tari', sunt doar niste cuvinte aruncate ca sa scape de reply la ce am scris eu... Oricum m-am convins de majoritatea oamenilor de pe cinemagia.
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 21:39   #39
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
La inceput, nu mi-am dat seama despre ce este vorba. Am crezut ca este un topic de genu' "LOTR HATERS". Apoi, mi-am dat seama ca este vorba despre rezultatele de la Campionatul Filmelor.

Am urmarit atent discutia pana aici si m-am decis ca as avea ceva de spus. In primul rand, e evident ca pare sur-real ca "Matrix" sa piarda in fata lui "Snatch" la o diferenta asa de mare. Dar din perspectiva mea (de unde "Snatch" este mai bun) rezutatul pare corect. Nu contest primul "Matrix", care mi-a placut foarte mult. Si pe celelalte doua le-am gasit agreabile (3 mai mult decat 2) si, per total, mi s-au parut mai bune decat seria LOTR (care si ea a trecut cu greu - dar meritat! sa vedem ce urmeaza!)

Nu sunt de acord ca cei care au votat impotriva lui "Matrix" si nu au postat sa fie numiti lasi. Poate ca unii nu au simtit nevoia (devine enervant sa tot scrii, la fiecare duel, doar "Pulp Fiction" sau "Snatch" sau "LOTR" si nu obtii decat un mesaj in plus). E drept, sunt mai multe voturi decat numarul de useri care activeaza constant, dar ma gandesc ca exista si lurkeri - adica persoane care au cont dar nu scriu - si care urmaresc doar unele topicuri, voteaza cum cred ei mai bine, apoi poate nu mai intra in veci pe CineMagia si, in majoritatea cazurilor, nici nu observa threadul de aici. Iar daca observa si nu scriu nimic, atunci, da, sunt lasi; dar in celelalte cazuri - nu!

Si, de fapt, ce va supara atat de mult aversiunea fata de Matrix si LOTR? (imediat vine "Return Of The King" cu niste critici excelente, sa vedem atunci) In primul rand, e doar un campionat a carui singur scop ar fi sa arate cam ce prefera userul CineMagia. Nu trebuie sa sariti unii impotriva altora asa. Iar daca exista persoane care au votat de mai multe ori impotriva LOTR, sunt mai mult ca sigur ca au existat fani care au facut mai multe conturi si au intors situatia acolo (adica au votat pentru pana a trecut). Foarte nobil, in cazul asta, asa ca va sugerez sa lasati totul balta... Parerea fiecaruia conteza pentru el (nu sntem critici!) si totul nu e decat o joaca, iar "Matrix" si "LOTR" sunt doar filme.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2003, 07:30   #40
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Wow, daca stiam ca se vor isca asemenea controverse atunci nu mai incepeam toata harababura asta. Vad ca se formeaza fronturi si se distrug prietenii, familii se dezbina... ok, poate nu e chiar asa de grav, dar oricum.

This is not worth it guys. As anula toata chestia dar suntem asa de aproape de sfarshit ca nu ar avea nici un rost.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells