Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Dec 2001, 10:08   #1
aurelian65
Novice
 
aurelian65
 
Join Date: Dec 2001
Posts: 2
Atlantis, The lost Empire

O noua productie a studiourilor Disney, o peveste frumoasa despre Atlantida. Inspirat dupa Jules Verne (Calatorie spre centrul Pamantului) si realizat in stilul clasic Disney, basmul este pozitiv, are happy-end si bine-dispune imediat. O reteta sigura, un cadou minunat pentru copii si adulti. Filmul este dinamic si atractiv, de indata ce vezi primele minute nu te mai poti sustrage! Trebuie sa-l vezi pana la capat, e atat de simplu si de frumos!
Credeti ca numai copiii se duc la desene animate? Gresit. Sala era plina de adolescenti si adulti, participand si traind aventurile impreuna cu cei mici.
Este unul dintre cele mai bune filme de la Disney, cel putin din ultimii ani.
Nu l-ati vazut inca? Ce mai asteptati?
:razz:
aurelian65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2001, 12:38   #2
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Imi pare bine sa citesc astfel de reactii la acest film. Intr-adevar, si am spus-o de multe ori si o voi repeta de cate ori este nevoie, filmele de animatie nu se adreseaza numai copiilor! Acest lucru trebuie sa-l inteleaga marea majoritate de spectatori care cand aud de un film ca este de animatie nici nu sunt curiosi sa intre sa vada despre ce este vorba. Este pacat ca filme precum "Shrek" sau "Atlantis" care au succes peste tot in lume unde ruleaza, la noi sa ruleze cu salile aproape goale! Ma bucura faptul ca atunci cand ai fost tu sala era aproape plina, inseamna ca suntem pe drumul cel bun...
"Atlantis" este dupa cum bine spui una dintre cele mai bune productii Disney ai ultimilor ani (dar nu trebuie sa uitam de Tarzan, care si el a fost superb).
Astept si alte pareri despre "Atlantis"!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2002, 11:47   #3
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Atlantis mi-a placut foarte mult, dar sala era aproape goala. Si nu cred ca motivul era dispretul publicului fata de desene animate, ci gerul cumplit din minunata sala Corso, de era sa ma ridic si eu si sa plec in timpul filmului, ca nu mai puteam! Era sa imbolnavesc copilul pe care-l imprumutasem din vecini ca sa am pretext sa intru la film animat. :smile:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2002, 14:11   #4
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Ai dreptate in ceea ce priveste frigul din salile noastre...este o chestie generala si nu se intalneste doar la Corso...din pacate.
De ce spui insa ca trebuia sa ai un pretext sa te duci la un film de animatie? Iti este rusine daca te vede cineva la astfel de filme? Cred ca asta ar fi un alt motiv pentru care lumea nu se duce la filmele de animatie... ei cred ca sunt facute pentru copii... si nu este deloc adevarat!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2002, 20:54   #5
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Chiar asa, emanuel.

Eu cand m-am dus la un film IMAX animat de exemplu, 95% din sala era compusa din copii. Asta nu m-a impiedicat sa rad mai tare decat ei la multe dintre glumite. OK, domnisoara care impartea ochelarii s-a uitat mai curios la mine si la prietena mea, dar asta e... :grin:

Si de obicei, toate filmele de animatie care merita vazute au un substrat care "trece" peste capul copiilor, dar care poate fi delicios pentru adulti. Si exemple sunt nenumarate, de la "Beauty and the Beast" (varianta noua remasterizata arata superb, btw) pana la "Monsters, Inc.".

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2002, 13:13   #6
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Am mai fost la filme animate si fara "pretext". Glumeam... Dar imi face placere sa iau la filme de genul asta plozi ai unor oameni care n-au timp sa-i duca la cinema. Cineva trebuie sa le faca educatie cinematografica, nu? :smile: Revenind la filmele animate, unul dintre filmele mele favorite din 2001 a fost categoric Shrek. M-am topit de bucurie si sentimentul nu m-a parasit mult timp dupa terminarea filmului. Cam ca la Harry Potter.
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2010, 21:55   #7
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
O animatie destul de buna
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2010, 20:15   #8
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
Nu am vazut inca filmul, dar vazand ce ati spus mai sus, il voi vedea destul de curand.
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells